عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر جان این نقاط علامت رنگی گذاشتم تو عکس بنظر شما زگیل هست؟؟
  از یک ناحیه از چند طرف عکس گرفتم بهتر ببینید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در عکس های ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرام چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من متوجه یه ضایعاتی پایین واژنم شدم که به پزشک مراجعه کردم و گفتن زگیل تناسلی هست.و با لیزر زگیل ها رو سوزوندن.من از کجا بفهمم که ویروس hpvداخل بدنم هست یا نه؟و اینکه لیزر کردم زگیل ها از بین رفتند باز برمیگردن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر mn سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۵ ساله که این ضایعات رو روی پوستم دارم
  تازه به دکتر مراجعه کردم دکتر ارولوژی گفتن که چون سطحی است تشخیص به خال بودن دادن
  امادکتر پوست گفتن که زگیله تناسلیه من نمیدونم که کدوم تشخیص درسته!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر Shakiba چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  ببخشید من بعداز جلسه اول لیزر موهای زائد متوجه شدم قسمت مقعدم زگیل دارد بااین حال آیا مشکلی هست لیزر کردن بااینکه اول کرایو کنم و بعد لیزر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   بهتره تا یک سال پس از درمان زگیل مقعدی، لیزر مو انجام نشود

    

 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بهنام ****** هستم مراجع کردم پیشتون یه دارو دادید اون خال گوشتی افتاده یه پوست قرمز رنگ مونده همون ۳ روز یه بار زدم الان هنوز استفاده کنم یا نه دیگه به نظرم خوب شده وقتی میزنم خیلی میسوزم قرار شد ۱ ماه دیگه بیام پیشتون؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   دارو قطع شود

   طبق برنامه برای ویزیت مجدد اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  من چند ساله لیزر کردم‌ ولی از یه سال قبل حالت برجستگی روی لبه تناسلیم زد که تقریبا خوب شد دوباره ک لیزر کردم بعد تقریبا یه هفته دوباره زد حالت جوش ولی درد و ...نداره ولی الان دیگه خیلی برجسته شده و سفت مثل خال و تعدادشم زیاد شده نمیدوتم چیه راهنماییم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام.من حدود ٥جلسه رفتم ليزر ناحيه بيكيني كه ميگفتن سر دستگاه حالت انتي باكتريال داره و متاسفانه بعد از دومين جلسه ليزر مدام من خارش و سوزش و عفونت پنيري دارم ناحيه ي بيروني واژن مرتب خارش داره و بعد دوره ي پريود خارش بدتر ميشه.دكترهم رفتم ميگن عفونتي داخل واژن ندارم.توي لگن جوش شيرين نشستم مرتب ناحيه وو تميز نگه ميدارم ولي اين خارش چندماهه تموم نميشه.ممنون ميشم اگه قرصي پمادي معرفي كنيد كه من از شر اين خارش و عفونت راحت بشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره تست پاپ اسمیر انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر اعلایی سه شنبه ۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعد از لیزر بکینی جوش های قرمز و چرکی زیادی در ناحیه تناسلی دارم ممکنه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر ببخشید من میخام لیزر کل بدن برم جایی که میخام برم گفتن سر لیزر غیر تماسی هست و سر دستگاه با الکل ضد عفونی میشه من خیلی میترسم از بیماری های مقاربتی در صورت برخورد سر دستگاه به بدنم این درسته که ویروس زگیل با الکل از بین نمیره ؟؟! باید چه دستگاه لیزری انتخاب کرد که ایمن باشه برای بیماری های تناسلی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا لیزر الکساندریت غیر تماسی است و توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام.من زمستان پارسال زگیل تناسلی داشتم که بعد از کوتر کردن و کرایو کردن ازبین رفت.الان‌ میتونم لیزربیکینی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   تا 2 سال بهتره از لیزر مو اجتناب شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر