آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میران سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام‌ دکتر همه درمان های برای بیماری گال رو استفاده کردم‌ولی بازم خارش خارش خارش راه چاره چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   درمان گال دشوار نیست

   ممکنه در فرایند ضد عفونی کردن لباس و .... اشکالی وجود داشته باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من کارگرم بیماری قال گرفته متاسفانه دکتر بزدن دارو نوشته پیدا نمیشه کرم لوسیون نوشته میگن تو ایران نیست تورو خدا راهنمایی کنید من میترسم خودم بگیرم زنو بچم اسیر شن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا تمام داروهای مورد نیاز گال در ایران تولید می شود

   نگران نباش و داروخانه های دیگر را امتحان کن

   موفق

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن حدودچهارماهه بدنم خیلی خارش میکنه اول ازدستام شروع شدوالعان تمام بدنموگرفته جوشهای ریزوقرمزکه خیلی خارش میکنه وشب نمیتونم بخوابم العان چندوقته که بچهام هم درگیراین مریضیشدن تمام بدنشون پورشده ازاین جوشهای لطف کنیدیه راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا گال مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر هدیه یکشنبه ۳ بهمن ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام من و شوهرم حدودا ۳ ماهه خارش شدید پوستی دارم و چیزایی مثل جوش رو بدنمون که درحدی میخاره که زخم میشه هر درمانی هم استفاده کردیم قرص شامپو مواد گیاهی و بیشترین مکانش اطراف بکینی و باسن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرامرز چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند وقته بدن پدرم خارش داره مخصوصا در شب شدیدتر میشه دلیلش چی می‌تونه باشه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   شایعترین علت خارش شبانه بیماری گال است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سمیر دوشنبه ۲۰ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دوکتر صایب امی مرز گال دارم خیلی آزیت کرده مرا چی کار کونم یک را حل نجات ازی مرز برایم بگوین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب هر هفته یک بار شامپو لیندا بزن

   هر شب کرم پرمترین بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پر دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من روی پوستم دقیقا بالای واژن یه چیزی مثل جوش زدم حدودا ۳ ماهه ولی جوش نیست امکانش هست زیگیل تناسلی باشه؟رابطه ای هم نداشتم
  عکس هم واستون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

  2. تصویر کاربر پر دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش)
   یعنی موارد مشکوک چی ببینم باید برم تست بدم
   الان دارویی مصرف نکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش)

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزایبی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سریع ترین راه درمان گال به صورت سنتی چی است که از پمادها ولسیونها استفاده نکنیم به خاطر اینکه هم کم گیر میاد هم گرون هستن ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا روش های سنتی تاثیری روی درمان گال ندارند

   موفق

 • تصویر کاربر Mahdi دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  تقریبا ۱سال پیش در کلاهک التم یه لکه به رنگ ساه دیدم تقریبا بعد یه مدت کل کلاهکو گرفت وکل کلاهک به رنگ تیره متمایل شد ولی کامل تیره نشدو اینکه پوستش زبر شد و از نمرمی‌در اومد و الان هم روی کلاهک وبققیه الت لکه های فوردایس هست ،نه درد داره نه سوزش و نه خارش،بنده ۲۲ سالمه و هیچ رابطه جنسی نداشتم.
  تشکر،ممنون میشم اگه جواب بدید چون واقعا فکر کردن بهش زندگیمو مختل کرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد

   موفق

 • تصویر کاربر Shahritar سه شنبه ۷ دی ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام‌یک ماه منو همسرم بدنمون به شدت میخاره و روی الت من یه سری جوش مانند و دوتا تیکه مثل گوشت اضافه زده میخام بدونم زگیل الت تناسلی یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر