زگیل مقعدی – عوارض، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مقعدی

زگیل مقعدی – عوارض، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مقعدی

فهرست مطالب

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی یا کوندیلوما آکومیناتا Condyloma acuminata معمولا خود را به صورت زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی نشان می دهد.

این زائده ها بیشتر در افراد همجنس باز و یا دارای روابط جنسی مقعدی مشاهده می شوند. در این مقاله ابتدا در مورد علت به وجود آمده زائده ‌های گوشتی در اطراف مقعد می‌پردازیم و سپس به بررسی بیشتر این بیماری خواهیم پرداخت.

علت زائده های گوشتی کوچک در اطراف مجرای مقعدی

زائده های گوشتی در اطراف مقعد همیشه زیگیل نیستند و می‌تواند به علت وجود یکی از موارد زیر پدید آید:

شقاق مقعدی

شقاق مقعد ، بریدگی های کوچک یا دانه‌هایی هایی است که در قسمت مقعد یا روی آن رخ می دهد. شقاق مقعد ممکن است ناشی از عبور مدفوع سخت باشد ، که می تواند پوست ظریف مقعد را پاره کند.

بواسیر

زائده گوشتی اطراف مقعد ممکن است بواسیر باشد. بواسیر بزرگ شدن بافت مقعد است. این عارضه ناشی از ورمهای متعدد در روده بزرگ و مقعد هستند و ممکن است داخلی یا خارجی باشند.

جوش مقعدی

جوش ها می توانند روی مقعد شکل بگیرند – به طور معمول وقتی یک یا چند منافذ با چربی و سلولهای مرده پوست بسته می شوند. منافذ مسدود شده ممکن است با چرک پر شود ، در نتیجه یک جوش ایجاد می شود.

زگیل مقعد

زگیل مقعد رشد بافتهایی است که در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) حاصل می شود و میتواند زائده گوشتی اطراف مقعد به وجود آورد.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم یک بیماری ویروسی است که باعث ایجاد ضایعاتی به نام پاپول ها بر روی مقعد می شود.

زگیل تناسلی مقعدی

بیماری اچ پی وی در مومیایی های مصری نیز شناسایی شده است و از سوی دیگر در ادبیات باستانی ایرانی و به خصوص زرتشتی نیز از این بیماری به عنوان عامل سرطان یاد شده است و همواره با بیماری های سفلیس و سوزاک همراه بوده است. همواره به دلیل شرم و حیا و ترس از انگ زدن ها بیماران مبتلا به این ضایعات درمقعد  از ابراز بیماری خود در مراحل ابتدایی اجتناب می کنند.

برای درمان زگیل مقعدی به چه دکتری باید مراجعه کرد

این بیماران گروهی از مراجعه کنندگان به کلینیک های عمومی، زنان و زایمان، ارولوژی، جراحی عمومی، پوست، طب پیشگیری و کلینیک های سلامت جنسی را تشکیل می دهند که با شکایت دانه های مقعدی یا جوش مقعدی به مطب پزشکان یا درمانگاه  مراجعه می کنند.

از آمار ابتلا به این ویروس در ایران اطلاع دقیقی در دسترس نیست ولی شواهد موجود نشان می دهد با توجه به تغییر الگوی رابطه جنسی در جوانان، آمار ابتلا به ویروس HPV در کشور روز به روز در حال افزایش است و متاسفانه آموزش های لازم به نوجوانان و جوانان در معرض خطر از سوی مجاری رسمی آموزشی دارای نواقص متعددی است.

زگیل اطراف مقعدی و ایدز

بسیای می پرسند که آیا رابطه ای بین این بیماری و ایدز وجود دارد؟ پاسخ این است که این بیماری هیچ ارتباطی با ایدز ندارد. با این حال، چون احتمال انتقال ایدز در افراد هموسکشوال و یا افرادی که رفتار پرخطر جنسی دارند، بیشتر است؛ پس سایر بیماری های جنسی از جمله این بیماری نیز از این راه انتقال می شود.

بنابراین به خودی خود، عفونت اچ پی وی و ایدز ارتباطی با یکدیگر ندارند چرا که عامل این بیماری، ویروس HPV است و ایدز نیز توسط ویروس HIV ایجاد می شود.

اصولا افرادی که دارای بیماری مقاربتی و به خصوص آلودگی HPV باشند، 2 تا 5 برابر بیشتر از افراد عادی خطر ابتلا به سایر عفونت ها نظیر ویروس نقص ایمنی انسانی HIV و سفلیس را دارند؛ لذا همواره باید ارزیابی های لازم از این نظر نیز انجام گردد.

بسیاری از عفونت های همراه با ضایعات مقعدی هرگز قبلا مورد ارزیابی و شناسایی قرار نگرفته اند لذا هر فرد که با این بیماری به کلینیک مراجعه می کند باید از نظر سایر عفونت ها نیز بررسی گردد.

آیا زگیل مقعدی خطرناک است

حضور بیماری های مقاربتی همزمان با علائم اچ پی وی مقعدی خطر اکتساب و انتقال عفونت HIV را افزایش می دهد و یکی از مهمترین اصول برنامه های بهداشتی در جوامع برای کنترل همه گیری عفونت HIV شناسایی و درمان زودهنگام بیماری های مقاریتی به خصوص این بیماری می باشد. سابقه سایر بیماری های مقاربتی در افراد مبتلا به بیماری اچ پی وی در زنان  و عفونت HPV  درمان نشده، مهمترین عامل خطر برای ایجاد سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان مقعد در زنان و مردان می باشد.

زگیل تناسلی مقعدی در زنان و ناباروری

در بسیاری از موارد بیماری اچ پی وی در زنان با عفونت های بدون علامت نظیر عفونت های کلامیدیایی همراه است که این آلودگی می تواند باعث ایجاد التهاب دررحم و لوله های رحمی شده و حتی ناباروری گردد. شایان ذکر است سالپنژیت درمان نشده ناشی از عفونت های کلامدیایی یکی از علل شایع ناباروری در زنان می باشد. بنابراین شناسایی زودهنگام و درمان به موقع عفونت های کلامیدیایی در  اچ پی وی مقعدی در زنان نقش بسیار موثری در پیشگیری از نازائی در آینده بیمار خواهد داشت.

گرچه درمان  اچ پی وی مقعدی هنوز شناسایی نشده است ولی بالاترین میزان موفقیت با کمترین میزان عود را در لیزر برای درمان بیماری اچ پی وی در زنان شاهد هستیم

علت زگیل مقعدی در زنان چیست؟ آیا رابطه مقعدی باعث زگیل تناسلی میشود

همانگونه که در مقالات قبل نیز توضیح دادیم، علت زگیل مقعدی در زنان ویروس hpv است.

شایعترین راه انتقال ویروس تماس جنسی مقعدی است ولی در برخی موارد ممکن است از طریق تماس پوست با سطوح آلوده نیز این مشکل ایجاد شود

مطالعه بیشتر: ویروس اچ پی وی

عکس زگیل مقعدی

حضور سایر بیماری های مقارتی به خصوص تریکومونا واژینالیس و کلامیدیا تراکوماتیس می تواند باعث طولانی تر شدن سیر عفونت  HPV  گردد.

تشخیص بیماری اچ پی وی در واقع یک نشانه مهم برای شناسایی زودهنگام سایر عفونت های مخفی و بعضا بسیار پر خطر خواهد بود.

عکس زگیل مقعدی در زنان

متاسفانه با توجه به تغییر الگوی روابط جنسی و شرایط فرهنگی کشور ، اکثر افراد مبتلا به اینگونه ضایعات بسیار دیرهنگام به پزشک مراجعه می کنند و ممکن است فرصت طلایی برای شناسایی و پیشگیری از مشکلات جدی تر از دست برود. 

از سوی دیگر به علت بالا بودن هزینه های آزمون های غربالگری بیماری های مقاربتی اکثر بیماران مبتلا به خال گوشتی مقعد از پیگیری آن سر باز می زنند که این پدیده ممکن است باعث بروز عواقب جبران ناپذیری برای فرد مبتلا به عفونت های همزمان گردد.

ما 60 عکس مختلف از انواع بیماری اچ پی وی  را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل ضایعات را از نزدیک ببینید. برای مشاهده بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید

علت خال گوشتی مقعد چیست؟

خال گوشتی مقعد ناشی بیماری اچ پی وی می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 • نقص ایمنی ( نظیر دیابت ، آلودگی به ویروس HIV)
 • پیوند اعضا و مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی
 • سابقه سرطان یا دیسپلازی
 • شرکای جنسی متعدد و تماس جنسی مقعدی
 • مردان همجنس باز
 • مصرف سیگار و الکل
 • سابقه رادیوتراپی
زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

علایم زگیل مقعدی چیست؟

بیماران مبتلا به بیماری اچ پی وی از علائم مختلفی شکایت دارند. علائم در ابتدا ممکن است کاملا گنگ و مبهم باشد و به لحاظ شرم و حیا اکثر افراد از مراجعه به پزشک سر باز می زنند. علائم به شکل خارش، ترشح، به هم خوردن الگوی اجابت مزاج نظیر اسهال یا یبوست، وجود ضایعه هایی شبیه خال گوشتی اطراف مقعد باشد.

ضایعات قابل مشاهده ممکن است به شکل گل کلم، یا ضایعات شبیه جوش یا دانه های برجسته اطراف مقعد باشد. همچنین ممکن است ضایعات در کانال مقعدی وجود داشته باشد که در اینگونه موارد نیاز به کولونوسکوپی تشخیصی می باشد.

لیزر زگیل مقعدی - درمان قطعی زگیل مقعدی چیست؟

باید بگوییم درمان قطعی در واقع وجود ندارد. اما اکثر عفونت‌های HPV  به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شود که بر بدن تأثیری نمی‌گذارد. اما خود ضایعات قابل درمان هستند. 

برای درمان ضایعات خفیف با تعداد و اندازه کوچک، از داروهای موضعی نظیر پودوفیلین و یا سالیسیلیک اسید استفاده می شود که معمولا باید با احتیاط فراوان استفاده شوند و معمولا با درد و ناراحتی همراه خواهند بود

برخی نیز درمان خانگی زگیل تناسلی را ترجیح می دهند که در اکثر مواقع، چاره ساز نیست!

در حالت پیشرفته تر از لیزر و یا کرایوتراپی استفاده می شود. 

 

اگر ضایعات خیلی بزرگ باشند، برای درمان آنها از جراحی استفاده می شود.

کمترین میزان عود بعد از استفاده از لیزر است. بر اساس تحقیقات تحقیقات جدید پزشکی ، لیزر در واقع بهترین روش درمان ضایعات گسترده یا عودکننده است که با استفاده از یک بی حسی موضعی و معمولا بدون درد یا خونریزی بوده و در یک جلسه به صورت سرپایی قابل انجام است.

 

برای پیشگیری از بیماری اچ پی وی چه باید کرد؟

اگر شما ازنظر جنسی فعال هستید، تعداد شرکای جنسیتان را محدود کنید  بهترین روش برای پیشگیری از عود بیماری محدود کردن تماس جنسی فقط به فرد غیرمبتلا است.

کاندوم ممکن است تاحدودی از بروز بیماری جلوگیری کند اما باید بدانیم که کاندوم 100% از این بیماری پیشگیری نمی کند چون که نمی تواند تمام آلت تناسلی مرد را پوشش دهد

دونوع واکسن برای HPV  وجود دارد. البته هر کدام برای یک نوع خاصی از ویروس HPVموثر است.

از کاندوم در زمان تماس جنسی استفاده کنید. اگرچه نواحی پوشیده نشده توسط کاندوم میتواند آلوده شود و یا سبب انتقال بیماری شود . مراجعه به پزشک یا درمانگاه جهت انجام معاینات دوره ای یکی از بهترین راههای حفاظتی است.

عوارض زگیل مقعدی  چیست؟

زمانی که عامل ایجاد کننده زگیل اطراف مقعد HPV  از نوع پر خطر باشد احتمال تبدیل شدن آن به سرطان مقعد یا سرطانهای دیگر آلت تناسلی وجود دارد.

خال گوشتی روی مقعد یا گوشت اضافه در ناحیه مقعد، زندگی را به مخاطره نمی اندازد. حتی اگر درمان نشود، ممکن است خود به خود از بین برود. 

در بسیاری از موارد ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود اما اگر ضایعه  باقی بماند یا از نظر تعداد و سایز رشدکند و زیاد شود باید حتما نمونه برداری و بررسی شود و فقط در موارد کمی ممکن است به سمت تغییرات بدخیمی پیشرفت کند.

بنابراین بهتر است در بیمار مبتلا به بیماری اچ پی وی بررسی های دقیقتر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

گاهی مواقع بیماری اچ پی وی  به داخل رکتوم گسترش می یابد و می تواند زمینه را برای رشد برخی از ضایعات بدخیم رکتوم و روده بزرگ فراهم نماید لذا در اینگونه موارد معمولا باید علاوه بر نمونه برداری و سروتیپ ویروسی کولونوسکوپی و ارزیابی های داخلی نیز به عمل آید.

بر اساس مطالعات جدید در صورتی که ویروس پرخطر عامل زگیل اطراف مقعد باشد در 75 درصد موارد احتمال بروز بدخیمی ها در ناحیه مقعد و روده بزرگ مطرح است

عباس انتظاری : دکتر متخصص زگیل مقعدی

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند دونه ی ریز روی آلت من هستند .وتا انجایکه یادم هست بودند .آیا این ها زگیل تناسلی هستند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  من 55ساله مرد هستم هیچ گونه تماس جنسی معقدی نداشتم چند ماه پیش به علت شکستی پام از شیافت استفاده کردم آلان دور مقدم گوشتی بصورت دون دون در آماده خیلی نگرانم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   با توجه به عکس ارسالی بهتره در اولیمن فرصت برای نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر Cnt یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام. وقتتون بخیر.
  حدود دو ماه میشه که اطراف مقعد اینا ظاهر شده. اولش کم بود ولی الان بیشتر شده. درد نداره ولی خارش دارد. یکبار که کندم عفونت نداشت و فقط خون آمد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  ممنون میشم این عکس را ببینید . من لیزر موهای زائد میرم این عکس را از مقعد گرفتم ایا زگیل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   خیر

 • تصویر کاربر Hp دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید .با توجه به عکس ایا شما این زائده را زگیل مقعدی تشخیص میدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر ۱۵۵۴ چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند وقته این سه زاعده در مقعدم ظاهر شده بنظر شما زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مقعدی مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۴ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما آقای دکتر
  من دچار زگیل مقعدی شدم میخاستم بدونم
  البته درناحیه ران پا و گردن وزیر بغل هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس های ارسالی شواهدی از زگیل مقعدی واضح دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آیا با یه بار پاپ اسمیر میتوان تشخیص زگیل تنا سلی داد .با اینک علایمی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

    

 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من روی مقعد وناحیه تناسلی چندتا خال دیدم،اونایی که روی ناحیه تناسلی هست دکتر زنان گفت خال هستن،چند روز بعد متوجه وجور همون شکل ها روی مقعد شدم،باید برای تشخیص دقیق به چه پزشکی مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Ali جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام دکتر این عکسهایی که دادم زیر کلاهک تناسلیه میخاستم بدونم زگیله؟ اندازش یک میلیمتره
  دلیلش چیه واسه چی زده من تاحالا هیچ رابطه ای نداشتم تعجب کردم الان میبینم زگیل زدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر