درمان خال گوشتی روی آلت و خطرات کندن آن

درمان خال گوشتی روی آلت و خطرات کندن آن

فهرست مطالب

خال گوشتی یک لکه کوچک و تیره بر روی پوست است که معمولا بی خطر می باشد. خال هنگامی به وجود می آید که سلول های تولید کننده ملانین (رنگدانه) به جای پخش شدن در ناحیه ای وسیع به صورت یک دسته در لایه بیرونی پوست تجمع می کنند. با اینکه امکان دارد مشاهده هر گونه لکه یا خال بر روی آلت مردانه خود اندکی نامطلوب باشد، اما خال ها معمولا خوش خیم بوده و سبب بروز علائم یا مشکلات سلامتی نمی شوند.

خال ها و برآمدگی های دیگری مانند گوشت اضافه نیز می توانند بر روی آلت مردانه پدیدار شوند. با اینکه اغلب این موارد خطرناک نیستند اما ممکن است افراد به دلایل زیبایی وجود آن ها را نامطلوب بدانند. از آنجایی که برخی لکه های خال مانند نیازمند درمان هستند، معاینه پزشکی این موارد همواره توصیه می شود. در هنگام برداشت خال بسته به خطرات عمل ممکن است برداشت جراحی یا درمان لیزری انتخاب شود. بسیاری از خال ها یا برآمدگی های خوش خیم نیازمند درمان نبوده و بهتر است فرد با داشتن آن ها به زندگی خود ادامه دهد.

عکس خال گوشتی در ناحیه تناسلی

بیماری هایی که با خال گوشتی اشتباه می شوند!

خال های گوشتی زوائدی کوچک و برآمده بر روی سطح پوست هستند که معمولا در اطراف پلک، گردن، زیر بغل و کشاله ران یافت می شوند. این خال ها اغلب همگام با افزایش سن تشکیل می شوند. در حالی که ممکن است این خال ها ظاهری ناخوشایند داشته باشند اما معمولا خوش خیم هستند. خال های گوشتی از کلاژن (پروتئینی در پوست) و عروق خونی تشکیل شده و با استفاده از فرایندهای زیبایی مختلف از بین می روند. علاوه بر خال ها، بیماری های پوستی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است با خال گوشتی ساده اشتباه گرفته شوند:

1- کک و مک

یکی از رایج ترین انواع لکه های پوستی کک و مک ها هستند. کک و مک ها معمولا نسبت به خال ها صاف تر و روشن تر می باشند. خال ها اغلب تیره و اندکی برآمده هستند. کک و مک ها دسته های کوچکی از ملانین بوده و بسته به قرار گیری در معرض نور خورشید پدیدار یا محو می شوند. این لکه ها بی خطر بوده و وجود آن ها بر روی آلت تناسلی مردانه نیز طبیعی است.

2- پاپول مرواریدی آلت بیشتر بخوانید

پاپول مرواریدی زوائدی کوچک، گرد و به رنگ سفید یا صورتی هستند. این برآمدگی های خوش خیم به صورت یک یا دو ردیفه در اطراف سر آلت پدیدار می شوند. با اینکه این پاپول ها واگیر دار نبوده و ناشی از یک عفونت منتقل شونده جنسی نیستند اما دائمی می باشند. پاپول های مرواریدی نیازمند درمان نبوده اما در صورت داشتن ظاهر نامطلوب می توان آن ها را به وسیله درمان لیزری از بین برد. درمان لیزری می تواند با به وجود آمدن چند جای زخم خفیف همراه باشد.

3- غدد تایسون

غدد تایسون انواع کوچکی از غدد سباسه هستند. این برآمدگی های سفید و گرد معمولا بر روی فرنولوم تشکیل می شوند. فرنولوم بخشی انعطاف پذیر از پوست است که پوست سر آلت (غلفه) را به آلت متصل می کند. پوست سر آلت معمولا در فرایند ختنه شدن برداشته می شود. غدد تایسون خوش خیم بوده و نیازمند درمان نیستند. برخی فرایند های زیبایی همچون درمان لیزری می توانند مفید باشند.

4- دانه های فوردایس

دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی هایی کوچک و به رنگ سفید یا زرد هستند که می توانند بر روی سر یا تنه آلت پدیدار شوند. این دانه ها همچنین می توانند در گونه ها، لب ها و ناحیه فرج زنان ظاهر شوند. دانه های فوردایس علاوه بر بی خطر بودن، غیر واگیر بوده و در بسیاری از افراد دیده می شوند. دانه های یاد شده نوعی از غدد سباسه هستند. غدد سباسه، غده هایی پوستی هستند که جهت روان کردن پوست ماده ای روغنی به نام سیبوم را تولید می کنند. درمان های لیزری، الکترو سرجری و دیگر فرایند ها برای درمان دانه های فوردایس استفاده می شوند. با این حال، درمان این دانه ها الزامی نیست.

5- آنژیوکراتوما

آنژیوکراتوما زائده های کوچکی هستند که توسط عروق خونی متورم شده ایجاد می شوند. این زائده های خوش خیم می توانند بر روی سر آلت، کیسه بیضه و اطراف ناحیه کشاله ران پدیدار شوند. این زائده ها را می توان با استفاده از درمان هایی همچون درمان لیزری یا کرایو ابلیشن از بین برد. کرایو ابلیشن یک فرایند درمانی است که در آن بافت های ناخواسته به وسیله سرمای شدید از بین می روند.

6- لنفوسل ها

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم های ایمنی و گردش خون در بدن است. این سیستم به ساخت و انتقال گلبول های سفید خون به نواحی مقابله با عفونت کمک می کند. علاوه بر این موارد، سیستم لنفاوی حاوی موادی تصفیه شده از خون همچون پلاسما می باشد. مایعی که در این سیستم جریان دارد، لنف نامیده می شود. لنفوسل تجمع کوچکی از مایع لنف است که در هنگام انسداد سیستم لنفاوی تشکیل می شود. این انسداد سبب انتشار لنف به بافت های مجاور می شود.

لنفوسل ها به صورت برآمدگی های کوچکی در زیر سطح پوست نمایان می شوند. با اینکه این موارد بی خطر هستند اما در نگاه اول می توانند مشکل ساز به نظر برسند. لنفوسل ها معمولا پس از چند روز به صورت خود به خودی رفع می شوند. در صورت ماندگاری این موارد باید به پزشک مراجعه شود. برخی دارو ها یا پماد های موضعی نیز می توانند در رفع لنفوسل ها مفید باشند.

7- زگیل تناسلی  بیشتر بخوانید

زگیل تناسلی و گوشت اضافه روی آلت، یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند.

عوارض کندن زگیل تناسلی ( ایا کندن زگیل خطرناک است )

بسیاری از بیماران مبتلا به زگیل تناسلی در نگاه اول تصور می کنند که این ضایعه یک خال گوشتی معمولی است و با توجه به شرمی که دارند خود با اقداماتی نظیر تیغ ریش تراشی یا نخ اقدام به برداشتن ضایعه در منزل می کنند که متاسفانه این اقدام، خود آغازگر مشکلات متعدد بعدی خواهد بود

کندن خال گوشتی روی آلت (زگیل تناسلی) با تیغ بسیار خطرناک است

یکی از مشکلات جدی که اکثر افراد با این اقدامات با آن مواجه می شوند تکثر تعداد خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی است. در این افراد عموما به دنبال تراشیدن موهای زائد این ناحیه دچار تکثیر ضایعات زگیل دستگاه تناسلی می شوند.

اکثر افراد اشاره می کنند که در ابتدا فقط یک خال گوشتی روی آلت بود و فکر می کردیم که چیز مهمی نیست و با تیغ روی آنرا تراشیدیم و مقدار زیادی هم خونریزی داشت. طی 2هفته تا سه ماه بعد ناگهان تعداد ضایعات زگیل دستگاه تناسلی زیاد شد.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی ( زگیل دستگاه تناسلی ) نیاز به درمان و پیگیری های متعددی دارد. در گروهی از این بیماران خطر سرطان آلت تناسلی بسیار بالا خواهد بود. برای پیشگیری از سرطان در دهانه رحم در شریک جنسی فرد ممکن است نیاز به بررسی های پاپ اسمیر سالانه یا واکسیانسیون باشد.

بسیاری از افراد با اقدامات غیر پزشکی اقدام به دستکاری خال های صورت و بدن می کنند. برخی از این اقدامات که از قدیم نیز استفاده می شده است بستن نخ دور خال گوشتی یا سوزاندن، استفاده از برخی ترکیبات گیاهی نظیر سیر بوده است. بعضی از افراد نیز خود با استفاده از تیغ ریش تراش سعی در کندن خال در صورت و بدن خود می کنند.

درمان خال گوشتی در ناحیه تناسلی

اگر گوشت اضافه در ناحیه ی آلت تناسلی، زگیل تناسلی باشد:

معمولاً درمان گوشت اضافه در ناحیه تناسلی بسیار دشوار است. ابتدا باید جای تمامی موارد خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی مشخص شود. این امر مستلزم معاینه ناحیه تناسلی است. ممکن است درمان زگیل تناسلی زنان و مردان به صورت مرتب و مکرر در مطب و گاهی با داروی موضعی جهت استعمال هفتگی در منزل تجویز می‏گردد. در فیلم زیر درمان گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به کمک لیزر نشان داده شده است:

روش درمان خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد.

لیزر برای تمامی ضایعات زگیل تناسلی قابل استفاده است. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پائین است و میزان عود ضایعه نیز بسیار کم است.

دکتر عباس انتظاری دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید، از طریق زیر اقدام فرمائید

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Pooy شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  چند روزی هست متوجه یک ضایعه گوشتی کوچک شبیه به خال گوشتی در ناحیه تناسلیم شدم حدود ۲ سال و نیم هم میشه با کسی رابطه ای جنسی نداشتم میتونه زیگیل باشه یا خال گوشتی ، چو‌ن من زیر بغلم هم از کودکی خال گوشتی داشتم میشه راهنماییم کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   شایعترین علت بروز چنین ضایعاتی زگیل تناسلی است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده ۲۳ سالم هست و مجردم ، سه روزه که روی پوست آلتم چندتا لکه که حس میکنم نسبت به روز اول یه کم بر آمدگی هم پیدا کرده و ی خال گوشتی مانند دارم که تو عکس مشاهده کردید ، لطفا بفرمایید که چه بیماری هست و درمانش چیه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   در موارد خفیف ممکنه داروی موضعی پدوفیلین کمک کننده باشد

   موفق

 • تصویر کاربر تروی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  باسلام خدا قوت
  باعرض شرمندگی چن وقتی است روی تنه ی آلت تناسلی یک برآمدگی کوچک قهوه ای شکل مشاهده کردم.لطفا بررسی بفرمایین.مجرد۳۳ساله.ممنون جسارتا تصویر میفرستم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی مطرح است

   در موارد خفیف ممکنه بتوان با داروی پدوفیلین مشکل را بر طرف نمود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سال پیش یک خال یا جوش روی ناحیه تناسلی زدم ولی اصلا بزرگ یا زیاد نشده خیلی نگرانم به هیچ وجه رابطه جنسی نداشتم حتی از لباس آلوده هم استفاده نکردم ممکنه زگیل داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال زگیل تناسلی وجود ندارد

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  برای درمان و از بین بردن زگیلهای کوچک پشت و اطراف آلتم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

 • تصویر کاربر ا.س.د سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یه خانوم ۲۳ ساله هستم ک یچیزی مثل خال گوشتی خیلی ریز آخر کشاله ران به سمت کناره عضو شرمگاهیم دارم اوایل سعی کردم با بند ببندم ک اصلا بند باز میشد رنگش هم تیره نیست ولی ازار دهندس ببخشید پیشنهاد شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام
  حقیقا من از کودکی خالی رو ناحیه پوست ختنه گاه الت تناسلی خود دارم و الان اذیتم میکنه رو پوست آلتم هستش آن را برداشت یا خطری دارد نمیدونم,ممنونم میشم آقای دکتر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره ضایعات در اولین فرصت تحت درمان قرار گیرد

   بهتره نمونه برداری از ضایعات نیز انجام شود

   بهترین و سریعترین روش درمانی با کمترین میزان عوارض استفاده از لیزر است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش در صورتیکه تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت

   موفق

 • تصویر کاربر هلن شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقت بخیر
  میخوام بدونم تفاوت خال گوشتی و زگیل روی آلت تناسلی مرها چیه و چه شکلی داره از کجا بفهمیم خال یا زگیل هست؟
  و یه سوال اینکه چرا دکترها قبل از وقوع این بیماری زدن واکسن‌رو توصیه نمیکنن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

    

   واکسن جزء برنامه رسمی واکسیناسیون کشوری نیست و نسبتا پرهیزنه است 

   در صورت تامین هزینه از سوی دولت امکان واکسیناسیون همگانی وجود خواهد داشت

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  من بعد از ختنه جای بخیه هام گوشت اضافش مونده میخام بردارمش خیای نافرمه میخاستم بدونم امکانش هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیکم السلام

   با توجه به عکس ارسالی اینگونه مشکلات معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر shayan یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه چند ماه میشه رو بدنه التم یه زگیل زده بزرگ نمیشه اما میخواستم بدونم زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر