منو

آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  داروی درمان گال چیست؟ من متاسفانه مبتلا به این بیماری که اسمش گال است هستم شبا خیلی اذیتم میکنه بایت چیکار کنم که از دست این بیماری نجان پیدا کنم؟ سه بار پیش داکتر رفتم هربار که رفتم قرص با آمپول داد که اسلن تقصیر نه کرد بایت چی کار کنم که از دست این نجات پیدا کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   علیک سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر، ببخشید برای همسر من تشخیص بیماری. گال رو متخصص پوست دادن؛ دوره درمانش رو شروع کرده. میخوام بدونم آیا همه ما مبتلا میشیم و مراقبتها برای جلوگیری از بروز بیماری به سایر افراد رو اگه امکانش هست بفرمایید.‌.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   کلیه اعضای خانواده باید تحت درمان قرار گیرند

   موفق

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ی پسر ۱۴ ساله دارم و از گردن ب پایینشم فقط میخاره و شبا خیلی اذیت میشه و هم میگه ک جا هایی که ک زیاد میخاره همون است تناسلیه من الان حدودا چند دکتر بردمش و هر دارویی ک میدن اثر نمیکنه. من این ب براش از صابون گوگرد و هم پماد کورتام نیم درصد استفاده میکنه من الان با مشورت شما چ دارو هایی براش بخرم و الان حدود دو ماه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو ماه هس گال گرفتم دو بار پیش دکتر رفتم اما خوب نشدم بیشتر در قسمت بیضه ها خارش ایجاد میشه شونه و سینه هام همینطور جوش زدن لطفاً یه پمادی یا قرصی برام بگید ممنون 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدودا ۲ماه گال شدید گرفتم واز داروی ترکیبی تجویز دکتر تاکنون هیچ نتیجه نگرفتم وپیشرفت دارد آیا این بیماری علاج دارد دارو دارد لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۱ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من صورت و گردنم گال گرفته بود و کرم کروتامیتونو به پوستم زدم علایم از بین رف ولی پوستم به شدتتت خشک شده ابرسان و بازسازی کننده ثمین تاثیری نداشته ،چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   لوسیون بدن بزن

   برای شستشو از شامپو بچه استفاده شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۳۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  آیا امکان داره گال از طریق خرگوش به آدم سرایت کنه؟
  من با خرگوش مبتلا تماس داشتم و الان یک هفته اس خارش شدید پوستی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۱ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله این احتمال وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر فرید شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت حضرتعالی بخیر باشه حدود2 ماه که درقسمت یضه خارش دارم و تورم وقرمزی پوست وبعضی اوقا زخم میشه و آب بیرون میده و گاهی شرتم رو هم خیس میکنه 2بارکامل خوب شدم ولی متاسفانه مجددا مبتلا شدم . مکمل سلینوم دارم میخورم .امروز هم رفتم پماددکسوزان 5درصد و ویتامین آد گرفتم که باید روزی 3 بار استفاده کنم .خارش ایجادمیشه موقع خوارندن سوزش هم دارد و موجب تورک و خراشیدگی و آبزدگی میشه ولطفا راهنمایی بفذمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است 

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من بیماری گال دارم ودکترم پنادکامتزین روبرایم تجویز کرد گفت هفته ای یک با باید ازاین پمادبزنم دوره درمانی دوهفته ای روبرایم تجویز اولی لکه هاهمینطوردارن بیشترمیشن وشب آرام وقرارندارمخیلی خارش دارم حالاشما چه چیزی روبرایم تجویز میکنید. آیاعرق شاطره بخورم در رمان خارش وسوزش کمک میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر. . حدود یک ماهی هست ک دستام شروع ب خارش میکنن در ابتدا یه جوش بزرگ پایین ارنج دست چپم ظاهر شد و بعد دو سه روز خوب شد بعد از چند روز در دو نگشت سمت چپم وبعدنا لای بین انها جوش های کوچک ظاهر شدند و شروع ب خارش کردن . جوشهایی ک میخاروندم حالت خراشیده شده داشتن و کم کم رنگ پوست جایی ک جوش زده به قرمز تغییر میکرد و بعد از اتمام خارش بعد مدتی از روی همون جوش اب چسبناک مانندی میومدن. اگه خشک میشدن زخم میشدن و میخاریدم باز ازشون اب میومد . به تدریج دست راست منم مثل دست چپم شد پایین انگشت شستم و لای انگشت ها. و الانم ارنج و ساعد گرفته . بعضی از جاها به ندرت خوب شدن ولی بعضی از جاها اصلا خوب نشدن یا اگه بوده دوباره شروع ب خارش کردن . هر کسی دستمو میبیته انگار اب داغ ریختن تو انگشتام .. .من چون معلول هستم و کارم نقاشیه زیاد از مایه دستشویی استفاده میکنم واسه همین گفتم شاید حساسیت گرفتم از مایع دسشویی که دستام جوش زده یه کرم مرطوب کننده برام خریدن شاید خشکی جوش کمتر کرده و یکمی از شدت خارش کمتر شده ولی نمیدونم اگزما گرفتم یا گال . ببخشید اقای دکترحرفم زیاد شد اگه میشه راهنماییم کنید که چکار کنم ایا گال گرفتم یا اگزما اگه گال گرفتم چه پمادهایی بزنم چون واقعا معلولم و نمیتونم پیش پزشک برم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا گال با این شرایط بروز نمی کند

   احتمالا اگزما مطرح است

   پماد کالندولا کمک کننده است

   از شامپو بچه برای شستشو استفاده کن

   صابون و نظائر آن ممنوع است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر