از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

فهرست مطالب

کراتوز پیلاریس یا همان پوست مرغی، یک بیماری پوستی است که سبب بروز نواحی دارای برآمدگی های متعدد و احساس ناهمواری در پوست می شود. این جوش ها یا برآمدگی های کوچک در واقع سلول های پوستی مرده ای هستند که فولیکول های مو را مسدود کرده اند. این برآمدگی ها گاهی اوقات به رنگ قرمز یا قهوه ای بروز می دهند. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو، ران، گونه ها و باسن یافت می شود.

پوست مرغی واگیر دار نبوده و این برآمدگی ها سبب خارش یا ناراحتی نمی شوند. این بیماری در ماه های زمستان، هنگام خشک شدن پوست و بارداری تشدید می شود.

تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری ژنتیکی بی خطر یافت نشده اما روش هایی برای مداوا یا پیگشیری از بدتر شدن آن وجود دارند. کراتوز پیلاریس اغلب با رسیدن به سن 30 سالگی به صورت خود به خود رفع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری به خواندن ادامه دهید.

علائم کراتوز پیلاریس چیست؟

نمایان ترین علامت کراتوز پیلاریس بروز برجستگی های آشکاری بر روی پوست است که ظاهری ناهموار یا شبیه به پوست مرغ به برخی نواحی بدن می دهد.

به همین دلیل، از این بیماری با نام پوست مرغی نیز یاد می شود. این برآمدگی ها می توانند در محل فولیکول های مو در هر جایی از پوست بروز دهند. به همین دلیل، این بیماری نواحی کف دست یا پا را تحت تاثیر قرار نمی دهد. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو یا ران دیده شده اما می تواند ساعد دست و ساق پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

دیگر علائم مرتبط با این بیماری شامل موارد زیر هستند:

علت پوست مرغی (کراتوز پیلاریس) چیست؟

این بیماری پوستی خوش خیم در اثر تجمع کراتین در منافذ پوست به وجود می آید. کراتین یک پروتئین پوستی است. در صورت ابتلا به این بیماری، کراتین بدن در منافذ به دام افتاده و ورودی فولیکول های مو را مسدود می کند.

در نتیجه، در محل فولیکول مو یک برآمدگی پوستی ایجاد می شود. در هنگام بررسی برآمدگی ممکن است یک قطعه مو نیز مشاهده شود. علت دقیق تجمع کراتین نامشخص است اما پزشکان بر این باورند که کراتوز پیلاریس می تواند با بیماری های پوستی همچون درماتیت آتوپیک و بیماری های ژنتیکی ارتباط داشته باشد.

چه افرادی به کراتوز پیلاریس مبتلا می شوند؟

بیماری پوست مرغی در افراد دارای موارد زیر رایج است:

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

با اینکه امکان ابتلای هر فردی وجود دارد اما بیشترین شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان است.

کراتوز پیلاریس اغلب در اواخر شیر خوراگی یا در حین نوجوانی بروز می دهد. این بیماری معمولا در بازه 20 تا 30 سالگی برطرف می شود. تغییرات هورمونی می توانند سبب طغیان این بیماری در دوره بارداری زنان و بلوغ نوجوانان شوند.

کراتوز پیلاریس بیشترین شیوع را در افراد دارای پوست بور دارد.

درمان قطعی کراتوزیس پیلاریس

تاکنون هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری بیان نشده است. این بیماری معمولا همگام با افزایش سن به صورت خود به خود رفع می شود.

درمان هایی برای مداوا و کاهش علائم این بیماری وجود دارند اما کراتوز پیلاریس معمولا مقاوم به درمان است. بهبودی در صورت شروع، ممکن است چندین ماه به طول انجامد

درمان های تخصصی برای پوست مرغی

پزشک متخصص پوست جهت رفع خارش، خشکی پوست و بهبود ظاهر راش ناشی از کراتوز مصرف مرطوب کننده ها را توصیه می کند. بسیاری از پماد های موضعی تجویزی یا بدون نسخه می توانند سلول های پوستی مرده را از بین برده یا از انسداد فولیکول های مو جلوگیری کنند. اوره و اسید لاکتیک دو ماده رایج در دارو های مرطوب کننده هستند.

این مواد به کمک یکدیگر پوست را صاف کرده و سلول های پوستی مرده را پس از شل کردن از بین می برند. دیگر روش های درمانی که توسط متخصص پوست پیشنهاد می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • میکرودرم ابریژن: یک درمان قوی جهت لایه برداری پوست
 • لایه بردار های شیمیایی
 • پماد های رتینول

درباره کاربردها و مزایای میکرودرم چه میدانید؟

افراد باید قبل از مصرف از مواد درون این پماد ها آگاه بوده و با پزشک خود مشورت کنند. برخی پماد های موضعی تجویزی شامل اسید هایی هستند که سبب ایجاد عوارض جانبی نامطلوبی می شوند. از جمله این عوارض می توان موارد زیر را نام برد:

 1. قرمزی
 2. سوزش
 3. تحریک پذیری
 4. خشکی

درمان پوست مرغی با لیزر

دستگاه های لیزر موهای زائد می تواند در درمان پوست مرغی با این روش موثر واقع شود. فرآیند لیزر درمانی برای حذف فوکیکول مو است و علاوه بر آن موجب حذف یا جمع نشدن کراتین زیر پوست نیز میشود و همچنین مانع تولید کراتین خواهد شد.

در بیشتر اوقات درمان های ترکیبی برای پوست مرغی موثر می باشد.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس

در صورتی که ظاهر کراتوز پیلاریس برای فرد ناراحت کننده باشد، می توان چندین تکنیک را برای درمان آن در خانه امتحان کرد. با اینکه این بیماری درمان نمی شود اما روش های خود مراقبتی می توانند در حداقل رساندن برآمدگی، خارش و تحریک پوست کمک کنند.

?? دوش گرم بگیرید

گرفتن دوش گرم و کوتاه مدت می تواند به باز و آزاد کردن منافذ پوست کمک کند. در هنگام دوش گرفتن بدن خود را با یک لیف یا برس سفت مالش دهید تا برآمدگی ها رفع شوند. از آنجایی که طولانی شدن مدت دوش می تواند به از بین رفتن چربی طبیعی بدن منجر شود، محدود کردن مدت دوش گرفتن اهمیت دارد.

??لایه برداری کنید.

لایه برداری روزانه می تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند. متخصصان پوست برداشت پوست مرده را به کمک یک لیف یا سنگ پا توصیه می کنند.

?? محلول آب رسان استفاده کنید.

محلول هایی که دارای آلفا هیدروکسی اسید هستند می توانند پوست خشک را آب رسانی کرده و تکثیر سلول های پوست را سرعت بخشند. برخی متخصصان پوست استفاده از یوسرین و آملاکتین را پیشنهاد می دهند. در حالی که گلیسرین می تواند برآمدگی ها را نرم کند، مصرف موضعی گلاب التهاب پوست را از بین می برد.

?? از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

پوشیدن لباس های تنگ می تواند سبب ایجاد اصطکاک و در نتیجه تحریک پوست شود.

?? از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید.

این دستگاه ها به فضای اتاق رطوبت افزوده، رطوبت را در پوست افراد حفظ کرده و از بروز خارش جلوگیری می کنند.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

پماد برای رفع پوست مرغی

پماد های دارویی را امتحان کنید.

اعمال یک پماد بدون نسخه و دارای اوره (نوتراپلاس و یوسرین)، لاکتیک اسید (آملاکتین و لاک هیدرین)، آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیلیک اسید می تواند مفید باشد.

این پماد ها سلول های مرده پوست را پس از آزاد کردن از بین می برند. علاوه بر این، این دارو ها سبب نرم شدن و آب رسانی به پوست نیز می شوند.

چه چیزی بروز کراتوز پیلاریس را تحریک می کند؟

کراتوز پیلاریس هنگامی بروز می دهد که فولیکول های مو در اثر تجمع کراتین مسدود شوند.

کراتین پروتئینی است که در پوست، مو و ناخن ها یافت می شود. تاکنون علت دقیق تجمع کراتین در پوست مشخص نشده اما به نظر می رسد که این بیماری زمینه وراثتی داشته باشد.

مواد غذایی مفید در رفع کراتوز پیلاریس

اغلب پزشکان ایجاد تغییراتی را در رژیم غذایی به این بیماران توصیه می کنند که موارد زیر از نمونه آن ها هستند:

دکتر عباس انتظاری، متخصص مراقبت های پوستی

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام. سوالم شاید کمی عجیب به نظر برسه ولی میخواستم بپرسم ایا امکان وجود کیست انگلی در مجاری ادراری اقایان وجود دارد یا نه؟ مثلا اگه فرض کنیم به طریقی منتقل شود ایا میتوان گفت چون داخل مجاری ادراری اسیدی هست انگل در ان محیط از بین خواهد رفت یا نه؟ اگر نه باید از قرص خاصی استفاده کرد یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   در بسیاری از موارد در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی شانس انتقال آلودگی هایی نظیر سوزاک به مجاری ادراری وجود دارد
   در صورت عدم درمان ممکن است عوارضی به شکل آبسه یا کیست نیز ایجاد گردد
   در صورت شک پزشک معمولا نمونه برداری و کشت انجام می گیرد
   موفق
 • تصویر کاربر Jana دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  Hello doctor
  Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
  I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
  I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   Dear Jana
   Based on a review of your medical history, detailed exam of your hair and scalp, and laboratory test(s), the cause of hair loss is most likely X
   Controlling the cause (s) of your hair loss is one the most important part of your treatment
   Iron deficiency & Anemia, Hormonal imbalances and stress are major causes
   Androgenetic alopecia or hereditary hair thinning is the most common form of hair loss in humans
   This condition is also known as male-pattern hair loss or common Hair loss in men and as female-pattern hair thinning in women that controlled by minoxidil
   The main culprit of pattern hair loss for women is dihydrotestosterone (DHT), a derivative of the male hormone testosterone. When it gets inside hair follicles it damages them. The drug finasteride (Propecia) reduces DHT. Doctors advise women of childbearing age to never take it.
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سنم23ساله صورتم از سن 14سالگی جوش دار شد هم جوش بدون چرک هم چرکی و هم خونی داره صورتم صبحها که از خواب بیدارمیشم چرب میشه خیلی اذیتم دارو داکسی سایکلین و روآکوتان خیلی استفاده کردم اما اثری نداشته پوستم منافذ باز خیلی داره خیلی رسواست و خیلی رنج میبرم خواهشا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام من اولین واکسن گارداسیلمو زدم حالا دومیشو امروز بایدمیزدم که نتونستم اگه فردا بزنمش اشکالی داره?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اشکالی نداره
   موفق
 • تصویر کاربر a سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام من پسر 30 ساله هستم که حدود یک سال پیش متوجه زیگیل تناسلی شدم و دو بار فیریز کردم که در هر مرحله بعد چند ماه دوباره در آمد. این بار برام پماد آلدرا تجویز کرد که یک شب در میان استفاده کنم اما با وجد گذشت دو هفته از استفاد من هیچ تغیری ندیدم فقط هر موقع استفاده می کنم بدن درد پیدا می کنم و دچار خارش شدید شدم نظر شما چیست به نظر شما من چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   مقاله زیر را در خصوص روش های درمانی بیماری زگیل تناسلی با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/mTRrXN
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر سیمین یکشنبه ۱۴ آذر ۰ تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  ممنون اقای دکتر خدا خیرتون بده و تو دنیا به هر چی که میخواین برسین
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من 19 سالمه و اندازه آلت تناسلی من درحالت نعوذ حدود 7.5سانتی متر هست آیا این اندازه مشکل ساز هست وبرای ازدواج و انجام مقاربت مشکلی رو پیش میاره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره یا یکی از همکاران جراح ارولوژیست نیز مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خانومم سالهاست یک زیگیل روی صورت کنار بینی دارد برای برداشتنش چ باید کنیم چون یکم رفت و امد برایمان سخت است چون جهار سال پیش همسرم دچار ضایعه نخایی شد و فعلا در راه رفتن مشکل دارد ممنونم با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه محلول موضعی پدوفیلین کمک کننده باشد
   حتما با پزشک خانواده مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  دکتر یه سوالی داشتم به مدت ۶ماهی هست قرص روآکنه مصرف میکنم که دکترپوستم گفته بود اولین رابطه جنسی که خواستی برقرار کنی قبلش باید به من اطلاع بدی تا نسخه تو عوض کنم
  من الان با اینکه درحال استفاده قرص هستم اما چنباری رابطه برقرارکردم
  اما خجالت کشیدم این موضوع روبه دکترخودم اطلاع بدم واینه احتمالا دیگه منوپذیرش نکنه چن به حرفش گوش نکردم
  میخواستم ببینم با اینکه ما اصلن قصد بچه داری نداریم روآکوتان میتونه روی خوده من تاثیری بزاره ؟
  وبه نظر شما چرا دکترم اصرار به این قضیه داشت که قبل برقراری رابطه بهش اطلاع بدم
  فقط موضوع بچه اس یاخودمم هستم
  دکترجان ممنون میشم جوابمو دقیق بدین واقعا نگرانم تروخدا
  من فراموش کرده بودم که نباید در حین قرص خوردن رابزه داشت???
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   راکوتان عوارض بسیار شدید جنینی دارد و بهتره یکسال قبل از بارداری مصرف نشود
   موفق
 • تصویر کاربر زهراحاتمی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  همسرم از بچگی فقط دوتا زگیل ریز روی الت تناسلی اش داشته که دیگه زیاد نشده ایا با وجود اینکه افزایش پیدانکرده بازهم باید پیگیری کنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر