هر آنچه که نیاز است از وستیبولار پاپیلوماتوز بدانید

هر آنچه که نیاز است از وستیبولار پاپیلوماتوز بدانید

فهرست مطالب

برخی از افراد دارای برآمدگی های کوچکی در ولو یا همان بخش خارجی مهبل و اطراف لب ها هستند. به این برآمدگی ها وستیبولار پاپیلوماتوز ( vestibular papillomatosis ) گفته می شود و مضر نیستند.

وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری محسوب نمی شود و به هیچ درمانی نیازی ندارد و مسری نیست.

در این مقاله، در مورد وستیبولار پاپیلوماتوز بیشتر صحبت خواهیم کرد، که شامل  شکل ظاهری و چگونگی تشخیص آن توسط پزشکان است.

وستیبولار پاپیلوماتوز چیست؟

وستیبولار پاپیلوماتوز به برآمدگی های کوچک، بدون درد، همرنگ پوست، یا پاپول هایی گفته می شود که روی ولو را پوشش می دهند.

ولو بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که در قسمت خارجی  بدن قرار دارد. این برآمدگی ها می توانند گرد یا مستطیل شکل باشند.

در گذشته، پزشکان تصور می کردند که این برآمدگی ها ارتباطی با ویروس عفونت پاپیلوم (HPV) دارند، ولی بعد ها با تحقیقاتی که به عمل آمد این تئوری رد شد.

کارشناسان امروزه می دانند که وستیبولار پاپیلوماتوز یک گونه ی  آناتومیک طبیعی است، بدان معنی است که خطرناک نیستند و هیچ ارتباطی با بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) ندارد. و این ضایعه را به طور  ساده همان ولو در  نظر می گیرند.

در حقیقت، شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز در زنان بین 1 تا 33 درصد در مطالعات مختلف ذکر شده است.

این زائده ی گوشتی یا پاپول ها بر روی لب های کوچک-چین های داخلی کوچکتر-در هر دو طرف ولو به صورت خطی و قرینه شکل میگیرد. همچنین آنها می توانند در داخل وستیبول  یا همان دهانه ورودی واژن که توسط لب های کوچک احاطه شده است، به وجود آیند.

این ضایعات می توانند صاف، گرد یا برآمدگی انگشتی مانند باشند.قطر آنها 1 الی 2 میلی متر است که رشدی آهسته دارند و حساس نیستند.

 

وستیبولار پاپیلوماتوز

عوامل ایجاد وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز بیماری محسوب نمی شود ولی می تواند تغییری در شکل و ظاهر ولو ایجاد کند. محققان به طور دقیق نمی دانند که چرا در برخی از افراد رخ می دهد و در برخی دیگر خیر.

این  ضایعات مضر نیستند و ممکن است بسیاری از افراد حتی ندانند که به پاپیلوماتوز دهلیزی مبتلا هستند

علائم وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز بر روی ولو شبیه به برآمدگی های کوچک، صاف و همرنگ پوست می باشند. این برآمدگی ها نرم هستند و و معمولاً دردناک یا حساس نیستند.

این برآمدگی ها ممکن است گرد و زگیل مانند باشند و یا می توانند بلند و کشیده تر هم باشند. قطر آنها معمولا 1 الی 2 میلی متر است. افراد دارای وستیبولار پاپیلوماتوز به طور معمول علائم دیگری را تجربه نمی کنند.

تفاوت زگیل با وستیبولار پاپیلوماتوز

از آنجایی که وستیبولار پاپیلوماتوز ظاهری شبیه به زگیل دارد لذا اغلب با زگیل تناسلی به اشتباه گرفته می شود.

اگرچه تفاوت بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی کاملا واضح  است. برای مثال، در وستیبولار پاپیلوماتوز، معمولا پایه و قاعده هر پاپول از پاپول های اطراف جدا می باشد، در حالیکه زگیل های تناسلی تمایل دارند که در یک نقطه به هم متصل شوند.

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند در ولو، دهانه ی رحم، یا مقعد را پوشش دهند. وستیبولار پاپیلوماتوز معمولا محدود به ولو، لب های داخلی کوچک، و دهانه ی واژن باقی می ماند.

گونه ی خاصی از عفونت HPV  باعث زگیل تناسلی واگیردار می شود. آنها می توانند از طریق تماس پوستی که در حین رابطه ی جنسی ایجاد می شود، گسترش یابند. زگیل تناسلی از گونه ی مشابه HPV که ارتباطی به سرطان دهانه ی رحم دارد، نشات نمی گیرد.

زگیل های تناسلی خطرناک نیستند و معمولا خود به خود از بین می روند. با این حال، در برخی اوقات افراد در صورت ناراحتی زگیل درمان را انتخاب می کنند.این ضایعات همچنین می توانند در هنگام زایمان مشکل ایجاد کنند، بنابراین زنان باردار ممکن است تمایل زیادی به درمان آن داشته یاشند.

راه های از بین بردن زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی همچنین احتمال انتقال ویروس به شخص دیگر در هنگام رابطه ی جنسی را کاهش می دهد.

گزینه های درمان برای زگیل تناسلی شامل موارد زیر می باشد:

این متد ها نسبتا سریع هستند و نباید باعث درد پایدار شوند. اگرچه، در موارد وستیبولار پاپیلوماتوز ضرورتی به استفاده از این متد ها نیست و ممکن است باعث ناراحتی بی مورد شوند.

تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز

یک پزشک با پرسیدن سوالاتی از شخص و معاینه کردن برآمدگی ها می تواند وستیبولار پاپیلوماتوز را تشخیص دهد.

اگر آنها شک دارند که برجستگی ها زگیل های دستگاه تناسلی است، ممکن است انجام آزمایش های بعدی را توصیه کنند.

درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

این ها تومورهای خوش خیم هستند و آناتومی طبیعی تلقی می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. وقتی به  وستیبولار پاپیلوماتوز مبتلا هستید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشوید.اگر پزشک شما آن را به اشتباه به عنوان زگیل های تناسلی تشخیص دهد، ممکن است تحت آزمایشات و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید که منجر به نگرانی و هزینه های غیر ضروری شود.

اگر برآمدگی ها باعث ناراحتی و آزار بسیار شما شود و یا در روابط جنسی اختلال ایجاد می کنند، پزشک شما می تواند آنها را با یک روش ساده برطرف کند، اما در برخی مواقع احتمال بازگشت آنها وجود دارد.

در صورت تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز، مهمترین مواردی که باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

 • خوش خیم هستند و به سرطان تبدیل نشده و نخواهند شد.
 • جزو بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs)محسوب نمی شود، بنابراین از طریق رابطه ی جنسی منتقل نمی شود.

 

وستیبولار پاپیلوماتوز

چه کسانی در خطر این ضایعه قرار دارند؟

از آنجاییکه این یک تغییر طبیعی خوش خیم در آناتومی شماست، وستیبولار پاپیلوماتوز چیزی است که شما با آن متولد شده اید. و این ضایعه چیزی نیست که شما را به خطر بیندازد. حتی ممکن است آن را به ارث برده باشید که اگرچه بر روی آن مطالعه ای انجام نشده است.

شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز در زنان در چندین مطالعه به طور گسترده ای از 1 الی 33 درصد متفاوت بوده است. این ضایعه بیشتر در زنان بالغ دیده شده است و از هر نژاد و قومیتی می تواند رخ دهد.

وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با زگیل ها به اشتباه گرفته می شوند، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

در صورتیکه وستیبولار پاپیلوماتوز به تنهایی مطرح باشد هیچگونه خطری برای فرد یا شریک جنسی او وجود نخواهد داشته و معمولا نیازی به درمان نیست

چنانچه از نظر ظاهری برای فرد ناخوشایند باشد می توان با استفاده از روش های مختلفی ضایعات را درمان نمود. در این خصوص پزشک با در نظر گرفتن کلیه شرایط روش مناسب را انتخاب خواهد نمود

در بین روش های موجود Laser Vaporization از سایر روش ها راحت تر و سریعتر می باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص  طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزانه یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  خیلی وقت این زایده ها در واژن دارم نرم هستن و شل ول رابطه ای نداشتم ومجردم
  بنظرتون زگیل هستن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش)

   علیک سلام

   چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر Parisa یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من مجرد هستم و رابطه جنسی نداشتم تا حالا در هر دو طرف دهانه واژنم احساس زبری میکنم و احساس خارش هم دارم قبلا به دکتر متخصص هم مراجعه کردم ولی فقط از دور نگاه کردن واقعیتش یکم نگرانم وستیبولاره یا مشکل دیگه ای دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 3 روز پیش)

   سلام جانم

   چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر ساحل چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر. من دختر ۲۳ ساله ای هستم که که یه مدتی میشه احساس میکنم واژن و مقعدم میسوزه یا حالت تیر کشیدن داره رفتم دکتر معاینه کردن گفتن زگیل نداری چند روز بعد حین پماد زدن کنار ورودی واژنم روی لبه واژنم سمت یک ردیف برامدگی خطی صورتی رنگ دیدم که پایه جدا داشتن و رو به روش یکی دوتا از همینا دیدم که مثل سمت چپ واژن انقدر برامده نیست اینها وستیبولا هستند یا زگیل تناسلی؟
  1. تصویر کاربر ساحل چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)
   تو روخدااا جوابمو بدید و راهنماییم کنید دارم از استرس میمیرم. میترسم این موضوع آینده ام رو نابود کنه و نه بتونم ازدواج کنم و نه بچه دار بشم😭😭😭
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام و وقت به خیر
  من ۲۴ سالمه و تا به حال با هیچ عنوانی رابطه نداشتم ، سابقه ی هیچ نوعی از بیماری های تناسلی هم نداشتم . اما حدود دو هفته ست که گاها دچار خارش در لب های داخلی واژن شدم و که اوایل گاهی اتفاق می افتاد. اما اخیرا بیشتر شده ( ۳ الی ۴ بار در روز احساس خارش میکنم که برطرف میشه هر بار و پیوسته نیست ) در دو روز اخیر که معاینه کردم متوجه یک برجستگی جوش مانند شدم که در عکس مشخص کردم ، فقط این برجستگی در صورت لمس دردناکه و حالتی مابین سوزش و درد داره . و همین طور متوجه برجستگی های زیادی هم در دیواره ی داخلی واژن شدم که ظاهرا به محل دفع ادرار هم سرایت کرده . خارش هم به ناحیه ی ادرار سرایت کرده.
  ممنون میشم بفرمایید چقدر احتمال داره hpv باشه ؟
  و سال ها قبل بعد ورزش سنگین و احساس خشکی واژن ، چیزی در ناحیه ی تناسلی احساس کردم و متوجه شدم تکه ای از ماهیچه داخلی واژن پاره شده . آیا در عکس ها هایمن آسیب دیده ؟
  پیشاپیش خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه وستیبولار پاپولوزیس آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Samin شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  من یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردم یکسری زائده مشاهده کردیم البته ایشون گفت این زائده شبیه به زگیل نیست میخواستم نظر شما رو هم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)

   علیک سلام

   چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر میم شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من حدودا یک ماه پیش ویزیت آنلاین شدم توسط شما و فرمودید که ضایعاتی که دارم زگیل نیستن و پاپیلوماتوز هستن و گفتید که یک ماه بعد هم باز اونا رو ببینید تو این یک ماه این ضایعات بیشتر نشدن اما ترشحات زرد رنگ دارم بعد از پریودی که الان یک هفتس تموم شده پریودیم اما همچنان ترشح دارم و اینکه من رابطه جنسی نداشتم آیا ممکنه عفونت قارچی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   معمولا ترشحات به صورت طبیعی نیز دیده می شود

   بهتره از گرما و رطوبت پرهیز کنی

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   لباس گشاد نخی کمک کننده است

   معاینات ادواری توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر یارا دوشنبه ۲۰ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  من حدود یک ماه است ناحیه واژن از بیرون خارش دارم به دکتر مراجعه کردم تست اچ پی وی هم دادم ولی منفی بوده
  البته نزدیک واژن یک برامدگی کوچک مثل عکسی که فرستادم هست ایا این زگیل هست یا پاپیلو ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Vbbh یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من دختر ۱۸ سالم ب تازگی یک زائده کوچک تو لابیای واژنم مشاهده کردم خیلی استرس دارم میشه بگید زگلیه یا ن و جای نگرانی هست یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست بلکه وستیبولار پاپولوزیس مشاهده می شود که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر شیرین یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر صبحتون بخیر
  من چند روزه که روی لبه ی سمت راست واژنم یه ضایعه ای درومده بود .اول فکر کردم جوشه چون درد میکرد و باعث میشد احساس سوزش بهم دست بده .بعد از یک روز دچار عادت ماهیانه شدم و متوجه شدم لبه ی دیگه ی واژنمم اونجوری شده و حتی قسمت بین دو لبه ی واژنمم اونجوری شده.
  با این حال فقط اون یه نقطه که سمت لبه ی راستمه درد میکنه و بقیه دردی ندارن. به نظر شما زگیله یا وستیبولار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر گلسا سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  ایا این عکس زگیل هست .. چهار ساله به این شکل هستن ولی با استفاده از پودر موبر دچاز درد و سوزش شدم که به هیچ دارو جواب نداد ..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش)

   علیک سلام

   بر اساس عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر