از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

فهرست مطالب

کراتوز پیلاریس یا همان پوست مرغی، یک بیماری پوستی است که سبب بروز نواحی دارای برآمدگی های متعدد و احساس ناهمواری در پوست می شود. این جوش ها یا برآمدگی های کوچک در واقع سلول های پوستی مرده ای هستند که فولیکول های مو را مسدود کرده اند. این برآمدگی ها گاهی اوقات به رنگ قرمز یا قهوه ای بروز می دهند. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو، ران، گونه ها و باسن یافت می شود.

پوست مرغی واگیر دار نبوده و این برآمدگی ها سبب خارش یا ناراحتی نمی شوند. این بیماری در ماه های زمستان، هنگام خشک شدن پوست و بارداری تشدید می شود.

تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری ژنتیکی بی خطر یافت نشده اما روش هایی برای مداوا یا پیگشیری از بدتر شدن آن وجود دارند. کراتوز پیلاریس اغلب با رسیدن به سن 30 سالگی به صورت خود به خود رفع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری به خواندن ادامه دهید.

علائم کراتوز پیلاریس چیست؟

نمایان ترین علامت کراتوز پیلاریس بروز برجستگی های آشکاری بر روی پوست است که ظاهری ناهموار یا شبیه به پوست مرغ به برخی نواحی بدن می دهد.

به همین دلیل، از این بیماری با نام پوست مرغی نیز یاد می شود. این برآمدگی ها می توانند در محل فولیکول های مو در هر جایی از پوست بروز دهند. به همین دلیل، این بیماری نواحی کف دست یا پا را تحت تاثیر قرار نمی دهد. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو یا ران دیده شده اما می تواند ساعد دست و ساق پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

دیگر علائم مرتبط با این بیماری شامل موارد زیر هستند:

علت پوست مرغی (کراتوز پیلاریس) چیست؟

این بیماری پوستی خوش خیم در اثر تجمع کراتین در منافذ پوست به وجود می آید. کراتین یک پروتئین پوستی است. در صورت ابتلا به این بیماری، کراتین بدن در منافذ به دام افتاده و ورودی فولیکول های مو را مسدود می کند.

در نتیجه، در محل فولیکول مو یک برآمدگی پوستی ایجاد می شود. در هنگام بررسی برآمدگی ممکن است یک قطعه مو نیز مشاهده شود. علت دقیق تجمع کراتین نامشخص است اما پزشکان بر این باورند که کراتوز پیلاریس می تواند با بیماری های پوستی همچون درماتیت آتوپیک و بیماری های ژنتیکی ارتباط داشته باشد.

چه افرادی به کراتوز پیلاریس مبتلا می شوند؟

بیماری پوست مرغی در افراد دارای موارد زیر رایج است:

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

با اینکه امکان ابتلای هر فردی وجود دارد اما بیشترین شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان است.

کراتوز پیلاریس اغلب در اواخر شیر خوراگی یا در حین نوجوانی بروز می دهد. این بیماری معمولا در بازه 20 تا 30 سالگی برطرف می شود. تغییرات هورمونی می توانند سبب طغیان این بیماری در دوره بارداری زنان و بلوغ نوجوانان شوند.

کراتوز پیلاریس بیشترین شیوع را در افراد دارای پوست بور دارد.

درمان قطعی کراتوزیس پیلاریس

تاکنون هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری بیان نشده است. این بیماری معمولا همگام با افزایش سن به صورت خود به خود رفع می شود.

درمان هایی برای مداوا و کاهش علائم این بیماری وجود دارند اما کراتوز پیلاریس معمولا مقاوم به درمان است. بهبودی در صورت شروع، ممکن است چندین ماه به طول انجامد

درمان های تخصصی برای پوست مرغی

پزشک متخصص پوست جهت رفع خارش، خشکی پوست و بهبود ظاهر راش ناشی از کراتوز مصرف مرطوب کننده ها را توصیه می کند. بسیاری از پماد های موضعی تجویزی یا بدون نسخه می توانند سلول های پوستی مرده را از بین برده یا از انسداد فولیکول های مو جلوگیری کنند. اوره و اسید لاکتیک دو ماده رایج در دارو های مرطوب کننده هستند.

این مواد به کمک یکدیگر پوست را صاف کرده و سلول های پوستی مرده را پس از شل کردن از بین می برند. دیگر روش های درمانی که توسط متخصص پوست پیشنهاد می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • میکرودرم ابریژن: یک درمان قوی جهت لایه برداری پوست
 • لایه بردار های شیمیایی
 • پماد های رتینول

درباره کاربردها و مزایای میکرودرم چه میدانید؟

افراد باید قبل از مصرف از مواد درون این پماد ها آگاه بوده و با پزشک خود مشورت کنند. برخی پماد های موضعی تجویزی شامل اسید هایی هستند که سبب ایجاد عوارض جانبی نامطلوبی می شوند. از جمله این عوارض می توان موارد زیر را نام برد:

 1. قرمزی
 2. سوزش
 3. تحریک پذیری
 4. خشکی

درمان پوست مرغی با لیزر

دستگاه های لیزر موهای زائد می تواند در درمان پوست مرغی با این روش موثر واقع شود. فرآیند لیزر درمانی برای حذف فوکیکول مو است و علاوه بر آن موجب حذف یا جمع نشدن کراتین زیر پوست نیز میشود و همچنین مانع تولید کراتین خواهد شد.

در بیشتر اوقات درمان های ترکیبی برای پوست مرغی موثر می باشد.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس

در صورتی که ظاهر کراتوز پیلاریس برای فرد ناراحت کننده باشد، می توان چندین تکنیک را برای درمان آن در خانه امتحان کرد. با اینکه این بیماری درمان نمی شود اما روش های خود مراقبتی می توانند در حداقل رساندن برآمدگی، خارش و تحریک پوست کمک کنند.

?? دوش گرم بگیرید

گرفتن دوش گرم و کوتاه مدت می تواند به باز و آزاد کردن منافذ پوست کمک کند. در هنگام دوش گرفتن بدن خود را با یک لیف یا برس سفت مالش دهید تا برآمدگی ها رفع شوند. از آنجایی که طولانی شدن مدت دوش می تواند به از بین رفتن چربی طبیعی بدن منجر شود، محدود کردن مدت دوش گرفتن اهمیت دارد.

??لایه برداری کنید.

لایه برداری روزانه می تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند. متخصصان پوست برداشت پوست مرده را به کمک یک لیف یا سنگ پا توصیه می کنند.

?? محلول آب رسان استفاده کنید.

محلول هایی که دارای آلفا هیدروکسی اسید هستند می توانند پوست خشک را آب رسانی کرده و تکثیر سلول های پوست را سرعت بخشند. برخی متخصصان پوست استفاده از یوسرین و آملاکتین را پیشنهاد می دهند. در حالی که گلیسرین می تواند برآمدگی ها را نرم کند، مصرف موضعی گلاب التهاب پوست را از بین می برد.

?? از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

پوشیدن لباس های تنگ می تواند سبب ایجاد اصطکاک و در نتیجه تحریک پوست شود.

?? از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید.

این دستگاه ها به فضای اتاق رطوبت افزوده، رطوبت را در پوست افراد حفظ کرده و از بروز خارش جلوگیری می کنند.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

پماد برای رفع پوست مرغی

پماد های دارویی را امتحان کنید.

اعمال یک پماد بدون نسخه و دارای اوره (نوتراپلاس و یوسرین)، لاکتیک اسید (آملاکتین و لاک هیدرین)، آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیلیک اسید می تواند مفید باشد.

این پماد ها سلول های مرده پوست را پس از آزاد کردن از بین می برند. علاوه بر این، این دارو ها سبب نرم شدن و آب رسانی به پوست نیز می شوند.

چه چیزی بروز کراتوز پیلاریس را تحریک می کند؟

کراتوز پیلاریس هنگامی بروز می دهد که فولیکول های مو در اثر تجمع کراتین مسدود شوند.

کراتین پروتئینی است که در پوست، مو و ناخن ها یافت می شود. تاکنون علت دقیق تجمع کراتین در پوست مشخص نشده اما به نظر می رسد که این بیماری زمینه وراثتی داشته باشد.

مواد غذایی مفید در رفع کراتوز پیلاریس

اغلب پزشکان ایجاد تغییراتی را در رژیم غذایی به این بیماران توصیه می کنند که موارد زیر از نمونه آن ها هستند:

دکتر عباس انتظاری، متخصص مراقبت های پوستی

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه و خسته نباشین.با عرض معذرت من یه عکس از قسمت زیر آلتم گذاشتم و یه خال قهوه ای رنگ دارم که البته مدتهاست که دارمش.من فقط توی عمرم یه رابطه جنسی داشتم با نامزدم ایشون هم مشکلی ندارن چون هر ساله تست پاپ اسمیر میدن وآخریش هم همین دو روز پیش بود حتی آزمایش اچ آی وی هم دادیم و منفی بوده.من هم خودم هیچ رابطه ای با کسی نداشتم قبلا.والبته اینو بگم که آقای دکتر این خال رو من مدتها قبل از اینکه اولین رابطه عمرم با نامزدم داشته باشم هم داشتم اما بهش توجه نکرده بودم وحالا این مطالب رو خوندم گفتم نکنه موردی باشه.البته خیلی شبیه خالهای قسمتهای دیگه بدنم هست مثل خال روی گردن و بازو.حالا خواستم نظر شما رو بدونم اینم خال ازون خالهای رنگیه بی ضرر هست یا چیز دیگه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   با توجه به شرح حال و عکس ارسالی هیچگونه نگرانی وجود ندارد
   همه چیز نرمال است
   موفق
 • تصویر کاربر ازاده سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام دختری بیست و نه ساله هستم چن ماهیه گوشه ناخن شصت پا و دو انگشت دیگه از همون پا سایه تیره ای بوجود اومده به دکتری عمومی که رو تابلوش نوشته بود پوست و مو مراجعه کردم ایشون گفتن ملانوم نیست معاینه دقیقی نکردن فقط نگا کردن, الان همین تیرگی داره کم کم ناخن شصت دست چپ و اشاره دست راست رو درگیر میکنه تغییرات دیگه ای نیست نظر شما چیه خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اولین فرصت نسبت به نمونه برداری از ناحیه اقدام کن
   در تهران به بیمارستان رازی مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر جاوید جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 468 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید.آقای دکتربنده سه چهارماهی میشه در داخل مقعد گوشت اضافی بوجوداومده دوسه تیکه کوچیک ،میشه راه درمانشوبگین؟؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا بهترین روش درمانی برای زگیل های مقعدی استفاده از لیزر است
   همچنین مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   همچنین توصیه می کنم مقاله زیر را با دقت در مورد زگیل های مقعدی با دقت مطالعه کنی
   http://yon.ir/DpfuE
   امیدوارم کمک کننده باشد
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آتوسا سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،خانمی ۲۳ ساله هستم،تقریبا ۲ ماه ازدواج کردم.امروز صبح احساس سوزش در الت تناسلی داشتم،و موقع ادرار سوزش بدتر شد.عکس انداختم دیدم چند تا لک سفید هست.خیلی نگرانم میشه کمک م کنید لطفا.خواهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هرپس یا تبخال تناسلی برات مطرح باشه.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://drentezari.com/%d8%aa%d8%a8%d8%ae%d8%a7%d9%84-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d9%84%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%87%d8%b1%d9%be%d8%b3/

   موفق
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام دکتر

  یه سوال دارم که جایی ندیدم راجبش بپرسن میخوام بدونم امکان لیزر موهای ناحیه تناسلی آقایان هست ؟ اگر هست عوارضی نداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   امکان انجام لیزر موهای زائد اندام تناسلی مردان وجود دارد ولی فقط ناحیه پوست اسکروتوم (بیضه) را نباید لیزر زد
   هیچگونه خطری ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۱۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم این قرمزی روی بازوی چپم دقیقا چیه
  آیا حشره ای منو گزیده یا خیر
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال دارد ولی نه خیلی زیاد
   ممکنه برای تشخیص نیاز به ارزیابی های دقیقتر باشد
   موفق
 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۵سال سن دارم و دور التم یعنی نزدیک کلاهک خطوط سیاه رنگی وجود دارد که برجسته نیستند میشه کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا این حالت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام انجام لیزر بیکینی توسط خود دکتر انجام می شود یا کمک دکتر بانو؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   توسط تکنسین های زن انجام می شود
   موفق
 • تصویر کاربر نسیم سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید من کلا کم مو هستم وسفیدپوست اما متاسفانه موهای صورتم شیقیه هام مثل موهای سرم بود چندین بارالکترولیز رفتم بیفاید بوددیگه ۱۵جلسه iplرفتم کم شداما هنوزتک وتوک سیاه درمیادمخوام برم لیزرکه دیگه کامل بره حالااینکه حتی لیزردر دراز مدت هم عوارض نداره ودرضمن عددلنفاوی وتحریک نمیکنه?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به هیچ عنوان امکان از بین رفتن 100 درصد موها با لیزر وجود ندارد
   حالاتی که ذکر می کنی طبیعی است
   موفق
 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام من یه چیز صورتی زیر نافم در اومده، یه دونه ام روی التم دوتا چیز ریز دیگه هم روی التم نزدیک همون وجود داره، من یادمه ک با تیغ ام بریدنش، ممکنه زگیل باشه؟
  و اینکه ندونسته با یک نفر دو بار نزدیکی داشتم ممکنه گرفته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و درمان، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر