آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام ما خانوادهای خارش یا گال گرفته ایم هر چه به دکتر مراجعه کردیم بهبود نداشته خارش بیشتر وعداب اورتر بود خیلی ادیت میکنه لطفا یه راه حل برای این بیماری لطف بکن به ما بده ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   علاوه بر شامپو و پماد تمامی وسایل خانه نیز باشد ضد عفونی شود

   گاهی تا سه هفته باید درمان ادامه یابد

   موفق

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۶ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام دکتره عزیز. بنده 3هفتس ناحیه الت تناسليم، کناره ی پا. جوش میزندو شب ها میخارد. الان دو روزی میشه ک دیدم زیره الت تناسی لکه های سفیدی هست. دلیلش چیه ب نظر شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   خارش شبانه ویژه بیماری گال است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر جدیدی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۱ ساله هستم متاهل هستم یک ماهی هست که زیر شکم روی پوست مستانه و اطراف آلت جوش های چرکی قرمز رنگ زده شده چرکی هستن تورم زیادی دارند و در حال زیاد شدن جوش ها باز می‌شوند و چرک سفید رنک از جوش ها بیرون میزنه و بعد خون میاد آقای دکتر خواهش میکنم نظر خودتون رو بهم بگید بنده نگران رابطه با همسرم هستم میترسم اگر عفونت باشه بهشون سرایت کنه تو رو خدا جواب بدید خیلی نگران هستم ممنون میشم ازتون ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ترانه سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام روزتون خوش
  روی لبه آلت تناسلی من یک لکه قهوه ایی تیره که یه کوچولو برآمدگی داره مشاهده شده میخاستم ببینم این خال هست یا زیگیل تناسلی 😔 چون دقت نکردم نمیدونم از قبل بوده یا تازه رویت شده کمک کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه سبوریک کراتوزیس یازگیل تناسلی مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدودا ۸ ماه یک ضائده کنار انگشت من به وجود اومده اول کوچیک بود ولی بزرگ شده الان و حتی زیر ناخن من هم به وجود اومده میخواستم بدونم برای درمان چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر محبوبه شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر از کجا متوجه بشیم دچار ویروس hpv هستیم؟ با ازمایش خون مشخص میشه؟برای دختران باکره ازمایش اچ پی وی انجام میدهند؟ جوش های که در ناحیه تناسلی سفت و متورم هستند نشانه ویروس اچ پی وی هست؟ رابطه جنسی ای هم نداشتم ایا ازطریق دهان منتفل میشود؟؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید میدونم سوالام زیاده در حد تک جمله ای پاسخ بدید ممنون میشم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   آزمایش خون کمکی نخواهد کرد

   برای دختران باکره نمونه برداری با سواب از ناحیه مشکوک انجام می شود

   شانس انتقال از طریق تماس جنسی دهانی نیز وجود دارد

   ب

   موفق

 • تصویر کاربر . یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید آقای دکتر،بنده ۲۰ سالمه تقریبا حدود سه چهار سالی میشه که،دور پوست بدنه آلت تناسلی ام،لکه های قهوه ای دیده میشن،که هنگام جمع شدن پوست تیره تر هستن،و زیاد هم نیستن،هیچ درد و سوزشی در این مورد هم ندارم،ممنون میشم راهنمایی کنید،باتشکر...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی طبیعی است

   موفق

  2. تصویر کاربر . شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   سلام خسته نباشید،آقای دکتر،یعنی مشکل جدی و خطرناکی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام

   نگران نباش

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من 17 سال دارم وصورتم وروی بازو وقفسه سینه.وقولنجم جوش میزنه چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   ژل موضعی مترونیدازول کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  با سلام _ جناب دکتر قبلا سوال را مطرح کرده ام اما پاسخ دریافت نمی شود لطفا بفرمائید لکه های مشابه عکس پیوست روی الت تناسلی چیست؟
  ضمنا نحوه پرداخت هزینه را اعلام بفرمائید تا پرداخت گردد با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   سوال قبلی شما با کد رهگیری: : j0jG169518 پاسخ داده شده است

   در حال حاضر پرسش و پاسخ رایگان بوده و هزینه ای ندارد

   موفق باشید

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید ایا مصرف قرص آکوتان برای جوش های زیرپوستی و یا پوست مرغی اثربخش هست؟ و اینکه برای پوست مرغی لیزر موهای زائد مناسب است؟ برای درمان موضعی لایه برداری انجام بدهیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   راکوتان برای پوست مرغی اصلا کاربردی ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر