آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال بیماری آمیزشی نیست و از این طریق منتقل نمی‌شود.

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

علائم گال یا جرب

برای آلوده شدن به کنه‌ها  نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و کنه‌ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم کنه‌های کوچک و هشت پا است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

کنه‌ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. کنه‌های ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به کنه‌ها و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این کنه‌ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. کنه‌ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

عکس بیماری پوستی گال
عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی کنه‌هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دریا دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر ما خانوادگی بیماری گال گرفتیم چه اونایی که خارش داشتن چه اونایی که نداشتن درمان شدیم من و دختر دیگه خارش نداریم ولی مادرم و خواهرم خارششون هنوز ادامه داره دکتر گفت طبیعیه ولی من مطمئن نبودم ممنون میشم شما راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   گاهی مواقع نیاز به تکرار دوره درمان برای 2 تا 3 دوره می باشد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۵ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من یک الا ۲ ماهی هست که خارش دارم و جوش های ریز و بزرگ و قرمز رنگ چرکی و خشک در ناحیه ران پا بقل الت تناسلی و روی خود الت تناسلی روی باسن بین انگشتان دست و زیر زانو پشت و حتی جلو زانو و ، از بالای الت تناسلیم تا زیر سینه پر جوش های ریز و قرمز هست به علاوه روی مچ دست روی بازو پشت بازو روی ساعد هست یعنی کل بدنمو احاطه کرده چون به وقتش مراجعه نکردم و بعد پر شدن جوش ها در بدنم پیگیر شدم برا شما چندتا عکس میفرستم نظرتونو بگید.
  و یک چیز دیگری ک دقتمو جلب کرد ناحیه ای ک قرار بود جوش بزنه از چند روز قبل کبود میشد و بعدا جوش میزد
  میشه لطفا نظر خود را در این باره بگین و ایا خیلی واس درمان دیر کردم؟
  صابون گوگرد و پماد پرمترین را خریداری کردم
  ولی به دلیل وضع مالی توانایی به دکتر رفتن را ندارم
  خاهش میکنم کمک و راهنمایی کنیدم😪
  *۲۲ ساله هستم*
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه گال مطرح باشد معمولا صابون گوگرد هیچگونه تاثیری ندارد

   دوره درمان معمولا باید 2 تا سه هفته باشد 

   شامپو لیندان و کرم پرمترین با شرایط خاص باید مصرف شود

   موفق

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید دکتر من گال گرفتم نزدیک یک ماه بدنم میخاره بعد روی آلت تناسلی چند تا مانند جوش هست میخواستم بدونم مشروب و آب داغ برای از بین بردن گال تاثیر داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   مشروب و آب داغ روی گال تاثیر ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  در حدود دوماه پیش یه دمل چرکی بسیار دردناک روی باسنم ایجاد شد و بعد از چند روز سر بازکرد و تخلیه شد که با شما مشورت کردم وشما پماد مترونیدازول وبتادین تجویز کردید که بعد از چند روز بهبود پیدا کرد اما دوباره بعد از یک ماه دوباره در همون قسمت یه دمل جدید ایجاد شده دکتر جان بنظر شما نیاز به پیگیری و مراجعه حضوری به دکتر هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نويد چهارشنبه ۵ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خواستم يه عكس بفرستم يك هفتس حالت جوش زده روي الت مشاهده كردم
  معمولا قبلا چند بار اتفاق افتاده مو پيچش كرده و در اوردم خوب شده
  اين يكي يه كم طولاني شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر کلته یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسر من الان ۶ ماه گال گرفته هردکتری میبرم خوب نمیشه هرکی یک چیزی میگه چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا گال به راحتی طی حداکثر 6 هفته درمان باید با داروهای ضد انگل مناسب کنترل گردد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شایان یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من محلول tca استفاده کردم و التم سوخته و ورم کرده و چند روزیه از کرم سوختگی ادیب درم استفاده میکنم و خیلی نگرانم ایا خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   کرم زینک اکسایبد بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  مدتی هس ک چن تا جوش در مقعد م درآمده ک خیلی هم خارش دارم نمی دونم چ کنم لطفا راهنمایی کنید آیا خطر دارد؟ ناگفته نماند ک سرکه سیب و سیر ب آن میزنم کمی بهتر شده ولی کاملا ن لطفا راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر معظمی دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا جهت درمان گال بعد از استفاده از کرم پرمترین در دفعه دوم( بعد از یک هفته) باید ملحفه و مبلمان تمیز گردد؟
  آیا الکل بر روی گال اثر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله حتما 

   الکل روی گال تاثیری ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من چندسال بود که خودارضایی میکردم و بهداشت رو رعابت نمیکردم و حتی بعضی اوقات توی خواب جنب میشدم لباس زیرمو عوض نمیکردم اهمیت نمیدادم و درحال حاظر هم یکماهه نمیکنم دیگه اینکارو ترک کردم و بهداشت رو رعایت میکنم . این دون دون شدگیا روی ختنه گاهم هست اینا زگیل تناسلی هستند؟اگر نیستند درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیبروما مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر