علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

فهرست مطالب

علت زگیل تناسلی چیست؟

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی منتقله از طریق رابطه جنسی به نام HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) است. آلودگی به اچ پی وی شایعترین عفونت مقاربتی در جهان است و در اکثر مواقع ممکن است فاقد علامت باشد.  این بیماری، ضایعات پوستی به شکل برآمدگیهای توپر یا شبیه خال های گوشتی کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد میکند که فاقد درد یا خارش هستند. زگیل تناسلی مردان ممکن است اشکال متعدد، رنگ های متفاوت داشته باشد. گاهی افراد از گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به دنبال تیغ زدن موهای این ناحیه شکایت دارند.

در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت ظاهری است. متاسفانه همین مورد سبب شده است که شانس انتقال و آلوده کردن شرکای جنسی بسیار بالا باشد.

زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد؟

علت زگیل تناسلی در زنان و علت زگیل تناسلی در مردان در واقع نوعی ویروس با نام ویروس پاپلومای انسانی است که به راحتی حتی از طریق تماس پوستی منتقل می شود . بیماری زیگیل تناسلی از طریق ویروسی به نام HPV ایجاد می شود. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از HPV وجود دارد. این عفونت در بیشتر اوقات بدون هیچ علامتی در زنان و مردان وجود دارد. اما 60 نوع آن در بدن سبب ایجاد زگیل معمولی و زگیل تناسلی می شوند که دو نوع خطرناک آن یعنی اچ پی وی 16 و اچ پی وی 18 می توانند سبب ایجاد سرطان هم باشند.

ویروس های اچ پی وی از نوع زگیل تناسلی در هنگام رابطه ی جنسی حتی مقعدی یا دهانی، به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند.

زگیل تناسلی مردان بر روی آلت، بیضه ها، درون مجرای ادراری، مقعد، دهان و کشاله ی ران به راحتی رشد کرده و تکثیر می شود. بنابراین استفاده از کاندوم به تنهایی نمیتواند نقش حفاظت کننده داشته باشد.

زائده های پوستی زگیل تناسلی که شبیه گوشت اضافه در ناحیه تناسلی هستند می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. در برخی موارد خال گوشتی روی آلت اصلا با چشم دیده نمی شود.

در انتها توصیه می کنم کلیپ زیر را در خصوص روند لیزر درمانی زگیل تناسلی مشاهده فرمائید:

بسیاری از مبتلایان از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت (خال گوشتی در ناحیه تناسلی) که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند

علائم زگیل تناسلی

معمولاً علائم خاصی وجود ندارد و بیماری خود به خود و بدون اینکه مشکل جدی ازنظر سلامتی ایجاد کند، خوب میشود به همین دلیل شما میتوانید به راحتی این ویروس را به بقیه منتقل کنید، بدون اینکه از وجود آن خبر داشته باشید. البته همانطور که قبلا نیز گفتیم، به وجود آمدن گوشت اضافه در ناحیه تناسلی میتواند از علائم ابتلا باشد.

آیا زگیل تناسلی مردان خطرناک است؟

خال گوشتی روی آلت یا همان زیگیل تناسلی، زندگی را به مخاطره نمی اندازد. حتی اگر درمان نشود، ممکن است خود به خود از بین برود. در بسیاری از موارد ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود. اما اگر ضایعه باقی بماند یا از نظر تعداد وسایز رشد کند و زیاد شود، باید حتما نمونه برداری و بررسی توسط پزشک متخصص انجام شود. با این حال در موارد نادری ممکن است که زگیل تناسلی از نوع بدخیم باشد؛ بنابراین بهتر است بررسی های دقیقتر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان نیز مانند مردان همان ویروس اچ پی وی است؛ با این حال در خانم ها بهتر است که تست پاپ اسمیر و ویروس HPV جهت جلوگیری از سرطان دهانه رحم، انجام شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟

❌ اگر شما ازنظر جنسی فعال هستید، روابط جنسی متعدد را متوقف کنید! کافیست یک نفر مبتلا باشد!

❌ کاندوم ممکن است تا حدودی جلوگیری کند، اما باید بدانیم که کاندوم 100%پیشگیری نمی کند؛ چون که نمی تواند تمام آلت تناسلی مرد را پوشش دهد.

❌ دو نوع واکسن HPV  وجود دارد که البته هر کدام برای یک نوع خاصی از ویروس HPV موثر است.

درمان زگیل تناسلی کدام است؟

برای ویروس HPV هیچ درمان قطعی وجود ندارد، اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. اما میتوان زگیل های تناسلی بر روی پوست را به کمک روش هایی مانند لیزر، کرایوتراپی، جراحی، استفاده از محلول ها و پمادها از بین برد. بهترین روش درمان زگیل، توسط دکتر زگیل و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود.

اگر زگیل تناسلی داشتم، چکار کنم؟

 • تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود؛ زیرا احتمال انتقال زیاد است.
زگیل تناسلی مردان - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس خال گوشتی روی آلت را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

 • از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود؛ چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
 • رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.
 • همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد
 • از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

آیا پس از درمان زگیل تناسلی احتمال عود مجدد وجود دارد؟

امکان دارد زگیل‌ها بعداً برگشت کنند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلولها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

 پیگیری توسط  آزمون پاپ اسمیر خانمها باید به صورت جدی مد نظر قرار گیرد. ممکن است در این زمینه حتی به بررسی های بیشتری مانند نمونه گیری از بافت برای درمان زگیل تناسلی زنان نیز نیاز باشد. در هر صورت، درمان کامل ضایعات توصیه می شود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۶ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر همسربنده دچار زگیل تناسلی شده ازطرفیم تست پاپ امیر انجام داد هیچ مشکلی نبود خودمم هیچ مشکلی ندارم طبق گفته پزشک زنان به همسرم زگیل از نوع بدخیم می‌باشد اولا میخام بدونم دلیل این بیماری چیست وثانیأچکار باید کرد؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲ فروردین ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  چند نقطه خال گوشتی بوجود امده است که بر اثر تیغ کشیدن ایجاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر مم چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من دور مقعدم مثله خال گوشتی سیاه رنگ هست ولی خیلی کوچیک میخواستم بدونم ممکنه زگیل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ترنم شنبه ۱۴ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من شوهرم مبتلا به زگیل تناسلی شد ولی خودم مشکلی نداشتم ممکنه رابطه ی نا مشروعی داشته که مبتلا شده ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای خودت واکسن گارداسیل تزریق شود

   در ضمن تست پاپ اسمیر ضروری است

   موفق

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر
  پسری که تا سن 20-22 سالگی مجرد بوده و با هیچ کسی رابطه جنسی نداشته، آیا مبتلا به زگیل تناسلی میشه؟ یا برای این که مبتلا بشه باید از شخص دیگری بگیره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش. توصیه می کنم واکسن گارداسیل را در سه نوبت تزریق کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۳ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  زیر آلتم حدودی چند ماه پیش خال های سیاه درآمده کم بوده اما الان بیشتر شده رابطه جنسی هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر MB شنبه ۲۵ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  دکتر من تازه متوجه شدم که در ناحیه مقعد دچار این بیماری شدم و متاسفانه بیماریم یکم هم شدیده منم از روی ناآگاهی بعضی کوچیک هارو با نخنم کندم این کار به شدت یافتن بیماری تاثیر داره؟؟؟
  با کمک پماد و کرم حل میشه دکتر؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Nsm چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من با معاینه توسط دکتر زنان متوجه شدم که زگیل تناسلی دارم و با محلول دارم درمان میشم این در صورتیه که فقط یه شریک جنسی دارم و اونم مبتلاس منشا این ویروس از چیه وقتی در ابتدا ن من این ویروس و داشتم ن اون و از هیچ وسیله الوده ای ام استفاده نکردیم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر بیتا یکشنبه ۴ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید این عکس ها زگیل جنسی هستند؟
  من ۳ساله ازدواج کردم ۲۶سالمه و فقط با شوهرم رابطه داشتم اون هیچ مشکلی نداره اما من یک هفتس که این دونه هارو میبینم
  توروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام.روی آلتم چنتا زگیل کوچک زده ..خواستم علت رو بدونم و راه درمان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر