تفاوت HPV و هرپس چیست؟

تفاوت HPV و هرپس چیست؟

فهرست مطالب

بسیاری از بیماران با دیدن زائده در ناحیه تناسلی خود، هراسان به پزشک مراجعه می کنند، بدون اینکه از مشکل خود مطلع باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با دو عامل اصلی زائده های تناسلی یعنی HPV و هرپس آشنا کنیم. یکی عامل تبخال و دیگری عامل زگیل است.

ویروس HPV و هرپس

با توجه به شباهت هایی که دو بیماری هرپس و HPV با یکدیگر دارند ممکن است برخی افراد در تمایز این دو از یکدیگر با دشواری مواجه شوند. هر دوی این بیماری ها ضایعات پوستی نامطلوبی را ایجاد کرده، قابل درمان نبوده و تا به امروز رایج ترین بیماری های منتقل شونده جنسی در ایالات متحده امریکا هستند.

هرپس چیست؟

هرپس که در که ضایعه پوستی ناشی از آن معمولا به شکل تبخال دیده می شود، یک عفونت بسیار رایج است که از هر 6 فرد 1 نفر را به خود مبتلا می کند. هرپس دو گونه دارد که با نام های ویروس هرپس سیمپلکس 1 و 2 (HSV- 1, HSV- 2) شناخته می شوند. این ویروس می تواند پوست و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. تشخیص این نوع هرپس از طریق زخم هایی است که ایجاد می کند.

تفاوت انواع 1 و 2 ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

ویروس های هرپس صرف نظر از نوع خود زخم هایی دردناک و آزار دهنده ایجاد کرده و تقریبا در هر ناحیه ای از بدن می توانند بروز دهند. تفاوت اصلی بین این دو گونه چنین است که نوع 1 بیشتر در داخل یا اطراف دهان و نوع 2 بیشتر در نواحی تناسلی سبب بروز زخم می شوند.

سازمان بهداشت جهانی در یک مطالعه جدید بیان داشت که از هر 3 نفر با سن کمتر از 50 سال 2 نفر به این نوع هرپس ابتلا دارند. با اینکه درصد افراد مبتلا به هرپس تناسلی کمتر است اما باز هم به رقم قابل توجه 16 درصد می رسد. با صرف نظر از محل زخم، این دو نوع تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

بیماری هرپس عامل تبخال چشمی و تبخال تناسلی

آیا تبخال ناشی از هرپس است؟

بلی، افرادی که تا به حال در ناحیه دهان خود تبخال داشته اند به هرپس دهانی مبتلا هستند. صرف نظر از ننگ اجتماعی که با هرپس تناسلی همراه است، تبخال و هرپس تناسلی از عفونتی یکسان منشا می گیرند.

علائم هرپس

هرپس دهانی سبب بروز تبخال های رایج درون یا اطراف دهان می شود. هرپس تناسلی دقیقا شبیه به هرپس دهانی است با این تفاوت که تبخال ها و جوش های کوچک در ناحیه تناسلی بروز می دهند. با اینکه این زخم ها می توانند دردناک و دچار خارش شوند اما به صورت خود به خودی نیز رفع می شوند. صرف نظر از محل ابتلا به هرپس، افراد در صورت ابتلا دو مرحله از هرپس را تجربه می کنند.

اولین مرحله هرپس معمولا سبب بروز شدید ترین علائم همچون تاول، زخم، تورم گره های لنفی، علائم شبه آنفلوآنزا، درد مفاصل، تب و سردرد می شود. علائم عفونت اولیه معمولا در زنان شدید تر بوده و معمولا ظرف چند هفته رفع می شوند. دومین مرحله تحت عنوان هرپس عود کننده یاد شده و معمولا تنها شامل علائمی است که هرپس با آن ها شناخته می شود. شدت این زخم ها را می توان با استفاده از دارو های تجویزی کاهش داد.

HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) رایج ترین عفونت منتقل شونده جنسی در ایالات متحده آمریکا می باشد. این ویروس انواع مختلفی دارد که هر نوع سبب بروز علائم متفاوتی نیز می شود. باور بر این است که نزدیک به 80 درصد افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در مرحله ای از زندگی خود به ویروس HPV دچار می شوند. علت این انتشار توانایی ویروس در انتقال از طریق هر گونه فعالیت جنسی و تماس پوست به پوست می باشد.

HPV عامل زگیل تناسلی

انواع ویروس پاپیلومای انسانی را بشناسید

بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد. اغلب انواع HPV بی خطر بوده و افراد بدون داشتن آگاهی از ابتلای خود ناقل بیماری هستند که علت شیوع گسترده این بیماری نیز همین است. برخی انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های تناسلی شوند که اغلب نیز قابل درمان خواهند بود.

مطالعات نشان داده اند که انواع 6، 11، 16 و 18 ویروس HPV می توانند سبب بروز سرطان در نواحی دهانه رحم، واژن، فرج و مقعد شوند.

انواع 16 و 18 به تنهایی عامل نزدیک به 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند. همچنین، در میان تمامی انواع ویروس HPV انواع 6 و 11 مسئول بروز 90 درصد زگیل های تناسلی می باشند.

علائم ابتلا به HPV

HPV به عنوان عامل اصلی زگیل های تناسلی شناخته شده و بسته به نوع خود می تواند سبب بروز انواعی از سرطان ها شود.

آیا با توجه به کم یا بی علامت بودن HPV باز هم باید نگران ابتلا به آن بود؟ با اینکه HPV ممکن است علائمی را ایجاد نکند اما می تواند در حال ایجاد آسیب های گسترده تری باشد. تحقیقات HPV را با بروز تغییرات سلولی غیر طبیعی ارتباط داده اند که بسته به نوع خود می تواند سبب ایجاد انواع سرطان ها شوند. انواع 6، 11، 16 و 18 عامل ایجاد اغلب سرطان های مرتبط با HPV هستند. سرطان های دهانه رحم، آلت تناسلی مردانه و مقعد رایج ترین انواع سرطان های ناشی از HPV هستند. خوشبختانه، امکان ابتلا به سرطان در مبتلایان به HPV شایع نبوده و احتمال بروز زگیل های تناسلی ناخوشایند بیشتر است.

مقایسه HPV و هرپس

این دو بیماری بسیار مشابه اما متفاوت هستند. در زیر مقایسه ای کوتاه و دقیق از این دو بیماری آورده شده است:

آیا HPV و هرپس یکسان هستند؟ خیر این موارد بیماری های جنسی متفاوتی هستند که می توانند سبب ایجاد برآمدگی، کهیر یا زخم در نواحی یکسانی از بدن شوند. با چشم پوشی از این شباهت، هرپس و HPV تقریبا به طور کامل با یکدیگر تفاوت دارند.

 

این دو بیماری منتقل شونده جنسی اغلب از نظر ایجاد ضایعات پوستی شناخته می شوند. هر دوی این بیماری ها غیر قابل درمان بوده، از طریق تماس جنسی منتقل شده و علائم آن ها از طریق مصرف دارو کنترل می شود. هر کدام از این عفونت ها انواع مختلفی دارد که این تعداد در هرپس 2 و در HPV به بیش از 100 نوع می رسد.

در حالی که هر دو سبب ایجاد مشکلات پوستی می شوند اما تظاهرات بالینی آن ها با یکدیگر متفاوت است. هرپس سبب ایجاد زخم هایی در اطراف یا درون دهان و نواحی تناسلی می شود. HPV برخلاف هرپس، اغلب دارای علائم نبوده اما معمولا عامل ایجاد زگیل های تناسلی است. HPV به دلیل توانایی سرطان زایی خود نسبت به هرپس خطرناک تر است. البته، در این زمینه بحث های فراوانی وجود دارد. هر دوی این عفونت ها از طریق تماس جنسی انتشار می یابند اما HPV می تواند از طریق تماس ساده پوست به پوست نیز منتقل شود.

 هرپسHPV
راه انتقالمایعات بدن و سکس های دهانی، مقعدی یا واژینالتماس پوست به پوست و سکس های دهانی، مقعدی یا واژینال
قابلیت درماننداردندارد
علائمزخم های نزدیک دهان یا نواحی تناسلیاغلب ندارد. زگیل های تناسلی و یا سرطان
پیشگیریکاندوم ها خطر ابتلا به هرپس تناسلی را کاهش می دهندواکسن HPV خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد
شیوع90  درصد جامعه به نوع 1 و 16 درصد به نوع 2 ویروس هرپس ابتلا دارند.75 تا 80 درصد جامعه به HPV ابتلا دارند

درمان بیماری های HPV و هرپس

در ادامه موثرترین روش های درمان و مهار نشانه های این دو بیماری را بررسی می کنیم.

درمان هرپس

ابتلا به هرپس با اینکه زندگی فرد را تهدید نمی کند اما می تواند آزار دهنده باشد. هیچ درمانی برای انواع 1 و 2 ویروس هرپس وجود ندارد اما دارو های ضد ویروسی همچون زوویراکس می توانند برای کمک به رفع سریع تر زخم ها و کاهش تعداد دفعات بروز آن ها تجویز شوند. این دارو ها به طرز موثری عوارض هرپس بر زندگی فرد را کاهش داده و تنها در اختیار افرادی قرار می گیرند که از طریق آزمایش های معتبر ابتلای آن ها به این ویروس تشخیص داده شده است. در صورت ابتلا به هرپس توصیه می شود که افراد به پزشک مراجعه کنند تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر درباره هرپس، دارو های تجویزی مناسب را نیز دریافت کنند.

درمان HPV

انواع ویروس HPV نیز همانند هرپس با اینکه علائم آن قابل مداوا است اما خود بیماری قابل درمان نیست. واکسن های HPV همچون گارداسیل در صورتی که در ابتدای دوره نوجوانی دریافت شوند می توانند فرد را از ابتلا به ویروس های HPV در آینده محافظت کنند.

در صورت ابتلا به HPV تنها اثراتی که مشاهده می شوند زگیل های تناسلی هستند که امکان دارد به صورت خود به خود نیز رفع شوند. در غیر اینصورت، می توان از دارو های تجویزی موجود برای درمان آن ها بهره گرفت. راه های زیادی برای درمان تغییرات سلولی غیر طبیعی ناشی از HPV وجود دارد اما در صورت آگاهی فرد از ابتلای خود استفاده از دارو می تواند یکی از این راه ها باشد. تشخیص اولیه از طریق انجام آزمایش، اقدامی کلیدی جهت پیشگیری از بروز سرطان های مرتبط با HPV می باشد.

درمان زگیل با لیزر

آیا واکسن HPV خطر ابتلا به HPV یا سرطان را رفع می کند؟

خیر، انواع مختلف واکسن های HPV تنها در برابر ابتلا به سرطان یا زگیل های تناسلی ناشی از تعدادی از انواع HPV مصونیت ایجاد می کنند. این واکسن ها انواعی از HPV را هدف قرار می دهند که احتمال سرطان زایی در آن ها بیشتر است. به همین دلیل این مصونیت در برابر تمامی انواع HPV نبوده و خطر ابتلا به این ویروس به صورت کامل رفع نمی شود. امکان دارد حتی در صورت استفاده از واکسن، فرد به انواع دیگری از ویروس HPV مبتلا شود. صرف نظر از ابتلا به HPV یا دریافت واکسن آن، باز هم امکان ابتلا به سرطان وجود دارد.

چگونه از HPV و هرپس پیشگیری کنیم؟

تنها راه ایمنی از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی اجتناب از هر گونه فعالیت جنسی است. با این حال، رابطه جنسی ایمن جایگزینی عملی، معقول و پایدار است.
استفاده مداوم از کاندوم و انجام متداول آزمایش های بیماری های جنسی خطر ابتلا به HPV و هرپس را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. در صورتی که دارای فرزند هستید، واکسینه کردن فرزندان خود در اوایل نوجوانی می تواند آن ها را از ابتلا به سرطان های ناشی از HPV در آینده مصون نگه دارد.

صرف نظر از تفاوت های بین این دو بیماری، هر دوی این موارد به مراتب خطرات کمتری نسبت به دیگر بیماری های منتقل شونده جنسی دارند. با اینکه این احتمال کمتر است اما افراد می توانند به همان روش ابتلا به هرپس یا HPV به ویروس ایدز یا بیماری سیفلیس ابتلا یابند. همچنین، برخی علائم بین بیماری های جنسی مشترک هستند. این موضوع به همراه اهمیت دریافت یک تشخیص دقیق، دلایل روشنی برای بیان اهمیت انجام آزمایش ابتلا به بیماری های جنسی می باشند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام و عرض ادب من دو سال پیش متوجه شدم خال پشت کمرم تغییر رنگ داده ولیکن تا الان یعنی از دو سال پیش تا الان تغییری از نظر اندازه و رنگ نداشته عکسشو خدمتتون ارسال میکنم میخوام ببینم آیا این خال خطرناک هست ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش معاینات ادواری توسط پزشک فراموش نشه

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب جناب دکتر من بیمار شما هستم برای درمان زگیل تناسلی یک قطره و یک پماد تجویز کرده بودین متاسفانه قطره از دستم افتاد ریخت و من نسخه رو هم گم کردم که مجدد بگیرم اگر امکان داره اسم قطره رو بفرمائید یه شیشه خیلی کوچک بود و قطره رنگ تیره داشت سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   قطره پدوفیلین 5 درصد - بسیار با احتیاط استفاده شود

   موفق

 • تصویر کاربر م یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر شما بیمارستان رازی هم هستین؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام. 40 ساله و مجرد هستم. تا به حال تماس جنسی نداشته ام. مدت یک ماه است که متوجه وجود یک زائده در قسمت بالای رحم شده ام. این زائده در قسمت مخاطی و در معرض ترشحات نیست. محل آن طوری است که با چشم دیده میشود. در قسمت صورتی رنگ رحم است و رنگ آن قرمز و خونی است زبر هم نیست. درد و خارش و ترشح ندارد. طوری که احساس میکنم خال گوشتی باشد. چون پوست من خال گوشتی زیاد می سازد در قسمت گردن، دور چشم، و حتی کشاله ران نزدیک رحم، خال گوشتی دارم و با افزایش سن تعدا خالهای گوشتی من بیشتر می شود. تازگی نگرانم نکند چیزی غیر از خال باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا اسکین تگ یا آنژیوکراتوم مطرح باشد که معمولا خطری ندارد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش

 • تصویر کاربر ملیحه یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من 4 ماه باردارم چند هفته پیش متوجه شدم زگیل تناسلی دارم به دکتر مراجعه کردم و به روش فریز یا کرایو درمانم کرد بعد از چند روز احساس سوزش و خارش در لبه های واژنم داشتم که دوباره به پزشک مراجعه کردم و با معاینه گفت از اسپره halibut استفاده کن من در حال حاضر واقع نمی دونم باید چیکار کنم خیلی ترسیدم میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل بعد از زایما ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی

   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر ماهیانه بسیار کمک کننده است

   زایمان به صورت طبیعی ممنوع است و بهتر است سزارین انجام شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود در زمان بارداری را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   دارو درمانی با پدوفیلین یا آلدرا در دوران بارداری ممنوع است

   موفق

 • تصویر کاربر س پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام
  من از سنی پایین متوجه این زایده ها شدم و از نظر ظاهری بسیار آزار دهنده هستند .
  تعدادشان هم بسیار بالاست و دور تا دور ختنه گاه و روی الت من هستند .
  میخواستم ببینم برای درمان چه راهی هست و هزینه اش چقدر است ؟
  اگر امکانش هست لطفا در تلگرام پاسخ بدید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه به دلیل اشکال در ثبت سوال یا اشکال در ای میل ، سوال تو توسط سیستم به عنوان اسپم شناسایی شده است
   لذا پیشنهاد می کنم مجددا نسبت به ثبت سوال (البته با دقت) اقدام کنی یا مقالات زیر را در مورد زگیل تناسلی در مردان و روش های درمان زگیل تناسلی مطالعه کنی
   http://yon.ir/usNqK
   همچنین مقاله زیر در مورد زگیل تناسلی در زنان را با دقت مطالعه کن
   http://yon.ir/Xi375
   امیدوارم کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر M شنبه ۲۰ آبان ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من مهر ماه واكسن گارداسيل و زدم نوبت بعديش اذر ميشه؟وجاي زگيل كرايو كردم خارش داره پوستش خشكه پمادي ميشه استفاده كرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ آبان ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی دارد ولی کرم زینک اکساید ممکن است کمک کننده باشد
 • تصویر کاربر غفاري شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  با سلام. روي آلت تناسلي و بالاي آن زخمهاي كوچكي بوجود اومده. با توجه به اينكه شهرستان هستم ميخواستم بدونم به چه پزشكي مراجعه كنم؟ با تشكر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک (پوست یا ارولوژیست یا پزشک عمومی یا عفونی) مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من یه خال ابی بین موهای سرم دارم اول مثل یه جوش بوذ و چون فک میکردم جوشه دستکاریش میکردم و خون میفتاد تومدت زمان خیلی کمی حدودا دوسه ماه بزرگ و گوشتی و برامده ومیشه گفت سورمه ای مایل به سیاه شد حدودا نیم سانته قطرش و گاهی پوسته پوسته میشه
  دکتر بم گفت که چیزی نیس و میسوزونیمش ولی من شنیدم که پزشکا بیشتر نظرشون بت جراحی ونه لیزر و اینکه ایا احتمال سرطانی بودنش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 5 سال پیش)
   سلام زهرا جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه تغییر اندازه یا شکل در خال ایجاد شده است بهتره قبل از هر اقدامی یک نمونه برداری انجام گردد
   ممکن است بتوان از لیزر یا جراحی برای از بین بردن خال استفاده نمود
   موفق
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدودا هفت یا هشت تا خال روی صورتم هستن که میخام ورشون دارم....
  اول اینکه باید چیکار کنم
  دوم میخاستم حدود هزینشو بدونم بعد اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ خرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام محسن جان
   مهمترین اقدام بررسی از نظر خال های مشکوک است.
   در اینگونه موارد در صورتی که امکان انجام لیزر باشد بهترین اقدام لیزر است
   هزینه ها اصلا قابل پیش بینی نیست و پس از معاینه مشخص خواهد شد
   اگر تهران هستی در اولین فرصت با کلیه سوابق دارویی وآزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر