آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

درمان جوش زیر پوستی صورت

درمان جوش زیر پوستی صورت همواره یکی از معضلات گروه زیادی از زنان و مردان جوان می باشد. حتی بسیاری از افراد میانسال نیز دچار جوش زیر پوستی می شوند و باعث کاهش اعتماد به نفس و سرخوردگی و افسرگی می شود. اکثر این گروه اقدامات گوناگونی برای درمان جوش زیر پوستی صورت خود انجام داده اند که بعضا نا موفق بوده یا اثرات کمی دارد.

در اینجا سعی داریم تا با شناخت انواع جوشهای  و علل زمینه ساز آن، جدیدترین و بهترین روش های درمان جوش زیر پوستی صورت را برای هر گروه معرفی کنیم.

راهکارهای درمان جوش زیر پوستی

جوش زیر پوستی صورت در واقع شایعترین مشکل پوستی در همه دنیا است. جوش زیر پوستی بیشتر در صورت زنان دیده می شود و معمولا برای درمان جوش زیر پوستی (ناشی از آکنه) نیاز به اقدامات متعددی می باشد و گاهی مواقع نیز درمان جوش زیر پوستی صورت بسیار دشوار خواهد بود.

برای درمان جوش زیر پوستی صورت مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز بیماری است در غیر اینصورت اکثر  موارد درمان جوش زیر پوستی نتایج کوتاه مدتی را به همراه خواهد داشت. البته در برخی موارد جوشها و آکنه علت مشخص خارج از بدن دارند. مثلا جوش زیر پوستی صورت و آکنه دارویی بعلت داروهای استروییدی یا آکنه بعلت فشار روی پوست، صابونها، گرما و رطوبت، مواد آرایشی چرب که می توان با رفع آن علت دربهبودی بیماری موثر بود.

بنابراین بهتر است برای درمان جوش زیرپوستی به دکتر پوست و مو مراجعه کنید. با این حال، راهکارهای خانگی زیر در درمان جوش می‌تواند موثر باشد:

رفع جوش زیر پوستی با خمیر دندان

رفع جوش زیر پوستی با خمیر دندان

اندازه یک نخود، خمیر دندان سفید کننده را روی انگشت خود بگذارید و آنرا روی جوش صورت بمالید. برای اثربخشی صبر کنید تا خمیردندان تا صبح روی صورت باشد و سپس آنرا با آب ولرم شستشو دهید. این‌کار را تا زمان رفع جوش زیر پوستی ادامه دهید.

توجه: برخی پوست‌ها نسبت به خمیر دندان حساس هستند. در صورت مشاهده هرگونه حساسیت، از این روش استفاده نکنید.

درمان جوش های زیر پوستی با کمپرس گرم

درمان جوش های زیر پوستی با کمپرس گرم

برای این منظور یک پارچه تمیز برداشته و آنرا با گرم بخیسانید و روی جوش قرار دهید. بهتر است این کار را سه الی چهار مرتبه به طور روزانه تکرار کنید تا جوش‌ها درمان شود. علاوه‌بر این می‌توانید از چای کیسه‌ای سیاه هم استفاده کنید، چرا که چای علاوه بر درمان به کاهش التهاب جوش هم کمک می‌کند.

عسل برای رفع جوش

عسل برای رفع جوش

با دست تمیز و یا یک تکه پنبه، عسل خالص را روی جوش صورت بمالید و به مدت یک ربع الی نیم‌ساعت صبر کنید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. برای اثربخشی این روش، بایستی این کار را دو سه بار در روز انجام دهید.

از بین بردن جوش زیر پوستی با روغن درخت چای

از بین بردن جوش زیر پوستی با روغن درخت چای

یک قطره روغن درخت چای را با ده قطره آب مخلوط کنید و به کمک پنبه روی جوشهای خود بمالید. یک ربع صبر کرده و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. سپس از یک کرم مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. در صورتی که پوست حساسی دارید به جای آب از آلوئه‌ورا استفاده کنید.

 آب لیمو برای درمان جوش زیر پوستی

 آب لیمو برای درمان جوش زیر پوستی

برای اثر بخشی بهتر توجه کنید که باید از لیموی تازه استفاده کنید و نه آب‌لیمو‌های کارخانه‌ای. لیمو را بشویید و آب آنر‌ا بگیرید. سپس به کمک یک تکه پنبه آنرا روی جوشها بمالید و صبر کنید خشک شود، سپس صورت خود را با آب ولرم شست‌وشو دهید. این کار را یک الی دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که ببینید جوش زیرپوستی رفع شده است.

توجه: در صورتی که دیدید، صورتتان نسبت به آبلیمو حساس شده است، سریعاً صورت خود را شسته و از این روش استفاده نکنید.

درمان خانگی جوش زیر پوستی با شیر

درمان خانگی جوش زیر پوستی با شیر

با انگشت تمیز و یا یک تکه پنبه آغشته شده به شیر تازه، جوش‌های زیر پوستی خود را با شیر مرطوب کنید و صبر کنید تا خشک شود. ( حدود ۱۵ دقیقه باید صبر کنید) و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. بهتر است این کار را دو الی سه بار در روز انجام دهید تا زمانی که بتوانید جوش‌ها را درمان کنید.

آلوئه ورا برای درمان جوش زیرپوستی

 

ژل آلوئه‌ورا را روی جوش صورت بمالید و صبر کنید خشک شود، سپس صورت خود را با آب گرم شستشو دهید. این کار را می‌توانید دو الی سه بار در روز تکرار کنید و تا زمانی که جای جوش‌ها رفع نشده است، ادامه دهید. می‌توانید از ژل‌های موجود در بازار استفاده کنید و نیاز به خرید آلوئه‌ورا نیست.

درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه

آکنه چیست؟ بیماری آکنه درحقیقت التهاب مزمن غدد سباسه پوست می باشد که از سنین نوجوانی آغاز می شود شروع آن به شکل جوش زیر پوستی همرنگ پوست و گاهی جوش برجسته و سرسیاه یا سرسفید می باشد که این ها می تواند تبدیل به جوشهای التهابی برجسته قرمز یا چرکی شود وحتی کیستهای بزرگ چرکی هم ایجاد گردد.

در درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه، اقدامات گوناگونی نظیر استفاده از پماد جوش ، صابون، محلول های حاوی آنتی بیوتیک و همچنین فتوتراپی و لیزر کاربرد دارد. معمولا نتایج مناسب درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع نیازمند صبر و حوصله و پیگیری فراوان است.

نمک‌سولفات برای درمان جوش

برای این کار یک قاشق چایی خوری نمک سولفات را به نیم پیمانه آب گرم اضافه کنید و تا زمانی که نمک به طور کامل حل بشود، صبر کنید. این محلول را به کمک یک پد و یا پنبه تمیز روی صورت خود بمالید و صبر کنید خشک شود. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. این کار را ۲ الی ۳ بار در روز می‌توانید تکرار کنید.

سرکه سیب برای رفع جوش های زیر پوستی

سرکه سیب برای رفع جوش های زیر پوستی

مقداری سرکه سیب را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی جوش‌های خود بمالید و بعد از چند دقیقه پاک کنید. توجه کنید که خیلی نباید بگذارید سرکه سیب روی صورت بماند، چرا که سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد و ممکن است باعث سوختگی و حساسیست پوست شود. این کار را نهایتاً دو بار در روز انجام دهید.

روغن سیاه دانه برای رفع جوش زیرپوستی

متخصصین طب سنتی توصیه می‌کنند که مقداری روغن کنجد و پودر سیاه دانه را ترکیب کنید و روی پوست خود بمالید و پس از حدود بیست دقیقه صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید.

از بین بردن جوش زیر پوستی با الکل

یک تکه پنبه یا پد آغشته به الکل را روی جوش‌ها بمالید و بعد از گذشت حدود نیم ساعت صورت خود را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید تا اثر آن را ببینید. در صورتی که الکل در دسترس خود ندارید، می‌توانید از ادکلن‌های ساخته شده از الکلی استفاده کنید.

مراجعه به متخصص پوست

اگر با راهکارهای گفته شده در بالا نتوانستید، جوش‌های زیر پوستی خود را درمان کنید حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست با توجه به تشخیص علت زمینه‌ای جوش در مورد شخص شما، احتمالاً به شما داروهای خاصی می‌دهد که در رفع جوش زیر پوستی مؤثر باشند.

مثلاً تزریق کورتیزون می‌تواند باعث کاهش تورم شده و در نتیجه سرعت رفع جوش زیر پوستی را افزایش دهد. توجه کنید حتی بعد از درمان کامل جوش، اگر دوباره جوش زدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کرم درمان جوش زیر پوستی

محلول کلیندامایسین و همچنین ژل موضعی مترونیدازول بهترین درمان دارویی جوش زیر پوستی هستند.

بهترین صابون برای جوش زیر پوستی

برای درمان جوش پیشنهاد می کنیم که از صابون کلیندا استفاده کنید.

علت جوش زیر پوستی

در ادامه به بررسی علت جوش های زیر پوستی می‌پردازیم:

سن

جوشهای آکنه بیشتر در سنین جوانی و بلوغ دیده می شود.

ارث

عوامل ژنتیک می تواند در ایجاد جوشهای زیر پوستی صورت از نوع آکنه موثر باشند.

عوامل هورمونی و غددی

هورمون تستوسترون (هورمون مردانه ) عاملی است که باعث تحریک ترشح غدد سباسه پوست شده و این چربی های اضافی منافذ پوست را می بندند و در نتیجه آکنه به وجود می آید به همین دلیل پسران دچار جوشهای شدیدتر می شوند. عوامل هورمونی یکی از مهمترین علل زمینه ساز جوش صورت به خصوص در زنان و دختران می باشد.

عدم رعایت اصول بهداشت فردی

عدم رعایت اصول بهداشتی مانند عدم شستشوی روزانه صورت و یا عدم استفاده از لوازم شخصی می‌تواند منجر به ایجاد جوش زیر پوستی شود.

 آب و هوا

آب وهوا تا حدودی بر جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه اثر می گذارد و معمولاً در هوای سرد شخص بیشتر دچار ناراحتی جوشها می گردد تا هوای گرم . جوشها در تابستان قدری بهبود می یابد.

شغل

بعضی مشاغل موجب تشدید جوش ها می شوند. مثلاً کوره پزها و نانواها، هنگام کار کردن گرمشان می شود و عرق می کنند و مجرای پیاز مو بسته می شود و سبب تشدید آکنه می گردد.

 تغذیه

گر چه در ایجاد جوشها و آکنه عوامل دیگر تاثیر بیشتری دارند ولی عده ای از متخصصین برآنند که استفاده از موادی مانند آجیل، شکلات و چاشنی ها باعث تحریک و فعالیت غدد چربی شده و می توانند در ایجاد بیماری نقش داشته باشند.

نابسامانی های روانی

جوشهای صورت و بدن در افرادی که به طور مکرر دچار استرس و اضطراب می باشند بیشتر از کسانی که از یک روحیه آرام برخوردارند، دیده شده است.

طبقه بندی آکنه بر اساس شدت بیماری

محل جوش‌های زیرپوستی و ضایعات آکنه ای بیشتر در صورت و گاهی درتنه می باشد. شدت این نوع از جوش از انواع بسیار خفیف که نیازی به درمان ندارد تا انواع بسیار شدید متفاوت است. در موارد شدید بیماری، می توان شدت بیماری را با درمان جوش زیر پوستی صورت به موقع کم نمود و از ایجاد جای جوش روی صورت نیز پیشگیری نمود .

۱- آکنه خفیف

این نوع شایعترین نوع از جوش زیر پوستی است و حدود 80 درصد مبتلایان را تشکیل می دهد و خوشبختانه معمولا بدون هر گونه عارضه یا ایجای جای جوش با درمان های موضعی یا لیزر بهبود خواهد یافت. پاسخ درمان جوش زیر پوستی صورت در این گروه بسیار عالی است.

آکنه خفیف

آکنه خفیف

۲- آکنه متوسط

حدود ۱۰% افراد دچار نوع آکنه متوسط می شوند. در این نوع از بیماری تعداد جوشهای متورم بیشتر از جوشهای سطحی است، که تمایل به بزرگ شدن دارند و گاهی این جوشهای متورم و غیر چرکی به جوشهای متورم و چرکی تبدیل می شوند. اگر جوشها را فشار ندهیم یا آنها را از جا نکنیم پوست کاملاً سالم و طبیعی می ماند و با درمان های موضعی یا لیزر بدون ایجاد هرگونه جای جوش بهبود می یابد. درمان جوش زیر پوستی صورت در این گروه ضروری می باشد.

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

۳- آکنه شدید

درصد بسیار کمی از افراد دچار جوش زیر پوستی از نوع آکنه شدید می شوند و تعداد آنها از ۲ تا ۳ درصد تجاوز نمی کند و معمولا جوشها زیادتر و مقاومتر و به نواحی بیشتر بدن از قبیل وسط و حتی پائین پشت تا بالای بازوها گسترش می یابند.

آکنه شدید

آکنه شدید

متاسفانه این نوع از ضایعات در صورت عدم درمان، ایجای جای جوش و بد شکلی های ناراحت کننده ای در صورت می گردند، بنابراین باید هر چه سریعتر این ضایعات تحت درمان قرار گیرد. برای درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع، علاوه بر کرم های موضعی معمولا داروهای خوراکی نظیر رواکوتان و برخی آنتی بیوتیک ها نظیر داکسی سیکلین لازم است. در گروهی از موارد در صورت عدم مصرف رواکوتان می توان از لیزر نیز استفاده کرد.

در ایجاد این بیماری چندین عامل نقش دارند انسداد مجرای خروجی غده سباسه و وجود باکتری خاص روی پوست نقش اصلی را ایفا می کنند. معمولا در افرادی که اختلالات هورمونی دارند یا برخی از الگوهای غذایی خاص را دنبال می کنند به دلیل تغییر ماهیت و PH غدد سباسه پوست، محیط مناسب تری برای رشد باکتری های بیماری زا فراهم می گردد و در اینگونه موارد این نوع از جوشها شدیدتر بوده و درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع نیز با دشواری همراه می باشد.

 

جوش زیر پوستی از نوع میلیا

جوش های سفید زیر پوستی

میلیا در واقع جوشهای سفید و غیر چرکی زیر پوستی است که ناشی از تجمع کراتین در درون کیست های کوچک زیر پوست می باشد. اندازه این نوع جوشها بین نیم تا ۱ میلیمتر بوده و معمولا این نوع از جوشها متعدد بوده و در کنار هم تشکیل می شوند. ضایعات گاهی شبیه دانه های بسیار ریز مرواریدی شکل در کنار هم قرار دارند. این نوع جوشها هیچگونه خطری نداشته و اصولا حتی نیاز به درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع میلیا نیز نمی باشد و در اکثر موارد درمانها صرفا جنبه زیبایی دارد.

جوشهای زیر پوستی سفید (میلیا) در هر دو جنس دیده می شود و بیشتر روی گونه ها و زیر چشم ایجاد می گردد. این نوع از جوشهای زیر پوستی ممکن است کاملا به صورت ناگهانی و در عرض مدت بسیار کوتاهی ایجاد شوند.

جوشهای سفید زیر پوستی (میلیا) ممکن است به دنبال ضربه، میکرودرم ، تابش اشعه و رادیوتراپی، تابش نور خورشید و اشعه فرابنفش، یا مصرف کورتون به صورت ناگهانی ایجاد گردد که نیاز مند مداخلات درمانی مناسب می باشد

انواع میلیا

– جوش سفید زیر پوستی نوزادان

جوش میلیا در 40 تا 50 درصد نوزان دیده میشود معمولا تعداد ضایعات زیاد بوده و معمولا نیاز به درمان جوش زیر پوستی صورت نیست و بدون درمان طی چند هفته کاملا بهبود می یابد.

•جوش سفید زیر پوستی نوزادان

جوش سفید زیر پوستی نوزادان

– جوش سفید زیر پوستی اطفال و بالغین

جوش سفید زیرپوستی بیشتر در زیر پلک چشم، گونه ها، پیشانی و اندام تناسلی دیده می شود. این نوع از جوشهای معمولا نیاز به درمان جوش زیر پوستی صورت نداشته و ممکن است بدون درمان نیز بهبود یابند. اما در صورتی که از نظر زیبایی آزار دهنده باشد می توان آنها را بااا الکتروسرجی یا لیزر اقدام به درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع میلیا نمود.

•جوش سفید زیر پوستی اطفال و بالغین

جوش سفید زیر پوستی اطفال و بالغین (نیازی به درمان نیست ولی می توان آنها را از بین برد)

– جوش سفید زیر پوستی گروهی

در این حالت جوشهای سفید زیر پوستی متعددی روی یک زمینه پوست ملتهب ایجاد می گردد. این حالت معمولا باید هر چه سریعتر تحت درمان جوش زیر پوستی صورت قرار گیرد. در گروهی از بیماران ممکن است جوش های سفید زیر پوستی در زیمنه بیماریهای مزمن نظیرر لوپوسس یا گزانتلاسما دیده شود که در اینگونه موارد معمولا باید نمونه برداری از ضایعه و بررسی های سیتوپاتولوژیک به عمل آید. این ضایعات معمولا در پل بینی، اطراف چشم یا گونه ها دیده می شوند.

جوش سفید زیر پوستی گروهی (باید سریعا درمان شود. لیزر بهترین درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع میلیا است)

جوش سفید زیر پوستی گروهی (باید سریعا درمان شود. لیزر بهترین درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع میلیا است)

– جوشهای برجسته (میلیا برجسته)

در این نوع معمولا جوشها همرنگ پوست بوده یا گاهی مواقع سفید رنگ هستند. اما از سطح پوست برجسته تر هستند ولی به بیرون باز نشده اند. گاهی ممکن است همراه با خارش باشند. این نوع جوشها بیشتر در گونه ها و پیشانی و گاهی مواقع در اندام ها و تنه نیز دیده می شود. معمولا عارضه خاصی ایجاد نمی کند و نیاز به درمان خاصی نیست. ولی در صورتی که از ظاهری برای فرد ناخوشایند باشد، می توان با لیزر یا الکتروسرجری اقدام به درمان جوش زیر پوستی صورت نمود.

•جوش زیر پوستی برجسته (میلیا برجسته)

جوش زیر پوستی برجسته (میلیا برجسته)

تفاوت سیرنگوما و میلیا

بیماری میلیا ممکن است با بیماری آکنه، سیرنگوما و تریکو اپی تلیوما شباهت زیادی داشته باشد و با آنها تشخیص افتراقی دارد. لذا در صورتی که پزشک به این بیماری ها شک داشته باشد ممکن است نیاز به نمونه برداری و بیوپسی و ارزیابی های دقیقتر آزمایشگاهی باشد.

سیرنگوما در واقع نوعی تومور خوش خیم مجاری غدد عرق پوست می باشد که به شکل جوش زیر پوستی و گاهی هم برجسته تظاهر می کند. این بیماری خوشبختانه هیچگونه خطری نداشته ولی از نظر ظاهری و زیبایی خوشایند نیست. برای درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع سیرنگوما معمولا لیزر یا الکتروسرجری کمک کننده است.

تریکواپی تلیوما نیز یک تومور خوش خیم پوستی است که معمولا صورت را درگیر می کند و ممکن است با بیماری میلیا و جوش های زیر پوستی شباهت زیادی داشته باشد. درمان جوش زیر پوستی صورت در این بیماری معمولا با جراحی یا الکتروسرجری و لیزر انجام می شود.

برای از بین بردن جوش های زیر پوستی چه کنیم

در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جای جوش روی صورت و بدن هستید:

 • حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 • به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد.
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید.
 • الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست.
 • از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید. 
 • حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید.
 • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد. 
 • در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری

دکتر متخصص جوش صورت در تهران

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مژده شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ٥٠سالمه والان حدود ٦ماه هست كه صورتم بطور عجيبي جوشهاي دردناك وقرمز ومتورم مي زنه ،به پزشك مراجعه كردم داروي داكسي ساكلين بهم دادن ،اما تا دارو رو مصرف مي كنم ،مشكل بر طرف ميشه با تمام شدن دوره دارو دوباره وضعيت جوش ها بر مي گرده ،خواستم بدونم راه درمان چيه ؟خيلي ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   علی الحساب روزانه 2 بار محلول کلیندامایسین 1 درصد بزن

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده صورتم تا دوسال قبل صافه صاف بود اما الان پر از جوش های ریز و قرمز هست ازمایش خون هم دادم تیروئید و چربی و انزیمهای کبدیم همه نرمال بود اگه ممکنه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر عاطی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من فقط درناحیه دوطرف چانم ملتهب میشه وجوش میزنه ،خیلیم از پوستم مراقبت میکنم ولی چانه م باز جوش میزنه وجای جوشای قبلیم هم لک شده .آزمایش هورمونیم ندادم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  عکس براتون ارسال کردم
  چه جوری درمان قطعی برای جوش هام انجام بدم
  میشه راهنمایی کنید
  باید لیزر انجام بدم ؟ پاکسازی انجام بدم ؟
  چیکار کنم
  خواهشا جواب بدید
  ممنون 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 42 سالمه و وقتی 20ساله بودم رحم و یکی از تخمدانهایم را به علت جراحی برداشتند . با همون یک تخمدان باقی مانده ادامه دادم تا پارسال درسونوگرافی متوجه شدم اون تخمدان باقی مانده پلی کیستیک شده . چندروزی است احساس شدید خشکی پوست در کل بدن دارم به همراه خارش خفیف که شبها بیشتره . و روی بازوم هم چند جوش به صورت مجموعه بروز کرده . امکان داره به علت موضوع تخمدانم باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا تخمدان پلی کیستیک باعث خارش نمی شود

   توصیه می کنم یک ارزیابی تیروئیدی برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من صورتم خیلی جوش میزنه و جای همه جوش ها هم رو صورتم مونده پیش چندتا دکتر رفتم هر دارو و کرمی هم ک بگین استفاده کردم ولی نرفته
  لطفا به چیزی ب من معرفی کنید ک خوب بشه
  خیلی منو افسرده کرده دیگ واقعا از زندگی سیر شدم 😭
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلا وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز من حدود یک ساله شروع کردم به جوش زدن تمومی هم ندارن چنتا دکتر هم رفتم بازم فایده نداره ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، برادر من از سن نوجوانی تا الان که 35 سالش هست جوش های صورت و بدنش هی وخیم تر میشه و الان صورت و گردنش و سینه اش پر از جوش های قرمز و بزرگه چند ماهم پیش 2تا دکتر مختلف رفت ولی بدتر شد که بهتر نشده خیلی هم رعایت میکنه گرمی نمیخوره اصلا، چیزهای خنک و عرق کاسنی و عرق های گیاهی دیگه هم که برای کبد و جوش خوبه میخوره ولی هیچ تاثیر مثبتی نداره روش. یه بار حجامت کرده، یه بارم فصد خون کرده ولی بازم بدتر و بزرگتر شده جوش هاش و تمام بدنش درد میکنه از جوش. میخواستم بپرسم که شما راه حل قطعی برای درمان جوش هاش بدین که کجا باید بره و چیکار باید کنه.

  با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 37 سال سن دارم و مجرد هستم. تا به این سن برای جوش صورت همه نوع درمانی را امتحان کرده ام و سه دوره در زمان های متفاوت هم راکوتان مصرف کردم که خوب خیلی خوب بوده اما با این همه عوارض فقط تا زمانی که مصرف میشه موثر هست اخیرا اسپیرونولاکتون به مدت سه ماه و یک ماه داکسی سایکلین و کرم فیس دوکس (انتی اکنه) دکتر برام تجویز کرده که هنوز یک ماه نیست که مصرف میکنم اما یه نظزم یجورایی چربی پوست رو مثل راکوتان کم کرده و جوش هام حدود 60 درصد بهتر شدن و نه کامل. سوالم این هست که وقتی اسپیرونولاکتون رو من اثر داشته یعنی من ترشح هورمون مردانه ام زیاده؟! اخه اونجور موی زاید ندارم! عادت ماهیانه ام تقریبا منظم هست اما لکه بینی دارم. و ایا این دارو بعد سه ماه قطع بشه برنمی گرده جوش ها؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   شایعترین علت برای جوش در این سنین اشکالات هورمونی است

   توصیه می کنم برای اطمینان بیشتر یک ارزیابی هورمونی با شرایط استاندارد برات انجام شود

   در صورتیکه اشکال هورمونی مطرح باشد شانس بازگشت ضایعات پس از قطع قرص اسپیرونولاکتون وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من پشت سر وگردنم و روی صورتم جوش های عمیق و کیستی و دردناکی زده و حدودا ۱ سال که این شرایط هست الان که کرونا شده وقتم ازاد هیچ دکتری نیست که مراجعه کنم بطفا یه راهنمایی کنید که کنترل بشه تا بعد عادی شدن وضعیت مراجعه کنم
  البته بگم این وضعیت جوش هام خیلی بدتر ازین عکس این مال زمان بعد از تخلیه کامل جوش و تمیز کردنش که خیلی دردناکه و خون زیادی هم میاد هنگام تخلیه جوش و جاش مانند یه حفره عمیق میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   علیکم السلام 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی 

   اقدامات زیر را انجام بده 

   هر روز از شامپو بتادین استفاده شود 

   روزانه ۳ بار محلول کلیندامایسین ۱درصد بزن 

   روزانه یک عدد کپسول کلیندامایسین ۳۰۰ میل شود 

   بعد از عادی شدن شرایط بحرانی کشور از نظر کرونا بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر