درمان عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم

درمان عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم

فهرست مطالب

تریکومونیازیس یک عفونت منتقل شونده جنسی رایج اما قابل درمان است. اغلب افراد مبتلا به این بیماری علائمی نداشته و از ابتلای خود بی خبر هستند. این فقدان علائم، انتشار نا آگاهانه عفونت را به دیگران بیشتر می کند. دارو های آنتی بیوتیک انگل عامل تریکومونیازیس را از بین می برند.

عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم

عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم معمولا به دنبال آلودگی با ویروس HPV یا ویروس زگیل تناسلی دیده می شود

تریکومونیازیس چیست؟

تریکومونیازیس رایج ترین عفونت جنسی منتقل شونده و غیر ویروسی در جهان است. اغلب افراد این بیماری را تریش می نامند. نام این بیماری از انگل ایجاد کننده آن یعنی تریکوموناس واژینالیس می آید. تریکومونیازیس واگیر دار بوده و می تواند از طریق تماس جنسی و به صورت ناآگاهانه به افراد دیگر منتقل شود.

علائم عفونت تریکومونایی در زنان و مردان

تریکومونیازیس هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان مخصوصا افراد مسن در مقایسه با مردان بیشتر به این بیماری ابتلا می یابند. زنان سیاه پوست بیش از دیگران مستعد ابتلا به تریکومونیازیس هستند. افراد با انجام موارد زیر خطر ابتلای خود به این عفونت را افزایش می دهند:

 1. عدم استفاده از کاندوم در رابطه جنسی
 2. داشتن شرکای جنسی متعدد
تاثیر کاندوم برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی

آیا عفونت تریکومونایی واگیردار است؟

بلی، تریکومونیازیس به شدت واگیر دار و قابل انتشار است. این عفونت علاوه بر نواحی تناسلی می تواند مقعد، دهان و دست ها را نیز به خود آلوده کند.

دلیل و علت عفونت تریکوموناس

انگلی به نام تریکو موناس واژینالیس عامل بروز بیماری یاد شده است. افراد مبتلا از طریق روش های زیر می توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند:

 • رابطه جنسی واژن با واژن یا واژن با آلت تناسلی مردانه
 • رابطه جنسی مقعدی (زگیل مقعدی)
 • رابطه جنسی دهانی
 • تماس مستقیم پوست نواحی تناسلی بدون انزال
درباره زگیل تناسلی در دهان چه میدانید؟

علائم عفونت تریکومونایی واژن

یکی از دلایل انتشار ساده تریکومونیازیس تعداد بالای افراد مبتلایی (70 درصد) است که هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. افراد اغلب قبل از آن که از بیماری خود مطلع شوند، آن را به دیگران منتقل می کنند.

در واقع، مردان به ندرت علامتی از این عفونت نشان می دهند. علائم در صورت بروز، معمولا در روز 5 تا 28 پس از ابتلا پدیدار می شوند. از جمله علائم تجربه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین روش تشخیص تریکوموناس واژینالیس

پزشک جهت تشخیص ابتلای فرد به تریکومونیازیس می تواند انجام آزمایش های زیر را تجویز کند:

معاینه فیزیکی: در زنان این فرایند شامل معاینه لگن نیز می شود.

تست آزمایشگاهی: پزشک نمونه ای از ترشحات تناسلی را از نظر ابتلا به علائم عفونت در زیر یک میکروسکوپ بررسی می کند.

درمان عفونت تریکوموناسیس واژن

تریکومونیازیس در صورت عدم درمان می تواند چندین ماه یا چندین سال دوام داشته باشد. این بیماری به صورت خود به خود برطرف نمی شود. در تمامی زمان ابتلا فرد می تواند این بیماری را به افراد دیگر انتقال دهد. دارو های آنتی بیوتیک خوراکی توانایی از بین بردن انگل تریکومونیازیس را دارند.

در موارد عفونت تریکوموناس واژینالیس مقاوم معمولا بهتر است یک ارزیابی دقیقتر از نظر عفونت های همراه نظیر HPV به عمل آید

درمان تریکوموناس با مترونیدازول

پزشک دارو هایی همچون مترونیدازول (فلاژیل) یا تینیدازول (تیندامکس) را برای بیماران تجویز می کند. در هنگام قرار گرفتن تحت درمان، در نظر گرفتن نکات زیر ضروری است:

 • تنها یک دوز دارویی تا 95 درصد زنان مبتلا را درمان می کند.
 • مردان و زنان معمولا به 5 تا 7 روز مصرف دارو نیاز دارند.
 • فرد مبتلا باید به همراه شریک جنسی خود درمان شده زیرا در غیر اینصورت انتقال بیماری بین آن ها صورت می گیرد.
 • جهت فرصت دهی به دارو در از بین بردن عفونت و همچنین رفع شدن علائم باید تا یک هفته پس از اتمام دوره درمانی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرد. برقراری زود هنگام رابطه جنسی می تواند به عفونت مجدد منجر شود. جهت اطمینان از عدم ابتلای خود باید سه ماه دیگر با پزشک ملاقات کرد.
درمان تریکوموناس با مترونیدازول

عوارض قرص مترونیدازول برای عفونت واژن

در دوره مصرف دارو های مترونیدازول یا تینیدازول باید از مصرف الکل خودداری شود. این ترکیب می تواند سبب موارد شدید حالت تهوع، استفراغ و ضربان قلب سریع شود. این دارو ها می توانند سبب بروز عوارض جانبی زیر شوند:

 • سوزش سر دل
 • طعم فلز مانند در دهان
 • عفونت های قارچی واژن

با این که تریکومونیازیس به ندرت سبب بروز مشکلات بلند مدت می شود اما عدم درمان آن می تواند خطر ابتلای فرد به ویروس HIV یا عامل بیماری ایدز را بیشتر کند.

پیشگیری از تریکوموناس

افراد فعال از نظر جنسی می توانند جهت محافظت از خود در برابر ابتلا یا انتشار تریکومونیازیس و دیگر عفونت های منتقل شونده جنسی توصیه های زیر را انجام دهند:

از کاندوم استفاده کنید.

به طور منظم از نظر ابتلا به تریکومونیازیس و دیگر عفونت های جنسی آزمایش دهید.

در صورت ابتلا به تریکومونیازیس و دیگر بیماری های مقاربتی ، به دنبال درمان باشید.

در صوت ابتلا به تریکومونیازیس باید به شرکای جنسی خود اطلاع داد تا آنها نیز آزمایش داده و تحت درمان قرار گیرند.

در روابط جنسی خود تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید.

تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.

تریکوموناس واژینالیس در بارداری

تریکوموناس واژینالیس در بارداری

در صورت ابتلا به تریکومونیازیس در دوره بارداری یا شیر دهی، اغلب مصرف دارو های آنتی بیوتیک ایمن خواهد بود. تریکومونیازیس در صورت عدم درمان خطر ابتلا به موارد زیر را انجام می دهد:

 • زایمان زودرس (زایمان قبل از هفته 37 ام بارداری)
 • وزن پایین نوزاد (وزن کمتر از 2.5 کیلوگرم در هنگام تولد)

عدم درمان تریکوموناس

عدم درمان تریکومونیازیس خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان یا همان عامل ایدز را بیشتر می کند. عدم درمان این ویروس می تواند به ایدز منجر شود. زنانی که به تریکومونیازیس و ویروس ایدز ابتلا دارند با احتمال بیشتری هر دوی این بیماری ها را به شرکای خود انتقال می دهند.

به همین دلیل، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به زنان مبتلا به ویروس ایدز توصیه می کند که حداقل هر ساله آزمایش ابتلا به تریکومونیازیس را انجام دهند.

آیا امکان ابتلای مجدد به تریکومونیازیس وجود دارد؟

ابتلای چند باره به تریکومونیازیس امکان پذیر است. تقریبا از هر 5 فرد درمان شده، 1 نفر ظرف سه ماه پس از درمان دوباره به عفونت مبتلا می شود.

جهت پیشگیری از عفونت مجدد، فرد و شرکای جنسی او باید به صورت همزمان تحت درمان با دارو های آنتی بیوتیک قرار گیرند. پس از اتمام درمان، جهت فرصت دهی به دارو در از بین بردن بیماری و همچنین رفع علائم باید به مدت هفته از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام.
  من ۴۳ ساله هستم و حدود یکسال پیش دچار عفونت واژینال شدم. ترشحات فسفری رنگ و بوی خیلی تند و با وجود تجویز دارو بعد از یکسال همچنان عفونت هست ولی خیلی خفیف تر شده‌ یکماه پیش پاپ تست و hpv دادم که ویروس ۳۳ و ۸۴ رو دارم. ولی هیچ ضایعه ی بیرونی ندارم.‌ نه زگیل، نه برجستگی و نه هیچ علامت دیگه‌ای. سوالم این هست که ایا همسرم هم دچار همین دو نوع ویروس هستن؟ ایشون هم هیچ علائمی ندارن. نه ظاهری و نه ترشحی.
  آقایون هم میتونن تستhpvبدن؟
  چون من انقدر استرس گرفتم که اجازه هیچ رابطه ‌ای رو نمیدم و میترسم حتی با تماس پوستی هم ویروس حتی به اطراف واژن هم منتقل بشه و زندگی مون واقعا تحت تاثیر قرار گرفته.
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنین که با وجود این ویروس چطور میشه زندگی زناشویی رو ادامه داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام ، دکتر جان این نتیجه آزمایش یک دختر خانم ۲۴ ساله هست ، کاری می‌شود برایش انجام داد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  در اندام تناسلیم یک چیز های شبیح ب خال یا کک و مک زده تعدادشون زیاد هست شاید ۳۰تایی بشه ن خارش داره ن چرکی داره ن سوزش داره ن مشکلی واسم ایجاد و تقریبا کاملا با سطح پوست مسطح هستش رنگ شون قهوای تیره هست خیلی بزرگ هم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 7 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا بونوئید پاپولوزیس مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر طاها دوشنبه ۳ مرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب. پوست بدن من سفیدهستش ولی پوست الت وبیضه من رنگ دیگه ای داره. متاسفانه همسرم اصلا دوست نداره. ودوست داره که پوست الت هم سفید باشه. واقعا نمیدونم چیکار کنم. ایا بنظر شما امکان سفید شدن پوست الت وبیضه با لیزر کردن وجود داره یانه؟ لطفا بفرمایین چیکار بکنم که پوست الت وبیضه سفید بشه مثل باقی بدنم. سپاسگذارم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا این اقدام توصیه نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر Fatemeh شنبه ۱۱ تیر ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعد از رابطه جنسیم ترشحات بد بوی سبز پنیری شکل و خارش خیییییییلی شدید داشتم و قرمزی و تورم بعضی وقتام صورتی رنگ میشه بد از پریودیم و رفتم دکتر گفت عفونت قارچی پماد واژینال داوالاگ سی داد ولی خوب نشدم چکار کنم تو هرسایتی ام میرم تهش مینویسن ایدز خیلی ترسیدم توروخدا بگین چی استفاده کنم خوب شم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ تیر ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره یک تست پاپ اسمیر برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ خرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر آیا اینا زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد

   موفق

 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد. من ٢٠ سالمه مدتى هست اطراف كلاهك التم چين و چروك شده و در حالت نعوظ به شكل دانه گوشتى تبديل و تموم اطراف كلاهك و همچنين روى التم هم قرار دارند و از ديدنشون خيلى ناراحت ميشم. خواستم بدونم اينها چي هستند و راه حل درمانش چيست و اگر امكانش هست پمادى معرفى كنيد كه اين هارو از بين ببره ممنون ميشم . لازم به ذكر هست كه هيچگونه خارش و درد هم نداره.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  جوش کیست دار و دردناک
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   ولی علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدي دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب دكتر ..من الان چهار روز هست روي التم و زيزش تاول زده و مايعي اذش خارج ميشه مثل عفونت..فكر كنم همون تبخال باشه بايد چكار كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   روزانه 4 بار پماد آسیکلوویر بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Mry دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  عذر میخام طی سوال قبلیم نتونستم تصویر رو اپلود کنم چجوری میتونم بفرستم ک راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر