آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

برداشتن خال با لیزر یا آر اف – بهترین روش چیست؟

برداشتن خال با لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش ها و در عین حال بسیار ایمن می باشد. خال صورت بجز در یکی دو جای استثنایی در هر کجای صورت که باشد ظاهر خوبی برای فرد ایجاد نمی کند.

اکثر خالها تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند. درون ملانوسیت ها ماده ی رنگی به نام ملانین تولید می شود ورنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده ی رنگ پوست است. تجمع بیش از حد ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست باعث ایجاد خال می شود. گاهی این تجمع با بالا آمدن پوست همان ناحیه همراه می شود که نتیجه ی آن خال برجسته است.

برداشتن خال با لیزر - خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

برداشتن خال با لیزر – خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

روش های متعددی برای برداشتن خال وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود. به همین دلیل برداشتن خال با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می گردد زیرا شانس اسکار و باقی ماندن جای آن کمتر است.

 اِسکار یکی از معضلات زیبایی است و در عمل، درمان قطعی برای اسکار وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود برای برداشتن خالها به هیچ وجه از روش های جراحی استفاده نشود و تا حد امکان برداشتن خال با لیزر  انجام گردد مگر در مواقع ضرورت که نتوان از آن کمک گرفت.

از دیگر روش های خال برداری استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خون رسانی به ناحیه مختل می گردد.

اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود. اشکال اصلی در روش کرایو، عدم تعیین عمق آسیب بافتی است زیرا قوام لایه های زیرین پوست تخمینی است و ممکن است سرمای زیاد باعث نکروز لایه های عمقی پوست و ایجاد اسکار گردد.

از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خالها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال است.

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن 60 ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن ۶۰ ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

یکی از بهترین روش ها برداشتن خال با لیزر  است. در روش برداشتن خال با لیزر  عمق آسیب بافتی به طور دقیق تعیین می شود  این روش برای خالهای مسطح پوستی و یا خالهای جانکشنال (ریشه دار) تنها روش است. حتی می توان از آروش برداشتن خال با لیزر جهت برداشتن خال های ناحیه ی اطراف چشم و پلک ها نیز با محافظت از چشم استفاده کرد. اما گران بودن تکنولوژی به کار رفته و آسیب بافتی مبتنی بر ایجاد حرارت و نتیجتا طولانی شدن زمان ترمیم از نکات قابل تامل برداشتن خال با لیزر  است. در این روش روند بهبودی اولیه تا ۲ هفته به طول می انجامد.

لیزر یکی از دقیقترین روش ها است که هیچگونه عارضه جانبی یا خطر ایجاد سرطان و یا عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برداشتن خال با لیزر - خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

برداشتن خال با لیزر – خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

یکی از روش های بسیار مدرن که در بسیاری از مراکز زیبایی به منظور خالبرداری از آن استفاده می شود روش رادیوفرکانسی یا آر. اف است. تکنولوژی آر. اف متکی بر تولید و انتقال امواج مایکرووِیو بر سطح پوست است. در این روش به آسانی می توان عمق آسیب بافتی را تعیین نمود و در صورت آگاهی پزشک از ساختمان های پوست و تسلط کافی بر تکنولوژی آر. اف RF احتمال ایجاد اسکار یا جای زخم تقریبا صفر است. از آنجا که اساس آر. اف بر ایجاد حرارت نیست معمولا بهبودی و ترمیم ضایعه ی ایجاد شده از سایر روش ها سریع تر است.

قیمت مقرون به صرفه ی روش آر. اف از دیگر نقاط قوت این تکنیک است. توانایی آر. اف در برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) منحصر به فرد است و با هیچ روش دیگری به خوبی آر. اف نمی توان خال های این نواحی را برداشت. بر این اساس بهترین روش برداشتن خال و ضایعات مشابه پوستی آر. اف است.

خال گوشتی

برداشتن خال گوشتی صورت با آر اف

از ضایعاتی دیگری که به خوبی با آر اف قابل برداشتن است Skin Tag  یا میخچه های پوستی است. همچنین زگیل ها نیز به خوبی با آر اف قابل برداشتن است. البته در زگیل های راجعه با توجه به ماهیت ویروسی بیماری بهترین روش استفاده از لیزر و از بین بردن ویروس در عمق پوست می باشد.

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

نمونه هایی از میخچه های پوستی Skin Tag که به آر اف پاسخ داده است، در زیر نشان داده شده است.

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف

برای حذف خال با روش آر اف یا لیزر در صورتی که منعی از نظر پزشکی وجود نداشته باشد، با یک بی حسی موضعی بدون هر گونه درد یا خونریزی در مدت کوتاهی ضایعه از پوست حذف می گردد. معمولا طی ۲ هفته بهبودی اولیه حاصل خواهد شد.

میخچه روی پوست سبزه

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

 

توصیه می کنم ویدئو زیر که روند درمان یک خال با لیزر را نشان داده است مشاهده فرمائید

 

 

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

 

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری و درمان خال صورت

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناهید دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  دختری هستم بیست وهفت ساله,,دیروزکه به حمام رفتم درتاریخ۸/۸متوجه شدم یه جوش کوچک وقرمزرنگی دقیقادربالای سرآلت تناسیلیم بوجوداومده که دست هم بهش میزنم یه مقداردردداره,,باتوجه به اینکه احتمالا نزدیک پریودبشم,,نمیدونم شایدژیلتم کثیف بوداونروزیاحولم کثیف بود!اصلاهم سابقه نداشتم,,بخدااولین بارم!دارم میمیرم ازنگرانی!نکنه سرطان!توروخداراهنماییم کنیدآقای دکتر؟یه دارویی یه تجویزی؟شمارتونم saveکردم توگوشیم تلگرامتونم دارم,,خواهشاراهنماییم کنید,,واقعانمیدونم بایدچیکارکنم باهاش؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت یا آنژیوکراتوم یا اگزما برات مطرح باشه.
   نگران نباش بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   علی الحساب کمپرس گرم ممکنه کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر zizizamani چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  چندروزی هست ک روی بیضه های همسر من .دونه ای شبیه سوزه ای هست ک یکم بزرگتر شده و حالا سرش سیاه شده و کنده شد و خیلی خون اومدتقریبا شبیه دونه ای ک تو یه عکساتون نوشتین اپیدرماله.منتهی سرش قرمز شده بود و چرکی .میخواستم ببینم چیه خیلی نگرانه خودش ایا چیز خطرناکیه.خواهش مییکنم سریع جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا آنژیوکراتوم مطرح باشد که هیچگونه خطری ندارد
   مراقب باش به ناحیه ضربه وارد نشود
   برای بررسی دقیقتر نیز به پزشک مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر هانی سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  میخواستم بدونم برای اینکه بفهمیم مشکل هورمونی داریم یا نه چه آزمایشی باید انجام بدیم.یعنی آزمایش باید شامل چه مواردی باشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   آزمایشات متعددی ممکن است لازم باشد
   موفق
 • تصویر کاربر آنا سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد واقعاً ممنون از شما که به سوالات ما پاشسخ می دهید عذر می خوام دو سوال دیگر دارم لکههای سفید رنگ ریز لب بالا مربوط به چیست آیا خطرناک است؟ هیچ برجستگی ندارد ، ضمناً زگیل تناسلی گفتم غدد بارتولن من برجسته شده و نیاز به باز شدن دارد اما پزشک به دلیل باقی ماندن جای بخیه تا کنون آن را جراحی نکرده آیا امکان دارد ناحیه واژن عوض شود با عمل کیست غدد بارتلن؟ من مجرد هستم .3 سال پیش یک عدد زگیل داشتم که با پماد آلوویر و تریامیسکوت ان ان کاملاً محو شده و چشمی پزشک چیزی مشاهده نکرده . یک دنیا سپاسگزارم . شما بسیار انرژی مثبت دارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بر اساس عکس ارسالی به نظر می رسد فوردایس لب مطرح باشد که اصلا خطری ندارد
   ممکن است کیست های بارتولن را بتوان با لیزر درمان نمود
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر sorayamoghadami پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام من امروز متوجه شدم که دو و سه نا جوش سیاه روی پوست الت تناسلی من به وجود اومده و من به شدت نگران لطف میکنید راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره هرچه سریعتر برای درمان اقدام کنی
   ممکنه زگیل تناسلی یا کراتوز سبوربک مطرح باشد
   ممکنه نیاز له نمونه برادری باشد
   معمولا لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر صالحی چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد
  ممنون ازینکه با صبر و حوصله جوابگو هستید.
  آقای دکتر میشه لطف کنید بگید بعد از درمان و در طی دوره درمان زگیل مقعدی از چه ویتامین هایی باید استفاده کرد؟ و بهتره چه مواد غذایی رو استفاده کنیم؟
  آیا قرص immunace برای تقویت سیستم ایمنی مفید هست یا خیر؟
  من قبل از درمان و قبل از تزریق واکسن گارداسیل آزمایش خون دادم و تعداد گلبلول های سفید 4990 هستد کتر گفتند سیستم ایمنی بدنت مشکلی نداره ولی برای تقویت سیستم ایمنی بدنم بهتره چه ویتامین هایی استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   قرص Immunace کمک کننده است
   مصرف میوه و سبزیجات تازه نیز کمک کننده است
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   نوشابه های گاز دار و الکل مضر هستند
   موفق
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روز قبل در اطراف پوست آلت و بیضه متوجه پرزهایی شبیه مو شدم ک)یا کرم(ه رنگ پوست بود و پراکندگی داشت . با داروی موبر نرفت و با تیغ اونها رو جدا کردم اما انگار هنوز اثارش هست
  متاسفانه امروز دیدم بین سینه های خانمم هم همون پرزها وجود داره !
  بنظرتون دچار چه بیماری شدیم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت به اتفاق همسرت به پزشک مراجعه کنی
   از هرگونه دستکاری ضایعات پرهیز کن
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید امیر هستم16ساله از اصفهان بخدا واقعا دارم رنج میکشم هم زگیل تناسلی دارم هم دست ها و روی پیشانی خود پر از زگیل ریز است ولی دست هاییم ناجور زگیل وجود داره حدود شیش هفتا هم زگیل تناسلی زیر نافم ب وجود اماده است تورو خدا ی کاری واسم بکنید خیلی اذیت میشم ی دونه هم رو لبم بود ک از اعصابنیت چیدمش اقای دکتر ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۶ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره یک اریابی دقیقتر برات انجام شود
   بروز زگیل تناسلی در سن تو خیلی غیر معمول است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر از نظر سیستم ایمنی برات به عمل بیاد
   با توجه به گستردگی زگیل ها ممکن است نیاز به جلسات متعدد درمانی باشد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر هدآ سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر، من نزدیک سه ساله پوسته سرم دچار قارچ سطحی شده و به هر پزشکی که مراجعه میکنم و تحت درمان قرار میگیرم فقط در مراحل درمانی جواب میده بعد از اون مراحل دوباره دچار خارش سر، ریزش مو وپوسته پوسته شدن سرم میشم و هیچ درمانی قطعی نبوده {اخرین دارویی که مصرف کردم لوسیون کلوتریمازول بوده}گرچه قبلا به این شدت نبود حدودا یک ماهه حتی وقتی از حمام میام به محض خشک شدن موهام دوباره پوسته پوسته میشه سرم شامپو های ضد شوره زیاد با قیمت های بالا هم استفاده کردم ولی تاثیری نداشته ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر یک نمونه برداری و کشت از نظر قارچ انجام گردد
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  امیدوارم حالتان خوب باشد
  ببخشید بعد از اصلاح ناحیه تناسلی متوجه قرمزی شدم، میخواستم ببینم ایا عکس ارسالی زگیل است یا نه.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت از نظر زگیل تناسلی بررسی های لازم انجام شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر