آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  خواستم ببینم این داروهایی که نوشتین رو بدون نسخه میشه تهیه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا داروها نیاز به نسخه پزشک دارد

   موفق

 • تصویر کاربر سارینا شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من به گال پوستی مبتلا شدم نزدیک به ۵ ماه بیشتر هر نوع کرم و دارو استفاده کردم نتیجه ای نداشته ولی الان خیلی لک های گال تو. صورتم هست چه دارویی داره برای خوب شدن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای.دکتر من همسرم ۱ماه پیش گال گرفت در کشور دیگری بود بعد از یک ما وقتی آمد ما حتی با ما کاندوم سکس کردیم الان یه هفته هست واژینال من به شدت خارش دارد دکتر زنان رفتم داروی ضد قارچ داد در ضمن بدنم خارش ندارد فقط واژینال می‌باشد امکان داره دکتر تشخیص گال نداده باشه چون با میکروسکوپ نگاه نکرد سوزش ادرار شدید دارم وانتی بیوتیک داد اگر من واژینالم گال گرفته باشه چه علائمی دارد و راه درمانش ممنون که پاسخ میدهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   علائمی که ذکر شد به نفع گال نیست

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر ارمان شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر من ۱۷سالشه ودچارخارچ پوستی وگال شده دکتر چه دارویی استفاده کنم براش تا خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ولی معمولا ترکیبات پرمترین یا لیندان کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر ali شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر من سال ۹۴ مبتلا به گال شدم دکتر زیاد رفتم شامپو لوسیون و پرمیترین ؛ و هیدرو کسیزن و لوروتادین سیتریزین ایورمکتین خیلی مصرف کردم هنوزم خوب نشدم
  چیکار کنم بخدا خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گای معمولا طی 2 تا 4 هفته مهار می شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یکسالی هست به گال پوستی مبتلا شدم دخترمم ازم گرفت الان یک سال و نیمشه دوباره مجدداً مبتلا شده خودمم ازش گرفتم چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   دوره درمان بیماری گال سه هفته است

   برای افزایش شانس موفقیت باید تمام وسایل شخصی هر روز ضد عفونی شود

   در غیر اینصورت بیماری ریشه کن نخواهد شد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عادل شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی خدا قوت
  اقای دکتر من بیماری گال داشتم و الان خدا شکر خوب شدم از دونه های قرمز و فقط خارش شدید دارم ک شبها اصلا خواب ندارم. چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا بیماری مجددا عود کرده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و شروع درمان مجدد به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Niko دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام.وقت بخیر. من الان از28اسفند 1400 به بیماری پوستی گال مبتلا شدم ولی تاالان باوجود شامپوپرمیترن وهیدوروکسیزن ولوراتادین ونئوتادین وآب نمک اصلا خوب نشدم. چکارباید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید نشانه های خوب شدن بیماری گال چیست من ۸ماهه گال دارم خیلی درمان کردم اما هنوز خوب نشده گاهی اوقات خارش خیلی کم می شه طوری که فک می کنم خوب شدم اما دوباره پس از مدتی خارش شروع می شه برای درمان چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره طی سه هفته درمان داروی موضعی و شامپو ، تمامی وسایل منزل و لباس ها و ...... ضد عفونی شود

   در غیر این صورت درمان موفق نخواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من رو پوستم یه چیزایی مثل جوش زیر پوستی در میاد که پس از مدتی تغییر رنگ میدن و قهوه ایی میشن و یک خارش خیلی وحشتناکی دارن و در حال حاظر بدنم پر شده پیش هردکتری رفتم کمکی نکردن بهم اگه لطف کنید به واتس اپ من پیام بدید میتونم براتون عکس بفرستم و شما تشخیص بدین و منو از شر اینها خلاص کنین خدا شاهده نه خواب دارم از دستشون نه آرامش اگه کمک کنین فک کنین حج رفتین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   از طریق لینک زیر اقدام کن و یک نوبت ویزیت از راه دور با واتساپ ثبت کن

   https://drentezari.com/visitonline/

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر