آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

اچ پی وی (ویروس زگیل تناسلی) – ویروس سرطان زا

اچ پی وی (ویروس زگیل تناسلی) – ویروس سرطان زا

ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) از خانواده پاپیلوما ویروس می باشد . پاپیلوما ویروس دارای   کوچک ترینDNA  ویروسی می باشد، که می تواند ایجاد تومور نماید. این ویروس ها دارای انواع مختلفی بوده که محدوده عظیمی از حیوانات و انسان ها را آلوده می کنند .

ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی

تاکنون بیش از صد نوع از HPV  در انسان شناسایی شده اند که حدود یک سوم آنها سلولهای اپیتلیال ناحیه تناسلی را آلوده می کنند .

ویروس hpv اچ پی وی که در دستگاه تناسلی ایجاد عارضه می کنند به دو گروه تقسیم می شوند.

 1. گروه اول HPV  کم خطر (Low-risk) شامل انواعHPV-11  و HPV-6 که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند
 2. گروه دوم HPV های پرخطر (High-risk) مانند انواعHPV-18  و HPV-16 که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و در صورت عدم درمان مسبب ایجاد سرطان در ناحیه دهانه رحم می شوند.

زگیل تناسلی – توضیحات کامل با تصاویر (کلیک کنید)

ویروس hpv  بافت اپی تلیال پوست و مخاطی ناحیه تناسلی، دست ها و یا پاها را آلوده می کنند و عامل بیماری های گوناگونی از قبیل زگیل های پوستی، زگیل کف پا ،   زگیل تناسلی ، زگیل دست  زگیل های حنجره و سرطان های ناحیه تناسلی می باشند که معمولاً به سمت بدخیم شدن پیشرفت می کنند

اچ پی وی ( ویروس hpv )نوع ۱۸  . HPV-18 به میزان زیادی از   سرطان های دهانه رحم جدا شده است  و در اغلب کشورهای جهان حدود ۷۰۰۰ درصد از سرطان های دهانه رحم را به خوداختصاص می دهد.

انواع  HPV-18 ،HPV-16 وHPV-31  به طور مداوم با دیسپلازی و تغییرات پیش بدخیمی به صورت متوسط تا شدید دهانه رحم درارتباط می باشند و به میزان کم تر با سرطان  های تهاجمی آلت تناسلی مرد ، سرطان اندام تناسلی زنان و همچنین سرطان های مقعد مرتبط هستند.

همچنین DNA  ویروس  در نمونه های سرطان های دهانه رحم تا ۱۰۰ درصد یافت شده است در حالیکه در زنانی که دارای بافت دهانه رحم سالم می باشند در کمتر از ۱۰ درصد  موارد یافت شده است.

در اینجا قصد داریم نقش ویروس HPV را درسرطان های انسانی بررسی کنیم.

ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

 

ویروس hpv و سرطان

سرطان عارضه ای است که در اثر تکثیر بی رویه سلول ها ناشی می شود. برای ایجاد سرطان، یک سیگنال اولیه لازم است که طی آن سلول متحمل تغییرات ژنتیکی می شود.

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

در سلول های سرطانی موتاژن های متنوع، ویروس های انکوژن و خطاهای همانندسازی، تنظیم چرخه سلولی را بر هم زده اند.

شواهد بسیاری نشان  میدهد که آلودگی با  گروه های پر خطر ویروس hpv ( پاپیلومای انسانی ) نظیرانواع ۱۶ HPV و ۱۸ HPV ، باعث سرطان دهانه رحم می شود متاسفانه سرطان دهانه رحم دومین بدخیمی شایع در جهان و سومینن علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان می باشد.

سوال یکی از بیماران: خانم ۳۴ ساله هستم. بعد از اینکه حدود ۲ هفته از تزریق نوبت اول واکسن گارداسیل گذشته بود یه رابطه جنسی محافظت نشده داشتم که مبتلا به hpv شدم. ۱ نوع های ریسک (۳۵) و ۲ نوع لو ریسک (۶, ۶۲۸۱) الان حدود ۴۰ روز از اون رابطه می گذره که که من اطراف دهانه واژنم زگیل زده. در ضمن تست پاپ اسمیرم ASC_US نشون داده . ۱_ سوالم اینه که بعد از ۴۰ روز وقتی روی تست پاپ اسمیر من تاثیر گذاشته یعنی خیلی خطرناکِ و ممکنه اتفاقات بدی برام بیفته؟ ۲_ زگیل ها وقتی برطرف بشه نشون دهنده اینه که ویروس از بدن من رفته؟ ۳_ لازمه نوبت دوم و سوم واکسن گارداسیل رو بزنم یا دیگه زدنش فایده ای نداره؟ ۴- وقتی ضایعات زگیل برطرف بشه میشه رابطه جنسی داشت؟ ۵_ چه زمانی لازم میشه درمان شروع بشه؟ از وقتی زگیل زده میشه یا از هر زمانی که جواب آزمایش مثبت میشه؟

زگیل تناسلی – توضیحات کامل با تصاویر (کلیک کنید)

ویروس ها عامل بسیاری از سرطان ها می باشند بهطوری که  با ۲۰-۱۵ درصد سرطان های انسان در ارتباط بوده و ۸۰ درصد  سرطان ها مربوط به سرطان دهانه رحم و سرطان کبد می باشد

ویروس hpv اچ پی وی سروتیپ های گوناگونی دارد هر نوع از آن ها با ضایعه خاصی در ارتباط می باشد .

ویروس hpv اچ پی وی از طریق تماس با زخم های کوچک پوست وارد بدن می شوند و باعث القای تکثیر بیش از حد سلولی در پوست و مخاط و ایجاد پاپیلوما یا زگیل در نواحی مختلف می گنند.

پاپیلوما یا زگیل اغلب خوش خیم می باشد اما ممکن است با وجود فاکتورهای محیطی و ژنتیکی، برخی از آن ها در انسان به شکل بدخیم تغییر ماهیت پیدا کنند . تا امروز، بیش از صد نوع مختلف ویروس اچ پی وی شناسایی شده است که ⅓ آن ها ، سلول های ناحیه ستگاه تناسلی را آلوده می کنند.

انواع ویروس hpv اچ پی وی که دستگاه تناسلی را آلوده می کنند به دو دسته تقسیم می شوند:

زگیل تناسلی مردان - زگیل های متعدد و همرنگ پوست

زگیل تناسلی مردان – زگیل های متعدد و همرنگ پوست

 1. گروه اول: انواع ویروس اچ پی وی کم خطر مانند HPV-6 و HPV-11 عامل زگیل های خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند
 2. گروه دوم:  انواع پرخطر ویروس اچ پی وی شامل سروتیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵ HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیللل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس اچ پی وی سروتیپ HPV-16  شیوع بیش تری داشته است

قابل ذکر است که آلودگی با انواع پرخطرHPV  فقط محدود به دستگاه تناسلی نمی باشد و به عنوان مثال حدود ۲۰ درصد  سرطان های دهان و حنجره حاوی سروتیپ های پر خطر ویروس اچ پی وی می باشند

سوال یکی از بیماران: آیا اگر اقایی با یک خانوم که بیماری hpv نوع ۱۶ داشته رابطه جنسی داشته باشه و چند ماه بعد با خانوم دیگری تماس جنسی (بدون داشتن سکس و دخول صرفا تماس آلت جنسی) داشته باشه در صورتی که هیچ گونه علایمی نداشته باشه و حتی پزشک هم اونو مورد معاینه قرار داده باشه و هیچ موردی نداشته باشه، ممکنه خانوم دوم الوده شده باشه؟ تحت شرایطی که هر دو نفر بدون زخم یا عفونت باشن و نشانه هایی از زیگیل نباشه و از زمان تماس شون دو ماه گذشته باشه. چطور میشه مطمن شد که خانوم در الوده نشده باشه؟ و ایا این اقا باتوجه به اینکه ۶ ماه از رابطه اش با خانوم بیمار گذشته و علایم نداشته الوده شده باشه؟

 

زگیل تناسلی – توضیحات کامل با تصاویر (کلیک کنید)

راه انتقال ویروس hpv اچ پی وی

اعتقاد بر این است که عفونت با ویروس hpv اچ پی وی از طریق زخم های میکروسکوپی که در سطح پوست یا مخاط وجود دارد رخ می دهد وسلول های لایه های عمقی تر پوست که نقش فعالی در بازسازی و ترمیم پوست دارند (اپیتلیال لایه بازال) در معرض ویروس قرار می گیرند.

بیماری زگیل تناسلی عامل خطر سرطان دهانه رحم

ویروس اچ پی وی  ابتدا سلول های  اپیتلیال لایه بازال، (تنها لایه ای که فعالانه در  اپیتلیوم تقسیم  میشود)، را آلوده می کنند هنگامی که سلولهای آلوده تقسیم می شوند،DNA  ویروس اچ پی وی  بین همه سلولهای دختری تقسیم می شود. سلولهای دختری به تقسیم خود در لایه بازال ادامه می دهند ومخزنی ازDNA  ویروس اچ پی وی  برای هر تقسیم سلولی ایجادمی کنند. این امر اجازه می دهد که سلول های آلوده برای مدت زمانی طولانی- چندین سال- در لایه بازال باقی بمانند.

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان - نمونه HPV PCR

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان – نمونه HPV PCR

چرخه تکثیر ویروس اچ پی وی  HPV :

در مواردی که عفونت با انواع کم خطر ویروس اچ پی وی   HPV   نظیر سروتیپ های ۶ و ۱۱ اتف اق بیافتد، ژنوم ویروس اچ پی وی  به صورت اپی زومال باقی مانده و اینDNA  خارج کروموزومی به بیان ژن می پردازد. اما در مورد انواع پر خطر ویروس اچ پی وی   HPV ، نظیر انواع ۱۶ و ۱۸ که در ارتباط با دیس پلازی ناحیه تناسلی و سرطان هستند، این موضوع متفاوت می باشد .

سوال یکی از بیماران: روی آلت از قبل یک زائده خیلی کوچک حس میکردم و مانند یک جوش خیلی ریز بود و هر بار که حس میکردم هست آن را میکندم و خون زیادی میامد…تا چند روز پیش هیچ اطلاعاتی درباره زگیل ناحیه تناسلی و ویروس hpv نداشتم…وقتی متوجه شدم چنین ویروسی وجود داره نگران شدم و پیگیر مقالات شدم…متاسفانه همان زائده رو ی آلت من کمی بزرگتر شده و شبیه گل کلم به رنگ قهوه‌ای است…باز هم آن را کندم چون نمیدانستم که نباید این کار رو کرد… حال نمی‌دانم چه باید بکنم…قدم اول چیست؟ به شدت نگرانم.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

مکانیسم ایجاد سرطان توسط ویروس اچ پی وی  HPV :

 HPV ویروس اچ پی وی   با تغییر پروتو انکوژن و تومور ساپرسور ژن ها، باعث ایجاد تغییر ش کل سلول ش ده و ایجاد س رطان می شود. انکوژن ها، فعال کننده های  پروتوانکوژن های  سلولی هستند. این ژن ها، کد کننده پروتئین هایی هستند  که مستقیماً در تنظیم رشد و تکثیر سلولی دخالت دارند.

زگیل آلت تناسلی و سرطان در مردان ناشی از آلودگی اچ پی وی

عفونت  اولیه  با ویروس اچ پی وی سروتیپ ۱۶ –   منجر به بیماری خفیف تری می شود که در آنDNA  ویروسی، در فرم اپی زومال در هسته سلول وجود دارد

سوال یکی از بیماران: من و همسرم حدود یک ساله که عقد کردیم و قبل از عقد هم تقریبا ۴ سال دوست بودیم اما هیچ رابطه ی جنسی در طول اون ۴سال نداشتیم ،الان درمورد بیماری hpvخیلی نگرانم که نکنه من و همسرم به اون مبتلا بشیم ، سوالم از شما اینه که این ویروس چطور شخص رو آلوده میکنه ؟فقط باید یکی از طرفین حتما الوده به ویروس باشه که به همسرش هم منتقل کنه؟ با علم به اینکه من و همسرم کاملا در روابط زناشویی از ۵سال پیش تا به حال کاملا به هم وفاداریم و هیچ رابطه ی جنسی نه از جانب ایشون و نه من با شخص دیگری رخ نداده آیا امکان داره که در اثر رابطه ی جنسی با همسرم من و ایشون به hpvمبتلا شیم؟ آخه اکثر سایت ها نوشته اند که همه ی زوجین حداقل یک بار در طول زندگی زناشویی به این ویروس مبتلا میشوند ، سوال من اینه وقتی نه من و نه همسرم به این ویروس آلوده نیستیم چطور ممکنه به این ویروس آلوده شیم

سرطان های شایع که در اثر آلودگی به ویروس hpv اچ پی وی   ۱۶ و ۱۸ HPV ایجاد  میشود:

بدخیمی های ناشی از آلودگی به ویروس hpv اچ پی وی  پر خطر، در انسان، شامل چندین سرطان  اپیتلیال مخاطی است و سرطان دهانه رحم  مهمترین سرطان از نظر سلامت عمومی  میباشد. همچنین ویروس اچ پی وی  HPV  می تواند در  سرطانهای ناحیه تنا سلی مثل سرطان اندام تناسلی خارجی در زنان، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان مقعد و همچنین انواع سرطان های دهان وحنجره نقش داشته  باشد.

زگیل تناسلی – توضیحات کامل با تصاویر (کلیک کنید)

اگرچه می توان تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم را به عفونت ویروس hpv اچ پی وی   HPV  نسبت داد، اما ویروس hpv اچ پی وی  تنها بخشی از سرطان های دیگر دستگاه های بدن به شمار می رود

اچ پی وی و بونوئید پاپولوزیس در یک زن

بونوئید پاپولوزیس در یک زن

در جمعیت هایی که در معرض خطر بالا قرار دارند نظیر روسپی ها یا تن فروشان یا افرادی که رفتارهای پر خطر جنسی دارند  ممکن است عفونت ویروس اچ پی وی  HPV به طورر هماهنگ در مکان های مختلف مخاطی وجود  داشته باشد

همچنین ویروس اچ پی وی  در سرطان سلول سنگفرشی پوست  نیز دخیل است در برخی مطالعات، به رابطه بین آلودگی ویروس hpv اچ پی وی    با دیگر سرطان ها، مثل سرطان ریه، سرطان پستان، سرطان مری، سرطان روده بزرگ و سرطان مقعد و حتی سرطان پروستات اشاره شده است

آلودگی به HPV شانس سرطان را افزایش می دهد

آلودگی به HPV شانس سرطان را افزایش می دهد

برای پیشرفت به سمت سرطانی شدن عفونت پایدار با ویروس اچ پی وی  لازم است لذا درمان زود هنگام ضایعات و کاهش بار ویروسی می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش ریسک سرطان داشته باشد و به عنوان  یک اقدام موثر در پیشگیری از سرطان خواهد بود

وضعیت ایمنی فرد آلوده به ویروس hpv یک پارامتر بسیار مهم است، به طوری که افرادی که در ایمنی سلولی دچار اختلال هستند، در معرض خطربیش تری برای ابتلا به عفونت مزمن ویروس اچ پی وی  و سرطان قراردارند. در عمل افرادی که از سیگار یا مشروبات الکلی استفاده می کنند یا در معرض استرس شدید هستند با توجه بههه سرکوب شدید سیستم ایمنی بدن، در معرض عفونت پایدار با ویروس اچ پی وی  و سرطان هستند

سوال یکی از بیماران: من هیچ اشنایی با این با بیماری نداشتم تا مسایلی ک احیرا مطرح شد راجع ب اچ پی وی من روابط پرخطر داشتم،بدون اگاهی و در سن کم و الان ۴٫۵ ساله ک هیچ رابطه ای ندارم.احیرا از روی کنجکاوی واژنم رو توی اینع دیدم، لبه های داخلی واژنم یک سری ضایعات خیلی کوچیک هست ک باچشم دیده نمیشه.صورتی رنگ هست و شکل ناهنجاری ندارن، رفتم سرچ کردم دیدم چیزی ب نام وستیبولار پاپیلوماتوز هست ک ضایعات من شبیهشه،هرچند نسبت به عکسهای موجود در سایتا خیلی محدود تره،من از دکتر زنان بدلیل مساله بکارت وحالا ب دلیل این موضوع وحشت دارم،نمیتونم برم میترسم،الان تمام زندگیم سیاه شده افسوس میخورم و اشتباهاتم داره نابودم میکنه،مادرم سرطان سینه داشت و اون سالها فوت کرد، کارایی ک میکردم از سرگردونی و حال بد بود…..حالا حتی از ازدواج میترس،میترسم مبتلا ب اچ وی وی باشم حتی اگه زگیل مداشته باشم.ترو خدا بگید من چکار کنم زندگیم سیاه شده

سرطان دهانه رحم  در اثر آلودگی به ویروس اچ پی وی

سرطان دهانه رحم متداول ترین عامل مرگ به علت سرطان در بین زنان در دنیا می باشد. شیوع و مرگ و میرسرطان دهانه رحم بعد از سرطان پستان، دومین جایگاه را در کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است. تقریبا در تمامی موارد سرطان دهانه رحم ژنوم ویروس اچ پی وی شناسایی شده است. بنابراین کنترل ووو پیشگیری از این عفونت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان دهانه رحم خواهد داشت.

عفونت مداوم با انواع پرخطر ویروس اچ پی وی  HPV بزرگترینفاکتور خطر برای ایجاد و توسعه بدخیمی های دستگاه تناسلی می  باشد

انواع ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV تقریبا عامل ۷۵ درصد سرطان های دهانه رحم در جهان می باشد . به مقدار  کمتر با سرطان های تهاجمی مقعد و اندام تناسلی خارجی در ارتباط می باشند.

گزارشات نشان می دهند که حدود ۷۰ درصد  بیوپسی های سرطان دهانه رحم از انواع ۱۶ و  ۱۸ ویروس اچ پی وی  جداسازی شده اند، نوع ۱۶ (۵۰ درصد )، نوع ۱۸ (۱۴  درصد)، نوع ۳۱ (۵ درصد) و دیگر انواع بیش از ۲۳ درصد  موارد را به خود اختصاص می دهنداچ پی وی و سرطان سرویکس

 بدخیمی های اندام تناسلی خارجی:

عموما انواعی از ویروس hpv   که دستگاه تناسلی را آلوده می کنند قادر به آلوده کردن دیگر مکان های تناسلی نیز می باشند. خطری که در ارتباط با عفونت در این مکان ها وجود دارد، مشابه خطرعفونت دهانه رحم می باشد. اغلب ویروس hpv  سروتیپ ۱۶۶۶ از سرطان های این نواحی جداسازی  میشوند .

سرطان مقعد :

در ایالات متحده، سرطان مقعد  حدود ۲/۲ درصد از  بدخیمی های دستگاه گوارش را به خود اختصاص می دهد، به طوری که سالانه ۶۲۳۰ مورد جدید تشخیص داده می شوند چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و کلینیکی، رابطه بین ویروس hpv اچ پی وی  و سرطان مقعد را مشخص  کرده اند .

بهتر است بخوانید   زگیل مقعدی و خطرات آن چیست

اگرچه سرطان مقعد نادراست، اما هرساله شیوع آن حدود ۲ درصد در بین زنان و مردان افزایش پیدا می کند. با این حال نسبت این سرطان در زنان بالاتر از مردان  میباشد مطالعات  گسترده ای مشخص کرده اند که ۸۵ درصد  بیماران مبتلا به سرطان مقعد از نظرHPV-16  مثبت گزارش شده اند و به مقدارکم تر (۷ درصد ) HPV-18 جداسازی شده است و دیگر انواع جدا شده شامل انواع ۳۱، ۳۳ و ۴۵۵۵ می باشند

سرطان سر و گردن :

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن  در حفره دهانی، بینی و حنجره  حلق رخ می دهد. در حالی که مصرف سیگار والکل جزء فاکتورهای خطر ساز این سرطان به شمارمی آیند، دانشمندان در جدیدترین مطالعات، با جداسازی پروتئین های  HPV  از سرطان های سلول سنگ فرشی دهانی به نقش سبب ساز این ویروس درسرطان های این ناحیه  پی برده اند. ویروس HPV  عامل  ۳۵-۲۳ درصد از کل سرطان های سر و گردن به خصوص سرطان های دهان و حلق می باشد . ویروس HPV  عامل اغلب موارد بوده و این تایپ  در۸۷-۶۸ درصد از کل سرطان های سر و گردن در دنیا جداسازی شده است

بهتر است بخوانید   زگیل تناسلی و خال گوشتی در ناحیه تناسلی - افزایش خطر سونامی سرطان

سرطان مری :

سرطان مری برای تشخیص ویروس hpv مورد آزمایش قرار گرفتند و از این میان تقریباً ۱۷ درصد  موارد، حاوی سکانس های ژنوم ویروس بودند. اکثر موارد  جدا شده  شامل انواع HPV-6, 11, 16, 18, 30 بودند و درر اینن میان شیوع HPV-16, 18 ، ۲۷ درصد گزارش شد

سرطان پستان:

سرطان پستان در خانم ها جزء سرطان های پیشرونده بوده و سومین علت شایع مرگ ناشی ازسرطان در سراسر جهان می باشد . بسیاری از مطالعات رابطه ای احتمالی بین وجود عفونت ویروسی و پاتوژنزسرطان پستان را نشان داده اند که از جمله ی این ویروس ها، می توان به ویروس HPV  اشاره کرد.

تعداد قابل توجهی از مطالعات اخیر گزارش کرده اندکه حدود ۲۹ درصد از سرطان های پستان در انسان مربوط به انواع پرخطر ویروس HPV  به ویژه انواع ۱۶ و۱۸ و ۳۳ بوده است.

???? توصیه های ضروری ????

در صورتی که سن زیر ۲۶ سال دارید و هنوز تماس جنسی نداشته اید هر چه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمائید. تزریق واکسن یکی از موثرترین گام ها در پیشگیری از عفونت به ویروس  می باشد.

بهتر است بخوانید   گارداسیل و نقش آن در پیشگیری از سرطان

زگیل تناسلی – توضیحات کامل با تصاویر (کلیک کنید)

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما مبتلا به زگیل تناسلی یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی بوده یا مشکوک به آلودگی با HPV هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن خال گوشتی روی آلت نکنید
 3. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

 

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره ۰۹۰۳۹۷۸۹۶۸۲ را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  ۲۶ سالم هست بدون سابقه بیماری جنسی
  #۱ آیا hpv type 6 از بوسیدن منتقل میشود؟
  #۲ آیا hpv type 6 در رابطه واژینال با کاندوم منتقل میشود؟
  #۳ اگر واکسن مربوطه رو بزنم و با شخص دارای hpv رابطه داشته باشم، باز هم ناقل محسوب میشم؟ و اگر با خانوم دیگری که سالم هست ارتباط داشته باشم، منتقل کننده میشم حتی اگر ویروس در من فعال نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   1. در صورت عدم آلودگی دهانی‏ از طریق بوسیدن انتقال نخواهد یافت
   2. بله امکان انتقال وجود دارد ولی کاهش خواهد یافت
   3. در صورت تزریق واکسن فرد ناقل نخواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر Zia جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشي من تو جواب ازمايش پاپ اسميرم اچ پي وس ريسك پايين مثبت ٩١ بود الان ميتونم واكسن گارداسيل بزنم يا خطر داره با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جانم 

   واکسن گارداسیل کمک کننده است 

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن 

   موفق

 • تصویر کاربر قرباني شنبه ۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختري ٣٤ سالم حدود يك ماه پيش چيزي شبيه پايه ي يه جوش كوچيك كه اصلا شبيه زگيل يا جوش نيست رو روي لبه ي ورودي واژنم ديدم كمي فكرم درگير شد چون همون موقع پريود شدم گذشت بعد از پريود پاپ اسمير دادم و تست pcr براي hpv اونم چون خودم ازمايشگاهيم و به شدت ميترسيدم از اچ پي وي در حدي كه سالهاس ليزر بدنو از ترس ابتلا به اين ويروس نرفتم در كمال تعجب ازمايش تايپ ٦ ويروس در من مثبت شد من به شدت ادم غيرفعالي در سكس هستم شريكاي زيادي نداشتم فقط شهريور ماه امسال و ٢٣ اذر و ٣ دي ماه با يك نفر سكس داشتم كه فكر ميكنم شايد از ايشون گرفتم چون رابطه مون بدون كاندوم بود و البته چون به خودم و ايشون مطمئن بودم ولي الان نه اثري ازون ضايعه كوچيك هست نه چيزي ولي نميدونم چيكار كنم و درماني براي ويروس هست يا نه و حالا بايد چيكار كنم الان ممكنه به نوعاي ديگه م مبتلا بشم يا نه و ديگه نبايد با شريكم سكس كنم و ايا كاندوم جلوگيري كامل داره و مني كه ضايعه اي ندارم بايد دارويي مصرف كنم كه از بروز زگيل جلوگيري كنه يا كلا بيماريمو درمان كنه يا درماني نداره يك نكته اينكه روي دست شريك جنسيم هميشه تعدادي زگيل بود كه يك بارم با مراجعه به دكتر سوزوندنشون ولي يكي دوتاش باز درومد و چون موقع سكس انگشتشون رو وارد واژنم كردن حدس ميزنم شايد ازون طريق مبتلا شدم لطفا كمكم كنيد دارم ديوونه ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   نگران نباش معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است و پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر سامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر چند وقته که جوش های ریزی در التم مشاهده می کنم که حدود ده تایی میشن و تازه ازدواج کردم میترسم مشکلی برام پیش بیاد. آیا از نظر شما زگیل هستند؟ باید محلول مصرف کنم؟ لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح است

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانومی هستم 37 ساله
  همسر بنده حدودا 5 سال هست که با خانومی در ارتباط هستن
  به تازگی متوجه شدم که اون خانم hpv16 دارن و البته سفیدک هایی هم روی الت همسر بنده بوده که تقریبا دو الی سه سال هست که ظاهر میشن و وقتی خوب میشن جاشون با رنگ متفاوت میمونه
  در حال حاظر خودم مشکل خاصی نداشتم نه برجستگی رو تو ناحیه تناسلی م دیدم نه مورد مشکوکی بوده فقط به خاطر کم بودن رابطه جنسی م کیست خونی توی تخمدان به اندازه 8 سانت به وجود اومده که البته یه خانم دکتر فرمودن احتمالا به خاطر کم شدن رابطه جنسی میتونه باشه

  حالا دوتا سوال دارم
  اول اینکه ممکنه همسر بنده از اون خانم این ویروس و گرفته باشن و به من انتقال بدن ؟؟ جواب نمونه برداری hpv همسرم منفی بوده
  ولی اگه منفی بوده پس اون سفیدک ها که شبیه تاول هستن چیه ؟؟

  دوم اینکه مشکل کیست من میتونه به این ویروس ربطی داشته باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که آزمایش منفی باشد می توان با اطمینان تا حدود بسیار زیادی مطمئن بود که فرد آلوده نیست

   ضایعاتی که ذکر کردی ممکنه اگزما یا پسوریازیس باشد که معمولا دوره درمانی طولانی مدتی دارند

   کیست های تخمدانی معمولا اربتاطی با ویروس ندارد

   معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق 

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من ۳۲ ساله و متاهل هستم امروز جواب hpv گرفتم در نوع های ۵۸ و ۵۹ و ۶ مثبت شد هیچگونه علایمی از زکیل رو ندارم نه من و نه همسرم. روابطی خارج از چارچوب نداشتیم فقط اینکه خیلی ورزش میکنم می خواستم ببینم احتمال الودگی من بر اثر چی هست؟ ایا ممکنه از سالن ورزشی باشه؟ ممکنه جواب ازمایش اشتباه باشه؟ این نوع ها پر خطرند؟ ایا به طور کامله کامل درمان میشن؟ دکتر به من واکسن کارداسیل رو دادن که در سه دوره برنم، می خواستم ببینم بعدش کامل درمان میشم؟ همسرم هم باید استفاده کنه؟ خیلی میترسم
  هنوز فرزند نداریم ایا احتما انتقال در حین بارداری هست؟ روابط جنسی باید چه جوری باشه؟ چون دکتر فقط به من واکسن دادن اگربعد بهبودیه من احتمال این هست دوباره اگر همسرم داشته باشه به من منتقل بشه؟لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   از زمان ورود ویروس تا زمان بروز علائم، حداقل 3 هفته و حداکثر 10 سال است یعنی ممکن است ویروس از سالها پیش در بدن خودت یا همسرت وارد شده باشد

   شایعترین راه انتقال ویروس تماس جنسی با فرد آلوده است اما سایر راه ها عبارتند از استخر ، سونا ، سالن های اپیلاسیون، لیزر موهای زائد، سالن های بدنسازی و هر نوع تماس پوستی با سطح آلوده ....

   احتمال اشتباه یا خطا همواره وجود دارد ولی خیلی زیاد نیست

   سروتیپ 6 کم خطر و دو مورد بعدی پر خطر هستند

   شانس مهار ویروس به شرط تقویت سیستم ایمنی وجود دارد

   گارداسیل معمولا کمک کننده است 

   بارداری زیر نظر پزشک متخصص زنان بلامانع است ولی زایمان بهتره سزارین باشه

   در این شرایطی که ذکر کردی بهتره یک کولپوسکوپی نیز برات انجام شود و پس از آن در خصوص رابطه جنسی اظهار نظر مقدور است

   معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق

    

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر جان. من ۲۲ سالم هست و تا حالا رابطه‌ی جنسی با کسی نداشتم ولی دو سه ماهی هست که متوجه شدم که یک زائده کوچیک هم رنگ پوست و دو برجستگی کوچک تر روشن تر از پوست (هر سه نزدیک به هم) در سمت راست ناحیه زیر شکم کمی بالاتر از آلت ( عکس اول) و همچنین یک برجستگی روشن تر از پوست در همین ناحیه ولی سمت چپ (عکس دوم) شدم. من وقتی ۱۳ ۱۴ ساله بودم چند تایی زائده‌ی گوشتی روی صورتم و گردنم و بالای چشمم ایجاد شد که دکتر سوزاندشون . از همون موقع یک زائده گوشتی هم روی کیسه‌ی بیضه داشتم که دیگه درمانش نکردم و بزرگ‌تر یا تکثیر هم نشد(عکس سوم). حالا با توجه به این شرح حال آیا این ها زگیل تناسلی هستند؟ خیلی نگران هستم و از اینکه جواب مثبت باشه خیلی میترسم. بیشتر به خاطر انواع پر خطرش نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی احتمالا سبوریک کراتوزیس یا زگیل تناسلی مطرح باشد

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   در اکثر موارد کم خطر است

   موفق

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشی،،یکی از دوستای من آزمایشhpvدادن و مثبت بوده و تعیین ویروس انجام دادن ک نوع68 بوده..در ظاهر هیچ علائمی ندارن و حتی سونوی داخلی هم دادن..در آزمایش پاپ اسمیرشون تغییر شکل بعضی سلولها بوده اما دکتر گفتن علامتی از سرطان نبوده...حالا با توجه به خطرناک بودن نوع68 باید چکار کنن؟؟باید حتما کولپوسکوپی انجام شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و کولپوسکوپی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنی. کولپوسکوپی ضروری است و باید انجام شود

   موفق

    

    

   موفق

 • تصویر کاربر ميترا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر وقتتون بخير من با همسرم اخيرا رابطه ى جنسى داشتيم شوهرم براى اولين بار بوده كه يه رابطه ى جنسيه كامل داشتن با من ولى من قبلا با همسر سابقم داشتم و بعد از اون يه لكه در اوردن روى التشون اگه ميشه عكسشو ببينيد بهم جوابشو بديد ممنون ميشم ، و اينكه راهنماييم كنيد كه چيكار بايد بكنيم؟ ايا ميشه دوباره با شريك جنسيم رابطه داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا یک اگزما مطرح باشد

   احتمال بیماری مقاربتی بسیار ناچیز است

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   در صورت عدم بهبودی طی یک هفته آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهر شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روز خوش
  من خانم ۳۱ سال سن دارم .
  درسال ۹۳ به دلیل وجود ضایعه در بدن همسرم ازمایش اچ پی وی دادم که hpv16 داشتم
  بعد از سال ها و داشتن زایمان طبیعی دوباره ازمایش اچ پی وی دادم و هیچ چیزی در ازمایش نشان داده نشده و سالم اعلام شده.
  یک ماما به من گفتن که امکان خوب شدن و از بین رفتن اچ پی وی وجود داره میخوام ببینم این درسته یا دوباره ازمایش بدم؟؟
  1. تصویر کاربر مهر جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   البته یک بار هم به دلیل زخم و عفونت دهانه رحم فریز انجام دادم
   تورو خدا جواب بدید.
   ا
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام جانم 

   احتمال مهار ویروس وجود دارد 

   ولی با توجه به شرایطی که ذکر کردی بهتره پاپ اسمیر سالانه تکرار گردد 

   موفق 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر