درمان خال گوشتی روی آلت و خطرات کندن آن

درمان خال گوشتی روی آلت و خطرات کندن آن

فهرست مطالب

خال گوشتی یک لکه کوچک و تیره بر روی پوست است که معمولا بی خطر می باشد. خال هنگامی به وجود می آید که سلول های تولید کننده ملانین (رنگدانه) به جای پخش شدن در ناحیه ای وسیع به صورت یک دسته در لایه بیرونی پوست تجمع می کنند. با اینکه امکان دارد مشاهده هر گونه لکه یا خال بر روی آلت مردانه خود اندکی نامطلوب باشد، اما خال ها معمولا خوش خیم بوده و سبب بروز علائم یا مشکلات سلامتی نمی شوند.

خال ها و برآمدگی های دیگری مانند گوشت اضافه نیز می توانند بر روی آلت مردانه پدیدار شوند. با اینکه اغلب این موارد خطرناک نیستند اما ممکن است افراد به دلایل زیبایی وجود آن ها را نامطلوب بدانند. از آنجایی که برخی لکه های خال مانند نیازمند درمان هستند، معاینه پزشکی این موارد همواره توصیه می شود. در هنگام برداشت خال بسته به خطرات عمل ممکن است برداشت جراحی یا درمان لیزری انتخاب شود. بسیاری از خال ها یا برآمدگی های خوش خیم نیازمند درمان نبوده و بهتر است فرد با داشتن آن ها به زندگی خود ادامه دهد.

عکس خال گوشتی در ناحیه تناسلی

بیماری هایی که با خال گوشتی اشتباه می شوند!

خال های گوشتی زوائدی کوچک و برآمده بر روی سطح پوست هستند که معمولا در اطراف پلک، گردن، زیر بغل و کشاله ران یافت می شوند. این خال ها اغلب همگام با افزایش سن تشکیل می شوند. در حالی که ممکن است این خال ها ظاهری ناخوشایند داشته باشند اما معمولا خوش خیم هستند. خال های گوشتی از کلاژن (پروتئینی در پوست) و عروق خونی تشکیل شده و با استفاده از فرایندهای زیبایی مختلف از بین می روند. علاوه بر خال ها، بیماری های پوستی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است با خال گوشتی ساده اشتباه گرفته شوند:

1- کک و مک

یکی از رایج ترین انواع لکه های پوستی کک و مک ها هستند. کک و مک ها معمولا نسبت به خال ها صاف تر و روشن تر می باشند. خال ها اغلب تیره و اندکی برآمده هستند. کک و مک ها دسته های کوچکی از ملانین بوده و بسته به قرار گیری در معرض نور خورشید پدیدار یا محو می شوند. این لکه ها بی خطر بوده و وجود آن ها بر روی آلت تناسلی مردانه نیز طبیعی است.

2- پاپول مرواریدی آلت بیشتر بخوانید

پاپول مرواریدی زوائدی کوچک، گرد و به رنگ سفید یا صورتی هستند. این برآمدگی های خوش خیم به صورت یک یا دو ردیفه در اطراف سر آلت پدیدار می شوند. با اینکه این پاپول ها واگیر دار نبوده و ناشی از یک عفونت منتقل شونده جنسی نیستند اما دائمی می باشند. پاپول های مرواریدی نیازمند درمان نبوده اما در صورت داشتن ظاهر نامطلوب می توان آن ها را به وسیله درمان لیزری از بین برد. درمان لیزری می تواند با به وجود آمدن چند جای زخم خفیف همراه باشد.

3- غدد تایسون

غدد تایسون انواع کوچکی از غدد سباسه هستند. این برآمدگی های سفید و گرد معمولا بر روی فرنولوم تشکیل می شوند. فرنولوم بخشی انعطاف پذیر از پوست است که پوست سر آلت (غلفه) را به آلت متصل می کند. پوست سر آلت معمولا در فرایند ختنه شدن برداشته می شود. غدد تایسون خوش خیم بوده و نیازمند درمان نیستند. برخی فرایند های زیبایی همچون درمان لیزری می توانند مفید باشند.

4- دانه های فوردایس

دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی هایی کوچک و به رنگ سفید یا زرد هستند که می توانند بر روی سر یا تنه آلت پدیدار شوند. این دانه ها همچنین می توانند در گونه ها، لب ها و ناحیه فرج زنان ظاهر شوند. دانه های فوردایس علاوه بر بی خطر بودن، غیر واگیر بوده و در بسیاری از افراد دیده می شوند. دانه های یاد شده نوعی از غدد سباسه هستند. غدد سباسه، غده هایی پوستی هستند که جهت روان کردن پوست ماده ای روغنی به نام سیبوم را تولید می کنند. درمان های لیزری، الکترو سرجری و دیگر فرایند ها برای درمان دانه های فوردایس استفاده می شوند. با این حال، درمان این دانه ها الزامی نیست.

5- آنژیوکراتوما

آنژیوکراتوما زائده های کوچکی هستند که توسط عروق خونی متورم شده ایجاد می شوند. این زائده های خوش خیم می توانند بر روی سر آلت، کیسه بیضه و اطراف ناحیه کشاله ران پدیدار شوند. این زائده ها را می توان با استفاده از درمان هایی همچون درمان لیزری یا کرایو ابلیشن از بین برد. کرایو ابلیشن یک فرایند درمانی است که در آن بافت های ناخواسته به وسیله سرمای شدید از بین می روند.

6- لنفوسل ها

سیستم لنفاوی بخشی از سیستم های ایمنی و گردش خون در بدن است. این سیستم به ساخت و انتقال گلبول های سفید خون به نواحی مقابله با عفونت کمک می کند. علاوه بر این موارد، سیستم لنفاوی حاوی موادی تصفیه شده از خون همچون پلاسما می باشد. مایعی که در این سیستم جریان دارد، لنف نامیده می شود. لنفوسل تجمع کوچکی از مایع لنف است که در هنگام انسداد سیستم لنفاوی تشکیل می شود. این انسداد سبب انتشار لنف به بافت های مجاور می شود.

لنفوسل ها به صورت برآمدگی های کوچکی در زیر سطح پوست نمایان می شوند. با اینکه این موارد بی خطر هستند اما در نگاه اول می توانند مشکل ساز به نظر برسند. لنفوسل ها معمولا پس از چند روز به صورت خود به خودی رفع می شوند. در صورت ماندگاری این موارد باید به پزشک مراجعه شود. برخی دارو ها یا پماد های موضعی نیز می توانند در رفع لنفوسل ها مفید باشند.

7- زگیل تناسلی  بیشتر بخوانید

زگیل تناسلی و گوشت اضافه روی آلت، یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند.

عوارض کندن زگیل تناسلی ( ایا کندن زگیل خطرناک است )

بسیاری از بیماران مبتلا به زگیل تناسلی در نگاه اول تصور می کنند که این ضایعه یک خال گوشتی معمولی است و با توجه به شرمی که دارند خود با اقداماتی نظیر تیغ ریش تراشی یا نخ اقدام به برداشتن ضایعه در منزل می کنند که متاسفانه این اقدام، خود آغازگر مشکلات متعدد بعدی خواهد بود

کندن خال گوشتی روی آلت (زگیل تناسلی) با تیغ بسیار خطرناک است

یکی از مشکلات جدی که اکثر افراد با این اقدامات با آن مواجه می شوند تکثر تعداد خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی است. در این افراد عموما به دنبال تراشیدن موهای زائد این ناحیه دچار تکثیر ضایعات زگیل دستگاه تناسلی می شوند.

اکثر افراد اشاره می کنند که در ابتدا فقط یک خال گوشتی روی آلت بود و فکر می کردیم که چیز مهمی نیست و با تیغ روی آنرا تراشیدیم و مقدار زیادی هم خونریزی داشت. طی 2هفته تا سه ماه بعد ناگهان تعداد ضایعات زگیل دستگاه تناسلی زیاد شد.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی ( زگیل دستگاه تناسلی ) نیاز به درمان و پیگیری های متعددی دارد. در گروهی از این بیماران خطر سرطان آلت تناسلی بسیار بالا خواهد بود. برای پیشگیری از سرطان در دهانه رحم در شریک جنسی فرد ممکن است نیاز به بررسی های پاپ اسمیر سالانه یا واکسیانسیون باشد.

بسیاری از افراد با اقدامات غیر پزشکی اقدام به دستکاری خال های صورت و بدن می کنند. برخی از این اقدامات که از قدیم نیز استفاده می شده است بستن نخ دور خال گوشتی یا سوزاندن، استفاده از برخی ترکیبات گیاهی نظیر سیر بوده است. بعضی از افراد نیز خود با استفاده از تیغ ریش تراش سعی در کندن خال در صورت و بدن خود می کنند.

درمان خال گوشتی در ناحیه تناسلی

اگر گوشت اضافه در ناحیه ی آلت تناسلی، زگیل تناسلی باشد:

معمولاً درمان گوشت اضافه در ناحیه تناسلی بسیار دشوار است. ابتدا باید جای تمامی موارد خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی مشخص شود. این امر مستلزم معاینه ناحیه تناسلی است. ممکن است درمان زگیل تناسلی زنان و مردان به صورت مرتب و مکرر در مطب و گاهی با داروی موضعی جهت استعمال هفتگی در منزل تجویز می‏گردد. در فیلم زیر درمان گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به کمک لیزر نشان داده شده است:

روش درمان خال گوشتی روی آلت یا گوشت اضافه در ناحیه تناسلی توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد.

لیزر برای تمامی ضایعات زگیل تناسلی قابل استفاده است. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پائین است و میزان عود ضایعه نیز بسیار کم است.

دکتر عباس انتظاری دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید، از طریق زیر اقدام فرمائید

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسرم و درآستانه ازدواج روی بدن آلت تناسلیم دوتا جوش مثل گوشت همرنگ التم دراومده باعث پایین اومدن اعتماد به نفسم شده چه کرمی رو پیشنهاد میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر شيما چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر خسته نباشيد من براي ازبين بردن زگيل هاي روي لبيا بار اول از پدوفيلين استفاده كردم نتيجه نگرفتم چند روز بعد دوباره مصرف كردم منتها اين بار بيشتر از محلول استفاده كردم زگيل ها از بين نرفتن اما اون پوستي كه غيراز زگيل ها با پدوفيلين در تماس بوده تورم شديد كرده و رنگش روشن متمايل به سفيد و خشك شده ، من چيكار بايد بكنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد زینک اکساید کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۵ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من قبلا هم پیام دادم برای زگیل تناسلی و رفتم دکتر و دو جلسه فریز کردم و کامل برطرف شده زائده ها و تست پاپسمیر هم دادم مشکلی نداشتم و دکتر گفت داخل زگیل نیست اصلا میخاستم بدونم که دیگه نیازی نیس پیگر باشم خوب شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   معاینات و تست پاپ اسمیر سالانه فراموش نشود

   موفق

  2. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 4 ماه پیش)
   بله چشم
   اخه شنیدم فریز و لیزر فقط سطحی پاک میکنه ‌و مریضی داخل بدن میمونه و خطرناک میشه درسته؟؟
   الان من خوب شدم یعنی اقای دکتر؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   برای اطمینان از بهبودی کامل پاپ اسمیر و HPV PCR توصیه می شود

   ممکنه هنوز مشکل کاملا برطرف نشده باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  ایازگیل ک روی دستم دراومده باعث زگیل تناسلی میشه یا ن چون منو همسرم تا حالاباکسی رابطه نداشتیم میخوام بدونم این زگیلای ک روی دستم دراومده باعث زگیل تناسلی میشه یا؟و اینکه دخترم ۱ سالشه و طبیعی زایمان کردم ممکنه اونم گرفته باشه و اینکه من با دست کار انجام میدم نمیتونم ک هیچ کاری انجام ندم این زیگلا باعث انتقال ب دخترمم و شوهرم میشه و ممکنه اونا هم گرفته باشن ازم چون دخترمو خودم میبرم حموم و رابطه جنسی هم داریم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   احتمال انتقال زگیل از دست به ناحیه تناسلی نیز وجود دارد

 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۳ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر متاسفانه من ۲ ماه است دو عدد زایده گوشتی کوچک همرنگ پوست بدون درد و خارش روی بدنه الت مشاهده کردم‌ و مقداری هم ناهمواری پوست البته کاهش وزن هم داشتم و‌پوست زیر نوک الت کاملا حالت ترک انگار چاله چال شده خورده پیداکرده...ایا میشه برای از بین بردن این گوشت اضافه ها پمادی زد یا باید فیریز شه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی درماتوفیبروما مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۵ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر

  ببخشید یه سوال داشتم برای درمان خانگی پاپول مرواریدی چه پیشنهادی میکنین این خال دو روزه ایجاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ تیر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو یا اقدامات خانگی وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر کیارش سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام و احترام من مشکل جوش دانه های فوردایس دارم درمان نیازش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم 

   فوردایس آلت نیازی به درمان ندارد

   موفق

    

 • تصویر کاربر یکقحس شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  یک خال روی الت تناشلی من در اومده درمان خانگی چی پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   در برخی موارد استفاده محدود از سرکه سیب شاید کمک کند

 • تصویر کاربر حمیدی شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم روی ناحیه تناسلیش یه چیزی شبیه خال گوشتی داره که نه خارش داره نه درد داره و نه ترشح و خونریزی میخواستم بدونم آیا زگیل تناسلی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی علل متعددی مطرح است شایعترین علل به ترتیب عبارتند از زگیل تناسلی، سبوریک کراتوزیس و بونوئید پاپولوزیس

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کامیار جمعه ۱۱ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خال عادی هم بر روی الت خطرناک است و میشه برش داشت
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ تیر ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا برداشت آن مشکلی ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر