تفاوت HPV و هرپس چیست؟

تفاوت HPV و هرپس چیست؟

فهرست مطالب

بسیاری از بیماران با دیدن زائده در ناحیه تناسلی خود، هراسان به پزشک مراجعه می کنند، بدون اینکه از مشکل خود مطلع باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با دو عامل اصلی زائده های تناسلی یعنی HPV و هرپس آشنا کنیم. یکی عامل تبخال و دیگری عامل زگیل است.

ویروس HPV و هرپس

با توجه به شباهت هایی که دو بیماری هرپس و HPV با یکدیگر دارند ممکن است برخی افراد در تمایز این دو از یکدیگر با دشواری مواجه شوند. هر دوی این بیماری ها ضایعات پوستی نامطلوبی را ایجاد کرده، قابل درمان نبوده و تا به امروز رایج ترین بیماری های منتقل شونده جنسی در ایالات متحده امریکا هستند.

هرپس چیست؟

هرپس که در که ضایعه پوستی ناشی از آن معمولا به شکل تبخال دیده می شود، یک عفونت بسیار رایج است که از هر 6 فرد 1 نفر را به خود مبتلا می کند. هرپس دو گونه دارد که با نام های ویروس هرپس سیمپلکس 1 و 2 (HSV- 1, HSV- 2) شناخته می شوند. این ویروس می تواند پوست و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. تشخیص این نوع هرپس از طریق زخم هایی است که ایجاد می کند.

تفاوت انواع 1 و 2 ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

ویروس های هرپس صرف نظر از نوع خود زخم هایی دردناک و آزار دهنده ایجاد کرده و تقریبا در هر ناحیه ای از بدن می توانند بروز دهند. تفاوت اصلی بین این دو گونه چنین است که نوع 1 بیشتر در داخل یا اطراف دهان و نوع 2 بیشتر در نواحی تناسلی سبب بروز زخم می شوند.

سازمان بهداشت جهانی در یک مطالعه جدید بیان داشت که از هر 3 نفر با سن کمتر از 50 سال 2 نفر به این نوع هرپس ابتلا دارند. با اینکه درصد افراد مبتلا به هرپس تناسلی کمتر است اما باز هم به رقم قابل توجه 16 درصد می رسد. با صرف نظر از محل زخم، این دو نوع تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

بیماری هرپس عامل تبخال چشمی و تبخال تناسلی

آیا تبخال ناشی از هرپس است؟

بلی، افرادی که تا به حال در ناحیه دهان خود تبخال داشته اند به هرپس دهانی مبتلا هستند. صرف نظر از ننگ اجتماعی که با هرپس تناسلی همراه است، تبخال و هرپس تناسلی از عفونتی یکسان منشا می گیرند.

علائم هرپس

هرپس دهانی سبب بروز تبخال های رایج درون یا اطراف دهان می شود. هرپس تناسلی دقیقا شبیه به هرپس دهانی است با این تفاوت که تبخال ها و جوش های کوچک در ناحیه تناسلی بروز می دهند. با اینکه این زخم ها می توانند دردناک و دچار خارش شوند اما به صورت خود به خودی نیز رفع می شوند. صرف نظر از محل ابتلا به هرپس، افراد در صورت ابتلا دو مرحله از هرپس را تجربه می کنند.

اولین مرحله هرپس معمولا سبب بروز شدید ترین علائم همچون تاول، زخم، تورم گره های لنفی، علائم شبه آنفلوآنزا، درد مفاصل، تب و سردرد می شود. علائم عفونت اولیه معمولا در زنان شدید تر بوده و معمولا ظرف چند هفته رفع می شوند. دومین مرحله تحت عنوان هرپس عود کننده یاد شده و معمولا تنها شامل علائمی است که هرپس با آن ها شناخته می شود. شدت این زخم ها را می توان با استفاده از دارو های تجویزی کاهش داد.

HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) رایج ترین عفونت منتقل شونده جنسی در ایالات متحده آمریکا می باشد. این ویروس انواع مختلفی دارد که هر نوع سبب بروز علائم متفاوتی نیز می شود. باور بر این است که نزدیک به 80 درصد افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در مرحله ای از زندگی خود به ویروس HPV دچار می شوند. علت این انتشار توانایی ویروس در انتقال از طریق هر گونه فعالیت جنسی و تماس پوست به پوست می باشد.

HPV عامل زگیل تناسلی

انواع ویروس پاپیلومای انسانی را بشناسید

بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد. اغلب انواع HPV بی خطر بوده و افراد بدون داشتن آگاهی از ابتلای خود ناقل بیماری هستند که علت شیوع گسترده این بیماری نیز همین است. برخی انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های تناسلی شوند که اغلب نیز قابل درمان خواهند بود.

مطالعات نشان داده اند که انواع 6، 11، 16 و 18 ویروس HPV می توانند سبب بروز سرطان در نواحی دهانه رحم، واژن، فرج و مقعد شوند.

انواع 16 و 18 به تنهایی عامل نزدیک به 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند. همچنین، در میان تمامی انواع ویروس HPV انواع 6 و 11 مسئول بروز 90 درصد زگیل های تناسلی می باشند.

علائم ابتلا به HPV

HPV به عنوان عامل اصلی زگیل های تناسلی شناخته شده و بسته به نوع خود می تواند سبب بروز انواعی از سرطان ها شود.

آیا با توجه به کم یا بی علامت بودن HPV باز هم باید نگران ابتلا به آن بود؟ با اینکه HPV ممکن است علائمی را ایجاد نکند اما می تواند در حال ایجاد آسیب های گسترده تری باشد. تحقیقات HPV را با بروز تغییرات سلولی غیر طبیعی ارتباط داده اند که بسته به نوع خود می تواند سبب ایجاد انواع سرطان ها شوند. انواع 6، 11، 16 و 18 عامل ایجاد اغلب سرطان های مرتبط با HPV هستند. سرطان های دهانه رحم، آلت تناسلی مردانه و مقعد رایج ترین انواع سرطان های ناشی از HPV هستند. خوشبختانه، امکان ابتلا به سرطان در مبتلایان به HPV شایع نبوده و احتمال بروز زگیل های تناسلی ناخوشایند بیشتر است.

مقایسه HPV و هرپس

این دو بیماری بسیار مشابه اما متفاوت هستند. در زیر مقایسه ای کوتاه و دقیق از این دو بیماری آورده شده است:

آیا HPV و هرپس یکسان هستند؟ خیر این موارد بیماری های جنسی متفاوتی هستند که می توانند سبب ایجاد برآمدگی، کهیر یا زخم در نواحی یکسانی از بدن شوند. با چشم پوشی از این شباهت، هرپس و HPV تقریبا به طور کامل با یکدیگر تفاوت دارند.

 

این دو بیماری منتقل شونده جنسی اغلب از نظر ایجاد ضایعات پوستی شناخته می شوند. هر دوی این بیماری ها غیر قابل درمان بوده، از طریق تماس جنسی منتقل شده و علائم آن ها از طریق مصرف دارو کنترل می شود. هر کدام از این عفونت ها انواع مختلفی دارد که این تعداد در هرپس 2 و در HPV به بیش از 100 نوع می رسد.

در حالی که هر دو سبب ایجاد مشکلات پوستی می شوند اما تظاهرات بالینی آن ها با یکدیگر متفاوت است. هرپس سبب ایجاد زخم هایی در اطراف یا درون دهان و نواحی تناسلی می شود. HPV برخلاف هرپس، اغلب دارای علائم نبوده اما معمولا عامل ایجاد زگیل های تناسلی است. HPV به دلیل توانایی سرطان زایی خود نسبت به هرپس خطرناک تر است. البته، در این زمینه بحث های فراوانی وجود دارد. هر دوی این عفونت ها از طریق تماس جنسی انتشار می یابند اما HPV می تواند از طریق تماس ساده پوست به پوست نیز منتقل شود.

 هرپسHPV
راه انتقالمایعات بدن و سکس های دهانی، مقعدی یا واژینالتماس پوست به پوست و سکس های دهانی، مقعدی یا واژینال
قابلیت درماننداردندارد
علائمزخم های نزدیک دهان یا نواحی تناسلیاغلب ندارد. زگیل های تناسلی و یا سرطان
پیشگیریکاندوم ها خطر ابتلا به هرپس تناسلی را کاهش می دهندواکسن HPV خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد
شیوع90  درصد جامعه به نوع 1 و 16 درصد به نوع 2 ویروس هرپس ابتلا دارند.75 تا 80 درصد جامعه به HPV ابتلا دارند

درمان بیماری های HPV و هرپس

در ادامه موثرترین روش های درمان و مهار نشانه های این دو بیماری را بررسی می کنیم.

درمان هرپس

ابتلا به هرپس با اینکه زندگی فرد را تهدید نمی کند اما می تواند آزار دهنده باشد. هیچ درمانی برای انواع 1 و 2 ویروس هرپس وجود ندارد اما دارو های ضد ویروسی همچون زوویراکس می توانند برای کمک به رفع سریع تر زخم ها و کاهش تعداد دفعات بروز آن ها تجویز شوند. این دارو ها به طرز موثری عوارض هرپس بر زندگی فرد را کاهش داده و تنها در اختیار افرادی قرار می گیرند که از طریق آزمایش های معتبر ابتلای آن ها به این ویروس تشخیص داده شده است. در صورت ابتلا به هرپس توصیه می شود که افراد به پزشک مراجعه کنند تا علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر درباره هرپس، دارو های تجویزی مناسب را نیز دریافت کنند.

درمان HPV

انواع ویروس HPV نیز همانند هرپس با اینکه علائم آن قابل مداوا است اما خود بیماری قابل درمان نیست. واکسن های HPV همچون گارداسیل در صورتی که در ابتدای دوره نوجوانی دریافت شوند می توانند فرد را از ابتلا به ویروس های HPV در آینده محافظت کنند.

در صورت ابتلا به HPV تنها اثراتی که مشاهده می شوند زگیل های تناسلی هستند که امکان دارد به صورت خود به خود نیز رفع شوند. در غیر اینصورت، می توان از دارو های تجویزی موجود برای درمان آن ها بهره گرفت. راه های زیادی برای درمان تغییرات سلولی غیر طبیعی ناشی از HPV وجود دارد اما در صورت آگاهی فرد از ابتلای خود استفاده از دارو می تواند یکی از این راه ها باشد. تشخیص اولیه از طریق انجام آزمایش، اقدامی کلیدی جهت پیشگیری از بروز سرطان های مرتبط با HPV می باشد.

درمان زگیل با لیزر

آیا واکسن HPV خطر ابتلا به HPV یا سرطان را رفع می کند؟

خیر، انواع مختلف واکسن های HPV تنها در برابر ابتلا به سرطان یا زگیل های تناسلی ناشی از تعدادی از انواع HPV مصونیت ایجاد می کنند. این واکسن ها انواعی از HPV را هدف قرار می دهند که احتمال سرطان زایی در آن ها بیشتر است. به همین دلیل این مصونیت در برابر تمامی انواع HPV نبوده و خطر ابتلا به این ویروس به صورت کامل رفع نمی شود. امکان دارد حتی در صورت استفاده از واکسن، فرد به انواع دیگری از ویروس HPV مبتلا شود. صرف نظر از ابتلا به HPV یا دریافت واکسن آن، باز هم امکان ابتلا به سرطان وجود دارد.

چگونه از HPV و هرپس پیشگیری کنیم؟

تنها راه ایمنی از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی اجتناب از هر گونه فعالیت جنسی است. با این حال، رابطه جنسی ایمن جایگزینی عملی، معقول و پایدار است.
استفاده مداوم از کاندوم و انجام متداول آزمایش های بیماری های جنسی خطر ابتلا به HPV و هرپس را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. در صورتی که دارای فرزند هستید، واکسینه کردن فرزندان خود در اوایل نوجوانی می تواند آن ها را از ابتلا به سرطان های ناشی از HPV در آینده مصون نگه دارد.

صرف نظر از تفاوت های بین این دو بیماری، هر دوی این موارد به مراتب خطرات کمتری نسبت به دیگر بیماری های منتقل شونده جنسی دارند. با اینکه این احتمال کمتر است اما افراد می توانند به همان روش ابتلا به هرپس یا HPV به ویروس ایدز یا بیماری سیفلیس ابتلا یابند. همچنین، برخی علائم بین بیماری های جنسی مشترک هستند. این موضوع به همراه اهمیت دریافت یک تشخیص دقیق، دلایل روشنی برای بیان اهمیت انجام آزمایش ابتلا به بیماری های جنسی می باشند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  آیا قرص Ahcc برای درمان زگیل تناسلی موثره؟ ممنونم اگر جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر وحید جمعه ۲۴ دی ۰( 1 هفته پیش)
   چیشد جواب؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)

   علیک سلام

   مطالعات علمی در خصوص اثربخشی این دارو هنوز به نتیحه نهایی نرسیده است

   ولی شواهد اولیه نشان ار اثربخشی (تا حدودی) دارد

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضایی سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دوتا مثل زگیل روی شکم وروی التم زده شهرستان هستم بفرمایید پیش چه دکتری برم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Cyrus شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام‌‌ من یک‌چند وقته که بر روی اطراف الت‌جوش‌های ریز ایجاد شده که شبیه به تاول‌های ریز هستن‌‌میخواستم‌بدونم علت‌چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولیبر اساس عکس ارسالی مولوسکوم مطرح است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۵ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر،
  دکتر من و خانم hpv داشتیم
  من 6,7 ماهه زگیل نزدم
  خانمم هم ازمایش hpv منفی شد،
  واکسن هم زدیم،
  آیا ممکنه مجددا همبن تایپ ویروس هایی که داشتیم بازم بهم انتقال بدیم؟
  ۲۷ سالمونه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آبان ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR توصیه می شود

   معاینات ادواری فراموش نشود

   موفق

  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۵ آبان ۰( 3 ماه پیش)
   احتمال انتقال مجدد چقدر هست دکتر جان؟از همین تایپ که داشتیم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   در صورتیکه یکی از طرفین آلوده باشند این احتمال زیاد است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر روشنک جمعه ۲۳ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم آیا کسی که سابقه تبخال نداشته و باخوردن یک میوه تبخال زده و تبخالش بعد دوهفته خوب شده باشه و علائمی هم روی لبش نمانده باشد بازهم میتواند عامل انتقال هرپس یا تبخال باشد؟و اگر بعد دوهفته این فرد را ببوسیم(بوسه دهانی)آیا بازهم امکان انتقال ویروس هست؟و اینکه آیا فردی که هرپس دارد ویروس hpv هم دارد یا خیر؟آیا hpv از طریق دهان قابل انتقال است؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در فاز بدون علامت بیماری شانس انتقال ویروس عملا وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام یکهفته میشه که دونه های ریز روی آلتم میبینم بدون درد و سوزش و خارش چنتا دکتر نشون دادم هر کدوم یه حرفی زدن خواستم بدونم آیا زگیل هست یا نه و اینکه برای درمانش چکار کنم
  الان 5 ماهه هیچگونه رابطه جنسی ندارم و خانمم تستهای سلامت رو دادن و هیچ مشکلی ندارن
  کرمهایی که برای زگیل تناسلی توی داروخانه ها هستن کارایی دارن یا خیر??
  کرایو تراپی بهتر است یا لیزر??
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  چه ازمایشی باید انحام داط تا مطمعن شوی که مبتلا به هرپس هستی یا خیر .علائم دارند
  که بصورت خاوش و سوزش هستن .پماد اسیکلوویر میزنن ولی خیلی تاثیر ندارد لطفا راخممتیی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   تست Anti HSV IgG - IgM کمک کننده است

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اقای دکتر من و همسرم دچار ضایعه زیگیل توقسمت تناسلی شدیم و من ب پزشک زنان مراجعه کردم و متوجه شدم ک دچار زیگیل تناسلی نشدم و فقط ضایعه پوستیشو دارم میخاستم بدونم احتیاجه ک همسرم هم ازمایش انجام بدن یا ایشونم مثل من فقط باید اون ضایعه هارو ازبین ببرن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره علاوه بر درمان ضایعات تست HPV PCR نیز برای خودت و همسرت انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر شهریار دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید
  آیا در عفونت اولیه هرپس تناسلی که پس از ورود ویروس علایمش نمایان میشود،ویروس از جایی وارد شده است که برای اولین بار تاول و دلمه زده است؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله معمولا بروز علائم در ناحیه تماس است

   موفق

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 2 سال قبل زگیل تناسلی داشتم
  و با همسرم رابطه دهانی داشتیم(البته خیلی کم)،و البته در زمان زگیل رابطه نداشتیم،
  الان یکسالی هست که رابطه دهانی نداریم،
  امروز توجه‌کردیم،خانمم جلو زبانش ی دایره ای مانند داشتند که حالت لق داشت و با دندان و یا ناخن تکان میخورد به راحتی،انگار از پایه لق بود و اندازه یک چهارم یک عدس هست اندازه ش،و وقتی با ناخن یا دست بهش دست میزنیم سفید میشه و دوباره به رنگ قبلش برمیگرده،
  اصلا شبیه زگیل های توی‌ گوگل نیست،
  البته دکتر گوش حلق بینی بردم خانمم رو،
  گفت زگیل نیست به احتمال ۹۹ درصد اصلا شبیه زگیل نیست،
  ممکنه فییروم باشه،شایدم چیزی مهمی نباشه،
  ولی ی دوماهی صیر کنید ببینید بزرگ میشه یا خیر.
  نظر شما چیه دکتر؟ایت زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 5 ماه پیش)
   دکتر این عکس،اصلا سفت و سخت نیست،و انگار یکی از پرز های زبانش هست،و کاملا هم با دست یا دندان جابجا میشه
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره برای نمونه برداری و تست HPV PCR اقدام گردد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر