علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

فهرست مطالب

علت زگیل تناسلی چیست؟

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی منتقله از طریق رابطه جنسی به نام HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) است. آلودگی به اچ پی وی شایعترین عفونت مقاربتی در جهان است و در اکثر مواقع ممکن است فاقد علامت باشد.  این بیماری، ضایعات پوستی به شکل برآمدگیهای توپر یا شبیه خال های گوشتی کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد میکند که فاقد درد یا خارش هستند. زگیل تناسلی مردان ممکن است اشکال متعدد، رنگ های متفاوت داشته باشد. گاهی افراد از گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به دنبال تیغ زدن موهای این ناحیه شکایت دارند.

در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت ظاهری است. متاسفانه همین مورد سبب شده است که شانس انتقال و آلوده کردن شرکای جنسی بسیار بالا باشد.

زگیل تناسلی مردان بر اثر چی به وجود میاد؟

علت زگیل تناسلی در زنان و علت زگیل تناسلی در مردان در واقع نوعی ویروس با نام ویروس پاپلومای انسانی است که به راحتی حتی از طریق تماس پوستی منتقل می شود . بیماری زیگیل تناسلی از طریق ویروسی به نام HPV ایجاد می شود. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از HPV وجود دارد. این عفونت در بیشتر اوقات بدون هیچ علامتی در زنان و مردان وجود دارد. اما 60 نوع آن در بدن سبب ایجاد زگیل معمولی و زگیل تناسلی می شوند که دو نوع خطرناک آن یعنی اچ پی وی 16 و اچ پی وی 18 می توانند سبب ایجاد سرطان هم باشند.

ویروس های اچ پی وی از نوع زگیل تناسلی در هنگام رابطه ی جنسی حتی مقعدی یا دهانی، به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند.

زگیل تناسلی مردان بر روی آلت، بیضه ها، درون مجرای ادراری، مقعد، دهان و کشاله ی ران به راحتی رشد کرده و تکثیر می شود. بنابراین استفاده از کاندوم به تنهایی نمیتواند نقش حفاظت کننده داشته باشد.

زائده های پوستی زگیل تناسلی که شبیه گوشت اضافه در ناحیه تناسلی هستند می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. در برخی موارد خال گوشتی روی آلت اصلا با چشم دیده نمی شود.

در انتها توصیه می کنم کلیپ زیر را در خصوص روند لیزر درمانی زگیل تناسلی مشاهده فرمائید:

بسیاری از مبتلایان از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت (خال گوشتی در ناحیه تناسلی) که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست - زگیل تناسلی اطراف مقعد و آلت تناسلی ( خال گوشتی در ناحیه تناسلی )
زگیل تناسلی چیست – زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی ( خال گوشتی در ناحیه تناسلی )

معمولاً علائم خاصی وجود ندارد و بیماری خود به خود و بدون اینکه مشکل جدی ازنظر سلامتی ایجاد کند، خوب میشود به همین دلیل شما میتوانید به راحتی این ویروس را به بقیه منتقل کنید، بدون اینکه از وجود آن خبر داشته باشید. البته همانطور که قبلا نیز گفتیم، به وجود آمدن گوشت اضافه در ناحیه تناسلی میتواند از علائم ابتلا باشد.

زگیل تناسلی چیست - علائم دهانی
زگیل تناسلی چیست – علائم دهانی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

آیا زگیل تناسلی مردان خطرناک است؟

خال گوشتی روی آلت یا همان زیگیل تناسلی، زندگی را به مخاطره نمی اندازد. حتی اگر درمان نشود، ممکن است خود به خود از بین برود. در بسیاری از موارد ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود. اما اگر ضایعه باقی بماند یا از نظر تعداد وسایز رشد کند و زیاد شود، باید حتما نمونه برداری و بررسی توسط پزشک متخصص انجام شود. با این حال در موارد نادری ممکن است که زگیل تناسلی از نوع بدخیم باشد؛ بنابراین بهتر است بررسی های دقیقتر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد
زگیل های تناسلی و سرطان مقعد

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان نیز مانند مردان همان ویروس اچ پی وی است؛ با این حال در خانم ها بهتر است که تست پاپ اسمیر و ویروس HPV جهت جلوگیری از سرطان دهانه رحم، انجام شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟

❌ اگر شما ازنظر جنسی فعال هستید، روابط جنسی متعدد را متوقف کنید! کافیست یک نفر مبتلا باشد!

❌ کاندوم ممکن است تا حدودی جلوگیری کند، اما باید بدانیم که کاندوم 100%پیشگیری نمی کند؛ چون که نمی تواند تمام آلت تناسلی مرد را پوشش دهد.

❌ دو نوع واکسن HPV  وجود دارد که البته هر کدام برای یک نوع خاصی از ویروس HPV موثر است.

درمان زگیل تناسلی کدام است؟

برای ویروس HPV هیچ درمان قطعی وجود ندارد، اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. اما میتوان زگیل های تناسلی بر روی پوست را به کمک روش هایی مانند لیزر، کرایوتراپی، جراحی، استفاده از محلول ها و پمادها از بین برد. بهترین روش درمان زگیل، توسط دکتر زگیل و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان
عکس زگیل تناسلی در مردان

اگر زگیل تناسلی داشتم، چکار کنم؟

 • تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود؛ زیرا احتمال انتقال زیاد است.
زگیل تناسلی مردان - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس خال گوشتی روی آلت را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

 • از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود؛ چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
 • رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.
 • همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد
 • از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

آیا پس از درمان زگیل تناسلی احتمال عود مجدد وجود دارد؟

امکان دارد زگیل‌ها بعداً برگشت کنند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلولها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

 پیگیری توسط  آزمون پاپ اسمیر خانمها باید به صورت جدی مد نظر قرار گیرد. ممکن است در این زمینه حتی به بررسی های بیشتری مانند نمونه گیری از بافت برای درمان زگیل تناسلی زنان نیز نیاز باشد. در هر صورت، درمان کامل ضایعات توصیه می شود.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر MB شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  دکتر من تازه متوجه شدم که در ناحیه مقعد دچار این بیماری شدم و متاسفانه بیماریم یکم هم شدیده منم از روی ناآگاهی بعضی کوچیک هارو با نخنم کندم این کار به شدت یافتن بیماری تاثیر داره؟؟؟
  با کمک پماد و کرم حل میشه دکتر؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Nsm چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر من با معاینه توسط دکتر زنان متوجه شدم که زگیل تناسلی دارم و با محلول دارم درمان میشم این در صورتیه که فقط یه شریک جنسی دارم و اونم مبتلاس منشا این ویروس از چیه وقتی در ابتدا ن من این ویروس و داشتم ن اون و از هیچ وسیله الوده ای ام استفاده نکردیم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر بیتا یکشنبه ۴ مهر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید این عکس ها زگیل جنسی هستند؟
  من ۳ساله ازدواج کردم ۲۶سالمه و فقط با شوهرم رابطه داشتم اون هیچ مشکلی نداره اما من یک هفتس که این دونه هارو میبینم
  توروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام.روی آلتم چنتا زگیل کوچک زده ..خواستم علت رو بدونم و راه درمان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر پگاه جمعه ۲۹ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اینا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   خیر

 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۱۲ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر
  در مورد لکه های سیاه حدود ۵ سال هستن ۲ سال پیش رفتم متخصص پوست گفت زگیل نیست اما سوالم در مورد دو تا قرمزی که تو عکس فرستادم نظرتون ؟ من زیر بغلم زگیل دارم
  جدا از هر نظری میخوام برا زیبایی لیزر کنم بنظرتون جاش میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است . معمولا اسکار به جای نمی گذارد. فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

 • تصویر کاربر Mhsa جمعه ۲۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  ممنون دکتر
  خوب میشه حالا با همین قطره سالیسیلیک؟ و اینک بخواد از بین بره چطوری میشه شکل زگیل ؟؟واکسن گارداسیل بعد از بهبودی باید زد یا الان هم میشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  اگ روی زبان هم باشه دارویی هست واسش؟ممنون میشم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ خرداد ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   ضایعات زبان بهتره با روش های تهاجمی نظیر لیزر درمان شوند

   واکسن گارداسیل در سنین زیر 26 سالگی بسیار اثر بخش است

   موفق

 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام
  بنظر شما این همسر زگیل خیلی سال هست این لکه ها رو دارم
  1. تصویر کاربر کیوان چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   عکسا زگیل تناسلی اشتباه بالا تایپ کردم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس های ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شايان دوشنبه ۹ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  پسر ٣١ ساله و مجرد هستم. دقيقا يك سال قبل آخرين رابطه جنسي بنده با نامزدم بطور محافظت شده بوده. با شخص ديگري رابطه نداشته ام.
  چند هفته بعد از آخرين رابطه، بخاطر وسواس و افكار مزاحم ، عكسهايي از آلتم را خدمت يكي از همكاران محترم( متخصص اورولوژي) فرستادم فرمودند بافت طبيعي آلت هست و بخاطر ختنه اينطور شده. در مورد دو تا دانه ريز روي هم فرمودند زگيل نيست و اگر اذيتم ميكند با ليزر برش دارم. خواستم با عرض معذرت، نظر جنابعالي را بدانم. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ فروردین ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیروم  مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   اصلا نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر شايان شنبه ۷ فروردین ۰( 10 ماه پیش)
   ممنونم جناب دكتر
   ببخشيد پس دوتا دانه ريز روي بدنه آلت ، زگيل نيستند؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۹ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   سلام مجدد جانم

   خوشبختانه خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ فروردین ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام. من مدت زیادی هست که چنتا جوش مانند خیلی ریز روی آلتم قسمت زیر دارم که البته توجهی بهش نکردم و همین مقدار هم بیشتر نشده. اما با دیدن اتفاقی بحث زگیل تناسلی یکم نگران شدم. عکسش رو ارسال میکنم ممنون میشم پاسخ بدین. متاهل هستم و نگرانم که به خانومم انتقال بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ فروردین ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود 

   در موارد مشکوک می توان تست HPV PCR استفاده نمود 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر