زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

فهرست مطالب

زگیل الت تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات شبیه خال گوشتی روی دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی.

زگیل آلت تناسلی - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

 زگیل آلت تناسلی عموما یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. بسیاری از مبتلایان به زگیل تناسلی از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی بیضه و آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

در اکثر موارد ویروس های مسبب بیماری از انواع کم خطر می باشد اما در 10 درصد موارد ویروس از نوع پرخطر بوده و شانس سرطان ها را به شدت افزایش خواهد داد لذا پیگیری و درمان به موقع شانس سرطان ها به خصوص سرطان دهانه رحم را در صورت وجود زگیل تناسلی در زنان کاهش خواهد داد

زگیل خوشه ای چیست؟

زگیل آلت عموما به شکل  برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ای باشند. گاهی مواقع نیز ضایعاتی شبیه قارچ یا گل کلم و بسیار بزرگ رشد می کنند. اگر خوشه ای از زگیل ها با هم ادغام شوند، می توانند کمتر از 1 میلی متر تا چند سانتی متر قطر داشته باشند. عموما زگیل تناسلی فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

– عکس زگیل تناسلی خوشه ای

عکس زگیل تناسلی خوشه ای

علت ایجاد زگیل الت تناسلی چیست؟

عامل زگیل تناسلی مردان ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود و گسترش پیدا کند. HPV در اکثر موارد خود محدود شونده است ولی در درصد اندکی از موارد نیز ممکن است به سمت ضایعات سرطانی پیشرفت کند لذا بررسی افراد از این نظر ضروری است

انتقال بیماری زگیل تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی
زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زیگیل الت تناسلی وقتی قابل رویت می شود، عفونت ویروسی در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس، ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعه، صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما  از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم  آلودگی به ویروس پاپیلوم

اکثر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اما اگر علائمی نیز داشته باشند، ممکن است بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. علائم ممکن است شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در برخی موارد ممکن است زگیل اندام تناسلی توسعه پیدا کند، به گونه ای که با چشم دیده شود و یا به شکل گوشت اضافه در ناحیه تناسلی باشد.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید بدانید که 2 تا 3 ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس روی آلت گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا 3 هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد
خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد یا زگیل مقعدی

اگرچه زگیل های کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

زگیل آلات تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

تشخیص زیگیل الت

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل آلت تناسلی  را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت خال گوشتی روی آلت نمونه برداری می کند.

Wart PCR

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

پیشگیری از زیگیل آلتWart G prevention

1-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زیگیل الت تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

4- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

6- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

7- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچگونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

       8- تزریق واکسن زگیل تناسلی در سنین خاصی توصیه می شود.

درمان زگیل اندام تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما ضایعات فعال و خال های گوشتی باید تحت درمان قرار گیرد. اکثر عفونت‌هایی HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد، ممکن است، هنگامی‌ که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. بنا بر گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود. لیزر برای زگیل آلت تناسلی  گسترده یا عودکننده با استفاده از یک بی حسی موضعی استفاده می شود.

داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. بنابراین امکان دارد زگیل آلت تناسلی بعداً برگشت کند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

درمانهای موجود برای  HVP فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

دکتر عباس انتظاری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Yasi دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اگه ممکنه راهنمایی کنید این ضایعات چیست.دختر هستم رابطه سطحی داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی ممکنه فولیکولیت یا مولوسکوم یا به ندرت زگیل تناسلی مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدودا یک هفته هست که روی ناحیه خارجی آلت تناسلی ام دوتا برجستگی که سرشون سفیده و فشار که میدی مایع کنی اطش بیرون میاد ایجاد شده
  آیا این میتونه زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   زگیل تناسلی معمولا چنین علائمی ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پرویز شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  آزمایشHPV دادم نوع18و51 دارم که پرخطره…ولی روی آلتم هیچ علایمی از زگیل نیس … چطور HPV از خونم پاکسازی بشه ؟ چقدر طول میکشه تستش منفی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است 

 • تصویر کاربر مجمود چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام من مدتی است که تعداد 6 عدد خال قهوه ای مسطح و نیز دو خال منگواه ای کوچک روی بدنه آلت تناسلی مشاهده کردم آیا اینها خطرناک است و زگیل تناسلی محسوب میشن و اینکه برای رفع انها چه کار باید بکنم. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا فیبروم مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Ahmadahmad دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ۵ ماه پیش رابطه جنسی با کاندوم داشتم ک نمیدونم مشکل جنسی داشته یا نه و حدود ۲ ماه قبل با فردی رابطه خیلی سطحی داشتم ک مطمعنم با کسی رابطه نداشته و سه هفته بعد از رابطه دوم متوجه جوش هایی روی انتهای التم شدم ک نه درد داره و نه خارش
  به ۴ دکتر‌مراجعه کردم یکی گفت زگیل هست و سه تا دیگه گفتن مولوسکوم و الان ۴۵ روز میگذره ک هیچ درمانی انجام ندادم و جوش ها چند روزی هست ک قرمز شدن و خشک میشن از روز اول تا الان عکس گرفتم و وضعیت جوشها تو این ۴۵ روز تو عکسها مشخصه از اول تا وضعیت الان چون در شرف ازدواجم لطفا راهنمایم‌کنید ک اینا چیه
  درون جوشها چیز سفیدی هست ک خیلی شبیه به عکس مولوسکومه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی مولوسکوم مطرح است

   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالج خود اقدام کن

   صبور باش

 • تصویر کاربر سین سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  درناحیه تناسلیم یکم پوستم موورم شد و من فکرکردم جوشه وفشارش دادم بعد پوستم زخم شد اندازه ی عدسه زخمش مدتااست خوب نشده روی پوست اون ناحیه سفت شده میترسم زگیل باشه یکم کم شده بود ولی وثتی پریود شدم دوباره حجم پیداکرد و پوستش سفید شد انگار خیس بودن ناحیه باعثه ک دوباره زخمم تازه بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر بیگلو چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  من تازه متوجه وجود یک برامدی پوستی در ناحیه تناسلیم شدم
  میشه راهنماییم کنید جوشه یا زگیل و نیاز به مراجعه به پزشک متخصص و ازمایش هست یا موضوع مهمی نیست
  یک دنیا ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  آیا در در دستگاه تناسلی زگیل معمولی ایجاد بشه یا حتما زگیل از نوع hpvهست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   زگیل معمولی نیز توسط نوعی از HPV ایجاد می شود و ممکن است روی ناحیه تناسلی نیز دیده شود

    

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقتتون بخیرمن حدودچندماه دون دون ریزداخل لبه های واژنم هست خیلی نگرانم کرده خواستم ببینم زگیل یان؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر Ziziiiiii یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تو دوران بارداری هستم ۵ روز پیش یه جوش اطراف واژن زد ک من اونو کندم حالا سرش خشک شده ولی شبیه گره شده ایا تبدیل ب زگیل شده ؟ یا زگیل تناسلی بوده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش این احتمال ناچیز است ولی حتما با پزشک معالجت مشورت کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر