آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

فهرست مطالب

زگیل کف پا یکی از شایعترین عفونت های ویروسی در افراد است و ممکن است تا مدتها بدون علامت واضح باشد و بعضا با عوارض متعددی همراه باشد.

زگیل ها می توانند روی بینی ، بین انگشتان دست، انگشتان پا و هر جای دیگری از پوست شما ظاهر شوند. آنها یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و کاملاً قابل سرایت هستند.

 ویروس HPV از طریق یک بریدگی یا شکستگی در پوست، وارد بدن شما می شود و یک برجستگی زشت و زبر را تشکیل می دهد. از آنجا که زگیل ها ناشی از یک  عفونت ویروسی هستند، به آسانی از طریق تماس منتقل می شوند.

هرچیزی که با زگیل تماس پیدا کند ، دست شما، حوله، جوراب، کف زمین، می تواند آن را انتقال دهد و زمانی که زگیل ها روی پای شما مشاهده شوند، به همان اندازه که ناخوشایند به نظر می رسند، می توانند دردناک نیز باشند.

علت زگیل کف پا

زگیل ها معمولاً مشکل ساز نیستند. آنها تا زمانی که خود به خود یا با مداخله از بین روند، روی پوست شما باقی می مانند. زگیل ها روی کف پای شما، به زگیل های کف پا شناخته می شوند و موجب بروز مشکلات یا علائم دیگری می شوند.

زگیل ها به دلیل محل قرار گرفتن خود  کف پا، پاشنه، پنجه و توپ پا با برداشتن هر قدم، وجود دردناک خود را به شما یادآوری می کنند. مثل این است که بخواهید با وجود سنگی در کف کفش خود راه بروید حتی اگر با پای برهنه باشید.

زگیل های کف پا معمولاً در زمان راه رفتن یا ایستادن بیشترین فشار را دریافت می کنند. از آنجا که ایستادن و یا راه رفتن، دو چیز هستند که نمی توان از آنها اجتناب کرد، فشار روی زگیل را افزایش می دهند و آن را به سمت داخل، به عمق پوست می فرستند.

این یک آزمایش مهم است. بسیاری از افراد برای سابیدن پینه از وسایلی مانند سنگ پا و سوهان ناخن برای از بین بردن پوست زبر و ضخیم استفاده می کنند ولی برای برداشتن زگیل های کف پا این کار توصیه نمی شود.

درمان صد در صد زگیل

درمان قطعی زگیل کف پا

در بهترین حالت، نیاز به هیچ گونه درمانی نیست. آن را به حال خود بگذارید. مانند دیگر زگیل ها، بسیاری از زگیل های کف پا خود به خود از بین می روند. فقط ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

اگر زگیل های کف پای شما دردناک باشند یا به دیگر نواحی پای شما سرایت کنند، انتظار نمی تواند گزینه مناسبی باشد. شما نیاز به تسکین فوری دارید.

بسیاری از افراد از داروخانه کرم موضعی از بین بردن زگیل را می خرند و فکر می کنند این درمان برای تمام انواع زگیل مناسب است. اما کرم ها و محلول های بدون نسخه برای از بین بردن زگیل بی تأثیر هستند. زگیل های کف پا در عمق کف پا هستند و دوباره برمی گردند.

کرم های از بین برنده زگیل در واقع بیش تر از آنکه مفید باشند می توانند مضر باشند. آنها حاوی اسید و مواد شیمیایی هستند که به پوست آسیب می رسانند. شما به راحتی می توانید مقدار زیادی از این کرم را روی پوست استعمال کنید، و پوست اطراف زگیل را بازکنید و موجب پخش شدن زگیل شوید.

به جای سعی در از بین بردن زگیل های کف پا در خانه، به پزشک خود مراجعه کنید.

سپس پزشک از بین انواع گزینه های درمانی موجود، بهترین روش را انتخاب می کند. تمام آنها طوری طراحی شده اند تا از شر زگیل ها خلاص شوید. این روش های درمانی سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند که ویروس را شناسایی کنند و از تشکیل دوباره زگیل ها جلوگیری کنند.

درمان قطعی زگیل کف پا

درمان سریع زگیل (داروی ضد دارو)

داروهای ضد زگیل موجود در داروخانه ها بدون نیاز به نسخه، کمتر از نیمی از مواقع عمل می کنند. داروهای قویتر که تنها با نسخه پزشک می توان آنها را تهیه کرد، راه حل بهتری هستند.

عملکرد آنها شبیه به دیگر گزینه های موجود می باشد. این داروها کف پا را لایه برداری می کنند. شما می توانید در خانه، این دارو را روی کف پای خود استعمال کنید و با پزشک در ارتباط باشید تا زگیل به طور کامل از بین برود.

فریز کردن زگیل کف پا

فریز کردن زگیل کف پا با استفاده از کرایوتراپی یک گزینه مؤثر برای از بین بردن زگیل می باشد. نیتروژن مایع با یک اسپری یا سواب کتان روی زگیل کف پا استعمال می شود.

این ماده بافت را تخریب می کند و موجب می شود که تاول کوچکی روی آن نقطه تشکیل شود. در یک هفته یا بیشتر، پوست مرده خارج خواهد شد.

ایمونوتراپی زگیل ها

زگیل های کف پا واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت HPV می باشد. ایمونوتراپی زگیل ها از داروها یا راه حل هایی برای شروع فعالیت سیستم ایمنی برای مقابله با زگیل های تناسلی استفاده می کند. زمانی که روشهای دیگر اثری نداشته باشند، پزشک شما ماده ای را به زگیل تزریق خواهد کرد یا از یک کرم موضعی برای تحریک سیستم ایمنی شما برای کمک به روند درمان استفاده خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

اگر هر درمان دیگری با شکست مواجه شود و شما هنوز با زگیل های کف پای دردناک مشکل داشته باشید. به جراحی نیاز است.

با جراحی، همیشه احتمال باقی ماندن اثر زگیل وجود دارد که به همین دلیل آخرین گزینه برای برداشتن زگیل های کف پا می باشد.

جراحی های مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارند.

پزشک شما بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

الکتروجراحی زگیل کف پا

پزشک با استفاده از یک سوزن الکتریکی، بافت زگیل آلوده را برش می دهد.

کورتاژ زگیل کف پا

زگیل کف پا با ابزاری شبیه به قاشق کَنده می شود.

لیزر زگیل کف پا

 درمان های لیزری، رگ خونی ریز درون زگیل کف پا را می سوزانند. در نهایت، بافت آلوده می میرد و زگیل خارج می شود. در این روش نسبت به دیگر روش های جراحی احتمال باقی ماندن اثر زگیل کمتر است. در این روش معمولا هر سه هفته یک بار باید جلسات لیزر تراپی انجام شود

یکی از انواع دیگر لیزر زگیل کف پا لیزر CO2 و تبخیر زگیل ها است. در این روش به سرعت ضایعات از بین می رود و کمترین میزان عود را شاهد خواهیم بود

چیکار کنیم زگیل برنگرده؟

هرکسی می تواند مبتلا به زگیل کف پا شود. اما زمانی که دچار آن شدید، احتمال برگشت آنها زیاد است. شما ممکن است قادر نباشید که به طور کامل از وقوع دوباره ی آنها جلوگیری کنید، اما می توانید با دنبال کردن چند نکته بهداشتی اساسی این احتمال خطر را کاهش دهید:

 • به زگیل دست نزنید. زگیل ها قابل سرایت هستند. به هیچ وجه آنها را نچینید، خراش ندهید و یا لمس نکنید. از تماس مستقیم با زگیل های افراد دیگر نیز خودداری کنید. اگر شما به زگیلی دست زدید، دستان خود را به طور کامل بشویید و نیز هر سطحی را که قبل از شستن دست ها به آن دست زده اید، تمیز کنید.
 • آن را تمیز و خشک نگه دارید. رطوبت باکتری را جذب می کند. با شست و شوی منظم پاها و سپس خشک کردن کامل آنها بهداشت کف پای خود را به خوبی رعایت کنید. زمانی که کفش ها و جوراب های شما مرطوب می شوند آنها را تعویض کنید.
 • از کف پای خود محافظت کنید. ویروس HPV از طریق بریدگی ها و شکستگی های کف پای شما حمله می کند. برای محافظت از کف پای خود در برابر بریدگی و یا ایمن نگه داشتن بریدگی های موجود از عفونت، کفش بپوشید.  HPV به راحتی در استخرهای شنا، رختکن ها و دیگر مکان های عمومی که مردم در آنجا با پای برهنه راه می روند، انتقال پیدا می کند. در این مکان ها از دمپایی یا کفش استفاده کنید.
زگیل کف پا 

کودکان و نوجوانان از این مکانهای عمومی بیشتر استفاده می کنند و احتمال بیشتری دارد که بهداشت کف پا را رعایت نکنند. کف پای خود و فرزندتان را مرتب بررسی کنید تا زگیل های کف پا را قبل از این که گسترش یابند شناسایی کنید و فوراً با پزشک در میان بگذارید.

دکتر عباس انتظاری بهترین متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دادخواه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من یکبار زگیل کف پا رو با لیزر و درد بسیار شدید جراحی کردم ولی دوباره زگیلها رشد کرده و بیشتر هم شده، پطوری میشه بدون درد جراحی کرد. سوزنهای سری خیلی دردآور بود. راهی هشپست مثل بیهوشی مقطعی یا بی حسی پا.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خدا قوت کف پام یه همچین حالتی شده درد نداره قبل تر هم شده بود حدود ۶ سال پیش چی می‌تونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل کف پا مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشی
  بزرگوار سوالی داشتم
  دختر هستم ۳۷ ساله و مجرد
  حدود ۱۲ سال پیش چیزی شبیه جوش مانندی رو در روی قسمتی از اعضای تناسلی ام بعد از کشاله ران مشاهده کردم
  روزهای اول اهمیتی نمیدادم
  بعد از چند روز که اون قسمت خارش داشتم
  دیدم فوراً گوشت اضافه ای جاش درآمده
  که بافتش نرم و آویزان و توپُر که بزرگیش تقریباً نصف انگشت کوچیک دست میباشد
  بعد از ۱۲ سال هم الان به همون شکل باقی مونده
  هیچ تغییری هم نکرده
  آقای دکتر میشه راهنمایی کنید
  خیلی نگرانم
  آیا زگیل تناسلی هستش یا اسکین تگ یا منگوله پوستی؟
  راه درمانش چیه به غیر از عمل جراحی و لیزر
  با داروهای موضعی بر طرف میشه؟
  میترسم زگیل تناسلی باشه
  آخه مجردم
  1. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)
   آقای دکتر عکس فرستادم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه درماتوفیبروم مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  لطفا اگر راهی هست بگین چون داره هر روز بیشتر از روز قبل خواهم شد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختری ۳۷ ساله هستم
  حدرو ۱۲ سال پیش چیزی حالتی شبیه جوشی رو روی قسمتی از اعضای تناسلی مشاهده کردم
  روزهای اول اهمیتی نمیدادم
  بعد از چند روز خارش که تو اون قسمت داشتم
  دیدم فوراً گوشتی اضافه در آمده
  تو پرُ با بافتی نرم و آویزان که اندازش حدود نیمی از انگشت دست کوچیک هست و هنوزم بعد از ۱۲ سال به همون شکل باقی مونده
  آقای دکتر خیلی نگرانم
  آیا زگیل تناسلی یا منگوله پوستی هست
  آیا راهی به غیر از جراحی و لیزر وجود داره
  آخه من دخترم
  از دکتر رفتن هم خجالت میشم
  ممنونم رانمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهاره شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام ..من ۲ساله که پام زگیل زده و کرایو هم از بین نمیبرتش ..الان در بدن من ویروس hpvهست؟یعنی در آینده ممکنه زگیل تناسلی هم بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   شانس درگیری ناحیه تناسلی ناچیز است

   بهتره برای درمان های سریعتر اقدام گردد

   موفق

 • تصویر کاربر Atefeh چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  من خانومی ۲۲ساله و مجرد هستم
  و از سن ۹ سالگی تا الان رو قسمت ناحیه تناسلی قسمت کشاله ی ران و خط مایو نزدیک به لابیای ماژور یه ضایعه گوشتی خال مانندی( خیلی شبیه خال بود ) داشتم الان با افزایش سن حس میکنم مقداری بزرگتر شده میتونه زگیل تناسلی باشه ؟
  ضمن اینکه ممکنه در زمان کودکی شلوار یا شورتک کسی رو پوشیده باشم

  و اینکه تا ۱۹ سالگی رابطه نداشتم و صرفا رابطه ی دهانی بوده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا۱۹ دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلتم آقادکتر من وقتی صورتم رو بند میندازم بعداصلاح کل صورتم خیلی جوش میزنه از ژل آلوئه ورا و گلاب وتخم مرغ هم استفاده کردم بازم جوش میزنه و پوست صورتم خیلی چربه لطفا یک ژل بعداصلاح بگید ک بزنم ب صورتم تا جوش نزنه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   ژل موضعی مترونیدازول کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نازی دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید .. کف پام قبلا یه تیکه به اندازه یک بند انگشت زگیل داشت که با کرایو ازبین رفت و بعدازمدتی دور تا دور اون زگیل بصورت دایره بزرگی زگیل زدحالا چندین جلسه س کرایه انجام میدم ولی تاثیری نداره و دکترم میخاد آمپول بلئومایسین تزریق کنه و میگن که آمپول شیمی درمانی هستش خواستم ببینم اگه عوارض داره و خطرناکه که تزریقش نکنم و همون روش کرایو رو ادامه بدم خواهشا منو راهنمایی کنید خیلی استرس دارم
  ضمنا شما در پاسخ به تمام سوالات بیماران میگید عامل زمینه ساز کنترل و ازبین ببرن درصورتیکه اغلب مردم نمیدونن عامل زمینه ساز چیه لطفا کامل توضیح بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن 

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   در بین روش های درمانی ایمونوتراپی معمولا در موارد مقاوم به درمان توصیه می شود

   در هر صورت تزریق بلئومایسین نیز ممکن است لازم باشد

   انتخاب روش درمان بر عهده پزشک معالج است لذا بهتره تصمیم نهایی برای انتخاب پروتوکل درمانی پس از مشورت با پزشک معالج گرفته شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پام سیخ رفته مدتها اذیتم میکرد به دکتر مراجعه کردم جراحی کرد وطبق نظر پزشک زگیل کف پا اشاره شد مدتها درمان شده الان بعد از شش ماه دوره احساس درد بسیار خفیف دارم چکاری انجام بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر