آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

اصطلاح بیماری های مقاربتی برای عفونت هایی استفاده می شود که از طریق تماس جنسی برقرار می شود. اما بعضی از عفونتهای جنسی از طرق دیگر؛ برای مثال از طریق خون می تواند سرایت کند. متخصص بیماریهای مقاربتی با چه بیماری هایی جنسی سر و کار دارد؟

بیماری های مقاربتی از بیماریهای خیلی شایع در جهان هستند. این بیماریها به طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلوده به کودک منتقل می شوند. ولی ممکن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها گردد.

بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت بیشتر از ۳۳۰ میلیون مورد جدید بیماری های مقاربتی قابل درمان از جمله سیفیلیس و سوزاک سالانه در دنیا بروز می نماید و در واقع روزانه شاهد بروز حدود یک میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در دنیا هستیم.بیماری زگیل تناسلی عامل خطر سرطان دهانه رحم

طبق گزارش منابع معتبر جهانی، بیماریهای مقاربتی در دنیا رو به افزایش است و نظر به مسری بودن این بیماریها و عوارض ناشی از عدم درمان و پیشگیری آن، کنترل بیماری های مقاربتی ضروری می باشد.

چون بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی موضوع حساسی است و صحبت کردن آشکار در مورد آنها، در کشورهای مختلف از جمله ایران آسان نیست و سبب بدنامی می شود، بیماران یا به موقع برای درمان مراجعه نمی کنند و یا برای درمان به درمانگران سنتی مراجعه می کنند. لذا به خوبی معالجه نمی شوند و سبب انتقال و گسترش بیماری می شوند.

در صورت بی توجهی و عدم درمان به موقع این بیماریها، ممکن است عوارض جدی مانند نازایی ، حاملگی خارج از رحم ، سرطان گردن رحم، خونریزی شدید و پارگی لوله های رحمی پیش آید که منجر به مرگ هم می شود. در دو سوم یا بیشتر زنان باردار مبتلا به سیفیلیس اولیه عفونت از طریق جفت به جنین سرایت می کند.

زگیل مقعدی و خطرات آن

انواع بیماریهای مقاربتی شایع که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شوند عبارتند از:

سفیلیس ـ سوزاک ـ گرانولوم کشاله ران ـ شبه شانکر ـ لنفوگرانولوم آمیزشی ـ عفونت ویروسی هرپس سیمپلکس یا تبخال تناسلی ـ عفونت ویروسی زگیل تناسلی ـ تریکوموناس ـ عفونت باکتریایــی واژن ـ عفونت های کلامیدیایی و مایکوپلاسمایی واژن و ویروس هپاتیت B و ایدز.

چگونه به بیماری های مقاربتی مبتلا می شویم؟

تماس جنسی با شخص مبتلا بدون حفاظت و گرفتن خون از شخص مبتلا منبع اصلی خطر آلوده شدن می باشد.

بیماری های مقاربتی از انواع بیماریهای واگیردار هستند که به طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال می یابند. انتقال از مادر آلوده به نوزاد و از راه خون هم امکان دارد.

همانگونه که قبلا گفته شد و  از نام بیماریها پیداست، راه اصلی انتقال بیماری های مقاربتی، نزدیکی جنسی (مهبلی یا مقعدی یا دهانی) با فرد آلوده است. سایر راههای انتقال عبارتند از:Molluscum Logo 2

1- از مادر آلوده به نوزاد در حین حاملگی، در زمان زایمان و یا بعد از تولد

2- از راه انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و اشتراک در سرنگ و سوزن تزریقی آلوده

مهم است بدانیم که شریک جنسی آلوده ممکن است دارای علامت نباشد و نداند که بیمار است و سبب انتقال و گسترش بیماری گردد. بیماریهای مقاربتی، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهند.

رفتارهای زیر احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد:

⚠ داشتن بیش از یک شریک جنسی

⚠ داشتن شریک جنسی که دارای شرکای جنسی متعدد است.

⚠ داشتن انحراف جنسی و نزدیکی با افراد فاسد و بدکاره

⚠ عدم استفاده از کاندوم در هر یک از شرایط یادشده در بالا

⚠ راه های ورود عوامل بیماریزا معمولاً از طریق اندامهای تناسلی، مجاری ادراری ، مخاط دهان و مقعد ، پوست خراش یافته و خون است.

مواظب باشید: زگیل تناسلی بسیار مسری است

مواظب باشید: زگیل تناسلی بسیار مسری است

در زنان و نیز در مردان، بیماری های مقاربتی در گروه سنی ۱۵- ۳۰ سال در بالاترین حد است و در سنین بعدی کاهش پیدا میکند.

عوامل اجتماعی که بر انتقال این نوع بیماریها تأثیر می گذارند عبارتند از:

⛔ تأخیر در درمان در زنان مبتلا که اغلب علامت ندارند. حدود ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند.

⛔ ترس از بدنامی و عدم پیگیری درمان استاندارد ممکن است مردم را به سرپوش نهادن وا دارد و این خود سبب افزایش و گسترش آلودگی می شود.

⛔ ممکن است امکانات بهداشتی – درمانی در دسترس نباشد و یا بیماران استطاعت پرداخت هزینه خدمات را نداشته باشند.

⛔ ممکن است مردم ترجیح دهند برای اجتناب از بی آبروئی ، به درمانگران سنتی مراجعه کنند.

⛔ بالاخره ممکن است داروهای لازم را به طور کامل مصرف نکنند . درمان موثر وقتی امکان پذیر است که بیماران دوره درمان را کامل کنند.

⛔ همراه نیاوردن شرکای جنسی برای درمان

⛔ کوتاهی در استفاده از کاندوم برای فعالیت امن جنسی

⛔ ماهیت مخاط مهبل و دهانه رحم در زنان جوان، آنها را برای آلوده شدن بسیار مستعد می سازد. زنان جوان وقتی بسیار زود ازدواج می کنند و یا از نظر جنسی فعال می شوند، مخصوصاً در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

⛔ بیماریهای مقاربتی ابتدا از طریق تماس جنسی درون مهبلی به زنان منتقل می شود. زنان راحت تر و سریعتر از مردان به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.

⛔ مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

⛔ در اکثر جوامع افراد معینی ممکن است وجود داشته باشند که اختصاصاً در مقابل بیماریهای آمیزشی آسیب پذیر باشند و عبارتند از: دختران نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند، زنانی که دارای چند شریک جنسی هستند، زنان بدکاره و فاسد و مشتریان آنها، مردان و زنانی که شغل آنها ایجاب می کند که از خانواده خود دور باشند و شرکای جنسی دائمی در درازمدت ندارند.

علائم معمول عفونت بیماریهای مقاربتی چیست؟

بیماری های مقاربتی توسط تعدادی از عوامل بیماریزا ایجاد می شوند که باعث بروز علائمی مانند ترشحات مجرای ادرار در مردان، ترشح مهبل در زنان، زخم در ناحیه تناسلی، درد در قسمت تحتانی شکم در زنان، تورم و قرمزی بیضه و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران می گردد. در بعضی ها، بخصوص در زنان ممکن است عفونت، علامتی ایجاد نکند. بعضی از انواع بیماری های آمیزشی ممکن است تا مدتهای طولانی بدون علامت باشند به گونه ای که چیزی دیده و یا احساس نمی شود اما بیماری وجود دارد.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

در صورتی که در حالت ادرار احساس سوزش می کنید و اگر بر روی آلت تناسلی جراحت و یا جوش وجود دارد و یا اگر زخمهایی دارید که به راحتی درمان نمی پذیرند باید به فکر عفونتهای مسری جنسی باشید. خستگی اغلب در طول عفونت به وسیله ویروسهای مشخص (هپاتیت؛ اچ-ای-وی؛ ……..) بوجود می آید. در صورت وجود بیماری مزمن مجاری ادرار ترشحات می تواتد یک  قطره کدر در صبح و یا ترشحات چرکی از مجاری ادرار (سر آلت تناسلی مردان)؛ آلت تناسلی زنان و یا مقعد باشد.

حتی اگر علائم به خودی خود از بین برود؛ بدین معنی نیست که غفونت از بین رفته است و مداوا الزامی است. پس از نزدیکی با شخصی جدید؛ در صورتی که این علائم در روزها؛ هفته ها و یا حتی ماه های بعد روئیت شود می بایست فوراُ با پزشک مشورت نمایید.

مهمترین علائم و شکایات بیماران مبتلا به بیماری های مقاربتی عبارتند از:Cancer Awareness

– ترشح غیرعادی از مجرای تناسلی زن (افزایش مقدار، تغییر بو و رنگ)

– سوزش، خارش و درد در هنگام مقاربت زنان

– هرگونه زخم و یا ضایعه تناسلی

– درد در قسمت تحتانی شکم و درد واضح لگنی در زنان

– تورم (برآمدگی) دو طرفه یا یک طرفه غدد لنفاوی در کشاله ران

– درد، قرمزی و تورم در بیضه ها

– قرمزی، ترشح و تورم چشم در نوزادان

بیماریهای قابل انتقال از طریق مقاربت در زنها، معمولاً علامتی ایجاد نمی کنند و یا علائم خفیف دارند. بنابر این زنها کمتر برای درمان مراجعه می کنند. ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند . البته ۱۰% مردان آلوده به سوزاک هم ،علامتی ندارند.

تشخیص بیماریهای مقاربتی

بیش از ۲۰ عامل بیماریزای مختلف بیماریهای مقاربتی ایجاد می کنند که معمولاً علائم و نشانه های مشابهی دارند و اگر دقت شود به آسانی تشخیص داده می شوند. دسترسی به تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک میکند، زیرا بعضی از علائم ، خصوصاً در زنان ممکن است نتیجه علل دیگری غیر از بیماریهای مقاربتی باشد.

آیا امکان ابتلاء به بیماریهای مقاربتی از طریق توالت عمومی وجود دارد؟

خیر امکان ا بتلاء به بیماری های مقاربتی از طریق توالتهای عمومی وجود ندارد. بیماریهای مقاربتی و عفونتهای مسری جنسی از طریق خون؛ ترشحات آلت نتاسلی و اسپرم منتقل می شود و نه از طریق تماس پوستی و یا توالت.

تاول های متعدد و زخم های دردناک روی آلت تناسلی - تبخال تناسلی

تاول های متعدد و زخم های دردناک روی آلت تناسلی – تبخال تناسلی

 

چه رابطه ای بین آلودگی از طریق عفونتهای مسری جنسی و اچ-ای-وی وجود دارد؟

به نظر میرسد که  ابتلاء به بیماری های مقاربتی و جنسی مانند سفلیس؛ سوزاک و بیماریهایی که موجب جوشهای ناشی از ویروس و باکتری بر روی آلت جنسی مردان و زنان می شود؛ احتمال آسیب پذیری شخص را در صورت نزدیکی با اشخاص آلوده به اچ-ای-وی افزایش می دهد.

چگونه می توانم در مقابل عفونتهای مسری جنسی از خود محافظت کنم؟    

تنها راه محافظت از عفونتهای مسری جنسی استفاده از کاندوم و پرهیز از آمیزش است.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

آیا  استفاده از کاندوم برای محافظت در برابر عفونتهای مسری آمیزشی کافی است؟

اگر کاندوم درهنگام دخول جنسی لغزش و یا پارگی پیدا نکند؛ و سیله عالی برای محافظت در عفونتهای مسری جنسی می باشد.

آیا عفونت ها و بیماری های مقاربتی قابل درمان هتسند؟

بلی. تمام بیماری های مقاربتی قابل درمان است و اغلب آنها مداوای بسیار ساده ای دارند. تقریباُ تمام عفونتهای مسری  جنسی بدون به جا گذاشتن عوارض بعدی قابل مداوا می با شند.

ضایعات پوستی آلت تناسلی - زخم غیر قرینه و دردناک شانکروئید

ضایعات پوستی آلت تناسلی – زخم غیر قرینه و دردناک شانکروئید

مشورت با پزشک و ادامه مداوا بدون وقفه تا پایان دوره معالجه  و همچنین مطلع کردن همسر برای جلوگیری از آلودگی های بعدی الزامی است. عواقب بیماریهای مقاربتی فقط به خود بیماران محدود نمی شود.

اگر زنان باردار ،مبتلا به بیماری های مقاربتی شوند، ممکن است پی آمدهایی نظیر سقط خود به خود، تولد زودرس، مرده زایی، مرگ داخل رحم، تولد با وزن پایین و عفونت چشمها و ریه ها در جنین و نوزاد ایجاد شود.

ابتلا به بیماریهای آمیزشی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهد و موجب بروز بیماری ایدز و مرگ بیماران می شود.

بیماری های مقاربتی قابل پیشگیری و درمان هستند.

علاوه بر درمان بیمار باید همسر و شریک جنسی او نیز درمان شود. اگر یک طرف درمان شود ، چون بیماری مسری است، چرخه انتقال ادامه می یابد. افراد مبتلا تا بهبودی کامل باید از تماس جنسی خودداری کنند و این خودداری تا از بین رفتن علائم و دوره کامل درمان باید ادامه داشته باشد.

زگیل تناسلی با ریسک بالا - سرطان آلت

زگیل تناسلی با ریسک بالا – سرطان آلت

اگر مبتلایان به بیماری های مقاربتی نتوانند از فعالیت جنسی تا بهبودی کامل خودداری کنند باید در تمام مراحل نزدیکی از کاندوم استفاده نمایند.

از آنجایی که خطر آلودگی به ویروس ایدز در افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی چند برابر می شود، باید سعی شود طبق توصیه و تجویز پزشک، درمانهای مراقبتی و دارویی لازم انجام و دوره درمان کامل شود.

وجود قرمزی و ترشح چشم در نوزادان ، ممکن است با عفونت مادر مرتبط باشد، لذا علاوه بر نوزاد ، والدین او نیز باید تحت مراقبتهای لازم پزشکی قرار گیرند.

امروزه بیماریهای مقاربتی قابل درمان هستند ، ولی ممکن است در آینده عوارض آنها قابل درمان نباشند. همانطور که ایدز درمانی ندارد و بنابر این مهم است که از رفتارهایی که سبب آلودگی می شوند پرهیز شود.

عواض بیماری های مقاربتی چیست؟health gensy 3

شواهد اخیر نشان داده است که بیماریهای شایع منتقله از راه مقاربت به انتشار آلودگی به ویروس ایدز کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی از جمله سوزاک، سیفیلیس و … اگر در معرض ویروس بیماری ایدز قرار گیرند، احتمال آلودگی آنها بیشتر است.

عوارض بیماری های مقاربتی که آسیب های جدی به وجود می آورند و گاهی در زنان سبب مرگ هم می شوند عبارتند از:

 • درد کهنه و مزمن در ناحیه شکم که زن را دچار عذاب جسمی و روحی می کند.
 • نازایی در زنان و ناباروری و تنگی پیشابراه در مردان
 • سقط خود به خودی
 • حاملگی خارج از رحمی
 • سرطان دستگاه تناسلی بخصوص گردن رحم
 • مرده زایی، ناهنجاریهای مادرزادی و مرگ نوزاد
 • مرگ زن به علت عفونت و سایر عوارض یاد شده
 • عفونت های چشمی بالقوه کور کننده و سینه پهلو در کودکان

بسیاری از زنان ممکن است بدون آنکه بدانند که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند نابارور شوند. ۵۵- ۸۵ درصد زنان مبتلا به بیماریهای عفونی لگن ممکن است نابارور شوند.بیماری زگیل تناسلی عامل خطر سرطان دهانه رحم

در اثر بیماریهای التهابی و عفونی و تنگی لوله های رحمی، خطر بروز حاملگی های خارج از رحم – که می تواند سبب مرگ مادر و جنین شود- افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم اگر باعث پارگی لوله های رحمی شود، خونریزی های شدید ایجاد می کند. در کشورهای در حال توسعه ، حاملگی های خارج از رحم باعث مرگ ۱- ۵% مادران می شود.

سوزاک در مردان ممکن است عوارض شدیدی به وجود آورد. آلودگی می تواند از پیشابراه به قسمتهای دیگر تناسلی انتشار یابد و سبب تنگی مجرا و ناباروری شود، ولی امروز این عوارض بسیار نادر است.

سیفیلیس در زمان بارداری ، ممکن است از طریق کیسه آب، جنین را آلوده سازد. حدود ۴۰% حاملگی های زنان مبتلا به سیفیلیس به سقط جنین، مرده زایی و مرگ در زمانی نزدیک به زایمان ختم می شوند.

شانکروئید (زخم نامنظم دردناک )

شانکروئید (زخم نامنظم دردناک )

باید دانست که اگر بیماری زود تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، کلیه این عوارض قابل اجتناب هستند. اگر آلودگی به ویروس ایدز که برای آن هیچ درمانی وجود ندارد، به این مجموعه اضافه شود ، بیماریهای مقاربتی ، آلودگی و ابتلای به ایدز را تسهیل می کنند، این موضوع اهمیت پیشگیری از بیماریهای آمیزشی را نشان می دهد.

راههای کنترل و پیشگیری از بیماری های مقاربتی چیست؟

  اگرچه بیماری های مقاربتی به طور کلی باعث عوارض جانبی و عواقب زیادی می شوند ولی تلاشهای محدودی برای کنترل آنها انجام شده است. بنابر این موفقیت های بسیار کمی برای کاستن شیوع و جلوگیری از موارد جدید بیماریها حاصل گشته است. در نتیجه بیماریهای آمیزشی سریعاً در تمام جهان و به خصوص در کشورهای در حال توسعه، گسترش و انتشار یافته است.

اهداف اصلی کنترل بیماری های مقاربتی عبارتند از:

 1. قطع نمودن انتقال عفونت و در نتیجه کاهش موارد جدید بیماریهای مقاربتی
 2. کاستن از طول مدت زمان عفونت جهت کاهش میزان شیوع و در نتیجه پیشگیری نمودن از گسترش بیماریها، عوارض جانبی و عواقب آن
 3. کاهش خطر آلودگی به ویروس ایدز
 4. تشخیص سریع و درمان به موقع افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی، هم به منظور کاهش انتقال به دیگران و هم به حد اقل رساندن عوارض و عواقب آن
 5. آموزش بیماران و جامعه در مورد خطرات روابط جنسی ناامن و ترغیب آنها به استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی
 6. درمان و آموزش شرکای جنسی بیماران
 7. هدف قرار دادن گروههای آسیب پذیر
 8. مراعات اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر
 9. وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسوولانه
 10. خویشتن داری در تجرد و اجتناب از روابط جنسی نامشروع قبل از ازدواج و استفاده از کاندوم در هنگام ضرورت
 11. تمرین رفتارهای بهداشتی از جمله عدم استفاده مشترک از لباسهای زیر در زنان و استحمام و …
 12. ادرار کردن بعد از نزدیکی و شستشوی نواحی تناسلی بعد از مقاربت
 13. توجه به بروز هر گونه علامت بیماریهای جنسی در خود و همسر
 14. شناسایی و آموزش گروه هایی خاص از مردم نظیر کارگران مهاجر و سیار و آنهایی که به هر علتی برای انجام کار از خانواده خود به مدتهای طولانی دورند.
روابط جنسی مسئولانه بسیار مهم است

روابط جنسی مسئولانه بسیار مهم است

راه کنترل بیماری های مقاربتی چیست؟

 همواره باید این نکته را به یاد داشت که تغییر در رفتارهای جنسی مشکل است. رفتارهای جنسی با فرهنگ هر منطقه شکل می گیرد و با مذهب تاثیر می پذیرد. تغییر در رفتارهای جنسی، به دلیل آنکه موضوع بسیار شخصی و عمیقاً ریشه دار است مشکل است. استفاده از داروها، از جمله الکل ، توانایی افراد را برای تصمیم گیری خوب و عاقلانه بر ضد آلودگی به بیماریهای مقاربتی و آلودگی به ویروس ایدز مختل می سازد.

این موضوع را باید مورد توجه قرار داد که  بحث در مورد روابط جنسی خیلی هم ساده و آسان نیست. افراد ممکن است از سوال کردن در مورد اطلاعاتی که نیاز دارند، خجالت بکشند و برای درمان دیر مراجعه کنند و بخصوص از دادن مشخصات شرکای جنسی خود ابا داشته باشند.

نکته بسیار مهم این است که اکثر بیماران به خصوص خانم ها بدون علامت هستند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی ممکن است علامتی نداشته باشند و کاملا سالم به نظر آیند و بیماری را منتشر کنند و این امر مشکلات فراوانی در راه کنترل و جلوگیری از بیماریهای آمیزشی فراهم می آورد.

بیماری های مقاربتی به خصوص در بانوان اکثرا بدون علامت هستند

بیماری های مقاربتی به خصوص در بانوان اکثرا بدون علامت هستند

نکته ای که باید همواره به آن توجه نمود این است که درمان همیشه آسان و یا موثر نیست. بعضی از باکتریها نظیر عامل سوزاک به داروهای مصرفی مقاوم می شوند. مقاومت به داروها مستلزم تغییر داروهای انتخابی است. تولید واکسن برای بیماری های مقاربتی نظیر آلودگی به ویروس ایدز ، به علت تغییرات مستمر ویروس در حال حاضر امکان ندارد.

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به آکنه تناسلی و جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی یا گوشت اضافه و زگیل در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد.  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید.
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است.
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید. 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید.
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید. 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد. 
 10. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

  .

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲ آذر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. دختر 29 ساله ای هستم که با دو نفر رابطه جنسی داشتم البته کامل نبوده ولی تماس پوستی با هر دو نفر و سکس اورال داشتم. در ازمایشی که دادم مشخص شد به تبخال تناسلی مبتلا هستم که فعلا فعال نیست. البته HIV و هپاتیت هم تست شد که خداروشکر منفی بودن.تقریبا یکی دوماهه که زایده ای (دو زایده کوچک کنار هم) روی الت تناسلیم به وجود اومده.شبیه خال که بعضی وقتا برجستگی کمی پیدا میکنه و به نظر می رسه که داخلش خون باشه. دو شب پیش فشارش دادم و از داخلش کلی خون شفاف اومد(عکس 24 ساعت بعد از فشار دادنه). ولی خود زایده اصلا تغییر شکل نداد(دردخارش و سوزش نداره). نگرانم! (البته از اخرین رابطه جنسیم بیش از دو سال می گذره)تشخیصتون چیه؟ اگر زگیله برای ازمایشش چیکار کنم چون باکره هم هستم. بنظرتون واکسن میتونه تاثیر داشته باشه. توی شهرستانی که هستم به چه متخصصی بهتره که مراجعه کنم؟ زنان یا عفونی یا...؟ ممنون از سایت خوبتون و وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ آذر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی آنژیوکراتوم مطرح است که معمولا خطرناک نیست و نیازی به درمان ندارد

   نگران نباش و به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر Mari یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من چند وقتیه این زایده های پوستی رو دور مقعدم دیدم من رابطه ریکوال داشتم و اینکه اصلا از شورت استفاده نمیکنم بنظر شما ایا این زگیل تناسلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   ای میل را اشتباه وارد کردی

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا زگیل مقعدی مطرح باشد

   بهتره برای ارزابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من ده روز بعد از رابطه جنسی با یک خانوم آزمایش hpv DNA genotyping و همچنین هپاتیت b وc را انجام دادم و جواب همش منفی بود...میخواستم بدونم جواب آزمایش قابل اعتماد هست و یا باید مدت بیشتری از رابطه بگذره در ضمن نمونه گیری از خون و ادرار بود.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام جانم 

   آزمایش ها قابل اطمینان است 

   برای اطمینان بیشتر می توان تست را ۳ ماه بعد تکرار کرد 

   موفق

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دوساله نامزد کردم و اولین رابطه جنسیمو باهاش داشتم ولی ایشون قبلا تعدد رابطه جنسی داشتن
  نامزدم سالم بود و ٣ ماهه که زگیل تناسلی گرفته درحالیکه ۴ ماهه رابطه نداشتیم
  زمان ابتلا به ویروس تا زمان بروز زگیل چقدر فاصله دارد؟ممکنه قبلا درگیر ویروس شده باشه و بعد ٢سال زگیل بزنه؟
  پزشک زنان بهم گفت سالمم بهتره واکسن بزنم
  در اینصورت یعنی من هم با اینکه زگیلی ندارم، دچار ویروس شدم؟تاحالا که زگیل نزدم ممکنه بعداین بزنم؟واکسن تشدیدش نمیکنه؟
  تااتمام ٣دوره واکسن نباید رابطه داشته باشم؟
  بعدلیزرکردن ایشونم رابطه باعث میشه من بگیرم؟اگر دستم به زگیلش بخوره چطوری باید ضدعفونی کنم که نگیرم؟باصابون میشه؟ازدواجم باایشون رو چکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   علیکم السلام

   احتمال آلودگی بدون علامت وجود دارد که در اینگون موارد تست HPV PCR کمک کننده است

   واکسن معمولا کمک کننده است 

   بهتره تا پاپان دوره واکسیناسیون از رابطه جنسی پرهیز گردد

   پس از حذف فیزیکی ضایعات شانس انتقال بیماری کاهش خواهد یافت

   معاینات ادواری پیگیری شود

   در خصوص ازدواج: پس از واکسیناسیون هیچ مشکلی نخواهد بود

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  ببخشید بنده هفته قبل، خطایی مرتکب شدم و با خانمی که کیست و بیماریهای عفونی داشت، مقاربت کردم، الان یه هفته س که آلت تناسلیم درد میکنه و سوزش داره و بعضی نقاط بدنم خارشهای جزیی رخ میده.
  خواهش میکنم کمکم کنید.
  رفتم تست اچ پی وی دادم و سه روز بعد میدن نتیجه رو.

  بینهایت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   راستش این علائمی گه ذکر می کنی جنبه اختصاصی برای هیچکدام از بیماری ها ندارد

   تا حصول نتیجه آزمایشات صبور باش

   موفق

 • تصویر کاربر ام یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  در رابطه جنسی انال و محافظت نشده و با وجود سلامت هر دو طرف احتمال ایجاد بیماری های مقاربتی از جمله کلایمدیا و سوزاک و... برای دو طرف هست یا خیر ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتی که هر دو نفر سالم باشند شانس بروز بیماری بسیار بسیار ناچیز است

   موفق

 • تصویر کاربر خ.قربانی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید میخواستم بدونم ک احساس وجود علائمی مثل اس تی دی دربدنم میکنم من۱۹سالمه وازدواج کردم ی مدت هست ک درد زیادی زیرشکمم دارم وبعدازهررابطه احساس سوزش وخارش شدید از راه‌ مبهل واژن ومقعد میکنم اما بعدچندروز‌خوب میشه وبعد شروع رابطه دوباره شروع‌ب سوزش میکنه حتی ترشحات زیادی دارم چ موقع رابطه چ موقعی ک رابطه ندارم دررنگهای متفاوتی ظاهرمیشه من خودم زیاد تمایلی ب فعالیت پشت سرهم ندارم اما همسرم دراین موضوع بامن یاری نمیکنه بنظرشماعلائمی دربدن من دیده میشه حتی گاهی اوقات بعدازرابطه موقع رفتن ب دستشویی درد درمثانه ام شکل میگیره بنظرشما مشکلی وجودداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ابتدای روابط جنسی ممکن است احساس ناخوشی وجود داشته باشد

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنی

   ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های دقیقتر باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Sh.b شنبه ۹ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشین میخواستم بدونم موردی که فرستادم زیگیل تناسلی هست آیا؟اگر هست به چه متخصصی مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا بونوئید پاپولوزیس یا اگزما مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   بهتره برای معاینه دقیقتر به نزدیکترین پزشک  (عمومی، پوست یا طب پیشگیری یا ارولوژی) مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بعد از گذشت یکسال و نیم از روابطی با ۲ خانم که ضایعه در اونها من ندیدم ولی از سلامت انها اطمینان ندارم و دادن ازمایش پس از ۵و نیم ماه از اون روابط که بصورت پی سی ار که به شکل نمونه برداری بوده و جواب منفی بوده و همسرم من هم با گذشت یکسال از روابط خودمان ضایعه ندارن میتوان گفت قطعا سالم هستیم یا باید تا چه زمانی صبر کرد سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم 

   در اینگونه موارد نیاز به انجام تست مجدد نیست 

   معاینات ادواری را پیگیری کن 

   پاپ اسمیر همسرت فراموش نشه 

   موفق 

 • تصویر کاربر شیرین پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وضع روحی من افتضاحه، خواهشا یک پاسخ دقیق به سوال من بدید بخدا خسته شدم از بس مطالب اینرنت رو زیر و رو کردم و گیج شدم.
  آقای دکتر من ۳۳ سالمه، دخترم. ایا همه بیماریهای مقاربتی از رابطه سطحی منتقل میشه؟؟؟؟
  دو بار برام رابطه سطحی پیش اومد ماه ها قبل، سطحی بود نه سکس کامل و رابطه دهانی که من انجام ندادم اون آقا برای من انجام داد.
  اقای دکتر من تا کی باید استرس داشته باشم که مبادا به سوزاک و سفلیس و کلامیدیا و هرپس و غیره و غیره دچار شدم یا نه، بخدا دارم از نگرانی می میرم. هیچ علامت و دردی هم ندارم هیچ ضایعه ای ندارم اما روی اینترنت نوشته ممکنه یه شخصی هر کدوم از اینا رو داشته باشه و سالها علامتی هم نداشته باشه،
  اقای دکتر خواهش می کنم یه جواب سر راست و روشن بهم بدید نه توی یه جمله و یه خط.
  من چکار کنم تا کی شبها و روزا باید استرس بگیرم. می خوام ازمایش بدم واسه همه بیماریها هم خیلی گرون میشه و بعدشم باید نمونه گیری ازم بکنن منم می ترسم چون بکارت دارم.
  اقای دکتر ایا واقعا همه این بیماریهای مقاربتی از تماس سطحی منتقل میشه؟؟؟ اینو بهم بگین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   راستش در وب سایت های غیر پزشکی اطلاعات غیر دقیق و نگران کننده زیادی دیده می شود

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی عملا شانس انتقال هیچکدام از بیماری هایی که ذکر کردی وجود ندارد

   توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی تا در صورت لزوم آزمایشات پاراکلینیکی نیز انجام شود

   نگران نباش و اینقدر خودت را آزار نده

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر