منو

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

فهرست مطالب

زگیل کف پا یکی از شایعترین عفونت های ویروسی در افراد است و ممکن است تا مدتها بدون علامت واضح باشد و بعضا با عوارض متعددی همراه باشد.

زگیل ها می توانند روی بینی ، بین انگشتان دست، انگشتان پا و هر جای دیگری از پوست شما ظاهر شوند. آنها یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و کاملاً قابل سرایت هستند.

 ویروس HPV از طریق یک بریدگی یا شکستگی در پوست، وارد بدن شما می شود و یک برجستگی زشت و زبر را تشکیل می دهد. از آنجا که زگیل ها ناشی از یک  عفونت ویروسی هستند، به آسانی از طریق تماس منتقل می شوند.

هرچیزی که با زگیل تماس پیدا کند ، دست شما، حوله، جوراب، کف زمین، می تواند آن را انتقال دهد و زمانی که زگیل ها روی پای شما مشاهده شوند، به همان اندازه که ناخوشایند به نظر می رسند، می توانند دردناک نیز باشند.

علت زگیل کف پا

زگیل ها معمولاً مشکل ساز نیستند. آنها تا زمانی که خود به خود یا با مداخله از بین روند، روی پوست شما باقی می مانند. زگیل ها روی کف پای شما، به زگیل های کف پا شناخته می شوند و موجب بروز مشکلات یا علائم دیگری می شوند.

زگیل ها به دلیل محل قرار گرفتن خود  کف پا، پاشنه، پنجه و توپ پا با برداشتن هر قدم، وجود دردناک خود را به شما یادآوری می کنند. مثل این است که بخواهید با وجود سنگی در کف کفش خود راه بروید حتی اگر با پای برهنه باشید.

زگیل های کف پا معمولاً در زمان راه رفتن یا ایستادن بیشترین فشار را دریافت می کنند. از آنجا که ایستادن و یا راه رفتن، دو چیز هستند که نمی توان از آنها اجتناب کرد، فشار روی زگیل را افزایش می دهند و آن را به سمت داخل، به عمق پوست می فرستند.

این یک آزمایش مهم است. بسیاری از افراد برای سابیدن پینه از وسایلی مانند سنگ پا و سوهان ناخن برای از بین بردن پوست زبر و ضخیم استفاده می کنند ولی برای برداشتن زگیل های کف پا این کار توصیه نمی شود.

درمان صد در صد زگیل

درمان قطعی زگیل کف پا

در بهترین حالت، نیاز به هیچ گونه درمانی نیست. آن را به حال خود بگذارید. مانند دیگر زگیل ها، بسیاری از زگیل های کف پا خود به خود از بین می روند. فقط ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

اگر زگیل های کف پای شما دردناک باشند یا به دیگر نواحی پای شما سرایت کنند، انتظار نمی تواند گزینه مناسبی باشد. شما نیاز به تسکین فوری دارید.

بسیاری از افراد از داروخانه کرم موضعی از بین بردن زگیل را می خرند و فکر می کنند این درمان برای تمام انواع زگیل مناسب است. اما کرم ها و محلول های بدون نسخه برای از بین بردن زگیل بی تأثیر هستند. زگیل های کف پا در عمق کف پا هستند و دوباره برمی گردند.

کرم های از بین برنده زگیل در واقع بیش تر از آنکه مفید باشند می توانند مضر باشند. آنها حاوی اسید و مواد شیمیایی هستند که به پوست آسیب می رسانند. شما به راحتی می توانید مقدار زیادی از این کرم را روی پوست استعمال کنید، و پوست اطراف زگیل را بازکنید و موجب پخش شدن زگیل شوید.

به جای سعی در از بین بردن زگیل های کف پا در خانه، به پزشک خود مراجعه کنید.

سپس پزشک از بین انواع گزینه های درمانی موجود، بهترین روش را انتخاب می کند. تمام آنها طوری طراحی شده اند تا از شر زگیل ها خلاص شوید. این روش های درمانی سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند که ویروس را شناسایی کنند و از تشکیل دوباره زگیل ها جلوگیری کنند.

درمان قطعی زگیل کف پا

درمان سریع زگیل (داروی ضد دارو)

داروهای ضد زگیل موجود در داروخانه ها بدون نیاز به نسخه، کمتر از نیمی از مواقع عمل می کنند. داروهای قویتر که تنها با نسخه پزشک می توان آنها را تهیه کرد، راه حل بهتری هستند.

عملکرد آنها شبیه به دیگر گزینه های موجود می باشد. این داروها کف پا را لایه برداری می کنند. شما می توانید در خانه، این دارو را روی کف پای خود استعمال کنید و با پزشک در ارتباط باشید تا زگیل به طور کامل از بین برود.

فریز کردن زگیل کف پا

فریز کردن زگیل کف پا با استفاده از کرایوتراپی یک گزینه مؤثر برای از بین بردن زگیل می باشد. نیتروژن مایع با یک اسپری یا سواب کتان روی زگیل کف پا استعمال می شود.

این ماده بافت را تخریب می کند و موجب می شود که تاول کوچکی روی آن نقطه تشکیل شود. در یک هفته یا بیشتر، پوست مرده خارج خواهد شد.

ایمونوتراپی زگیل ها

زگیل های کف پا واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت HPV می باشد. ایمونوتراپی زگیل ها از داروها یا راه حل هایی برای شروع فعالیت سیستم ایمنی برای مقابله با زگیل های تناسلی استفاده می کند. زمانی که روشهای دیگر اثری نداشته باشند، پزشک شما ماده ای را به زگیل تزریق خواهد کرد یا از یک کرم موضعی برای تحریک سیستم ایمنی شما برای کمک به روند درمان استفاده خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

اگر هر درمان دیگری با شکست مواجه شود و شما هنوز با زگیل های کف پای دردناک مشکل داشته باشید. به جراحی نیاز است.

با جراحی، همیشه احتمال باقی ماندن اثر زگیل وجود دارد که به همین دلیل آخرین گزینه برای برداشتن زگیل های کف پا می باشد.

جراحی های مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارند.

پزشک شما بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

الکتروجراحی زگیل کف پا

پزشک با استفاده از یک سوزن الکتریکی، بافت زگیل آلوده را برش می دهد.

کورتاژ زگیل کف پا

زگیل کف پا با ابزاری شبیه به قاشق کَنده می شود.

لیزر زگیل کف پا

 درمان های لیزری، رگ خونی ریز درون زگیل کف پا را می سوزانند. در نهایت، بافت آلوده می میرد و زگیل خارج می شود. در این روش نسبت به دیگر روش های جراحی احتمال باقی ماندن اثر زگیل کمتر است. در این روش معمولا هر سه هفته یک بار باید جلسات لیزر تراپی انجام شود

یکی از انواع دیگر لیزر زگیل کف پا لیزر CO2 و تبخیر زگیل ها است. در این روش به سرعت ضایعات از بین می رود و کمترین میزان عود را شاهد خواهیم بود

چیکار کنیم زگیل برنگرده؟

هرکسی می تواند مبتلا به زگیل کف پا شود. اما زمانی که دچار آن شدید، احتمال برگشت آنها زیاد است. شما ممکن است قادر نباشید که به طور کامل از وقوع دوباره ی آنها جلوگیری کنید، اما می توانید با دنبال کردن چند نکته بهداشتی اساسی این احتمال خطر را کاهش دهید:

 • به زگیل دست نزنید. زگیل ها قابل سرایت هستند. به هیچ وجه آنها را نچینید، خراش ندهید و یا لمس نکنید. از تماس مستقیم با زگیل های افراد دیگر نیز خودداری کنید. اگر شما به زگیلی دست زدید، دستان خود را به طور کامل بشویید و نیز هر سطحی را که قبل از شستن دست ها به آن دست زده اید، تمیز کنید.
 • آن را تمیز و خشک نگه دارید. رطوبت باکتری را جذب می کند. با شست و شوی منظم پاها و سپس خشک کردن کامل آنها بهداشت کف پای خود را به خوبی رعایت کنید. زمانی که کفش ها و جوراب های شما مرطوب می شوند آنها را تعویض کنید.
 • از کف پای خود محافظت کنید. ویروس HPV از طریق بریدگی ها و شکستگی های کف پای شما حمله می کند. برای محافظت از کف پای خود در برابر بریدگی و یا ایمن نگه داشتن بریدگی های موجود از عفونت، کفش بپوشید.  HPV به راحتی در استخرهای شنا، رختکن ها و دیگر مکان های عمومی که مردم در آنجا با پای برهنه راه می روند، انتقال پیدا می کند. در این مکان ها از دمپایی یا کفش استفاده کنید.
زگیل کف پا 

کودکان و نوجوانان از این مکانهای عمومی بیشتر استفاده می کنند و احتمال بیشتری دارد که بهداشت کف پا را رعایت نکنند. کف پای خود و فرزندتان را مرتب بررسی کنید تا زگیل های کف پا را قبل از این که گسترش یابند شناسایی کنید و فوراً با پزشک در میان بگذارید.

دکتر عباس انتظاری بهترین متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منم یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب تقریبا ۵ ماه هستش که متوجه توده ای سفت در کناره کف پام شدم تازگیا زیر تر و سفت تر هم شده و کمی درد می‌کنه احتمال زگیل کف پا دادم با توجه به عکس ارسالی آیا زگیل کف پا هستش ؟

  امکان سرایت به صورت داره ؟

  یا اینکه این زگیل ممکنه تبدیل یه زگیل تناسلی بشه ؟

  ممنون میشم پاسخ بدید خیلی خیلی نگرانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل مطرح است و احتمال انتقال به سایر نواحی نیز وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آیا واکسن گارداسیل که برای زگیل تناسلی می باشد می تواند برای زگیل کف پا هم استفاده شود ؟ اگه امکان استفادش هست ممنون میشم بفرمایین واکسن چند فاکتور و چند دوز استفاده بشه ؟ و آیا محدودیت سنی داره یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکشن گارداسیل هیچ تاثیری روی زگیل پا ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر منم یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر ببخشید این زگیل پا هستش ؟ سفت هستش و زبر من پوست سفت روش رو هم کندم بازم سفیده انگار اونها لکه سفید هستش

  بیماری چی هستش ؟ و بهترین درمان به نظرتون برای این مشکل چیه ؟
  1. تصویر کاربر منم سه شنبه ۱۶ خرداد ۲( 6 ماه پیش)
   اینم عکساش آقای دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منم پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب یه توده سفت و زبر تقریبا ۵ ماه هستش که کناره کف پام زده زگیل هستش ؟

  درمان خانگی مثل شیره درخت انجیر . سیر و سرکه جواب میده ؟

  محلول خوب میشه بگید تهیه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم ۱۵ ساله است صورتش جوش میزد الان دوهفته است شدید شده و جای جوش هاش چاله شده بردم دکتر راکوتان داده وگفته چون جای جوش هاش قرمزه وتازه است بیار برای لیزر مصرف راکوتان همزمان انجام لیزر مشکلی برای پوست ایجاد نمیکنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   تا 6 ماه پس از قطع راکوتان لیزر ممنوع است

   موفق

 • تصویر کاربر Y شنبه ۱۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر، زیر انگشت شست پای من چند سال پیش زگیل بود ک با قطره برطرف شد اما الان دقیقا همان جا درد می کنه ولی از روی پوست هیچ چیزی اثری از زگیل نیست دقیقا همان دردی ک زگیل داشت سوالم اینه آیا امکان داره زگیل از داخل در حال رشد باشه و از روی پوست هیچ اثری نداشته باشه و اینکه جطور می تونیم مطمئن باشیم ک زیر پوست چخبره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر قاسمی پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من هم زگیل کف پاازسالهاقبل داشتم ولی نمی دونستم چیه...وهم ازدوسه سال پیش زگیل تناسلی پیداکردم...همه راکرایوکردم..ولی کف پا پس ازچندمرحله باقی مونده وتکون نخورده..به صورت پینه ودرسینه پا و پاشنه دارم... متاسفانه کف پای دخترم هم یکی بود...چندمرحله کرایو کردم ولی چون زخمش خیلی بدشده بود درمان رارهاکردم...الان ۷تابین انگشت وسینه پاش زده...چکار کنم.. خیلی ناراحتم. کرایو فوق‌العاده دردناک بود و زخم وحشتناک
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۱ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محدثه دوشنبه ۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام پاشنه پا من زیگیل زده به دکتر مراجعه کردم دارو دست ساز دادن بعد از استفاده سه هفته هنوز خوب نشده و روش ترک خورده مایع زرد رنگ خارج میشه ایا عفونت کرده چه کاری بعید انجام بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا دوره درمان طولانی است

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۶ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر این چیه کنار مقعدمه؟الان ۴ ساله که هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سما دوشنبه ۱ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  من تا به حال اصلا جوش نزده بودم حتی در سن بلوغ.. اما به تازگی صورتم پر از جوش های قرمز رنگ شده
  چطور میتونم از بین ببرمشون ؟
  ممنون میشم جوابمو بدین🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه دو بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   روزانه 2 بار پماد موضعی کلیندامایسین بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر