هر آنچه که نیاز است از وستیبولار پاپیلوماتوز بدانید

هر آنچه که نیاز است از وستیبولار پاپیلوماتوز بدانید

فهرست مطالب

برخی از افراد دارای برآمدگی های کوچکی در ولو یا همان بخش خارجی مهبل و اطراف لب ها هستند. به این برآمدگی ها وستیبولار پاپیلوماتوز ( vestibular papillomatosis ) گفته می شود و مضر نیستند.

وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری محسوب نمی شود و به هیچ درمانی نیازی ندارد و مسری نیست.

در این مقاله، در مورد وستیبولار پاپیلوماتوز بیشتر صحبت خواهیم کرد، که شامل  شکل ظاهری و چگونگی تشخیص آن توسط پزشکان است.

وستیبولار پاپیلوماتوز چیست؟

وستیبولار پاپیلوماتوز به برآمدگی های کوچک، بدون درد، همرنگ پوست، یا پاپول هایی گفته می شود که روی ولو را پوشش می دهند.

ولو بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که در قسمت خارجی  بدن قرار دارد. این برآمدگی ها می توانند گرد یا مستطیل شکل باشند.

در گذشته، پزشکان تصور می کردند که این برآمدگی ها ارتباطی با ویروس عفونت پاپیلوم (HPV) دارند، ولی بعد ها با تحقیقاتی که به عمل آمد این تئوری رد شد.

کارشناسان امروزه می دانند که وستیبولار پاپیلوماتوز یک گونه ی  آناتومیک طبیعی است، بدان معنی است که خطرناک نیستند و هیچ ارتباطی با بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) ندارد. و این ضایعه را به طور  ساده همان ولو در  نظر می گیرند.

در حقیقت، شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز در زنان بین 1 تا 33 درصد در مطالعات مختلف ذکر شده است.

این زائده ی گوشتی یا پاپول ها بر روی لب های کوچک-چین های داخلی کوچکتر-در هر دو طرف ولو به صورت خطی و قرینه شکل میگیرد. همچنین آنها می توانند در داخل وستیبول  یا همان دهانه ورودی واژن که توسط لب های کوچک احاطه شده است، به وجود آیند.

این ضایعات می توانند صاف، گرد یا برآمدگی انگشتی مانند باشند.قطر آنها 1 الی 2 میلی متر است که رشدی آهسته دارند و حساس نیستند.

 

وستیبولار پاپیلوماتوز

عوامل ایجاد وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز بیماری محسوب نمی شود ولی می تواند تغییری در شکل و ظاهر ولو ایجاد کند. محققان به طور دقیق نمی دانند که چرا در برخی از افراد رخ می دهد و در برخی دیگر خیر.

این  ضایعات مضر نیستند و ممکن است بسیاری از افراد حتی ندانند که به پاپیلوماتوز دهلیزی مبتلا هستند

علائم وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز بر روی ولو شبیه به برآمدگی های کوچک، صاف و همرنگ پوست می باشند. این برآمدگی ها نرم هستند و و معمولاً دردناک یا حساس نیستند.

این برآمدگی ها ممکن است گرد و زگیل مانند باشند و یا می توانند بلند و کشیده تر هم باشند. قطر آنها معمولا 1 الی 2 میلی متر است. افراد دارای وستیبولار پاپیلوماتوز به طور معمول علائم دیگری را تجربه نمی کنند.

تفاوت زگیل با وستیبولار پاپیلوماتوز

از آنجایی که وستیبولار پاپیلوماتوز ظاهری شبیه به زگیل دارد لذا اغلب با زگیل تناسلی به اشتباه گرفته می شود.

اگرچه تفاوت بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی کاملا واضح  است. برای مثال، در وستیبولار پاپیلوماتوز، معمولا پایه و قاعده هر پاپول از پاپول های اطراف جدا می باشد، در حالیکه زگیل های تناسلی تمایل دارند که در یک نقطه به هم متصل شوند.

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند در ولو، دهانه ی رحم، یا مقعد را پوشش دهند. وستیبولار پاپیلوماتوز معمولا محدود به ولو، لب های داخلی کوچک، و دهانه ی واژن باقی می ماند.

گونه ی خاصی از عفونت HPV  باعث زگیل تناسلی واگیردار می شود. آنها می توانند از طریق تماس پوستی که در حین رابطه ی جنسی ایجاد می شود، گسترش یابند. زگیل تناسلی از گونه ی مشابه HPV که ارتباطی به سرطان دهانه ی رحم دارد، نشات نمی گیرد.

زگیل های تناسلی خطرناک نیستند و معمولا خود به خود از بین می روند. با این حال، در برخی اوقات افراد در صورت ناراحتی زگیل درمان را انتخاب می کنند.این ضایعات همچنین می توانند در هنگام زایمان مشکل ایجاد کنند، بنابراین زنان باردار ممکن است تمایل زیادی به درمان آن داشته یاشند.

راه های از بین بردن زگیل تناسلی مردان

درمان زگیل تناسلی همچنین احتمال انتقال ویروس به شخص دیگر در هنگام رابطه ی جنسی را کاهش می دهد.

گزینه های درمان برای زگیل تناسلی شامل موارد زیر می باشد:

این متد ها نسبتا سریع هستند و نباید باعث درد پایدار شوند. اگرچه، در موارد وستیبولار پاپیلوماتوز ضرورتی به استفاده از این متد ها نیست و ممکن است باعث ناراحتی بی مورد شوند.

تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز

یک پزشک با پرسیدن سوالاتی از شخص و معاینه کردن برآمدگی ها می تواند وستیبولار پاپیلوماتوز را تشخیص دهد.

اگر آنها شک دارند که برجستگی ها زگیل های دستگاه تناسلی است، ممکن است انجام آزمایش های بعدی را توصیه کنند.

درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

این ها تومورهای خوش خیم هستند و آناتومی طبیعی تلقی می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند. وقتی به  وستیبولار پاپیلوماتوز مبتلا هستید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشوید.اگر پزشک شما آن را به اشتباه به عنوان زگیل های تناسلی تشخیص دهد، ممکن است تحت آزمایشات و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید که منجر به نگرانی و هزینه های غیر ضروری شود.

اگر برآمدگی ها باعث ناراحتی و آزار بسیار شما شود و یا در روابط جنسی اختلال ایجاد می کنند، پزشک شما می تواند آنها را با یک روش ساده برطرف کند، اما در برخی مواقع احتمال بازگشت آنها وجود دارد.

در صورت تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز، مهمترین مواردی که باید به خاطر بسپارید عبارتند از:

 • خوش خیم هستند و به سرطان تبدیل نشده و نخواهند شد.
 • جزو بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs)محسوب نمی شود، بنابراین از طریق رابطه ی جنسی منتقل نمی شود.

 

وستیبولار پاپیلوماتوز

چه کسانی در خطر این ضایعه قرار دارند؟

از آنجاییکه این یک تغییر طبیعی خوش خیم در آناتومی شماست، وستیبولار پاپیلوماتوز چیزی است که شما با آن متولد شده اید. و این ضایعه چیزی نیست که شما را به خطر بیندازد. حتی ممکن است آن را به ارث برده باشید که اگرچه بر روی آن مطالعه ای انجام نشده است.

شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز در زنان در چندین مطالعه به طور گسترده ای از 1 الی 33 درصد متفاوت بوده است. این ضایعه بیشتر در زنان بالغ دیده شده است و از هر نژاد و قومیتی می تواند رخ دهد.

وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با زگیل ها به اشتباه گرفته می شوند، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

دکتر عباس انتظاری متخصص  طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Zari یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت خوش، دکتر سالها روی لبهای واژنم و دهانه واژنم برآمدگی‌های ریز رو احساس میکنم و دیدم که درد و خارش نداشتم که یه چند رو چند تا دونه بیشتر با توجه به عکسی که ارسال کردم وستیبولار یا زگیل تناسلی توی این مدت دکتر رفتم اما چیزی بهم نگفتم با توجه به اینکه بیشتر شده نگران شدم با توجه به اینکه خیلی بهداشت رو رعایت میکنم ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 6 روز پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر hina پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۲۶ سالمه
  چند وقت پیش خیلی اتفاقی متوجه یه سری بر آمدگی توی لبه های داخلی شدم هر ۲ طرف.
  که یکمم کشیده(بلند) هستن. اصلا درد یا خارش سوزش هم ندارم
  میشه بگین به نظرتون زگیل هست یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی هیچگونه شواهدی به نفع زگیل تناسلی مشاهده نمی شود چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر hina چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر به جز وستیبولار پاپولوزیس ، مورد دیگه ای نمیتونه باشه ؟
   یعنی ۱۰۰درصد وستیبولار پاپولوزیسه و هیچ خطری نداره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   100 درصد نمی توان نظر داد

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام‌خسته نباشید،من حدود یکسال پیش برامدگی های‌صورتی رنگی‌روی‌قسمت ۲ تالبه های ‌داخلی واژنم‌درومد،بعد گذشت یکساال ب‌رنگ قهوه ای درومدن،درد و خارشم‌ندارم اصلن،مجردهستم رابطه ی جنسی هم نداشتم۲۰‌سالمه،میخاستم بدونم ممکنه وستیبولار پاپیلوماتوز باشه؟ممنون میشم‌بات‌وجه ب عکس‌بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر h یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام ، برآمدگی های ریزی دردهانه واژن خانومم مشاهده شده ، که موقع نزدیکی ، بصورت خفیف خونریزی دارن ، و رنگ پوست هستن ، خیلی هم کوچیکن و با اینکه نزدیک هم هستن ولی جدا ازهم هستن ، خواستم بدونم زگیل هستن یا چیزی دیگه، تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال از ضایعات عکس بگیر و بفرست تا امکان بررسی دقیقتر وجود داشته باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Zahra جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  دکتر جام من دوبار رابطع داشتم ولی نه ب صورت کامل ک طرف مقابلم مشکوک ب زگیل بودن گویا درمان کردن که این رابطه برمیگرده به یک سال و خورده ای پیش من مولوسکوم یک ماه پیش ب شدت زدم ک درمان کردم و الان روی لبیا مینورم این ضایعه رو دیدم این وستیبولار پاپیلوملچاست یا hpv?راستی منpcrدادم و منفی بود
  1. تصویر کاربر Zahra جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   تورو خدا جواب بدین من خیلییییی استرس دارم🙏🙏🙏
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   با توجه به عکس ارسالی نوعی پاپیلوماتوز مطرح است معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ..دختر ۲۶ هستم ومجرد سطحی تماس جنسی داشتم الان ضایعاتی خوشه ای (،رشته ای ) متقارن میبینم که خارش شدید هم داره با توجه به عکس این زگیل هست یا وستیبولار؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر محدثه جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر این نقطه های ریز که تو عکس میبینید خیلی وقته تو بدنم هست و هیچ تغییری هم نکرده و هربار خودمو میشورم با دستم حس میکنم، و در دو طرف لب های واژنم و همینطور ورودی واژنم هست، چن روزیه یه کم خارش و سوزش خفیف داره، رابطه جنسی هم داشتم ولی به نظرم فرد مقابلم آلوده به زگیل نباشه، خواهش میکنم کمک کنید که این زگیل هست یا پاپیلوماتوز، خیلی نگرانم،با توجه به اینکه فقط داخل واژن هست و بیرون و اطرافش هیچی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود

 • تصویر کاربر A_R شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۲۱ سالمه...و یک ماه پیش رابطه سطحی بدون دخول داشتم‌...شریک جنسیم هیچ علایمی ندارد ..ولی من قسمت داخلی لوبیای مینور یه ضایعاتی دارم..رفتم مطب یک ماما و منو معاینه کرد ..گفتن پاپیلوما هست ولی من هنوز استرس دارم..میشه لطفا باتوجه ب عکس لطف کنین بفرمایین این پاپیلوما هست یا زگیل ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال وستیبولار پاپولوزیس مطرح است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر میریام جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،چند وقته بعد از ازدواجم روی لبهای داخلی واژنم یه ضایعات هم رنگ متوجه شدم پیش ماما رفتم گفتن زگیل،خیلینگرانم الان مطالب رو ک خوندم بیشتر ضایعات شبیه پاپیلو ،خواهش میکنم بگید اینا چیه ،من از زگیل میترسم
  1. تصویر کاربر میریام پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   Hpv
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر A سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من رابطه داشتم میخواستم بدونم این زائده ها میتونه زیگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر