درمان اچ پی وی 16 چیست؟

درمان اچ پی وی 16 چیست؟

فهرست مطالب

ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) از خانواده پاپیلوما ویروس می باشد. پاپیلوما ویروس دارای کوچک ترینDNA  ویروسی می باشد که می تواند ایجاد تومور نماید. این ویروس ها دارای انواع مختلفی بوده که محدوده عظیمی از حیوانات و انسان ها را آلوده می کنند. تاکنون بیش از صد نوع از HPV  در انسان شناسایی شده اند که حدود یک سوم آنها سلولهای اپیتلیال ناحیه تناسلی را آلوده می کنند.

ویروس اچ پی وی
ویروس اچ پی وی

ویروس hpv اچ پی وی که در دستگاه تناسلی ایجاد عارضه می کند به دو گروه تقسیم می شوند:

 1. گروه اول HPV  کم خطر (Low-risk) شامل انواع hpv 11  و hpv 6 که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند.
 2. گروه دوم HPV های پرخطر (High-risk) مانند انواع hpv 18  و  hpv 16 که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و در صورت عدم درمان، مسبب ایجاد سرطان در ناحیه دهانه رحم می شوند.

ویروس hpv  بافت اپی تلیال پوست و مخاطی ناحیه تناسلی، دست ها و یا پاها را آلوده می کنند و عامل بیماری های گوناگونی از قبیل زگیل های پوستی، زگیل کف پا، زگیل دهانی، زگیل دست، زگیل های حنجره و سرطان های ناحیه تناسلی می باشد که معمولاً به سمت بدخیم شدن پیشرفت می کند.

انواع  اچ پی وی 18 ،اچ پی وی 16 و اچ پی وی 31 به طور مداوم با دیسپلازی و تغییرات پیش بدخیمی به صورت متوسط تا شدید دهانه رحم درارتباط می باشند و به میزان کم تر با سرطان  های تهاجمی آلت تناسلی مرد ، سرطان اندام تناسلی زنان و همچنین سرطان های مقعد مرتبط هستند.

DNA ویروس در نمونه های سرطان های دهانه رحم تا 100 درصد یافت شده است؛ در حالیکه در زنانی که دارای بافت دهانه رحم سالم می باشند، در کمتر از 10 درصد موارد یافت شده است.

در اینجا قصد داریم نقش ویروس HPV را در سرطان های انسانی بررسی کنیم. سرطان عارضه ای است که در اثر تکثیر بی رویه سلول ها ناشی می شود. برای ایجاد سرطان، یک سیگنال اولیه لازم است که طی آن سلول، متحمل تغییرات ژنتیکی می شود. در سلول های سرطانی موتاژن های متنوع، ویروس های انکوژن و خطاهای همانندسازی، تنظیم چرخه سلولی را بر هم زده اند.

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد
زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

شواهد بسیاری نشان  میدهد که آلودگی با  گروه های پر خطر ویروس اچ پی وی ( پاپیلومای انسانی ) نظیرانواع اچ پی وی 16 و اچ پی وی 18 باعث سرطان دهانه رحم می شود؛ متاسفانه سرطان دهانه رحم دومین بدخیمی شایع در جهان و سومینن علت مرگ ناشی از سرطان در بین زنان می باشد.

⛔ ویروس ها عامل بسیاری از سرطان ها می باشند، به طوری که  با 20-15 درصد سرطان های انسان در ارتباط بوده و 80 درصد سرطان ها مربوط به سرطان دهانه رحم و سرطان کبد می باشد.

⛔ ویروس اچ پی وی سروتیپ های گوناگونی دارد هر نوع از آن ها با ضایعه خاصی در ارتباط می باشد.

⛔ ویروس hpv اچ پی وی از طریق تماس با زخم های کوچک پوست وارد بدن می شوند و باعث القای تکثیر بیش از حد سلولی در پوست و مخاط و ایجاد پاپیلوما یا زگیل در نواحی مختلف می کنند.

⛔ پاپیلوما یا زگیل اغلب خوش خیم می باشد اما ممکن است با وجود فاکتورهای محیطی و ژنتیکی، برخی از آن ها در انسان به شکل بدخیم تغییر ماهیت پیدا کنند. تا امروز، بیش از صد نوع مختلف ویروس اچ پی وی شناسایی شده است که ⅓ آن ها، سلول های ناحیه دستگاه تناسلی را آلوده می کنند.

 ویروس اچ پی وی 6 و 11

زگیل تناسلی مردان - زگیل های متعدد و همرنگ پوست
زگیل تناسلی مردان – زگیل های متعدد و همرنگ پوست

انواع ویروس اچ پی وی کم خطر مانند HPV-6 و HPV-11 عامل زگیل های خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند.

ویروس اچ پی وی ۱۶

انواع پرخطر ویروس اچ پی وی شامل اچ پی وی ۱۶، 18، 31، 33، 45 HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس اچ پی وی ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.

قابل ذکر است که آلودگی با انواع پرخطرHPV  فقط محدود به دستگاه تناسلی نمی باشد و به عنوان مثال حدود 20 درصد سرطان های دهان و حنجره حاوی سروتیپ های پر خطر ویروس اچ پی وی می باشند.

درمان اچ پی وی 16 چیست؟

دفع ویروس اچ پی وی به لحاظ علمی به هیچ عنوان صحت ندارد. در مقابل می بایست سیستم ایمنی افراد را تقویت کرد و نکاتی را مدنظر قرار داد که در پادکست صوتی زیر به طور کامل توسط دکتر انتظاری توضیح داده شده است:

پس با زگیل های تناسلی که بر روی پوست ظاهر شده اند، چه باید کرد؟

hpv چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم اچ پی وی در زنان و مردان مشابه یکدیگر است با این تفاوت که محل ظاهر شدن زگیل ها و نوع سرطان متفاوت است.

# علائم hpv در زنان

سوال یکی از بیماران: آیا اگر اقایی با یک خانوم که بیماری hpv نوع 16 داشته رابطه جنسی داشته باشه و چند ماه بعد با خانوم دیگری تماس جنسی (بدون داشتن سکس و دخول صرفا تماس آلت جنسی) داشته باشه در صورتی که هیچ گونه علایمی نداشته باشه و حتی پزشک هم اونو مورد معاینه قرار داده باشه و هیچ موردی نداشته باشه، ممکنه خانوم دوم الوده شده باشه؟ تحت شرایطی که هر دو نفر بدون زخم یا عفونت باشن و نشانه هایی از زیگیل نباشه و از زمان تماس شون دو ماه گذشته باشه. چطور میشه مطمن شد که خانوم در الوده نشده باشه؟ و ایا این اقا باتوجه به اینکه 6 ماه از رابطه اش با خانوم بیمار گذشته و علایم نداشته الوده شده باشه؟

احتمال آلودگی در خانم دوم وجود دارد؛ منتها اگر علامتی ندارد، شانس آلودگی ایشان کمتر است. برای مطمئن شدن، خانم دوم می بایست تست پاپ اسمیر و hpv pcr بدهند.

ویروس اچ پی وی در زنان می تواند بر روی ناحیه ی تناسلی، دهان، مقعد و کشاله ی ران خود را به شکل زگیل های تناسلی نشان دهد. در ادامه چند عکس مختلف از زگیل تناسلی زنان برای شما قرار داده شده است:

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

#  علائم اچ پی وی در مردان

ویروس hpv در مردان می تواند بر روی آلت تناسلی، دروم مجرای ادراری، کشاله ران، دهان و مقعد باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود که در صورت عدم درمان، منتشر شده و علاوه بر فرد، شریک جنسی او را نیز مبتلا می کنند. در زیر عکس زگیل تناسلی مردان در اطراف الت و همین طور مقعد نشان داده شده است؛ همانطور که می بینید در چنین حالتی، استفاده از کاندوم نیز نمی تواند مانع انتقال زگیل تناسلی شود.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی عکس زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

 

عکس های بیشتر از زگیل تناسلی را مشاهده فرمائید

سرطان های ناشی از اچ پی وی  16 و 18

بدخیمی های ناشی از آلودگی به ویروس hpv اچ پی وی  پر خطر، در انسان، شامل چندین سرطان  اپیتلیال مخاطی است و سرطان دهانه رحم مهمترین سرطان از نظر سلامت عمومی میباشد. ویروس اچ پی وی  HPV  می تواند در  سرطانهای ناحیه تنا سلی مثل سرطان اندام تناسلی خارجی در زنان، سرطان آلت تناسلی مردان، سرطان مقعد و همچنین انواع سرطان های دهان وحنجره نقش داشته  باشد.

در جمعیت هایی که در معرض خطر بالا قرار دارند نظیر روسپی ها یا تن فروشان یا افرادی که رفتارهای پر خطر جنسی دارند  ممکن است عفونت ویروس اچ پی وی  HPV به طور هماهنگ در مکان های مختلف مخاطی وجود داشته باشد.

وضعیت ایمنی فرد آلوده به ویروس hpv یک پارامتر بسیار مهم است، به طوری که افرادی که در ایمنی سلولی دچار اختلال هستند، در معرض خطربیش تری برای ابتلا به عفونت مزمن ویروس اچ پی وی و سرطان قراردارند. در عمل افرادی که از سیگار یا مشروبات الکلی استفاده می کنند یا در معرض استرس شدید هستند، با توجه به سرکوب شدید سیستم ایمنی بدن، در معرض عفونت پایدار با ویروس اچ پی وی  و سرطان هستند.

1- سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم متداول ترین عامل مرگ به علت سرطان در بین زنان در دنیا می باشد. شیوع و مرگ و میرسرطان دهانه رحم بعد از سرطان پستان، دومین جایگاه را در کشورهای در حال توسعه به خود اختصاص داده است. تقریبا در تمامی موارد سرطان دهانه رحم ژنوم ویروس اچ پی وی شناسایی شده است. بنابراین کنترل و پیشگیری از این عفونت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان دهانه رحم خواهد داشت.

عفونت مداوم با انواع پرخطر ویروس اچ پی وی  HPV بزرگترین فاکتور خطر برای ایجاد و توسعه بدخیمی های دستگاه تناسلی می  باشد

گزارشات نشان می دهند که حدود 70 درصد  بیوپسی های سرطان دهانه رحم، از تیپ 16 و  18 ویروس اچ پی وی جداسازی شده اند، نوع 16 (50 درصد )، نوع 18 (14  درصد)، نوع 31 (5 درصد) و دیگر انواع بیش از 23 درصد  موارد را به خود اختصاص می دهنداچ پی وی و سرطان سرویکس

2- سرطان مقعد

در ایالات متحده، سرطان مقعد حدود 2/2 درصد از  بدخیمی های دستگاه گوارش را به خود اختصاص می دهد، به طوری که سالانه 6230 مورد جدید تشخیص داده می شوند چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و کلینیکی، رابطه بین ویروس hpv اچ پی وی  و سرطان مقعد را مشخص  کرده اند. اگرچه سرطان مقعد نادراست، اما هرساله شیوع آن حدود 2 درصد در بین زنان و مردان افزایش پیدا می کند. با این حال نسبت این سرطان در زنان، بالاتر از مردان می باشد. مطالعات گسترده ای مشخص کرده اند که 85 درصد بیماران مبتلا به سرطان مقعد از نظر اچ پی وی تیپ 16  مثبت گزارش شده اند و به مقدارکم تر (7 درصد ) HPV-18 جداسازی شده است و دیگر انواع جدا شده شامل انواع 31، 33 و 4555 می باشند.

3- سرطان سر و گردن

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)
ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن در حفره دهانی، بینی و حنجره  حلق رخ می دهد. در حالی که مصرف سیگار والکل جزء فاکتورهای خطر ساز این سرطان به شمارمی آیند، دانشمندان در جدیدترین مطالعات، با جداسازی پروتئین های  HPV  از سرطان های سلول سنگ فرشی دهانی به نقش سبب ساز این ویروس درسرطان های این ناحیه  پی برده اند. ویروس HPV  عامل  35-23 درصد از کل سرطان های سر و گردن به خصوص سرطان های دهان و حلق می باشد . ویروس HPV  عامل اغلب موارد بوده و این تایپ  در 87-68 درصد از کل سرطان های سر و گردن در دنیا جداسازی شده است.

4- سرطان مری

افراد مبتلا به سرطان مری برای تشخیص ویروس hpv مورد آزمایش قرار گرفتند و از این میان تقریباً 17 درصد  موارد، حاوی سکانس های ژنوم ویروس بودند. اکثر موارد  جدا شده  شامل انواع HPV-6, 11, 16, 18, 30 بودند و در این میان شیوع hpv 16 و 18، 27 درصد گزارش شده است.

5- سرطان پستان

سرطان پستان در خانم ها جزء سرطان های پیشرونده بوده و سومین علت شایع مرگ ناشی ازسرطان در سراسر جهان می باشد. بسیاری از مطالعات رابطه ای احتمالی بین وجود عفونت ویروسی و پاتوژنزسرطان پستان را نشان داده اند که از جمله ی این ویروس ها، می توان به ویروس HPV  اشاره کرد.

تعداد قابل توجهی از مطالعات اخیر گزارش کرده اندکه حدود 29 درصد از سرطان های پستان در انسان مربوط به انواع پرخطر ویروس HPV  نوع 16، 18 و 33 بوده است.

واکسن اچ پی وی

در صورتی که سن زیر ۲۶ سال دارید و هنوز تماس جنسی نداشته اید هر چه سریعتر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمائید. تزریق واکسن یکی از موثرترین گام ها در پیشگیری از عفونت به ویروس  می باشد. برای آشنایی بیشتر با واکسن hpv روی لینک زیر کلیک کنید:

با گارداسیل بیشتر آشنا شوید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام. آقای دکتر بنده مدتی هست زگیل در ناحیه تناسلی خود دیدم که البته کرایو کردم. متاسفانه همسرم hpv16 شده با اینکه پاپ اسمیرش مشکلی نداشت. برای درمان ایشون باید چکار کنم؟ لازمه غیراز دستورات جنابعالی، گانودرما هم تهیه کنم؟ بچه دار شدن با این شرایط اصلا امکان پذیر هست؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

  2. تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   بسیار ممنونم آقای دکتر. بله حتما به توصیه شما گوش خواهم داد. خانمم هم با اینکه پاپ اسمیرشون مشکلی نداشت، اما hpv test نشان از ورژن16 داد. حال نمیدونم آیا این تست دقیق هست و یا ممکنه مثبت کاذب بده؟ با این وجود قراره برای کولپوسکوپی هم اقدام کنیم. اگر اشکال نداشته باشه نتیجشو خدمتتون اعلام میکنم که در ادامه چه کاری باید کرد. همانطور که هم فرمودید باید ایمنی بدن را بالا برد. پکیجهای گانودرما در بازار میتونه مفید باشه؟ و همچنین آیا تا درمان قطعی، باید به فکر بارداری نبود؟ با تشکر فراوان.
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   بهتره برای همسرت کولپوسکوپی انجام بشه

   گانودرما از نظر علمی تاثیر ثابت شده ای ندارد ولی تبلیغات گسترده ای در مورد آن شده است

   معمولا پس از کنترل اولیه و پس از بررسی های مقدماتی بارداری منعی ندارد

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پانیذ یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر
  من hpv16 مثبت دارم کلپوسکوپی دادم منتظر جوابم با وجود اینکه پروژسترون خوردم الان ۲۰ روزه عقب انداختم و پریود نشدم
  تست بارداریم منفی بوده خیلی تخمدانهام درد میکنه دولا میشم نمیتونم از درد بایسم سابقه کیست دارم
  الان دوسه تا زگیل توی بدنم زده خیلی میسوزه ،شما صلاح میدونین الان واکسن بزنم با توجه به اینکه زگیلا فعاله؟
  برای پریود دکتر گفت حالا ال دی بخورم اونو شما چه صلاح میدونین؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   ضایعات موجود بهتره تحت درمان قرار گیرد 

   واکسن نیز کمک کننده است. زمان تزریق واکسن بهتره بعد از درمان ضایعات باشه

   در مورد تاخیر قاعدگی نیز مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر پانیذ شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت
  بنده ۳۹ سالمه و بخاطر عقب انداختن پریود به دکتر مراجعه کردم و پاپ اسمیر و hpv دادم و متأسفانه hpv 16 مثبت شد
  بهم قرص پروژسترون دادن و پنج شب ،شبی دوتا خوردم گفتن اول پریود شو بعد بیا برای کلوپوسکوپی ولی هنوز نشدم
  از اونجایی که داریم به تعطیلات میریم چکار کنم آیا حتما باید بعد از قاعدگی کلوپوسکوپی کنن؟
  و سوال دیگم اینه که بچه سه ساله دارم که نیمه شبا میاد تخت ما میخوابه روی بالش من آیا با تماس صورتش بچم درگیر ویروس میشه؟از لیوان من و پدرش آب بخوره چطور ؟خیلی نگران بچه هام هستم😭
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران کودک عزیزت نباش 

   در اولین فرصت بعد از تعطیلات نوروز  حتما کولپوسکوپی و بیوپسی باید برات انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر پانیذ جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عرض سلام مجدد، خیلی خیلی از وقتی که گذاشتین و پاسخ دادین سپاسگزارم، رفتم کلپوسکوپی کردم
   واکسن هم خریدم اما چون یه زگیل خیلی دردناک دارم نمیدونم بزنم یا نه؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   ضایعه دردناک زگیل نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پانیذ چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من جواب آزمایشم hpv16مثبت شده
  خیلی ترسیدم
  مادر بزرگم سرطان لنفاوی و
  مادرم سرطان مغز استخوان داشتن
  باید چکار کنم ؟
  انتقال داره به همسرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به کولپوسکوپی نیز باشد 

 • تصویر کاربر sara شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من 39 سالمه و چند سالي هست كه از زخم دهانه رحم رنج ميبرم و هر سال تست پاپ اسمير ميدادم و دكترا ميگفتند مشكلي نيست امسال تصميم گرفتم كه فريز كنم قبلش پاپ اسمير انجام دادم گفتن مشكوكه كولپوسكوپي و تست hpv هم به درخواست خودم انجام دادم كه اول جواب. كولپوسكوپيم اومد و دكتر گفت چيزي نيست و التهاب شديد داري و برام زخمم رو كرايو يا همون فريز كرد چند روز بعدش تست hpv 18 مثبت شدم بدون هيچ زائده اي الان خيلي نگرانم كه كار درستي كرد دكتر فريز كرد زخمم رو يا نه بدتر تحريك نشده باشه و حالا بابد براي درمان چيكار كنم خيلي حالم بده لطفا راهنماييم كنيد. و اينكه اصلا اين ويروس از كجا اومده من جز همسرم هيچ شريك جنسي ندارم راههاي انتقال ديگه اي هم هست ؟ چون تا الان كه به همسرم هم اعتماد داشتم الان ولي ...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   تقویت سیستم ایمنی در این شرایط بسیار مهم است. ژواکسن گارداسیل ممکنه کمک کننده باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Sara پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من با همسرم رابطه جنسی داشتم و نه من و نه خود ایشون نمیدونستیم گه زگیل دارند،و زمانی که ضایعات روی آلت تناسلیشون دیده شد دیگه رابطه نداشتیم،تا من تست اچ پی وی و پاپ اسمیر دادم،که معلوم شد اچ پی وی نوع ۶۶ رو دارم،جواب پاپ هم نرمال بود،
  ۱)حالا میخوام بدونم که احتمالش هست این نوع سرطانی بشه؟
  ۲)احتمال دارد جهش پیدا کنه و به نوع ۱۶ یا ۱۸ تبدیل بشه؟
  ۳)الان اگه واکسن بزنم تاثیری دارد؟
  ۴)واینکه من ظاهری زگیلی نمیبینم،سیستم ایمنی رو تقویت کنم احتمالش هست زگیل پاک بشه از بدنم؟
  همسرم تست اچ پی وی ندادن،چون من از ایشون گرفتم،یعنی ایشونم همین نوع زگیل را دارند یا ممکن است متفاوت باشه؟
  خیلی نگرانم،ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر Sara چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر اگه جواب بدین ممنون میشم،
   خیلی استرس دارم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال تغییر به سروتیپ 16 یا 18 بسیار ناچیز است

   واکسن ممکنه کمک کننده باشد

   در صورت تقویت سیستم ایمنی شانس مهار ویروس وجود دارد

   احتمال متفاوت بودن نتیجه تست همسر نیز بعید نیست

   نگران نباش و در حال حاضر کولپوسکوپی را پیگیری کن

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر من ۳۰ ساله هستم به واسطه شغلم در آزمایشگاه و بدون هیچ عارضه ظاهری یا خونریزی و کاملا بدون علائم از دکتر زنان درخواست کردم نمونه برداری برای اچ پی وی PCR انجام دهند و بعد از مشاهده نتایج متوجه شدم که اچ پی وی های ریسک ۳۹ و ۶۸ مثبت هستم
  الان به شدت ناراحت هستم و نگران اینکه این موارد ممکن است باعث ابتلا به سرطان شود...
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید دارو یا درمان خاصی برای جلوگیری از پیشرفت ویروس وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   در برخی از موارد کپسول پاورفیت کمک کننده است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری و کولپوسکوپی باشد 

 • تصویر کاربر شهرزاد شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش رفتم دکتر معاینه شدم و برام تست پاپ اسمیر تست Hpv انجام دادم جواب رسیده دستم و توی آزمایش نوشته Hpv من بین ۱۸ و۱۶ هست می خواستم بدونم این از چه نوعی هست پر خطر یا کم خطر راه درمانش چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   موفق

 • تصویر کاربر شهرزاد پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز پیش آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV دادم جواب اومده HPv بین ۱۸ و ۱۶ میباشه این از نوع پر خطر هست یا کم خطر درمانش با چی انجام میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند ماه پیش ضایعه ای روی زبان کوچکم بوجود آمده که عکس آن را پیوست کردم ، و خیلی وقت هست که ضایعه ای روی آلت تناسلی ام هست که توجه نکرده بودم بهش ، زیر آلتمم از همین مدل تعدادی ریز تر وجود دارد ، آیا زیگیل تناسلی و دهانی هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر