آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۱۰ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تقریبا یکماه شده گال گرفتم دوپماد کروتامیتون و کامترین ۵درصد رو استفاده کردم دستم باکمرم خوب شد ولی داخل رونم وروی شکمم نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره با نظر پزشک معالج دارو ادامه یابد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان الان مدت دو هفتس بدنم جوشای ریز میزنه و خارش شدید داره مخصوصا شب به طوری که خواب ندارم میخوام بدونم گال هست یانه و برای گال و رفع خارش چه دارویی استفاده کنم لطفا نام داروها رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد گال معمولا شامپو و لوسیون لیندان کاربرد دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر تهمینه چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۶ساله مبتلابه بیماری گال شدم همه راه ها هم رفتم ولی خوب نشدم چکار کنم‌ خسته شدم از بس دارو و دکتر رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 4 هفته باید با درمان کاملا بهبود یابد

   با این شرایط ممکنه بیماری دیگری مطرح باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سوفی چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  جای گزش نیش حشره همراه با تورم و قرمزی وگاهی خارش ایا گاله یا کک یا حشره دیگه است یه دکتر گفت حشره است پشه یا کک یه دکترگفت گاله نظر شما چیه دخترم درگیر شده تورمش زیاد خودمم‌اصلا تورم نداره فقط یه نقطه کوچیک قرمز شده ایا گاله یا حشره ای دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   علیک سلام

   با توجه به عکس ارسالی احتمال گال ناچیز است

   گال خارش شبانه دارد

 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتربه نظرتون این بیماری پوستی که عکسشو فرستادم چیه؟وراه درمانش؟الان ۲هفتس زیربغل کشانه ران زیرسینه به صورت دونه های کنارهم وبقیه جاهای بدنم دونه های تکی میزنه وشدیدا میخاره بسکه خاروندم درد میکنه توراخداکمکم کنید تموم بشه خسته شدم دکتررفتم گفت گاله دارو دادوضدعفونی هم کردم ولی تموم نشده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال عمدتا خارش شبانه دارد. عکس ارسالی احتمال گال را مطرح نمی کند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر . چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من الان حدود دو ماهه که حساسیت گال رو دارم میشه بگین باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   گال یک بیماری انگلی است و باید با داروهای ضد انگل مناسب درمان گردد

   ضد عفونی کردن لباس و محیط نیز ضروری است

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من از طریق خرگوشم همین حساسیت بدو گرفتم ک تقریبا نزدیک به یک ماهه ک هنوز خوب نشدم وشبا بدنم خارش شدید داره؟ دکتر هم رفتم قرص و لوسیون تجویز کرده چاره چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   علیک سلام

   همه جا باید ضد عفونی شود

   شامپو و لوسیون باید استفاده شود

 • تصویر کاربر فریبا چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام خانواده من یک ماه پیش بخاطر گال امپول افاتیزون وشامپو لیندان مصرف کردیم وخوب شدیم سم پاشی هم کردیم الان دوباره علاعم برگشته البته کرم های مربوط رو هم مصرف کردیم ولی از شامپو وامپول فایدهدیدیم ولی تا حالا قرصی مصرف نکردیم میتونیم دوباره امپول وشامپو رو مصرف کنیم یاتجویز بهتری دارین درضمن بچه ها۹و۱۳ سال دارن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا آمپول تجویز نمی شود

   شامپو و کرم و سم پاشی کفایت می کند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر مجددا به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام ما خانوادهای خارش یا گال گرفته ایم هر چه به دکتر مراجعه کردیم بهبود نداشته خارش بیشتر وعداب اورتر بود خیلی ادیت میکنه لطفا یه راه حل برای این بیماری لطف بکن به ما بده ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   علاوه بر شامپو و پماد تمامی وسایل خانه نیز باشد ضد عفونی شود

   گاهی تا سه هفته باید درمان ادامه یابد

   موفق

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام دکتره عزیز. بنده 3هفتس ناحیه الت تناسليم، کناره ی پا. جوش میزندو شب ها میخارد. الان دو روزی میشه ک دیدم زیره الت تناسی لکه های سفیدی هست. دلیلش چیه ب نظر شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   خارش شبانه ویژه بیماری گال است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر