آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

زگیل الت تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات شبیه خال گوشتی روی دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی.

زگیل آلت تناسلی - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

 زگیل آلت تناسلی عموما یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. بسیاری از مبتلایان به زگیل تناسلی از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی بیضه و آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

در اکثر موارد ویروس های مسبب بیماری از انواع کم خطر می باشد اما در 10 درصد موارد ویروس از نوع پرخطر بوده و شانس سرطان ها را به شدت افزایش خواهد داد لذا پیگیری و درمان به موقع شانس سرطان ها به خصوص سرطان دهانه رحم را در صورت وجود زگیل تناسلی در زنان کاهش خواهد داد

زگیل خوشه ای چیست؟

زگیل آلت عموما به شکل  برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ای باشند. گاهی مواقع نیز ضایعاتی شبیه قارچ یا گل کلم و بسیار بزرگ رشد می کنند. اگر خوشه ای از زگیل ها با هم ادغام شوند، می توانند کمتر از 1 میلی متر تا چند سانتی متر قطر داشته باشند. عموما زگیل تناسلی فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

– عکس زگیل تناسلی خوشه ای

عکس زگیل تناسلی خوشه ای

علت ایجاد زگیل الت تناسلی چیست؟

عامل زگیل تناسلی مردان ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود و گسترش پیدا کند. HPV در اکثر موارد خود محدود شونده است ولی در درصد اندکی از موارد نیز ممکن است به سمت ضایعات سرطانی پیشرفت کند لذا بررسی افراد از این نظر ضروری است

انتقال بیماری زگیل تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زیگیل الت تناسلی وقتی قابل رویت می شود، عفونت ویروسی در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس، ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعه، صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما  از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم  آلودگی به ویروس پاپیلوم

اکثر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اما اگر علائمی نیز داشته باشند، ممکن است بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. علائم ممکن است شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در برخی موارد ممکن است زگیل اندام تناسلی توسعه پیدا کند، به گونه ای که با چشم دیده شود و یا به شکل گوشت اضافه در ناحیه تناسلی باشد.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید بدانید که 2 تا 3 ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس روی آلت گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا 3 هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد یا زگیل مقعدی

اگرچه زگیل های کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

زگیل آلات تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

تشخیص زیگیل الت

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل آلت تناسلی  را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت خال گوشتی روی آلت نمونه برداری می کند.

Wart PCR

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

پیشگیری از زیگیل آلتWart G prevention

1-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زیگیل الت تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

4- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

6- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

7- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچگونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

       8- تزریق واکسن زگیل تناسلی در سنین خاصی توصیه می شود.

درمان زگیل اندام تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما ضایعات فعال و خال های گوشتی باید تحت درمان قرار گیرد. اکثر عفونت‌هایی HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد، ممکن است، هنگامی‌ که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. بنا بر گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود. لیزر برای زگیل آلت تناسلی  گسترده یا عودکننده با استفاده از یک بی حسی موضعی استفاده می شود.

داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. بنابراین امکان دارد زگیل آلت تناسلی بعداً برگشت کند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

درمانهای موجود برای  HVP فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

دکتر عباس انتظاری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nazanin شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  خب آقای دکتر من الان باید به دکتر پوست مراجعه کنم؟بعضیا میگن لیزر و بقیه چیزا اصلا درمان درستی نیست و لهترین روش استفاده از قارچ گانودرماس،بنظرتون من از اون محلول استفاده کنم بهتره یا برم لیزر؟گیج شدم واقعا،آخه میگن بیماری پوستی نیست و تو خون نفوذ میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ مهر ۹۹( 4 هفته پیش)

   علیک سلام

   تقریبا به صورت کامل برات در سوال قبلی همه را توضیح دادم

   در ابتدا باید ضایعات از نظر ظاهری حذف شوند که لیزر موثرترین و سریعترین روش است

   برای مهار ویروس نیاز به تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   تاثیرات قارچ گانودرما از نظر علمی هنوز ثابت نشده است

   در خون ویروس وجود نخواهد داشت

    

 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشی خدمت جنابعالی
  روی آلت تناسلی شوهرم زائده های ریزی مشاهده می‌شود خواستم خدمتون سوال کنم امکان داره زگیل باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر Haap.at شنبه ۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من سه سال پیش با مشاهده دو زائده اندازه نوک سوزن و تیره به دکتر مراجعه کردم که بدون معاینه تشخیص زگیل داد و طی سه جلسه کرایو از بین رفت. توی این سه سال هم عود نداشته ولی زندگی من سیاه شده انقدر حساس شدم و مرتب چک میکنم ناحیه تناسلیو.
  سوالم اینجاست که با توجه به گذشت سه سال،آیا هنوز ناقل هستم؟ چند وقت دیگه میخوام ازدواج کنم ولی میترسم این موضوعو مطرح کنم با همسرم
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد برای اطمینان می توان تست HPV PCR انجام داد

   موفق

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من این ۷ یا۸ یال که دونه گوشت اضافه معرف به زگیل کله بدنم را گرفته وروز به روز داره ببشتر میشه وهر دکتر میرم میگه ارسی هست دارو نداره دست خدا ولی من خسته شودم خودش روز به روز داره ببشتر میشه کله بدنم را گرفته خواهشن اقا دکتر اگه دارو هست کمک کنیر راهنمای کنید ما را
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من با شخصی که نمیدونم مبتلا هستش یا نه سه بار رابطه داشتم، ولی هربار از کاندوم استفاده کردم و بلافاصله هم آلتم رو شست و شو دادم بعد از رابطه.
  دوتا زائده کوچیک روی آلت تناسلیم بود که از عکس تشخیص دادین پاپول مرواریدی هستش.
  حالا زیر بغلم یه زائده درومده خواستم ببینم این زگیل هستش یا در حال تشکیل زگیل هستش یا مورد دیگه؟ اگر مورد دیگه هستش خواهشمندم راهنمایی بفرمایید که چه کاری باید انجام دهم. ممنون.
  دکتر آزمایشی هستش که انجام بدم و مطمئن بشم HPV ندارم تا خیالم راحت بشه؟ یا حتما همیشه باید نمونه برداری بشه اگر مورد مشکوکی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   هیچکدام از عکس های ارسالی نشان دهنده زگیل تناسلی نیست

   در موارد مشکوک تست HPV PCR انجام می شود که دقت بالایی نیز دارد

   بهتره بعد از عادی شدن بحران کرونا در کشور برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   همچنین می تونی در سریعترین زمان ویزیت از راه دور بشی تا بیشتر ارزیابی کنم

   لینک مربوطه را برات می فرستم

   https://drentezari.com/visitonline

   موفق

  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   دکتر ممنون از پاسختون، ممکنه بدونم این زائده چی هستش و راهنماییم کنین که بدونم چکاری باید انجام بدم؟
   تست HPV PCR از نمونه خون گرفته میشه؟ یا از محل زائده؟
   متشکرم از پاسخ سریعتون که توی این اوضاع کمک می کنین.
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   تست PCR از نمونه بافتی انجام می شود

   احتمالا یک Cherry Angioma مطرح باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر ایا یک مرد 28 ساله میتواند گارداسیل تزریق کند؟ تا حالا زیگیل نداشتم.
  و اینکه گفته میشه مردان فقط باید گارداسیل تیپ 4 رو تزریق کنند درسته؟ایا روی اسپرم و قدرت باروری مردان تاثیر دارد؟
  لطفا بهم بگید برای تزریق این واکسن به کجا مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   سن تزریق واکسن گارداسیل زیر 26 سالگی است

   در سایر موارد پس از بررسی های بالینی تصمیم گیری می شود

   واکسن عارضه ای ندارد

   در حال حاضر واکسن در برخی داروخانه ها و مراکز بهداشتی وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر Arash سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته پیش خدمتتون ویزیت شدم به من یه اسید دادین برای زگیلهام من استفاده کردم بعد از ۳ روز پوستم سوخته با توجه به عکسی که براتون میفرستم ببینید ادامه بدم یا خیر،در ضمن قبل از اینکه بیام ویزیت با کرم موبر ویت شیو کردم آیا ممکنه به اون حساسیت داشته باشم یا برای اسیده؟
  و متاسفانه عکس نمیتونم آپلود کنم اگر ممکنه آدرس ایمیل بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   این عارضه طبیعی است و ناشی از مصرف زیادتر از حد معمول دارو است

   دارو را برای 2  هفته قطع کن و روزانه 2 بار کرم زینک اکساید بزن

   3 هفته بعد برای ویزیت مجدد بیا مطب تا ببینمت

   موفق

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید،، آیا واکسن گارداسیل در زمان شیردهی منعی داره؟ من دخترم ۲۱ ماهشه و دارم شیرم رو‌ازش می گیرم ، در واقع کم کردم و روزی یک یا دو بار میخوره، میخواستم ببینم اگه الان‌ این واکسن رو بزنم مشکلی ایجاد میشه برای دخترم؟؟با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس جدیدترین مطالعات انجام شده و دستورالعمل 2018 مرکز مدیریت بیماری های آمریکا، تزریق واکسن گارداسیل در دوران شیردهی مادران هیچگونه ممنوعیتی ندارد و برای کودکان نیز خطری ندارد

   اما مشاهدات نشان داده است که تا 30 روز پس از تزریق واکسن به مادر شانس بروز سرماخوردگی کودک شیرخوار افزایش می یابد 

   لذا نیاز به مراقبت کودک شیرخوار بیشتر از حالت عادی است

   موفق

 • تصویر کاربر roshanak شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من حدود ۵یا ۶ماه پیش واکسن گارداسیل خریدم اما فرصت نشد ک تزریق کنم و دراین مدت داخل داشبورد ماشین بوده و با توجه به این ک روی جعبه زده در دمای ۲تا۸ درجه نگهداری بشه ممکنه واکسن فاسد باشه ایا تزریقش خطرناکه
  ممنون میشم جواب بدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   این واکسن به احتمال زیاد از دمای استاندارد خارج شده است و غیر قابل استفاده است

   موفق

 • تصویر کاربر shayan جمعه ۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  ببخشید اگر به این ویروس مبتلا شده باشیم آیا زدن واکسن به خروج ویروس از بدن و عود مجدد آن کمک میکند با تاثیری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   در اینگونه موارد معمولا واکسن گارداسیل کمک کننده نیست ولی برخی مطالعات جدید نشان داده است که ویروس مهار شده است 

   بین دانشمندان در این مورد اختلاف نظر وجود دارد 

   پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط بیمار و پس از مشاوره کامل با بیمار در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود 

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر