منو

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

آیا زگیل کف پا خطرناک است؟

فهرست مطالب

زگیل کف پا یکی از شایعترین عفونت های ویروسی در افراد است و ممکن است تا مدتها بدون علامت واضح باشد و بعضا با عوارض متعددی همراه باشد.

زگیل ها می توانند روی بینی ، بین انگشتان دست، انگشتان پا و هر جای دیگری از پوست شما ظاهر شوند. آنها یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و کاملاً قابل سرایت هستند.

 ویروس HPV از طریق یک بریدگی یا شکستگی در پوست، وارد بدن شما می شود و یک برجستگی زشت و زبر را تشکیل می دهد. از آنجا که زگیل ها ناشی از یک  عفونت ویروسی هستند، به آسانی از طریق تماس منتقل می شوند.

هرچیزی که با زگیل تماس پیدا کند ، دست شما، حوله، جوراب، کف زمین، می تواند آن را انتقال دهد و زمانی که زگیل ها روی پای شما مشاهده شوند، به همان اندازه که ناخوشایند به نظر می رسند، می توانند دردناک نیز باشند.

علت زگیل کف پا

زگیل ها معمولاً مشکل ساز نیستند. آنها تا زمانی که خود به خود یا با مداخله از بین روند، روی پوست شما باقی می مانند. زگیل ها روی کف پای شما، به زگیل های کف پا شناخته می شوند و موجب بروز مشکلات یا علائم دیگری می شوند.

زگیل ها به دلیل محل قرار گرفتن خود  کف پا، پاشنه، پنجه و توپ پا با برداشتن هر قدم، وجود دردناک خود را به شما یادآوری می کنند. مثل این است که بخواهید با وجود سنگی در کف کفش خود راه بروید حتی اگر با پای برهنه باشید.

زگیل های کف پا معمولاً در زمان راه رفتن یا ایستادن بیشترین فشار را دریافت می کنند. از آنجا که ایستادن و یا راه رفتن، دو چیز هستند که نمی توان از آنها اجتناب کرد، فشار روی زگیل را افزایش می دهند و آن را به سمت داخل، به عمق پوست می فرستند.

این یک آزمایش مهم است. بسیاری از افراد برای سابیدن پینه از وسایلی مانند سنگ پا و سوهان ناخن برای از بین بردن پوست زبر و ضخیم استفاده می کنند ولی برای برداشتن زگیل های کف پا این کار توصیه نمی شود.

درمان صد در صد زگیل

درمان قطعی زگیل کف پا

در بهترین حالت، نیاز به هیچ گونه درمانی نیست. آن را به حال خود بگذارید. مانند دیگر زگیل ها، بسیاری از زگیل های کف پا خود به خود از بین می روند. فقط ممکن است یک یا دو سال طول بکشد.

اگر زگیل های کف پای شما دردناک باشند یا به دیگر نواحی پای شما سرایت کنند، انتظار نمی تواند گزینه مناسبی باشد. شما نیاز به تسکین فوری دارید.

بسیاری از افراد از داروخانه کرم موضعی از بین بردن زگیل را می خرند و فکر می کنند این درمان برای تمام انواع زگیل مناسب است. اما کرم ها و محلول های بدون نسخه برای از بین بردن زگیل بی تأثیر هستند. زگیل های کف پا در عمق کف پا هستند و دوباره برمی گردند.

کرم های از بین برنده زگیل در واقع بیش تر از آنکه مفید باشند می توانند مضر باشند. آنها حاوی اسید و مواد شیمیایی هستند که به پوست آسیب می رسانند. شما به راحتی می توانید مقدار زیادی از این کرم را روی پوست استعمال کنید، و پوست اطراف زگیل را بازکنید و موجب پخش شدن زگیل شوید.

به جای سعی در از بین بردن زگیل های کف پا در خانه، به پزشک خود مراجعه کنید.

سپس پزشک از بین انواع گزینه های درمانی موجود، بهترین روش را انتخاب می کند. تمام آنها طوری طراحی شده اند تا از شر زگیل ها خلاص شوید. این روش های درمانی سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند که ویروس را شناسایی کنند و از تشکیل دوباره زگیل ها جلوگیری کنند.

درمان قطعی زگیل کف پا

درمان سریع زگیل (داروی ضد دارو)

داروهای ضد زگیل موجود در داروخانه ها بدون نیاز به نسخه، کمتر از نیمی از مواقع عمل می کنند. داروهای قویتر که تنها با نسخه پزشک می توان آنها را تهیه کرد، راه حل بهتری هستند.

عملکرد آنها شبیه به دیگر گزینه های موجود می باشد. این داروها کف پا را لایه برداری می کنند. شما می توانید در خانه، این دارو را روی کف پای خود استعمال کنید و با پزشک در ارتباط باشید تا زگیل به طور کامل از بین برود.

فریز کردن زگیل کف پا

فریز کردن زگیل کف پا با استفاده از کرایوتراپی یک گزینه مؤثر برای از بین بردن زگیل می باشد. نیتروژن مایع با یک اسپری یا سواب کتان روی زگیل کف پا استعمال می شود.

این ماده بافت را تخریب می کند و موجب می شود که تاول کوچکی روی آن نقطه تشکیل شود. در یک هفته یا بیشتر، پوست مرده خارج خواهد شد.

ایمونوتراپی زگیل ها

زگیل های کف پا واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت HPV می باشد. ایمونوتراپی زگیل ها از داروها یا راه حل هایی برای شروع فعالیت سیستم ایمنی برای مقابله با زگیل های تناسلی استفاده می کند. زمانی که روشهای دیگر اثری نداشته باشند، پزشک شما ماده ای را به زگیل تزریق خواهد کرد یا از یک کرم موضعی برای تحریک سیستم ایمنی شما برای کمک به روند درمان استفاده خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

اگر هر درمان دیگری با شکست مواجه شود و شما هنوز با زگیل های کف پای دردناک مشکل داشته باشید. به جراحی نیاز است.

با جراحی، همیشه احتمال باقی ماندن اثر زگیل وجود دارد که به همین دلیل آخرین گزینه برای برداشتن زگیل های کف پا می باشد.

جراحی های مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارند.

پزشک شما بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب خواهد کرد.

جراحی برداشتن زگیل کف پا

الکتروجراحی زگیل کف پا

پزشک با استفاده از یک سوزن الکتریکی، بافت زگیل آلوده را برش می دهد.

کورتاژ زگیل کف پا

زگیل کف پا با ابزاری شبیه به قاشق کَنده می شود.

لیزر زگیل کف پا

 درمان های لیزری، رگ خونی ریز درون زگیل کف پا را می سوزانند. در نهایت، بافت آلوده می میرد و زگیل خارج می شود. در این روش نسبت به دیگر روش های جراحی احتمال باقی ماندن اثر زگیل کمتر است. در این روش معمولا هر سه هفته یک بار باید جلسات لیزر تراپی انجام شود

یکی از انواع دیگر لیزر زگیل کف پا لیزر CO2 و تبخیر زگیل ها است. در این روش به سرعت ضایعات از بین می رود و کمترین میزان عود را شاهد خواهیم بود

چیکار کنیم زگیل برنگرده؟

هرکسی می تواند مبتلا به زگیل کف پا شود. اما زمانی که دچار آن شدید، احتمال برگشت آنها زیاد است. شما ممکن است قادر نباشید که به طور کامل از وقوع دوباره ی آنها جلوگیری کنید، اما می توانید با دنبال کردن چند نکته بهداشتی اساسی این احتمال خطر را کاهش دهید:

 • به زگیل دست نزنید. زگیل ها قابل سرایت هستند. به هیچ وجه آنها را نچینید، خراش ندهید و یا لمس نکنید. از تماس مستقیم با زگیل های افراد دیگر نیز خودداری کنید. اگر شما به زگیلی دست زدید، دستان خود را به طور کامل بشویید و نیز هر سطحی را که قبل از شستن دست ها به آن دست زده اید، تمیز کنید.
 • آن را تمیز و خشک نگه دارید. رطوبت باکتری را جذب می کند. با شست و شوی منظم پاها و سپس خشک کردن کامل آنها بهداشت کف پای خود را به خوبی رعایت کنید. زمانی که کفش ها و جوراب های شما مرطوب می شوند آنها را تعویض کنید.
 • از کف پای خود محافظت کنید. ویروس HPV از طریق بریدگی ها و شکستگی های کف پای شما حمله می کند. برای محافظت از کف پای خود در برابر بریدگی و یا ایمن نگه داشتن بریدگی های موجود از عفونت، کفش بپوشید.  HPV به راحتی در استخرهای شنا، رختکن ها و دیگر مکان های عمومی که مردم در آنجا با پای برهنه راه می روند، انتقال پیدا می کند. در این مکان ها از دمپایی یا کفش استفاده کنید.
زگیل کف پا 

کودکان و نوجوانان از این مکانهای عمومی بیشتر استفاده می کنند و احتمال بیشتری دارد که بهداشت کف پا را رعایت نکنند. کف پای خود و فرزندتان را مرتب بررسی کنید تا زگیل های کف پا را قبل از این که گسترش یابند شناسایی کنید و فوراً با پزشک در میان بگذارید.

دکتر عباس انتظاری بهترین متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Frm شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام من چندین ساله که زگیل کف پا دارم و مدام افزایش داره از سالیسیلیک اسید هم استفاده کردم ولی بی فایده بود آیا درمان بی بازگشتی وجود داره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر رسول شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من یک ماه پیش در داخل مقعدم درد احساس میکردم،بعد از شستشوی مقعد متوجه شدم یک شیع تیز به انتهای روده از داخل چسبیده که پس از نظافت داخل روده توسط انگشتم آنرا با درد جدا کردم و متوجه شدم که دانه تیز انار وارد جداره روده از داخل شده بود ،دردم فو کش کرد، الان بعد از یکماه دوبار در همون ناحیه یه درد شدید ،طوری که با سرفه کردن هم اذیت میشم ،دارم ،و همون ناحیه مثل سنگ سفت شده است ،مثل جوش زیر پوستی میمونه ،ولی از بیرون اصلاً برامدگی و قرمزی مشخص نیست.لطفاً رانمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مبینا چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  باسلام
  من در کف پام یک زگیل دارم حالا سوالم اینه که اگر کسی کفش منو اشتباهی بپوشه ویروس بهش منتقل میشه ؟ یه جا رفتم یه نفر کفش منو به جای کفش خودش برد چون شبیه هم بودن حالا ممکنه ویروس بهش منتقل بشه ؟ من بشدت وسواس فکری دارم و خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بله احتمال انتقال به سایر افراد وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر melika سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من چهار سال هست که درگیر ویروس کف پا هستم که چند بار درمانش کردم اما باز هم زد و ایندفعه دارویی که برام میزدن دیگه نیستش و هیچ درمانی جواب نداده واقعا خسته شدم و حتی شبانه روز فقط گریه میکنم میخوام بدونم درمان قطعی یا داروی خوراکی وجود نداره که من از شر این زیگیلا راحت شم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در ویدئو زیر سعی کردم روش های مختلف درمان را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر نازی شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من چندروزه متوجه این زایده هایی ک شبیه جوش هست شدم میخوام بدونم اینا زگیل هستن یا جوش
  اطراف مقعدم دراومده
  میخوام بدونم اینا زگیل هست یا جوش
  چقدر احتمال میدین زگیل تناسلی باشه فقط اطراف مقعدم هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مقعدی مطرح است

   ویدئو زیر را با دقت تماشا کن

   بهتره در اولین فرصت برای درمان به پزشک مراجعه شود

   هرگونه دستکاری ضایعات باعث گسترش آنها خواهد شد

    

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید
  حدودا یک ماهی هست که طبق تصویر در بالای الت تناسلی تعدادی جوش زدم که راه درمان و علت جوش هارو نمیدونم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی مولوسکوم مطرح است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   با توجه به گستردگی ضایعات درمانهای تهاجمی نظیر کرایو یا لیزر توصیه می شود

   موفق

  2. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسخگویتون
   اقای دکتر نه خارش داره نه دردی فقط حدودا چهل پنجاه روز هست که بالای الت تناسلیم به وجود اومده نه بیشتر میشه نه کمتر فقط،یه مدت صابون گوگرد ضد اکنه زدم کمتر شدن
   البته تو این مدت اضافه وزن پنج شیش کیلویی هم داشتم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   بهتره به پزشک مراجعه شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من تقریبا ۲ سال هست که ی ضایعه گوشتی اضافه رو التم دارم ولی نه رنگش فرقی میکنه با بقیه ی بدنم و نه اینکه تعدادش زیاد شده و هیچگونه علامتیم نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی چنانچه درماتوفیبروما آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر زرگری دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دختر من ده سالشه و یه دونه زگیل کف پا داره البته دکتر تشخیص زگیل دادن،،،،من یه بچه دیگه هم دارم ،،میخواستم بدونم با راه رفتن توی خونه ،راه رفتم روی سرامیک و فرش یا روی مبلمان هم بقیه مبتلا میشن یا حمام و سرویس بهداشتی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال وجود دارد

   حتما جوراب و کفش بپوشد

   موفق

 • تصویر کاربر هدیه دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من پوستم اصلا جوش نداره ولی قرمزی جوش ها اصلا رفع نمیشه با میکرودرم چند جلسه طول می‌کشه که پوستم تمیز بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   مشخص نیست بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  من یک دختر ۲۱ ساله دارم حدود یک سال پیش جوش داشت رفع شد ولی حدود یک ماهه سر گونه هاش جوش زده که التهاب و خارش داره شبیه به حساسیت میمونه که تو صورتش پخش میشه ، بخاطر بیماری روده یه مدت قرص کلوفین مصرف میکرد. ممکنه بخاطر بیماری روده باشه این جوش ها؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   بله احتمال دارد که ناشی از مشکلات روده ای باشد

    

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر