آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Abbas سه شنبه ۲۷ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  ایا اب گرم همانند سونا و غیره
  برای بیماری گال کشنده است
  و ایا توصیه میشود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   هیچ کمک نمی کند و توصیه نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر reza چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقا دکتر برای درمان گال چ قرص هایی باید استفاده کرد چون مشکل دارم نمیتونم کرم بزنم هروز خارش بدنم بیشتر بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهترین روش درمانی شامپو و کرم موضعی به مدت 2 تا 3 هفته است

   داروهای خوراکی معمولا در موارد خاص کاربرد دارد

   موفق

 • تصویر کاربر ارمان چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چندماهی هست درگیربیماری گال هستم
  وقت برا جوشوندن لباسام ندارم
  داروهای دست ساز و کرم پرمترین رو هم استفاده کردم
  اما خوب نمیشم
  چ باید کنم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر خانواده من چند ماه پیش گال گرفت و تحت درمان بودیم بطور کامل علایم از بین رفت
  ودوباره بعد ۳ماه در معرض همون مکان الوده قرار گرفتم
  اما اینبار سر وصورتم هم میخواره ابروها ریشه موها پشت گوش ایا گال به سر وصورت هم منتقل میشه ؟‌ ۳هفته از درمانمون گذشته گاهی چنان خارش ازیین میره که یادمون میره گاهی هم به صورت ضعیف برمیگرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله باید مجدد درمان تکرار گردد

   موفق

 • تصویر کاربر مهرناز چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من الان دو هفته ست دچار گزیدگی گال شدم ولی بعد از دوهفته که داروی لیندان را مصرف میکنم هنوز در قسمتهای دیگر بدنم گزیدگی رو میبینم در صورتی که پزشک معالجم گفته بود که بعد از مصرف اولین باراز لیندان بیماری متوقف میشود ولی هنوز تموم نشده میتونم نظر شما رو هم بدونم
  من دوتا بچه کوچیک دارم که الان دو هفته ست نه بغلشون کردم نه میتونم ببرمشون حمام اینقدر تشک و پتویی که میخوابم رو شستم نابود شده از هروز جارو کردن زیادی خسته شدم تا کی باید بشورم من همه جای خونمو داروی سمی زدم ایا بازم باید این کارو انجام بدم چه قدر طول میکشه این حشره از بین بره ایا اصلا از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا دوره درمان 2 تا 3 هفته است

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر خسته نباشید دخترم گال گرفت دیر متوجه شدم بعداز اون پماد داد دکتر خارش خوب شد ولی پاهاش همه لک قهوه ای شده چه پمادی استفاده کنم برا لک هاش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر با پزشک معالج نیز مشورت شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهنا چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  ۱۸ ساله هستم چند سالی میشه جوش میزنم پیش دکترای زیادی رفتم اما هروی دادن جواب نداده آزمایش هم گرفتم گفتن همه چی خوبه مشکلی نیست جوشام از نوع قرمزه برجسته علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   علی الحساب روزانه یک بار صابون کلیندا بزن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   موفق

 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام من یکماه ونیم است که خارش دارم و خانوادگی هم هست و دکتر احتمال گال داده اما به پرمترین جواب نداده است حداقل چهار بار شامپو وپماد استفاده کرده ام چه داروی دیگری هست که قویتر باشه .ضمنا همه لباسها ملحفه وتشکها هم ضد عفونی کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   گال طی 2 هفته درمان با ترکیبات شامپو و کرم لیندان یا پرمترین کنترل می گردد

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر گلایول یکشنبه ۱۱ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام. ما مبتلا به گال شدیم از اقوام مون که از آلمان اومده بودن لوسیون لیندان پیدا نکردیم هیچ داروخانه ای نداشت اما یه محصول دیگه به ما دادن که داخلش عصاره زردچوبه و سرکه داشت شرکتی بود اسمش نلا اسکایپ بود یک هفته استفاده کردیم خیلی بهتر شدیم جوشهاو خارش خیلی کم تر شد اما بعد یک هفته دوباره خارش و جوشهاو برگشتن البته نه به اندازه قبل. لوازم منزل روهم اسپره ی دفع حشره زدیم آیا به نظر شما مارو به به بودیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر باقری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .پدر ومادر وبرادر من گال گرفتن البته الان دوبار پرمترین استفاده کردن وخونه رو سم پاشی کردن و دیگه خارش ندارن ولی بابام میگه تو سرم هستن .
  سوال اینه که دوهفته پیش که سم پاشی کردن چون جایی نبود برن واز بیماری باخبر نبودیم فکر می‌کردیم خونه حشره داره .اومد منزل من .بماند که من از ترس تا اومدن کل لباسارو عوض کردن وبهشون لباس تمیز دادم پوشیدن .لباساشون رو انداختم لباس شویی با درجه آب داغ شستم وشب خوابیدن وقتی بیدار شدن باز کل رختخوابی که استفاده کرده بودن با درجه بالا لباسشویی شستم ورفتن ووقتی چند روز بعد فهمیدید گال استرس گرفتم که مبدا ما مبتلا بشیم چون پسرم کوچیکه .والان دوهفته میگذره من خودم وایه اطمینان دکتر رفتم وبرای پیشگیری پرمترین داده واسه ۳تامون و وهفته گذشته ممکنه مبتلا شده باشیم وچند هفته دیگه خودشو نشون بده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر