از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

از علت تا درمان کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

فهرست مطالب

کراتوز پیلاریس یا همان پوست مرغی، یک بیماری پوستی است که سبب بروز نواحی دارای برآمدگی های متعدد و احساس ناهمواری در پوست می شود. این جوش ها یا برآمدگی های کوچک در واقع سلول های پوستی مرده ای هستند که فولیکول های مو را مسدود کرده اند. این برآمدگی ها گاهی اوقات به رنگ قرمز یا قهوه ای بروز می دهند. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو، ران، گونه ها و باسن یافت می شود.

پوست مرغی واگیر دار نبوده و این برآمدگی ها سبب خارش یا ناراحتی نمی شوند. این بیماری در ماه های زمستان، هنگام خشک شدن پوست و بارداری تشدید می شود.

تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری ژنتیکی بی خطر یافت نشده اما روش هایی برای مداوا یا پیگشیری از بدتر شدن آن وجود دارند. کراتوز پیلاریس اغلب با رسیدن به سن 30 سالگی به صورت خود به خود رفع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این بیماری به خواندن ادامه دهید.

علائم کراتوز پیلاریس چیست؟

نمایان ترین علامت کراتوز پیلاریس بروز برجستگی های آشکاری بر روی پوست است که ظاهری ناهموار یا شبیه به پوست مرغ به برخی نواحی بدن می دهد.

به همین دلیل، از این بیماری با نام پوست مرغی نیز یاد می شود. این برآمدگی ها می توانند در محل فولیکول های مو در هر جایی از پوست بروز دهند. به همین دلیل، این بیماری نواحی کف دست یا پا را تحت تاثیر قرار نمی دهد. کراتوز پیلاریس معمولا در بالای بازو یا ران دیده شده اما می تواند ساعد دست و ساق پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

دیگر علائم مرتبط با این بیماری شامل موارد زیر هستند:

علت پوست مرغی (کراتوز پیلاریس) چیست؟

این بیماری پوستی خوش خیم در اثر تجمع کراتین در منافذ پوست به وجود می آید. کراتین یک پروتئین پوستی است. در صورت ابتلا به این بیماری، کراتین بدن در منافذ به دام افتاده و ورودی فولیکول های مو را مسدود می کند.

در نتیجه، در محل فولیکول مو یک برآمدگی پوستی ایجاد می شود. در هنگام بررسی برآمدگی ممکن است یک قطعه مو نیز مشاهده شود. علت دقیق تجمع کراتین نامشخص است اما پزشکان بر این باورند که کراتوز پیلاریس می تواند با بیماری های پوستی همچون درماتیت آتوپیک و بیماری های ژنتیکی ارتباط داشته باشد.

چه افرادی به کراتوز پیلاریس مبتلا می شوند؟

بیماری پوست مرغی در افراد دارای موارد زیر رایج است:

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

با اینکه امکان ابتلای هر فردی وجود دارد اما بیشترین شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان است.

کراتوز پیلاریس اغلب در اواخر شیر خوراگی یا در حین نوجوانی بروز می دهد. این بیماری معمولا در بازه 20 تا 30 سالگی برطرف می شود. تغییرات هورمونی می توانند سبب طغیان این بیماری در دوره بارداری زنان و بلوغ نوجوانان شوند.

کراتوز پیلاریس بیشترین شیوع را در افراد دارای پوست بور دارد.

درمان قطعی کراتوزیس پیلاریس

تاکنون هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری بیان نشده است. این بیماری معمولا همگام با افزایش سن به صورت خود به خود رفع می شود.

درمان هایی برای مداوا و کاهش علائم این بیماری وجود دارند اما کراتوز پیلاریس معمولا مقاوم به درمان است. بهبودی در صورت شروع، ممکن است چندین ماه به طول انجامد

درمان های تخصصی برای پوست مرغی

پزشک متخصص پوست جهت رفع خارش، خشکی پوست و بهبود ظاهر راش ناشی از کراتوز مصرف مرطوب کننده ها را توصیه می کند. بسیاری از پماد های موضعی تجویزی یا بدون نسخه می توانند سلول های پوستی مرده را از بین برده یا از انسداد فولیکول های مو جلوگیری کنند. اوره و اسید لاکتیک دو ماده رایج در دارو های مرطوب کننده هستند.

این مواد به کمک یکدیگر پوست را صاف کرده و سلول های پوستی مرده را پس از شل کردن از بین می برند. دیگر روش های درمانی که توسط متخصص پوست پیشنهاد می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • میکرودرم ابریژن: یک درمان قوی جهت لایه برداری پوست
 • لایه بردار های شیمیایی
 • پماد های رتینول

درباره کاربردها و مزایای میکرودرم چه میدانید؟

افراد باید قبل از مصرف از مواد درون این پماد ها آگاه بوده و با پزشک خود مشورت کنند. برخی پماد های موضعی تجویزی شامل اسید هایی هستند که سبب ایجاد عوارض جانبی نامطلوبی می شوند. از جمله این عوارض می توان موارد زیر را نام برد:

 1. قرمزی
 2. سوزش
 3. تحریک پذیری
 4. خشکی

درمان پوست مرغی با لیزر

دستگاه های لیزر موهای زائد می تواند در درمان پوست مرغی با این روش موثر واقع شود. فرآیند لیزر درمانی برای حذف فوکیکول مو است و علاوه بر آن موجب حذف یا جمع نشدن کراتین زیر پوست نیز میشود و همچنین مانع تولید کراتین خواهد شد.

در بیشتر اوقات درمان های ترکیبی برای پوست مرغی موثر می باشد.

درمان خانگی کراتوز پیلاریس

در صورتی که ظاهر کراتوز پیلاریس برای فرد ناراحت کننده باشد، می توان چندین تکنیک را برای درمان آن در خانه امتحان کرد. با اینکه این بیماری درمان نمی شود اما روش های خود مراقبتی می توانند در حداقل رساندن برآمدگی، خارش و تحریک پوست کمک کنند.

?? دوش گرم بگیرید

گرفتن دوش گرم و کوتاه مدت می تواند به باز و آزاد کردن منافذ پوست کمک کند. در هنگام دوش گرفتن بدن خود را با یک لیف یا برس سفت مالش دهید تا برآمدگی ها رفع شوند. از آنجایی که طولانی شدن مدت دوش می تواند به از بین رفتن چربی طبیعی بدن منجر شود، محدود کردن مدت دوش گرفتن اهمیت دارد.

??لایه برداری کنید.

لایه برداری روزانه می تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند. متخصصان پوست برداشت پوست مرده را به کمک یک لیف یا سنگ پا توصیه می کنند.

?? محلول آب رسان استفاده کنید.

محلول هایی که دارای آلفا هیدروکسی اسید هستند می توانند پوست خشک را آب رسانی کرده و تکثیر سلول های پوست را سرعت بخشند. برخی متخصصان پوست استفاده از یوسرین و آملاکتین را پیشنهاد می دهند. در حالی که گلیسرین می تواند برآمدگی ها را نرم کند، مصرف موضعی گلاب التهاب پوست را از بین می برد.

?? از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

پوشیدن لباس های تنگ می تواند سبب ایجاد اصطکاک و در نتیجه تحریک پوست شود.

?? از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید.

این دستگاه ها به فضای اتاق رطوبت افزوده، رطوبت را در پوست افراد حفظ کرده و از بروز خارش جلوگیری می کنند.

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

پماد برای رفع پوست مرغی

پماد های دارویی را امتحان کنید.

اعمال یک پماد بدون نسخه و دارای اوره (نوتراپلاس و یوسرین)، لاکتیک اسید (آملاکتین و لاک هیدرین)، آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیلیک اسید می تواند مفید باشد.

این پماد ها سلول های مرده پوست را پس از آزاد کردن از بین می برند. علاوه بر این، این دارو ها سبب نرم شدن و آب رسانی به پوست نیز می شوند.

چه چیزی بروز کراتوز پیلاریس را تحریک می کند؟

کراتوز پیلاریس هنگامی بروز می دهد که فولیکول های مو در اثر تجمع کراتین مسدود شوند.

کراتین پروتئینی است که در پوست، مو و ناخن ها یافت می شود. تاکنون علت دقیق تجمع کراتین در پوست مشخص نشده اما به نظر می رسد که این بیماری زمینه وراثتی داشته باشد.

مواد غذایی مفید در رفع کراتوز پیلاریس

اغلب پزشکان ایجاد تغییراتی را در رژیم غذایی به این بیماران توصیه می کنند که موارد زیر از نمونه آن ها هستند:

دکتر عباس انتظاری، متخصص مراقبت های پوستی

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجادسعیدی دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  باسلام..دکتر درمان موضعی مولوسکوم عفونی چیه ؟؟و اینکه پزشکم بمن گفتن بمدت 2هفته پماد الویر استفاده کنم وبعداز 2هفته نه با ژیلت نه کرم موبر محل و شیو نکنم ..بعداز دوهفته برا شیو از چه روشی استفاده کنم ؟ شریک جنسیم که بامن درتماس بودن اگه مبتلا بشن چندوقت بعد دونه ها ظاهرمیشن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   انتخاب روش درمان بر اساس صلاحدید پزشک معالج است ولی الویر انتخاب اول درمانی نیست
   روشهای درمانی را در مقاله زیر با دقت مطالعه کن
   http://goo.gl/gGpV26
   در مورد شریک جنسی نیز باید اقدامات کنترلی یا درمانی انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  آیا میکرودرم برای پیشگیری از جوش صورت خوب هست و اینکه آیا شما توصیه ای برای استفاده از تونر خاصی یا کرمی رو برای منافذ باز دارید من صورتم مختلط هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   میکرودرم در پیشگیری از جوش موثر نیست
   ضد آفتاب فاقد چربی بزن
 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام.من جلوی چشمام چربی زیرپوستی دارم،میخواستم بپرسم بعد لیزر امکان داره دوباره تشدید بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال بروز اینگونه عوارض وجود دارد
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من دو سه بار رابطه جنسی تحت زور قرار گرفتم آن هم از یک نفر و الان دهنه مقعد چهار دانه زگیل ایجاد شده? راهکار چیست ایا میتونه ویروس hpv باشه؟ ضمنا از این موضوع یک سال گذشته و این زگیل ها نه رشد کرده نه بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل مقعدی مطرح باشد
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/1VCMCr
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای نمونه برداری و ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه کنی
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پارسال بالای دستگاه تناسلی م چند تا برامگی تیره دراومد من تا دوهفته پیش توجهی نداشتم هربارم که اصلاح میکردم خون نیومد دوهفته پیش رفتم پیش دکتر گفت زگیل تناسلیه بعد وقت داد برای کرایو الان یه هفتس فریز کردم زگیلا نریختن ولی جاش برآمده و قرمزه .این یک هفته خیلی درد داشتم. کی قراره زگیل ها بیفته؟ ترسم از اینه خطری منو تهدید میکنه کی این ویروس ریشه کن میشه به دکتر گفتم آزمایش بدم گفت احتیاجی نیست ممنون میشم جوابم بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در صورت انجام کرایوتراپی باید جلسات متعدد درمانی انجام گردد. زودترین زمان برای افتادن زگیل ها 3 روز و بیشترین زمان نیز 3 هفته خواهد بود
   در هر صورت سه هفته پس از درمان باید مجددا به پزشک مراجعه گردد
   در اکثر موارد ویروس مسبب بیماری از سروتیپ های کم خطر 6 یا 11 است لذا در اکثر مراکز (به خصوص مراکز دولتی) به دلیل پرهزینه بودن تست HPV PCR ضرورتی به انجام تست نیست
   در 10 درصد موارد ممکن است ویروس های سروتیپ 16 یا 18 (پر خطر) دیده شود که در صورت شک پزشک تست HPV PCR باید انجام شود
   البته بر اساس مطالعات جدید استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی بسیار کار آمد است
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/sB8QcN
   همانگونه که اشاره کردم بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام من پسری 19 ساله ام و بالا تنه و صورتم مو نداره 19 سال دارم به نطر شما مشکل چیه؟ایا در مانی داره؟تو رئ خدا بگین چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   هماهنگونه که قبلا نیز گفته بودم البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا یک اختلال هورمونی مطرح است
   ممکنه محلول ماینوکسیدیل موضعی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سورنا دوشنبه ۴ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت 1 ماه است که در قسمت پایین الت تناسلی یک چیزی مثل خال گوشتی یا پوست اضافه زده در کنا ان هم چند جوش قرمز رنگ با سر سفید گه گاهی درد هم دارد و گاهی هم در قسمت جوشها تورم دارد ایا باید به پزشک مراجعه کنم یا خطرناک نیست عسک در پیوست است و اگر پزشک نیاز دارد چه متخصصی باید برم پوست یا مجاری یا پزشک دیگری چون ایران نیستم لطفا از طریق ایمیل راهنماییم کنید ممنون میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمالا زگیل تناسلی مطرح باشد
   بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه
   از سیگار و الکل پرهیز
   ناحیه را خشک نگه
   موفق
 • تصویر کاربر آ.احمدي سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير واقعا ممنونم از راهنماياتون الان هـيچگونه ضايعاتي روي آلت تناسلي نداره و تازه رفع شده تو اين حالت كه ضايعات نداره و من بدون واكسن هستم در صورت داشتن رابطه خطري تهديدم ميكنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   در این شرایط شانس انتقال بیماری کم است ولی حتما واکسن را تزریق کن
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام، آیا برای برداشتن خال داخل سفیدی چشم میتوان از لیزر استفاده کرد؟ نحوه عمل، بی حسی، درد و جای خال بعد از عمل به چه صورات خواهد بود؟ درصورت استفاده نکردن از لیزر چطور؟ بسیار متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته در این مورد خاص بهتره با همکاران چشم پزشک مشورت کنی ولی معمولا توصیه می شود که اقدام خاصی انجام نشود
   موفق
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر من چند ماه پیش با شریک جنسیم رابطه داشتم که ایشون مبتلا بودن و من اول نمیدونستم بعد که متوجه شدم ایشون مبتلا هستن کار از کار گذشته بود اما بعد از رابطه تقریبا بلافاصله الت و اطرافشو شستشو دادم اما بعد چند ماه چند تا جوش کوچیک کنار هم که راحت هم دیده نمیشن و به رنگ پوست هستن بالاتر از التم در اومده که بین زیگیل تناسلی و مولوسکوم مشکوکم که کدوم یکی ازایناست چون شباهتزیادی به هردوی اینا داره تشخیص سخته اگر لازم باشه میتونم عکسش رو هم بفرستم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ضایعاتی که در عکس دیده می شود به مولوسکوم شباهت زیادی دارد
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است . معمولا درمان نیاز نیست
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   در صورتی که از نظر ظاهر آزار دهنده باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است اما می توان از کرایوتراپی نیز استفاده نمود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر