عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سنور جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید من نوجوان 17ساله هستم صورتم خیلی جوش داره همه میگن که همینطوریه عادیه ولی من میخام درمانش کنم خیلی در روحیم تاثیر گذاره عذاب میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر M دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۵ سالمه مو های ناحیه تناسلیم بالای آلتم میریزه با دست هم کمی میکشمشون در میان مو های ناحیه تناسلیم خیلی کم شده به نظرتون چه مشکلی داره؟؟؟؟
  آیا خطرناکه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من44سالمه وحدود 15سالی میشه که اطراف چانه دچار جوشهای سفت ودردناک وچرکی هستم.همه داروهای ضیف تاقوی روامتحان کردم فقط تازمانی که مصرف میکنم کاملا از بین میرن ودیگه جوش نمیزنم ولی به نحض اینکه دوز دارو کمتر میشود دوباره شروع به جوش زدن میکنم.پوستم چربه ولی روزی دوبار صوررتمو با صابون میشورم ولی متاسفانه اصلا درمان قطعی نداره.لطف کنید اگه راه حلی وجود داره که میشه درمان قطعی انجام داد بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر ویدا چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام در صورت داشتن زگیل تناسلی و درمان با کرایو ،بعدش میشه لیزر موهای زائد انجام داد؟؟چنوقت بعدش میشه انجام داد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   حداقل تا 2 سال بعد از بهبودی بهتره از لیزر موهای زائد پرهیز شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام
  من لیزر مو زائد بیکنی انحام دادم و بعدش پوستم تحریک شد،تبخال تناسلی زدم،برای دفعه بعدی میتونم انجام بدم?و قبل و بعدش آسیکلوویر بخورم?یا کلا باید برای بیکینی انحام ندم?!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   آسیکلوویر کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر آروین شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد آیا لیزر کردن بیضه ها و قسمت پایین آلت برای باروری خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   لیزر موهای زائد در ناحیه کیسه بیضه ممنوع است

   موفق

 • تصویر کاربر یه سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر خسته نباشید ممنون میشم به سوالم جواب بدید. من خانم هستم چن روزی هست که به تبخال تناسلی دچار شدم میشه از،لیزر که میرم از اونجا گرفته باشم اخه همش تو فکرم که از گجا گرفتم نمیدونم از شوهرم یا لیزر توروخدا کمکم کنید ممنونم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال تبخال تناسلی از روش هایی که ذکر کردی بسیار ناچیز است

   شایعترین راه انتقال تماس مستقیم پوستی است

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن۲۸سالمه،ازسن۱۸سالگی صورتم خیلی جوش وآکنه میزنه،خیلی دکتر،طب سنتی رفتم،داروهای گیاهی استفاده کردم اصلا تاثیری نداشته،خیلی خسته شدم ازجوشهای صورتم پوستما داغون شده،خواهش میکنم ی راهنمایم کنید،ب نظرشما آزمایش هورمون لازم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام ، بنده خانم ۳۷ ساله هستم که حدود ۲ سال پیش روی بیکینیم یه خال گوشتی در اومد رفتم دکتر زنان آزمایشhpv دادم منفی بود و بعد دو سال ۳ تا در قسمت خط بیکینی و کمی پایینتر از اولین خال گوشتی پدیدار شد که به دکتر زنان مراجعه کردم پاپ اسمیر دادم منفی بود و مشکلی نداشتم میخوام نظر دکتر انتظاری رو در این مورد بدونم که ممکنه زگیل باشه ، ضمن اینکه قبل بوجود اومدن خال گوشتی ،یه خال تیره همسطح پوست تشکیل میشه و به مرور برجسته میشه که هیچ درد و...نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام-من تبخال تناسلی داشتم و درمان کردم بعد اون دو بار لیزر انجام دادم ماه سوم مجدد تبخال زدنم شروع شد این ماه مراجعه نکردم برای لیزرم و دکتر رفتم برای درمان.سوال اینکه بعد درمان این دوره برای تکمیل لیزرم میتونم اقدام کنم یا باعث ایجاد تبخال میشه دوباره؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   برای کاهش شانس عود تبخال از روز قبل از لیزر تا 2 روز بعد باید هر 6 ساعت قرص اسیکلوویر مصرف شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر