آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

درمان قطعی ویروس اچ پی وی از شایعه تا واقعیت!

ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) از خانواده پاپیلوما ویروس می باشد. پاپیلوما ویروس دارای کوچک ترینDNA  ویروسی می باشد که می تواند ایجاد تومور نماید. این ویروس ها دارای انواع مختلفی بوده که محدوده عظیمی از حیوانات و انسان ها را آلوده می کنند. تاکنون بیش از صد نوع از HPV  در انسان شناسایی شده اند که حدود یک سوم آنها سلولهای اپیتلیال ناحیه تناسلی را آلوده می کنند.

ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی

ویروس hpv اچ پی وی که در دستگاه تناسلی ایجاد عارضه می کند به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. گروه اول HPV  کم خطر (Low-risk) شامل انواع hpv 11  و hpv 6 که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.
 2. گروه دوم HPV های پرخطر (High-risk) مانند انواع hpv 18  و  hpv 16 که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و در صورت عدم درمان، مسبب ایجاد سرطان در ناحیه دهانه رحم می شوند.

ویروس hpv  بافت اپی تلیال پوست و مخاطی ناحیه تناسلی، دست ها و یا پاها را آلوده می کنند و عامل بیماری های گوناگونی از قبیل زگیل های پوستی، زگیل کف پا، زگیل دهانی، زگیل دست، زگیل های حنجره و سرطان های ناحیه تناسلی می باشد که معمولاً به سمت بدخیم شدن پیشرفت می کند.

انواع  اچ پی وی 18 ،اچ پی وی 16 و اچ پی وی 31 به طور مداوم با دیسپلازی و تغییرات پیش بدخیمی به صورت متوسط تا شدید دهانه رحم درارتباط می باشند و به میزان کم تر با سرطان  های تهاجمی آلت تناسلی مرد ، سرطان اندام تناسلی زنان و همچنین سرطان های مقعد مرتبط هستند.

DNA ویروس در نمونه های سرطان های دهانه رحم تا 100 درصد یافت شده است؛ در حالیکه در زنانی که دارای بافت دهانه رحم سالم می باشند، در کمتر از 10 درصد موارد یافت شده است.

در اینجا قصد داریم نقش ویروس HPV را در سرطان های انسانی بررسی کنیم. سرطان عارضه ای است که در اثر تکثیر بی رویه سلول ها ناشی می شود. برای ایجاد سرطان، یک سیگنال اولیه لازم است که طی آن سلول، متحمل تغییرات ژنتیکی می شود. در سلول های سرطانی موتاژن های متنوع، ویروس های انکوژن و خطاهای همانندسازی، تنظیم چرخه سلولی را بر هم زده اند.

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

شواهد بسیاری نشان  میدهد که آلودگی با  گروه های پر خطر ویروس اچ پی وی ( پاپیلومای انسانی ) نظیرانواع اچ پی وی 16 و اچ پی وی 18 باعث سرطان دهانه رحم می شود؛ متاسفانه سرطان دهانه رحم دومین بدخیمی شایع در جهان و سومینن علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان می باشد.

⛔ ویروس ها عامل بسیاری از سرطان ها می باشند، به طوری که  با 20-15 درصد سرطان های انسان در ارتباط بوده و 80 درصد سرطان ها مربوط به سرطان دهانه رحم و سرطان کبد می باشد.

⛔ ویروس اچ پی وی سروتیپ های گوناگونی دارد هر نوع از آن ها با ضایعه خاصی در ارتباط می باشد.

⛔ ویروس hpv اچ پی وی از طریق تماس با زخم های کوچک پوست وارد بدن می شوند و باعث القای تکثیر بیش از حد سلولی در پوست و مخاط و ایجاد پاپیلوما یا زگیل در نواحی مختلف می کنند.

⛔ پاپیلوما یا زگیل اغلب خوش خیم می باشد اما ممکن است با وجود فاکتورهای محیطی و ژنتیکی، برخی از آن ها در انسان به شکل بدخیم تغییر ماهیت پیدا کنند. تا امروز، بیش از صد نوع مختلف ویروس اچ پی وی شناسایی شده است که ⅓ آن ها، سلول های ناحیه دستگاه تناسلی را آلوده می کنند.

 ویروس اچ پی وی 6 و 11

زگیل تناسلی مردان - زگیل های متعدد و همرنگ پوست

زگیل تناسلی مردان – زگیل های متعدد و همرنگ پوست

انواع ویروس اچ پی وی کم خطر مانند HPV-6 و HPV-11 عامل زگیل های خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند.

ویروس اچ پی وی ۱۶

انواع پرخطر ویروس اچ پی وی شامل اچ پی وی ۱۶، 18، 31، 33، 45 HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس اچ پی وی ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.

قابل ذکر است که آلودگی با انواع پرخطرHPV  فقط محدود به دستگاه تناسلی نمی باشد و به عنوان مثال حدود 20 درصد سرطان های دهان و حنجره حاوی سروتیپ های پر خطر ویروس اچ پی وی می باشند.

درمان اچ پی وی 16 چیست؟

دفع ویروس اچ پی وی به لحاظ علمی به هیچ عنوان صحت ندارد. در مقابل می بایست سیستم ایمنی افراد را تقویت کرد و نکاتی را مدنظر قرار داد که در پادکست صوتی زیر به طور کامل توسط دکتر انتظاری توضیح داده شده است:


پس با زگیل های تناسلی که بر روی پوست ظاهر شده اند، چه باید کرد؟

hpv چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم اچ پی وی در زنان و مردان مشابه یکدیگر است با این تفاوت که محل ظاهر شدن زگیل ها و نوع سرطان متفاوت است.

# علائم hpv در زنان

سوال یکی از بیماران: آیا اگر اقایی با یک خانوم که بیماری hpv نوع 16 داشته رابطه جنسی داشته باشه و چند ماه بعد با خانوم دیگری تماس جنسی (بدون داشتن سکس و دخول صرفا تماس آلت جنسی) داشته باشه در صورتی که هیچ گونه علایمی نداشته باشه و حتی پزشک هم اونو مورد معاینه قرار داده باشه و هیچ موردی نداشته باشه، ممکنه خانوم دوم الوده شده باشه؟ تحت شرایطی که هر دو نفر بدون زخم یا عفونت باشن و نشانه هایی از زیگیل نباشه و از زمان تماس شون دو ماه گذشته باشه. چطور میشه مطمن شد که خانوم در الوده نشده باشه؟ و ایا این اقا باتوجه به اینکه 6 ماه از رابطه اش با خانوم بیمار گذشته و علایم نداشته الوده شده باشه؟

احتمال آلودگی در خانم دوم وجود دارد؛ منتها اگر علامتی ندارد، شانس آلودگی ایشان کمتر است. برای مطمئن شدن، خانم دوم می بایست تست پاپ اسمیر و hpv pcr بدهند.

ویروس اچ پی وی در زنان می تواند بر روی ناحیه ی تناسلی، دهان، مقعد و کشاله ی ران خود را به شکل زگیل های تناسلی نشان دهد. در ادامه چند عکس مختلف از زگیل تناسلی زنان برای شما قرار داده شده است:

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

#  علائم اچ پی وی در مردان

ویروس hpv در مردان می تواند بر روی آلت تناسلی، دروم مجرای ادراری، کشاله ران، دهان و مقعد باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود که در صورت عدم درمان، منتشر شده و علاوه بر فرد، شریک جنسی او را نیز مبتلا می کنند. در زیر عکس زگیل تناسلی مردان در اطراف الت و همین طور مقعد نشان داده شده است؛ همانطور که می بینید در چنین حالتی، استفاده از کاندوم نیز نمی تواند مانع انتقال زگیل تناسلی شود.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

سرطان های ناشی از اچ پی وی  16 و 18

بدخیمی های ناشی از آلودگی به ویروس hpv اچ پی وی  پر خطر، در انسان، شامل چندین سرطان  اپیتلیال مخاطی است و سرطان دهانه رحم مهمترین سرطان از نظر سلامت عمومی میباشد. ویروس اچ پی وی  HPV  می تواند در  سرطانهای ناحیه تنا سلی مثل سرطان اندام تناسلی خارجی در زنان، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان مقعد و همچنین انواع سرطان های دهان وحنجره نقش داشته  باشد.

در جمعیت هایی که در معرض خطر بالا قرار دارند نظیر روسپی ها یا تن فروشان یا افرادی که رفتارهای پر خطر جنسی دارند  ممکن است عفونت ویروس اچ پی وی  HPV به طور هماهنگ در مکان های مختلف مخاطی وجود داشته باشد.

وضعیت ایمنی فرد آلوده به ویروس hpv یک پارامتر بسیار مهم است، به طوری که افرادی که در ایمنی سلولی دچار اختلال هستند، در معرض خطربیش تری برای ابتلا به عفونت مزمن ویروس اچ پی وی و سرطان قراردارند. در عمل افرادی که از سیگار یا مشروبات الکلی استفاده می کنند یا در معرض استرس شدید هستند، با توجه به سرکوب شدید سیستم ایمنی بدن، در معرض عفونت پایدار با ویروس اچ پی وی  و سرطان هستند.

1- سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم متداول ترین عامل مرگ به علت سرطان در بین زنان در دنیا می باشد. شیوع و مرگ و میرسرطان دهانه رحم بعد از سرطان پستان، دومین جایگاه را در کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است. تقریبا در تمامی موارد سرطان دهانه رحم ژنوم ویروس اچ پی وی شناسایی شده است. بنابراین کنترل و پیشگیری از این عفونت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان دهانه رحم خواهد داشت.

عفونت مداوم با انواع پرخطر ویروس اچ پی وی  HPV بزرگترین فاکتور خطر برای ایجاد و توسعه بدخیمی های دستگاه تناسلی می  باشد

گزارشات نشان می دهند که حدود 70 درصد  بیوپسی های سرطان دهانه رحم، از تیپ 16 و  18 ویروس اچ پی وی جداسازی شده اند، نوع 16 (50 درصد )، نوع 18 (14  درصد)، نوع 31 (5 درصد) و دیگر انواع بیش از 23 درصد  موارد را به خود اختصاص می دهنداچ پی وی و سرطان سرویکس

2- سرطان مقعد

در ایالات متحده، سرطان مقعد حدود 2/2 درصد از  بدخیمی های دستگاه گوارش را به خود اختصاص می دهد، به طوری که سالانه 6230 مورد جدید تشخیص داده می شوند چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و کلینیکی، رابطه بین ویروس hpv اچ پی وی  و سرطان مقعد را مشخص  کرده اند. اگرچه سرطان مقعد نادراست، اما هرساله شیوع آن حدود 2 درصد در بین زنان و مردان افزایش پیدا می کند. با این حال نسبت این سرطان در زنان، بالاتر از مردان می باشد. مطالعات گسترده ای مشخص کرده اند که 85 درصد بیماران مبتلا به سرطان مقعد از نظر اچ پی وی تیپ 16  مثبت گزارش شده اند و به مقدارکم تر (7 درصد ) HPV-18 جداسازی شده است و دیگر انواع جدا شده شامل انواع 31، 33 و 4555 می باشند.

3- سرطان سر و گردن

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن در حفره دهانی، بینی و حنجره  حلق رخ می دهد. در حالی که مصرف سیگار والکل جزء فاکتورهای خطر ساز این سرطان به شمارمی آیند، دانشمندان در جدیدترین مطالعات، با جداسازی پروتئین های  HPV  از سرطان های سلول سنگ فرشی دهانی به نقش سبب ساز این ویروس درسرطان های این ناحیه  پی برده اند. ویروس HPV  عامل  35-23 درصد از کل سرطان های سر و گردن به خصوص سرطان های دهان و حلق می باشد . ویروس HPV  عامل اغلب موارد بوده و این تایپ  در 87-68 درصد از کل سرطان های سر و گردن در دنیا جداسازی شده است.

4- سرطان مری

افراد مبتلا به سرطان مری برای تشخیص ویروس hpv مورد آزمایش قرار گرفتند و از این میان تقریباً 17 درصد  موارد، حاوی سکانس های ژنوم ویروس بودند. اکثر موارد  جدا شده  شامل انواع HPV-6, 11, 16, 18, 30 بودند و در این میان شیوع hpv 16 و 18، 27 درصد گزارش شده است.

5- سرطان پستان

سرطان پستان در خانم ها جزء سرطان های پیشرونده بوده و سومین علت شایع مرگ ناشی ازسرطان در سراسر جهان می باشد. بسیاری از مطالعات رابطه ای احتمالی بین وجود عفونت ویروسی و پاتوژنزسرطان پستان را نشان داده اند که از جمله ی این ویروس ها، می توان به ویروس HPV  اشاره کرد.

تعداد قابل توجهی از مطالعات اخیر گزارش کرده اندکه حدود 29 درصد از سرطان های پستان در انسان مربوط به انواع پرخطر ویروس HPV  نوع 16، 18 و 33 بوده است.

واکسن اچ پی وی

در صورتی که سن زیر ۲۶ سال دارید و هنوز تماس جنسی نداشته اید هر چه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمائید. تزریق واکسن یکی از موثرترین گام ها در پیشگیری از عفونت به ویروس  می باشد. برای آشنایی بیشتر با واکسن hpv روی لینک زیر کلیک کنید:

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

 

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لادن پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید میخواستم بدونم که تبخال تناسلی خطر داره ،بعداینکه این زخمش خوب بشه من بعدها بخوام رابطه داشته باشم بازم توبدنم هست ویروسش وحتماباید باکاندوم باشه یابخوام زایمان کنم خطر داره،بعداینکه الان که تبخال زده بدنم میتونم باصابون بشورمش که پمادواز روش پاک کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر Mahsa دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  هفته ی گذشته عکسی از برامدگی دستم برای شما فرستادم که تشخیص زگیل دادید،از ان روز از قطره ی اسید سالیسیلیک ۱۶ درصد استفاده کردم و هر بار با کندن لایه ی رویی تمام شاخه های بیرون زده ی ان را کاملا از بین بردم.
  عکس دوم وضیعت در حال حاضر دستم است و نمی دونم که هنوز هم باید به استفاده از اسید سالیسیلیک ادامه دهم یا نه ، چون دیگه فقط پوست و گوشت دستم دیده میشود و وقتی از اسید استفاده می کنم سوزش خیلی بدی دارد و بعد از کندن لایه ی خشک شده ی اسید هم خونریزی می کند.
  از طرفی در عکس سوم وقتی فشاری به دستم ایجاد می کنم ، نقاط قرمز ریز و پراکنده ای زیر پوست دستم می بینم که فکر می کنم شاید ریشه های زگیل باشد و می ترسم از اینکه هنوز از بین نرفته باشد.
  می خواستم نظر شما را در این مورد بدونم که هنوز هم از اسید سالیسیلیک استفاده کنم یا نه کافی است و صبر کنم تا پوستم ترمیم شود؟
  1. تصویر کاربر Mahsa یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   و اینکه هنوزم با این شرایط امکان سرایت از زخم دستم به جای دیگری هست یا نه؟تا چه زمانی باید رویش را بسته نگه دارم؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال در این شرایط هنوز وجود دارد ولی کاهش یافته است

   در شرایط فعلی بهتره دارو برای 5 تا 10 روز قطع شود و پس از آن مجددا مورد ارزیابی قرار گیرد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  همسر بنده طبق آزمایشاتی که انجام داده متوجه شده که دچار دیسپلاری خفیف دهانه رحم شده باhpv تیپ۱۶
  ایا منم به همین تیپ الوده شدم
  واین که ویروس چقدر برای من میتونه خطرناک باشه.وچه مشکلی بوجود میاره؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد و در اینگونه موارد بهتره پزشک معالج برای هر دو نفر شما ارزیابی های ریسک را داشته باشد

   معمولا در اینگونه موارد باید این احتمال که هر دو نفر درگیر شده اند در نظر گرفت

   در آقایان ممکن است تا مدتها بدون علامت بالینی باشند و گاهی مواقع لک ها یا خال های ریزی ایجاد شود گاهی مواقع نیز ممکن است زگیل هایی دیده شود

   در موارد مشکوک بهتره در آقایان نیز تست HPV PCR از ترشحات مجرا انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید نامزد بنده تست زگیل تناسلی داده و مشخص شده زگیل از ژنوم نوع ۹۱ داره،البته رابطه جنسی نداشتیم،خواستم راهنماییم کنید ایا قابل درمان است؟و اینکه من واکسن بزنم تاثیری دارد برای جلوگیری؟البته ایشان تحت درمان هستند و فریز کردند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نوع 91 از انواع کم خطر است

   واکس کمک کننده است و حتما تزریق گردد

   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام کنید

   البته احتمالا نیاز به چندین جلسه فریز باشد

 • تصویر کاربر طولان شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  45 سال سن دارم چندین سال قبل بدلیل ضربه ای که به سرم از ناحیه بالای پیشونی خورد. متاسفانه بدلیل راهنمایی اشتباه نسبت به ماندگاری بخیه و .... به پزشگ معالج مراجعه نکردم و با ضدعفونی کردن و مواظبت زخم جوش خورد در حال حاضر بعداز گذشت چندسال از همان قسمت بصورت تدریجی در حال آوردن گوشت اضافه میباشد بطوریکه پس از فشار دادن این قسمت اصلاً دردی نداره و این برآمدگی بسیار سفت شده است. لطفا بفرمائید این چه نوع بیماری است و آیا نگران کننده است ؟ به چه روشی درمان می شود؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به شرایطی که ذکرکردی بیماری خطر ناکی مطرح نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر با یکی از همکاران جراح پلاستیک مشورت کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Tiktak چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من خانمی ۲۳ ساله هستم که معاینه شدم توسط دکتر زنان و هیچ زیگیل تناسلی نداشتم بنا به درخواست خودم هم تست پاپ اسمیر دادم هم‌ hpv که جواب پاپ اسمیر من کاملا نرمال بود اما جواب hpv نوع ۴۳ و ۵۵ خفیف رو نشون داد به ۳ تا دکتر مراجعه کردم و ۳ تاشون گفتن هیچ خطری نداره فقط برم واکسن بزنم و شربت ایمون اکتیو میخورم سوال من از شما اینه :
  ۱:من ۱ ماهه نامزد کردم و متاسفانه انقدر به خودم اعتماد داشتم که با نامزدم رابطه داشتم تقریبا محافظت شده بود ینی هم محافظت شده بود هم نبود ما ۱ بار رابطه داشتیم بد اینکه فهمیدم دیگه انجام ندادم میخواستم ببینم ایا همسرم مبتلا شده ؟
  ۲:یه جا خونده بودم اگه زیگیلی نباشه احتمال انتقال به مرد ۱۰ درصد ایا این درسته؟؟؟
  ۳:شربت ایمون اکتیو که میخورم خوبه برای تقویت سیستم بدن؟؟
  ۴؛چون زیگیلی تو من نیس اگه سیستم بدنم قوی کنم از داخل خونم هم خارج میشه؟؟؟
  ۵:ممکنه در اینده این نوع کم خطر من به پر خطر تبدیل بشه؟؟؟
  ۶:واکسن بزنم باعث نمیشه زیگیل در بیاد؟؟؟
  لطفا جواب بدین چون من واقعا استرس بدی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی 

   ۱: خیر

   ۲: کمتر از ۸ درصد

   ۳: خوبه

   ۴: احتمال مهار بسیار قوی است

   ۵: خیر

   ۶: واکسن کمک کننده است 

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن 

   موفق    

 • تصویر کاربر فررزاد دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر
  آقای دکتر همین الان جواب آزمایش اپلوسکوپی رو گرفتم،نوشته ۱۶ و ۱۸ دارم.
  کم مونده سکته کنم .تو رو خدا چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش 

   در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی کمک کننده است

   معاینات ادواری را پیگیری کن

   واکسن ممکنه کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  ۲۶ سالم هست بدون سابقه بیماری جنسی
  #۱ آیا hpv type 6 از بوسیدن منتقل میشود؟
  #۲ آیا hpv type 6 در رابطه واژینال با کاندوم منتقل میشود؟
  #۳ اگر واکسن مربوطه رو بزنم و با شخص دارای hpv رابطه داشته باشم، باز هم ناقل محسوب میشم؟ و اگر با خانوم دیگری که سالم هست ارتباط داشته باشم، منتقل کننده میشم حتی اگر ویروس در من فعال نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   1. در صورت عدم آلودگی دهانی‏ از طریق بوسیدن انتقال نخواهد یافت
   2. بله امکان انتقال وجود دارد ولی کاهش خواهد یافت
   3. در صورت تزریق واکسن فرد ناقل نخواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر Zia جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشي من تو جواب ازمايش پاپ اسميرم اچ پي وس ريسك پايين مثبت ٩١ بود الان ميتونم واكسن گارداسيل بزنم يا خطر داره با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام جانم 

   واکسن گارداسیل کمک کننده است 

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن 

   موفق

 • تصویر کاربر قرباني شنبه ۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختري ٣٤ سالم حدود يك ماه پيش چيزي شبيه پايه ي يه جوش كوچيك كه اصلا شبيه زگيل يا جوش نيست رو روي لبه ي ورودي واژنم ديدم كمي فكرم درگير شد چون همون موقع پريود شدم گذشت بعد از پريود پاپ اسمير دادم و تست pcr براي hpv اونم چون خودم ازمايشگاهيم و به شدت ميترسيدم از اچ پي وي در حدي كه سالهاس ليزر بدنو از ترس ابتلا به اين ويروس نرفتم در كمال تعجب ازمايش تايپ ٦ ويروس در من مثبت شد من به شدت ادم غيرفعالي در سكس هستم شريكاي زيادي نداشتم فقط شهريور ماه امسال و ٢٣ اذر و ٣ دي ماه با يك نفر سكس داشتم كه فكر ميكنم شايد از ايشون گرفتم چون رابطه مون بدون كاندوم بود و البته چون به خودم و ايشون مطمئن بودم ولي الان نه اثري ازون ضايعه كوچيك هست نه چيزي ولي نميدونم چيكار كنم و درماني براي ويروس هست يا نه و حالا بايد چيكار كنم الان ممكنه به نوعاي ديگه م مبتلا بشم يا نه و ديگه نبايد با شريكم سكس كنم و ايا كاندوم جلوگيري كامل داره و مني كه ضايعه اي ندارم بايد دارويي مصرف كنم كه از بروز زگيل جلوگيري كنه يا كلا بيماريمو درمان كنه يا درماني نداره يك نكته اينكه روي دست شريك جنسيم هميشه تعدادي زگيل بود كه يك بارم با مراجعه به دكتر سوزوندنشون ولي يكي دوتاش باز درومد و چون موقع سكس انگشتشون رو وارد واژنم كردن حدس ميزنم شايد ازون طريق مبتلا شدم لطفا كمكم كنيد دارم ديوونه ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   نگران نباش معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است و پیگیری کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر