زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

فهرست مطالب

زگیل تناسلی چه شکلی است

زگیل الت تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات شبیه خال گوشتی روی دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی.

زگیل آلت تناسلی - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

 زگیل آلت تناسلی عموما یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. بسیاری از مبتلایان به زگیل تناسلی از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی بیضه و آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

در اکثر موارد ویروس های مسبب بیماری از انواع کم خطر می باشد اما در 10 درصد موارد ویروس از نوع پرخطر بوده و شانس سرطان ها را به شدت افزایش خواهد داد لذا پیگیری و درمان به موقع شانس سرطان ها به خصوص سرطان دهانه رحم را در صورت وجود زگیل تناسلی در زنان کاهش خواهد داد

زگیل خوشه ای چیست؟

زگیل آلت عموما به شکل  برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ای باشند. گاهی مواقع نیز ضایعاتی شبیه قارچ یا گل کلم و بسیار بزرگ رشد می کنند.

عکس زگیل تناسلی
عکس زگیل تناسلی

اگر خوشه ای از زگیل ها با هم ادغام شوند، می توانند کمتر از 1 میلی متر تا چند سانتی متر قطر داشته باشند. عموما زگیل تناسلی فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

– عکس زگیل تناسلی خوشه ای

علت ایجاد زگیل الت تناسلی چیست؟

عامل زگیل تناسلی مردان ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود و گسترش پیدا کند. HPV در اکثر موارد خود محدود شونده است ولی در درصد اندکی از موارد نیز ممکن است به سمت ضایعات سرطانی پیشرفت کند لذا بررسی افراد از این نظر ضروری است

انتقال بیماری زگیل تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی
زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زیگیل الت تناسلی وقتی قابل رویت می شود، عفونت ویروسی در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس، ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعه، صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما  از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم  آلودگی به ویروس پاپیلوم

اکثر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اما اگر علائمی نیز داشته باشند، ممکن است بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. علائم ممکن است شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در برخی موارد ممکن است زگیل اندام تناسلی توسعه پیدا کند، به گونه ای که با چشم دیده شود و یا به شکل گوشت اضافه در ناحیه تناسلی باشد.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید بدانید که 2 تا 3 ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس روی آلت گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا 3 هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد
خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد یا زگیل مقعدی

اگرچه زگیل های کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

زگیل آلات تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

تشخیص زیگیل الت

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل آلت تناسلی  را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت خال گوشتی روی آلت نمونه برداری می کند.

Wart PCR

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

پیشگیری از زیگیل آلتWart G prevention

1-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زیگیل الت تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

4- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

6- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

7- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچگونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

       8- تزریق واکسن زگیل تناسلی در سنین خاصی توصیه می شود.

درمان زگیل اندام تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما ضایعات فعال و خال های گوشتی باید تحت درمان قرار گیرد. اکثر عفونت‌هایی HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد، ممکن است، هنگامی‌ که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان
عکس زگیل تناسلی در مردان

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. بنا بر گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود. لیزر برای زگیل آلت تناسلی  گسترده یا عودکننده با استفاده از یک بی حسی موضعی استفاده می شود.

داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. بنابراین امکان دارد زگیل آلت تناسلی بعداً برگشت کند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

درمانهای موجود برای  HVP فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

دکتر عباس انتظاریمتخصص زگیل تناسلی

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدف شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید برای درمان زگیل تناسلی که عکسش خدمتتون ارسال کردم بهترین روش چیست؟ آیا با پماد قابل درمان هست؟ شما چه پمادی رو تجویز میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر میم شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من دختر ۲۳ ساله ای هستم که جدودا دو هفتس متوجه این ضایعات روی پوستم شدم و اینکه دکتر زنان هم عکس این ضایعات رو دید گفتن احتمالا پاپیلوماتوز هستش و اینکه من رابطه جنسی نداشتم اما دوس پسرم به صورت مالشی با من در ارتباط بوده اما اندام جنسیش اصلا به من نخورده و از روی لباس به صورت مالشی بوده اون هم با دست آیا امکانش هست که به خاطر اصطحکاک مالش و لباس اینطوری شده باشه و اینکه اون هیچ بیماری جنسی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خواستم بدونم این ضایعات پاپول هستن یا زگیل و با توجه به اینکه من اصلا رابطه جنسی نداشتم اصلا امکانش هست درگیر زگیل تناسلی بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام،من در ناحیه الت تناسلیم نزدیک ختنه گاه ی سری زائده واسم بوجود اومده خواستم بدونم که ایا علائم زگلیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیبروم مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر
  خواستم بدونم این دونه های ریز که بی دلیل (یعنی اینکه من نه رابطه جنسی داشتم و نه در معرض آلودگی هستم) ایجاد شدن به مرور زمان چی هستن؟و برای برطرف کردنشون چیکار باید کنم؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر پناهی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام
  یه سری برجستگیهایی در قسمت بیرونی اندام تناسلی دیدم که نمیدونم زگیل هست و یا وستیبولار, ممکنه راهنمایی کنین لطفا؟ و اینکه چه راهی برای درمانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر پناهی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   سپاسگزارم
   ممنون
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر توت چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ببخشید من به تازگی متوجه یک برآمدگی گوشتی مانند خیلی ریز روی آلت تناسلی همسرم شدم. درد، خارش، خونریزی نداره. حالت گوشتی داره با دست زدنم درد نداره. فک میکنم همین یدونه یا نهایت دوتا باشه. یعنی یدونش ک بزرگتره ولی یک دونه ای دیگ مطمئن نیستم چیزی هست یا ن. چون خیلی ریزه. لطفا میشه راهنمایم کنید آیا زگیل تناسلی هستش یا نه؟ لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

  2. تصویر کاربر توت سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش)
   سلام ممنونم. نمیدونم قبلا بود یا ن ولی من به تازگی متوجه اش شدم. اصلن درد و خارش و سوزش نداره. حالت گوشتی داره. رنگ خود پوست.خیلی ریزه. نمیدونم همین یا نهایتا دوتاس. زیر آلت همسرم هستش. آیا زگیل تناسلی. ممنون میشم بگید چی هستش
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس های ارسالی احتمال زگیل تناسلی بسیار ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید.
  دکتر جان پوست اطراف مقعدم قرمز شده ، درد و خارش نداره بیشتر قرمزه یه حالت خیلی مزمن داره بعضی وقتا. خواستم بدونم باید چیکار کنم؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   ژل موضعی مترونیدازول روزانه 2 بار بزن

   موهای ناحیه را کوتاه نگه دار

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر صالح یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  الان نریم یک سال است این زایده روی آلتم هست آیا اینا زگیل هستن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر روشنا جمعه ۲۹ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام .من تست پاپ اسمیرو تست hpv دادم که منفی بود و در ازمایشگاه نیلو تهران گرفته شده اما در اطراف مقعدم شبیه زگیل هست این یعنی چی امکان داره که حواب تست اشتباه باشد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ضایعات ارسال شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر