عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ثمین جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند وقت پیش لیزر داشتم موقع انجام نفر قبلی من زگبل تناسلی داشتن .ملافه یبار مصرف رو عوض کردن و روی تخت هم الکل زدن سری دستگاه هم شخصی هست
  با این توضیحات آیا امکان انتقال بیماری از اون شخص بمن وجود داره؟ الکلی که روی تخت زدن خشک نشده بود و ملافه جدید رو انداختن روش ممکنه ویروس با الکل قاطی شه و بمن منتقل شده باشه؟ چون وقتی نشستم رو تخت خیسب الکل رو حس کردم و سوزش الکلو اخه ملافه هاشون خیلی نازکن ‌دکتر خیلی نگرانم میشه بگید با ابن تفاسیر امکان بیمار شدن هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

 • تصویر کاربر مهین دوشنبه ۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من تقریبا ۳ماهه مبتلا به تبخال تناسلی شدم،خاستم بدونم درمانی داره؟؟؟و اینکه میخام برم لیزر،میتونم برم یا چون تبخال دارم نمیشه لیزر کرد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره قبل از لیزر تا 2 روز بعد قرص اسیکلوویر مصرف شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا لیزر موهای زائد قسمت بیکینی باعث زگیل تناسلی میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در شرایطی که رعایت اصول ایمنی انجام گردد خیر

   اما مشاهدات اخیر نشان می دهد در برخی موارد امکان آلوده شدن افراد با دستگاه های آلوده وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر رویا شنبه ۱۱ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام. دکتر این لکه های پوستی که عکسش براتون فرستادم منو نگران کرده من یکسال لیزر موی زاید انجام دادم و اپی لیدی هم استفاده میکنم ممکنه لکه ها ناشی از لیزر باشه زگیل تناسلی نیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی جای نگرانی ندارد و زگیل تناسلی مطرح نیست

   موفق

 • تصویر کاربر رویا شنبه ۴ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام .از چه نوع ماده ضدعفونی قابل اطمینانی میتوانیم برای ضد عفونی دست در افرادی که زگیل تناسلی دارند استفاده کنیم چون این ویروس جز ویروس های بدون پوشش مقاومه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   شستشوی دست با اب و صابون کافی است

   موفق

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۱ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  نمیدونم غدد فورادیس هس یا جوش روی الت اومده از ی دکتر مشاوره گرفتم گفتن ک پوماداسم پماد هیدروکورتیزون ۱درصد هس استفادع کنی میره از ی دکتر دیگ پرسیدم گفتن عمرن نمیرن
  اسم ی پوماد چیزی معرفی کنید بگیرم
  تروو خدا ی کمکی بکنید 🙏🏼🙏🏼
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   علیک سلام

   چنانچه فوردایس آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

  2. تصویر کاربر نیما شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)
   این نکنه ت سن بلوغ تشکیل شده اگ لیزر نکنم از بین نمیره؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ خرداد ۱( 8 ماه پیش)

   نیازی به درمان ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رها شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه خالی گوشتی بعل سینه سمت راستم دارم ک اندازه ی فندوق هستش ومنافذهای روش بزرگ شدن یعنی مویرگ های داخل شون مشخص شده هیچ اذیتی هم نداره وارثی هستش میخواستم بدونم تا پایان عمر رشد داره یعنی بزرگ ترمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد

   موفق

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای‌دکتر تقریبا ۵ ماه که من سر التم‌پوست پوستی شده بود که کلا خوب شد بعدش شروع شد ب جوش زدن با تعدا بالا همراه با خارش خیلی شدید دلیل اینکه جوشا میرن میان چیه اقای دکتر ممون میشم جواب بدین ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر م جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۶ سال سن دارم من چند وقت پیش مو های ناحیه تناسلیم را با ژیلت تراشیدم و از اون موقه به بعد یه نقطه های قرمزی روی پوس ناحیه تناسلیم در اومده و خارش هم دارن این نقطه های برجسته نیستند وقتی هم میخارونمشون بدتر میشن و بیشتر خارش میگیرن به نظرتون چه مشکلی داره؟؟؟؟؟
  آیا مال حساسیت با تیغ نبوده؟؟؟ چون از اون موقه به بعد اینجوری شدم.
  1. تصویر کاربر م سه شنبه ۱۶ فروردین ۱( 10 ماه پیش)
   دکتر ببخشید یه کمی هم برجستگی دارن.
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر ممکنه کسی هم تبخال تناسلی و هم زگیل بگیره ؟اگه پیش بیاد این اتفاق ینی چی؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   در 10 درصد موارد همزمان بیماران به چندین گونه بیماری مقاربتی مبتلا هستند

   در اینگونه موارد معمولا درمان با دشواری بیشتری همراه است

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر