آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

بهتر است بخوانید   جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی (تشخیص و درمان)

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود. اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  روی بدنم ی سری دون دون در اورده شک دارم زگیل یا چن تا دکتر رفتم یکی میگه هست یکی میگه نیست میشه عکسشو بفرستم شما بهم بگید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   علیک سلام

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

    

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دکتر مردی حدود 50 ساله هستم که نزدیک یه سال چیزی شبیه خال حدود 2 تا 3 میلیمتر ابتدای آلت تناسلی داشتم که با مراجعه به متخصص پوست ایشان تشخیص زگیل تناسلی داده و با فریز کردن آن ناحیه و چندین ناحیه دیگر آنخا را در دو جلسه (با فاصله ) حدود 1 ماه از بین بردند و با تقاضای اینجانب همسرم هم به متخصص زنان مراجعه و طی نمونه برداری اولیه ایشان علی رغم هیچ نوع علایم ظاهری ویروس نوع 16 (های ریسک) در ناحیه رحم داشتند که پیگیر مراحل درمانی خودشان هستند. حال سوال بنده اینجاست که آیا با توجه به نداشتن علامت ظاهری برای آقایان آیا پیگیری بیشتری برای آقایان لازم است ؟ و حال که علامت ظاهری ندارم آیا تست برای شناخت نوع ویروس قابل انجام است؟با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است 

   با این شرایطی که ذکر کردی نیازی به آزمایش تشخیصی وجود ندارد ولی روند درمانی همسر را تکمیل کن

   موفق

 • تصویر کاربر Sahar یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من هیچگونه تماس جنسی و دهانی نداشتم اما جواب hpvمثبت و از نوع کمتر شده .
  توی تصویر ارسالی ایا این ها هم زگیل زبانی هستند؟
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل زبانی دیده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرمان پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من حدود ۳/۴ روز هست یک‌ برآدمگی همرنگ پوست روی تنه آلتم ایجاد شده گاهی اوقات فشارش میدم چرک میاد مثل جوش چرکی ،،این برآمدگی خیلی سخت دیده میشه ولی با لمس دست راحت میشه احساسش کرد ، میخواستم بدونم زگیل تناسلیه؟ خطر داره؟ چیه لطفا ممنون میشم پاسخ بدید..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی مورد خطرناکی مشاهده نمی شود

   زگیل تناسلی نیز مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اندام تناسلی همسرم پر مو هست و در اثر شیو کردن ضخیم تر هم شده این باعث شده هنگام نزدیکی خیلی درد بکشم و واژنم زخم بشه و دچار عفونت بشم شما برای شوهرم لیزر و پیشنهاد میکنید؟ هر دو ترس داریم نکنه در نعوظ تاثیر منفی بذاره، کمکمون کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   لیزر موهای زائد معمولا عارضه ای برای ایجاد یا کیفیت نعوظ ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید.یه سوال داشتم اینکه چندبارمازگیل تناسلیوسوزاندیم ودومرحله واکسن زگیل هم زدیم ولی بازدرمیادش میخواستم ببینم نحوه درمان تاثیرداره یا نه تایه مدتی درمیاد.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر Ss شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا با لیزر موهای زائد زگیل تناسلی شدیدتر میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   تا از بین رفتن ضایعات زگیل، لیزر موهای زائد ممنوع است

 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من لیزر بیکنی کردم بعد از چندساعت به لکه بینی افتادم الان سه روز روزی یک بار لکه بینی دارم میشه بگید دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش کرم زینک اکساید بزن

   موفق

 • تصویر کاربر منا چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من 38 ساله هستم و مدام صورتم و مخصوصا روی چانه و اطراف بینی ام جوشهای بزرگ قرمز و چرکی می زند و کل صورتم جوشهای چرکی زیر پوستی دارند. لطفا راهنماییم کنید تا از شر این جوشها خلاص شوم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد.

   در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   علی الحساب روزانه 2 بار محلول کلیندامایسین 1 درصد بزن

   موفق

 • تصویر کاربر الی دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خیته نباشید.
  من با دستگاه الکس که تماس مستقیم با پوست داره لیزر بیکینی انجام دادم و آخرین جلسه ای که رفتم بهمن ماه بود.سه هفته پیش مشکلی برام پیش اومد که رفتم دکتر تشخیص تبخال تناسلی دادن و واقعا خیلی ذهنم توی این مدت درگیره همش سرچ می کنم توی گوگل که ببینم ممکنه از دستگاه گرفته باشم یا نه.متاسفانه بعضی سایتا نوشتن ممکنه و بعضیا میگن فقط از راه تماس جنسی منتقل میشه.
  می خواستم بپرسم تبخال تناسلی ممکنه از طریق دستگاه لیزر منتقل شه؟من باکره هستم و دو هفته پیش روی واژنم و داخلش چند تا جوش داشتم که ظاهرشون با جوش معمولی فرق نداشت اما سوزش و خارش داشت و به مقعد هم سرایت کرد و توی قسمت لابیا التهاب و ورم ایجاد شد و احساس درد می کردم.پریود هم شدم و فکر کنم باعث تشدیدش شد و موقع ادرار سوزش داشتم.به پزشک مراجعه کردم گفتن تبخاله.با توجه به این که رابطه جنسی نداشتم ممکنه از لیزر بیکینی گرفته باشم یا امکانش هست پزشک اشتباه کرده باشه؟با آزمایش خون میشه مطمئن شد؟با توجه به این موضوع که چند روز قبل از ایجاد جوش ها از یه شوینده جدید عطردار برای شستن واژن استفاده کردم.ممکنه حساسیت پوستی باشه و با تبخال اشتباه گرفته باشن؟
  امکانش وجود داره این ویروس از قبل وارد بدنم شده باشه و الان عود کرده باشه؟
  خیلی ناراحتم و امیدوارم تشخیص اشتباه بوده باشه.چون جایی که لیزر رفتم مطب دکتره و کلینیک غیرمجاز یا آرایشگاه نیست.البته لیزر رو تکنسینشون انجام میده و تا جایی که میدونم ضد عفونی انجام میدن و روکش تخت رو هم واسه هر بیمار عوض می کنن.
  احتمال این وجود داره که ویروس از یه طریق دیگه قبلا وارد بدنم شده باشه و علائمش الان مشخص شده باشه؟
  برام دارو تجویز کردن الان فقط داخل واژنم یکم زخم مونده.
  ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال ویروس هرپس از طریق لیزر های تماسی وجود دارد ولی این شانس بسیار ناچیز است

   شانس اشتباه تشخیصی با توجه به شرایطی که ذکر کردی زیاد است 

   توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر یک تست خونی Anti HSV I-II IgG, IgM برات انجام شود

   نگران نباش

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر