آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

فهرست مطالب

زگیل کف پا یکی از شایعترین عفونت های ویروسی در افراد است و ممکن است تا مدتها بدون علامت واضح باشد و بعضا با عوارض متعددی همراه باشد.

زگیل ها می توانند روی بینی ، بین انگشتان دست، انگشتان پا و هر جای دیگری از پوست شما ظاهر شوند. آنها یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و کاملاً قابل سرایت هستند.

 ویروس HPV از طریق یک بریدگی یا شکستگی در پوست، وارد بدن شما می شود و یک برجستگی زشت و زبر را تشکیل می دهد. از آنجا که زگیل ها ناشی از یک  عفونت ویروسی هستند، به آسانی از طریق تماس منتقل می شوند.

هرچیزی که با زگیل تماس پیدا کند ، دست شما، حوله، جوراب، کف زمین، می تواند آن را انتقال دهد و زمانی که زگیل ها روی پای شما مشاهده شوند، به همان اندازه که ناخوشایند به نظر می رسند، می توانند دردناک نیز باشند.

علت زگیل کف پا

زگیل ها معمولاً مشکل ساز نیستند. آنها تا زمانی که خود به خود یا با مداخله از بین روند، روی پوست شما باقی می مانند. زگیل ها روی کف پای شما، به زگیل های کف پا شناخته می شوند و موجب بروز مشکلات یا علائم دیگری می شوند.

زگیل ها به دلیل محل قرار گرفتن خود  کف پا، پاشنه، پنجه و توپ پا با برداشتن هر قدم، وجود دردناک خود را به شما یادآوری می کنند. مثل این است که بخواهید با وجود سنگی در کف کفش خود راه بروید حتی اگر با پای برهنه باشید.

زگیل های کف پا معمولاً در زمان راه رفتن یا ایستادن بیشترین فشار را دریافت می کنند. از آنجا که ایستادن و یا راه رفتن، دو چیز هستند که نمی توان از آنها اجتناب کرد، فشار روی زگیل را افزایش می دهند و آن را به سمت داخل، به عمق پوست می فرستند.

این یک آزمایش مهم است. بسیاری از افراد برای سابیدن پینه از وسایلی مانند سنگ پا و سوهان ناخن برای از بین بردن پوست زبر و ضخیم استفاده می کنند ولی برای برداشتن زگیل های کف پا این کار توصیه نمی شود.

درمان صد در صد زگیل

درمان قطعی زگیل کف پا

در بهترین حالت، نیاز به هیچ گونه درمانی نیست. آن را به حال خود بگذارید. مانند دیگر زگیل ها، بسیاری از زگیل های کف پا خود به خود از بین می روند. فقط ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

اگر زگیل های کف پای شما دردناک باشند یا به دیگر نواحی پای شما سرایت کنند، انتظار نمی تواند گزینه مناسبی باشد. شما نیاز به تسکین فوری دارید.

بسیاری از افراد از داروخانه کرم موضعی از بین بردن زگیل را می خرند و فکر می کنند این درمان برای تمام انواع زگیل مناسب است. اما کرم ها و محلول های بدون نسخه برای از بین بردن زگیل بی تأثیر هستند. زگیل های کف پا در عمق کف پا هستند و دوباره برمی گردند.

کرم های از بین برنده زگیل در واقع بیش تر از آنکه مفید باشند می توانند مضر باشند. آنها حاوی اسید و مواد شیمیایی هستند که به پوست آسیب می رسانند. شما به راحتی می توانید مقدار زیادی از این کرم را روی پوست استعمال کنید، و پوست اطراف زگیل را بازکنید و موجب پخش شدن زگیل شوید.

به جای سعی در از بین بردن زگیل های کف پا در خانه، به پزشک خود مراجعه کنید.

سپس پزشک از بین انواع گزینه های درمانی موجود، بهترین روش را انتخاب می کند. تمام آنها طوری طراحی شده اند تا از شر زگیل ها خلاص شوید. این روش های درمانی سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند که ویروس را شناسایی کنند و از تشکیل دوباره زگیل ها جلوگیری کنند.

درمان قطعی زگیل کف پا

درمان سریع زگیل (داروی ضد دارو)

داروهای ضد زگیل موجود در داروخانه ها بدون نیاز به نسخه، کمتر از نیمی از مواقع عمل می کنند. داروهای قویتر که تنها با نسخه پزشک می توان آنها را تهیه کرد، راه حل بهتری هستند.

عملکرد آنها شبیه به دیگر گزینه های موجود می باشد. این داروها کف پا را لایه برداری می کنند. شما می توانید در خانه، این دارو را روی کف پای خود استعمال کنید و با پزشک در ارتباط باشید تا زگیل به طور کامل از بین برود.

فریز کردن زگیل کف پا

فریز کردن زگیل کف پا با استفاده از کرایوتراپی یک گزینه مؤثر برای از بین بردن زگیل می باشد. نیتروژن مایع با یک اسپری یا سواب کتان روی زگیل کف پا استعمال می شود.

این ماده بافت را تخریب می کند و موجب می شود که تاول کوچکی روی آن نقطه تشکیل شود. در یک هفته یا بیشتر، پوست مرده خارج خواهد شد.

ایمونوتراپی زگیل ها

زگیل های کف پا واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت HPV می باشد. ایمونوتراپی زگیل ها از داروها یا راه حل هایی برای شروع فعالیت سیستم ایمنی برای مقابله با زگیل های تناسلی استفاده می کند. زمانی که روشهای دیگر اثری نداشته باشند، پزشک شما ماده ای را به زگیل تزریق خواهد کرد یا از یک کرم موضعی برای تحریک سیستم ایمنی شما برای کمک به روند درمان استفاده خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

اگر هر درمان دیگری با شکست مواجه شود و شما هنوز با زگیل های کف پای دردناک مشکل داشته باشید. به جراحی نیاز است.

با جراحی، همیشه احتمال باقی ماندن اثر زگیل وجود دارد که به همین دلیل آخرین گزینه برای برداشتن زگیل های کف پا می باشد.

جراحی های مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارند.

پزشک شما بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

الکتروجراحی زگیل کف پا

پزشک با استفاده از یک سوزن الکتریکی، بافت زگیل آلوده را برش می دهد.

کورتاژ زگیل کف پا

زگیل کف پا با ابزاری شبیه به قاشق کَنده می شود.

لیزر زگیل کف پا

 درمان های لیزری، رگ خونی ریز درون زگیل کف پا را می سوزانند. در نهایت، بافت آلوده می میرد و زگیل خارج می شود. در این روش نسبت به دیگر روش های جراحی احتمال باقی ماندن اثر زگیل کمتر است. در این روش معمولا هر سه هفته یک بار باید جلسات لیزر تراپی انجام شود

یکی از انواع دیگر لیزر زگیل کف پا لیزر CO2 و تبخیر زگیل ها است. در این روش به سرعت ضایعات از بین می رود و کمترین میزان عود را شاهد خواهیم بود

چیکار کنیم زگیل برنگرده؟

هرکسی می تواند مبتلا به زگیل کف پا شود. اما زمانی که دچار آن شدید، احتمال برگشت آنها زیاد است. شما ممکن است قادر نباشید که به طور کامل از وقوع دوباره ی آنها جلوگیری کنید، اما می توانید با دنبال کردن چند نکته بهداشتی اساسی این احتمال خطر را کاهش دهید:

 • به زگیل دست نزنید. زگیل ها قابل سرایت هستند. به هیچ وجه آنها را نچینید، خراش ندهید و یا لمس نکنید. از تماس مستقیم با زگیل های افراد دیگر نیز خودداری کنید. اگر شما به زگیلی دست زدید، دستان خود را به طور کامل بشویید و نیز هر سطحی را که قبل از شستن دست ها به آن دست زده اید، تمیز کنید.
 • آن را تمیز و خشک نگه دارید. رطوبت باکتری را جذب می کند. با شست و شوی منظم پاها و سپس خشک کردن کامل آنها بهداشت کف پای خود را به خوبی رعایت کنید. زمانی که کفش ها و جوراب های شما مرطوب می شوند آنها را تعویض کنید.
 • از کف پای خود محافظت کنید. ویروس HPV از طریق بریدگی ها و شکستگی های کف پای شما حمله می کند. برای محافظت از کف پای خود در برابر بریدگی و یا ایمن نگه داشتن بریدگی های موجود از عفونت، کفش بپوشید.  HPV به راحتی در استخرهای شنا، رختکن ها و دیگر مکان های عمومی که مردم در آنجا با پای برهنه راه می روند، انتقال پیدا می کند. در این مکان ها از دمپایی یا کفش استفاده کنید.
زگیل کف پا 

کودکان و نوجوانان از این مکانهای عمومی بیشتر استفاده می کنند و احتمال بیشتری دارد که بهداشت کف پا را رعایت نکنند. کف پای خود و فرزندتان را مرتب بررسی کنید تا زگیل های کف پا را قبل از این که گسترش یابند شناسایی کنید و فوراً با پزشک در میان بگذارید.

دکتر عباس انتظاری بهترین متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهرزاد دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر ۱۶ساله دارم فوتبالیسته دقیق نمیدونم بخاطر کفش یا استخر که رفته کف پا دچار زگیل شده فریز کردیم حالا میگه اون قسمت فریز کردیم سفت شده کمی سیاه درد نداره کف پاش تاول میزنه چون هرروز تو چمن تمرین میکنه چکار کنم به نظرتون ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   فریز باید چندین جلسه تکرار گردد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک معالج مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۱۱ تیر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  دخترم تقریبا چند مدتیه زیر انگشت پا دچار چند برامدگی ودرد اور هست اول فکر کردیم میخچه هست ولی درمان نسد هرکاری کردیم الان میگن زگیل زیر پوستی هست باید فریز بشه ایا امکان برگشت هست یا دابمی درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ تیر ۱( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر هستی شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  آیا این زگیل تناسلی دهانی هست چند ماهی هست روی سقف دهانمه زیر پوستی سفت بدون درد ترشح و سوزش خیلی نگرانم تورو خدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 11 ماه پیش)
   جسارتا دون دون های بر امده انتهای زبان چیست؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   عکس ارسالی طبیعی است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مانیا شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من کف پام یه زگیل در اومده حدود سه چهار ماهی میشه به دکتر مراجعه کردم گفتن چسب زگیل بزن زدم اما رفع نشد واسه لیزر هم رفتم ولی متاسفانع حساسیت داشتم نتونستم لیزش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام دکتر فرستادن آزمایش جواب آن دوشنبه آماده میشه بابت نمونه برداری گفتن بیام تهرا میخواستم وقت بگیرم چکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   از طریق لینک زیر اقدام شود

   http://nobat.drentezari.com/

   موفق

 • تصویر کاربر فرزانه سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر خیلی جوش میزنم مخصوصا زیر پوستی ک خیلی خیلی درد میکنه دیگ نمیدونم چیکار کنم صورتمم ی سره چرب اصن خوب نمیشه هرکاری بگی کردم ولی جوش صورتم بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ملکی سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من هفت سال پیش زگیل کف پا داشتم دکتر با جراحی خارجش کرد
  بعد چند سال پام دوباره زگیل در آورد که گفتن دست دکتر ندم و یه مدت به همون حال روی پام موند.
  بعد یه سال شروع به زیاد شدن کردن پیش یه دکتر پوست دیگه رفتم بهم سالیسیلیک اسید رو تجویز کردن سه ماه استفاده کردم روند بهبود کند بود و واقعا دیگه دردناک شده بود و به قدری پوستم لایه برداری شده بود که دچار خونریزی میشد.
  به توصیه ی یکی از آشناها روی زگیل ها جوهر لیمو بستم که باعث شد در عرض دوهفته کل زگیل ها از روی پام بیفته.
  ولی بعد افتادن زگیل ها متوجه شدم جوهر لیمو باعث شده زائده ی سیاه رنگی از جای عمل زگیل اولم بیرون کشیده بشه که خیلی هم دردناکه .
  حالا روی زائده سیاه بازه ولی تخلیه نمیشه و اطرافش جوش های چرکی مانند ریزی ایجاد شده.
  میخواستم ببینم چی میتونه باشه و ممکنه خودشون خوب شن یا باید به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نگار یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر من ۲۲سالمه تقریبا از ۱۶سالگی پوستم شروع کرد ب جوش زدن جوشایه قرمز متوسط ک قبلا همشون سرسفید میشدن الان بعصی وقتا سرشون سفید میشه پوستم خیلی لک شده داروهای زیادی استفاده کردم زیره نظره متخصصایه زیادی بودم دارو ک استفاده میکردم پوستم خوب میشد بعد از قطع داروهام پوستمو دوباره تو دوره پریود ک میرسید شروع میکرد ب جوش زدن و دوباره برمیگشت ب حالته اول دکترم بهم گفتن ک احتمالا مشکل هورمونی داری ازمایش دادم متخصص زنانم رفتم مشکل هورمونی نداشتم فقط یدونه فولیکوله ۲میلی داشتم ک دکتر گفتن این دلیلش نمیتونه باشه روتین پوستیم انجام میدم شوینده تونر مرطوب کننده اما بازم تاثیر نداره واقعا خستم خیلی اعتماد بنفسمو ازم گرفته اونقد ک هیچ جایی نمیرم از همه دوری میکنم دیگ اخرین بار دکترم برام انتی بیوتیک نوشته بود الان دوباره سرخوده چندماه شروع کردم ب خوردنشون دیگ مهم نیس برام ک چ عوارض دارن برام خیلی اذیتم اسم شمارو یهو تو گوگل دیدم امیدوارم بتونین کمکم کنین🦋
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سمیرا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زگیل پا داشتم فریز کردم الان تاول وحشتناک زده جوری که سیاه شد چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   این حالتن به دنبال فریز طبیعی است

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام من توی پام ۶یا۷تا زیگیل دارم و اونا لای انگشت های پام هستن و یدونه هم بقل ناخن انگشت شست دستم داره چجوری میتونم درستشون کنم و از بین ببرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر