درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

فهرست مطالب

تاکنون، روشهای مختلفی برای درمان زگیل ها به کار رفته است ولی هیچیک از روش های درمانی قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و اکثر روش های درمانی مخصوصا در زمینه ی درمان زگیل تناسلی با عود ضایعه همراه است.

زگیل های گوشتی گاهی بر روی دست، کف پا، چشم، صورت و برخی نیز بر روی نواحی تناسلی رشد می کنند. گرچه در
مواردی پماد زگیل اولین گزینه ای است که برای بیمار در نظر گرفته می شود، اما ممکن است این روش، درمان صد در صد زگیل نباشد!

از بین روش های درمان زگیل ، لیزر دی اکسید کربن CO2 Laser بیشترین میزان موفقیت و کمترین میزان عود را دارد. مطالعات میزان از بین بردن ویروس را تا حد 95 درصد پس از درمان با لیزر گزارش کرده اند.

زگیل چیست؟

زگیل در واقع یک تومور پوستی خوش خیم ناشی از پرولیفراسیون یا تکثیر بیش از حد سلول های پوستی و مخاطی میباشد که در اثر  آلودگی به گونه های مختلف اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV به وجود می آید.

زگیل ها ممکن است  ضایعاتی به شکل های گوناگون و در نواحی مختلف پوست مانند کف دست و کف پا ، انگشتان ، صورت، تنه و مخاطها بخصوص مخاط اندام تناسلی ( ازجمله سرویکس) دهان و حنجره ایجاد کند .

زگیل تناسلی یکی از موارد نگران کننده بوده و باید هر چه سریعتر درمان زگیل تناسلی پیگیری گردد تعلل در درمان زگیلهای تناسلی ممکن است در برخی موارد زمینه را برای بروز سرطان اندام تناسلی در مردان و زنان و حتی سرطان رکتوم فراهم سازد.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل از جمله بیماری های پوستی شایع میباشد و در تمامی سنین دیده می شود. معمولا اکثر  موارد حتی بدون درمان زگیل ، ضایعات خود به خود بهبود می یابند ولی بعضی اوقات به دلیل ایجاد درد یا اختلال عملکرد و زیبایی و در مواردی پیدایش بدخیمی نیاز به درمان می باشد. اگر چه دو سوم زگیل های معمولی طی دو سال خود به خود بهبود مییابند، به دلایل فوق نیاز به درمان در گروهی از افراد احساس میشود. هرچند روش درمان باید به گونه ای باشد که عملکرد و زیبایی برای بیمار حفظ شود و نیز اسکار ناشی از درمان نباید بدتر از خود زگیل باشد.

درمان زگیل دست

باتوجه به شیوع بالای زگیل در جامعه، عوارض خاص روانی- اجتماعی ناشی از زگیل، نیاز به انتخاب یک روش درمانی که کم عارضه و در عین حال اثر بخش باشد را دو چندان کرده است. شایعترین نوع زگیل در دست ها و پا ها ایجاد می گردد و معمولا بدون درد است. زگیل یکی از شایعترین بیماری های پوستی است که حدود ۱۰ درصد جامعه را درگیر می نماید. در درصد کوچکی از موارد زگیل ها طی مدت ۳ ماه به صورت خود به خودی و بدون هر اقدامی برای درمان از بین می روند که بهبودی خود به خودی در اطفال به مراتب بیشتر از بزرگسالان می باشد.

معمولا هر چه اندازه و تعداد زگیل ها کمتر باشد امکان بهبود خود به خودی و بدون درمان بیشتر است. برای درمان روش های متعددی پیشنهاد شده است که بسته به شرایط فرد نظیر سن، جنس و مسائل زیبایی توسط پزشک انتخاب می گردد. از بین این روش ها استفاده از امواج لیزر عوارض کمتری داشته و میزان موفقیت بالاتر است.

درمان زگیل انگشتان با لیزر

هیچ یک از روشهای درمانی زگیل به طور قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و  اجماعی بر درمان خط اول درمان زگیل در بین پزشکان و جوامع علمی وجود ندارد و اغلب روشهای درمانی زگیل به علت عوارضی مانند پیدایش اسکار خونریزی و عفونت برای بیمار قابل پذیرش نیست؛ لذا اکثر پزشکان برای درمان قطعی زگیل، شرایط بیمار، محل و تعداد زگیل ها را در نظر می گیرند.

 

روش کار کرایوتراپی

روش مرسوم درمان زگیل، کرایوتراپی ( فریز یا انجماد ) است که از طریق تخریب بافت و با پایین آوردن دمای آن با استفاده از نیتروژن مایع (با دمای 195 درجه سانتیگراد زیر صفر) اثرهای درمانی خود را اعمال میکند. تعداد جلسات فریز زگیل دست و تکرار درمان بسته به شکل ضایعه متغیر بوده و شانس بروز اسکار و درد و عود ضایعه بسیار بالا است. گاهی ممکن است تعداد جلسات کرایوتراپی برای درمان زگیلها به بالاتر از 10 جلسه نیز برسد. در مطالعات جدیدی که منتشر شده است تقریبا در اکثر موارد این روش با عود همراه بوده است.

یکی دیگر از روشهای درمانی استفاده از لیزر PDL  است که اثر های درمانی آن ممکن است به علت تولید گرمای شدید در عروق درم و آسیب کراتینوسیتهای مجاور آن باشد. مکانیسم آن براساس وجود عروق دیلاته و پرخون در عروق در پایه بیشتر زگیل ها و مکانیسم انتخابی فتوترمولیز است که باعث هدف قرارگرفتن هموگلوبین توسط این نوع لیزر میگردد. در این روش، با مکانیسم کاهش خونرسانی به بافت به تدریج زگیل نکروزه شده و از بین می رود. در این روش گاهی باید چندین جلسه لیزر تکرار گردد.

درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری

بهترین نتایج در برداشتن زگیل تناسلی با رادیوسرجری ، یک روش غیر جراحی ، حداقل تهاجمی ، بدون درد و بی خطر حاصل شده است که همچنین نتایج بسیار برتر را در مقایسه با سایر روش های درمانی در مورد نتایج نهایی تضمین می کند. رادیوسرجری از انرژی امواج رادیویی برای انجام برش استفاده می کند، بدون آنکه نیاز به استفاده ابزارهای دیگر باشد.

الکترود رادیوسرجری انرژی لازم را تولید می کند که با برخورد با آب در درون سلول ها باعث ایجاد مقاومت از قسمت داخل آن می شود و باعث می شود که سلول ها از درون بین بروند. این الکترود کوچک همچنین منجر به دقت بسیار زیادی در پزشکان می‌شود. علاوه‌براین، با اینکه دستگاه رادیوسرجری از امواج رادیویی با فرکانس بالا و دمای کم استفاده می کند، آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نمی‌شود.

در ویدیو زیر با مزایا و معایب درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری آشنا خواهید شد:

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

زگیل‏ تناسلی مردان مشکل شایع و نگران کننده‏ای در بالغین به شمار می‏روند و اکثراً کوچک و صاف هستند ولی می‏توانند باریک و بلند هم باشند. سطح آنها نرم بوده و بر خلاف بقیه زگیل‏ها زبر و پوسته‏ پوسته نیستند. زگیل‏ تناسلی در خانم‏ها ممکن است، داخل مهبل یا گردن رحم، اطراف معقد و یا داخل راست روده را گرفتار کنند.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

کرایوتراپی یکی از مرسوم ترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان است و معمولا بسیار راحت و ساده بوده ولی به دلیل عود بسیار بالای آن باید جلسات متعددی تکرار شود. در گروهی از افرادی که ضایعات کم و محدود است ( حداکثر 3 عدد ) می توان از محلول موضعی پدوفیلین نیز برای درمان زگیل تناسلی استفاده نمود ولی امروزه یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان استفاده از لیزر CO2 Laser می باشد که میزان عود زگیل را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده و اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.

این روش در درمان زگیل تناسلی نیز بسیار موثر بوده و پس از درمان، نیازی به استفاده از اسید سالیسیلیک برای افتادن زگیل ها نیست. توجه کنید که در این روش معمولا در همان جلسه اول، زگیل از بین می رود و برخلاف فریز کردن زگیل تناسلی، نیازی به انتظار کشیدن دو هفته ای و دیدن نتیجه ی نهایی نیست!

توصیه می کنم ویدئو زیر را که در مورد درمان زگیل تناسلی با لیزر می باشد را با دقت مشاهده فرمائید.

درمان زگیل صورت

معمولا زگیل صورت از سایر انواع زگیل کوچک‏تر بوده، سطحی هموارتر دارند و اکثراً به تعداد زیاد ایجاد می‏شوند (۲۰ تا ۱۰۰ عدد) و  احتمال صدمه دیدن و تکثیر زگیل آن هنگام تراشیدن یا وکس کردن موهای این قسمت‏ها وجود دارد. با توجه به شرایط فرد می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک، کوتر و حتی لیزر برای درمان زگیل صورت استفاده نمود.

کرایوتراپی شانس ایجاد اسکار را در صورت بالا می برد ولی بسیار راحت است

برای درمان زگیل صورت لیزر معمولا بهترین گزینه است. میزان موفقیت لیزر  95 درصد در مقایسه با کرایوتراپی که 47 درصد است بسیار تفاوت دارد امروز استفاده از لیزر های سوپر پالس و اولتراپالس اثربخشی بسیار بالا با عوارض بسیار پائین دارد

زگیل صورت - زگیل مسطح و زگیل معمولی
زگیل صورت – زگیل مسطح و زگیل معمولی

زگیل چشم

یکی از روش های درمان زگیل چشم که به تازگی مورد توجه پزشکان و جوامع علمی قرار گرفته است استفاده از لیزر CO2 است . در این روش با طول موج 10600 نانومتر تمام ذرات بافت زگیل از بین رفته و تبخیر می شود. در این روش حتی ویروس هایی که در عمق اپیدرم نفوذ کرده اند تا حدود بسیار زیادی از بین خواهند رفت.

زگیل چشم

گرچه در این روش معمولا طی یک جلسه درمان زگیل به صورت کامل انجام می شود و امکان عود نیز بسیار کم است ولی در گروهی از موراد ممکن است نیاز به 2 یا حتی چند جلسه لیزر CO2 برای درمان زگیل به صورت کامل باشد

از روش های منسوخ شده برای درمان زگیل استفاده از جریان برق برای سوزاندن زگیل می باشد. این روش به دلیل ایجاد اسکار شدید عملا در مراکز معتبر منسوخ شده است ولی هنوز در بسیاری از مراکز به عنوان یکی از روش های موثر درمان زگیل کاربرد دارد

زگیل معمولی

زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن
زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن

زگیل معمولی بیشتر اطراف ناخن روی انگشتان و پشت دست به وجود می آید و بیشتر به دنبال جویدن ناخن ایجاد می شود. در گروهی از موارد اصلا نیازی به درمان زگیلهای معمولی نیست و خود به خود بهبودی حاصل می شود. در مواردی که با توجه به شرایط فرد پزشک تصمیم به درمان زگیل معمولی می گیرد ممکن است برای درمان زگیل معمولی می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک و یا لیزر استفاده نماید. درمان زگیل با CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

درمان قطعی زگیل کف پا

زگیل کف پا
زگیل کف پا

معمولا زگیل‏ کف پا به سمت بیرون پوست برجسته نمی‏شوند زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف‏ پا باعث صاف و پهن شدن آنها شده و آنها را به درون پوست فشار می‏دهد. زگیل کف ‏پا ممکن است دردناک باشند، مثل اینکه سنگی در کفش باشد برای درمان زگیل کف پا در موراد محدود ممکن است از چسب میخچه یا محلول اسید سالیسیلیک استفاده شود در موارد شدیدتر برای درمان زگیل کف یا از لیزر استفاده می شود. درمان زگیل با لیزر CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

یکی از بهترین روش های درمانی برای زگیل کف پا استفاده از لیزر است. در این روش معمولا با یک بی حسی موضعی و طی یک جلسه ضایعه تحت درمان قرار گرفته و معمولا عود ضایعه نیز بسیار کم می باشد.

 زگیل در کودکان

علت زگیل تناسلی در کودکان

در کودکان معمولاً  درمان ضرورتی ندارد و در اکثر موارد زگیل ها بدون درمان و پس از طی دوره‏ای چند ماهه تا چند ساله ناپدید می‏شود. با این حال در گروهی از کودکان از آنجا که احتمال گسترش زگیل به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد ممکن است پزشک صلاح بداند که درمان را با اقدامات دارویی یا جراحی یا لیزر انجام گردد.

درمان زود هنگام بویژه هنگامی که ‏باعث ایجاد ناراحتی یا درد شده یا باعث آسیب جدی به زیبایی کودک گردد کاملا ضروری است.

در کلیه موارد زگیل تناسلی در زنان و هم در مردان باید هر چه سریعتر اقدام به درمان زگیل  تناسلی نمود. به خصوص در مواردی که ابتلا با سروتیپ های با ریسک بالای ویروس اچ پی وی مشاهده می شود شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی و مقعد و راست روده در زنان و مردان را بالا تر است و این گروه هرچه سریعتر باید تحت درمان زگیل  تناسلی قرار گیرند. همچنین تمامی خانم‌‏های مبتلا به زگیل تناسلی، حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ ‏اسمیر انجام دهند.

"<yoastmark

سایر روش های درمان

یکی از روش های درمانی ایمونوتراپی است که بوسیله آن سیستم دفاعی بدن جهت نابودی ویروس تقویت می‏شود در این روش داروی اینترفرون را به داخل ضایعه تزریق نموده که باعث تحریک و افزایش واکنش سیستم ایمنی فرد و به دنبال آن، از بین رفتن آن می‏شود.

داروی دیگری که اخیراً در درمان زگیلها  بخصوص زگیل‏ تناسلی با موفقیت به کار رفته است Imiquimod یا آلدرا می‏باشد. این دارو به صورت کرم است که بر روی ضایعه مالیده می‏شود و با تحریک سیستم ایمنی، زگیل‏ها را از بین می‏برد.

روش دیگر درمان زگیلها ، تزریق یک داروی ضدسرطانی به نام بلئومایسین به داخل هر زگیل است. البته تزریق آن دردناک است و گاهی عوارض جانبی دیگری نیز دارد این اقدام فقط در شرایط خاص باید انجام شود.

متاسفانه هنوز هیچ روش قطعی با موفقیت 100 درصدی برای زگیلها  شناسایی نشده است و با هر روشی احتمال عود ضایعه وجود دارد. کمترین میزان عود پس از برداشتن زگیل با لیزر مشاهده می شود همانگونه که اشاره شد لیزر تا حدود 95 درصد ضایعات را از بین می برد که در حال حاضر موثر ترین روش درمانی می باشد

توصیه‌های دکتر انتظاری در رابطه با زگیل

در صورتی که مبتلا به زگیل یا ضایعات مشکوک روی بدن  هستید:

 1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید.
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید.
 3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید.
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید.
 7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام
  روز به خیر
  من چند ساله که دونه‌های خیلی کوچیکی رو پوست گردن و سینه‌هام هست. یکی دو‌تا هم روی صورتم.
  الان یک هفته هست که زایمان کردم و شیردهی انجام میدم و میترسم به نوزادم منتقل بشه مثلا اینکه زگیل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی، احتمال زگیل ناچیز است

   در اکثر موارد نیازی به درمان یا اقدام خاصی نیست

   نگران نوزاد دلبندت نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر روشنک جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  همسرم عادت دارن گاهی موقع خواب اب دهنشون رو بالش جاری میشه دیشب پسر یکسالمو رو بالش پیش خودشون خوابوندن بچم لبش هم خورده بود جایی زخم باز داشت.شوهرم زگیل دارن و بر حسب گمان اینکه در دهنشون هم زگیل داشته باشن و متوجه نباشن.ممکنه اب دهنی که رو بالش ریخته شده به دهن بچم منتقل شده باشه؟چون خودش هم گفت دیشب باز اب دهنش ریخته و برم بالششو بشورم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   احتمال انتقال در این شرایط عملا وجود ندارد

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام.
  نامزد اینجانب دچار چند ضایعه در قسمت پایین و داخل آلت تناسلی خود شده اند. با توجه به باکره بودن ایشون (البته تماس سطحی داشتن) آیا با عکس های فرستاده شده میتوان تشخیص داد که این موارد زگیل تناسلی است یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی و عکس ارسالی شانس زگیل تناسلی ناچیز است

   ولی به هر حال برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر Fargol سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام بنده دو ساله ک زگیل دارم و از یک عدد ب ۶۰ تا تبدیل شده و طبق نظر دکتر کرایو تراپی انجام میدم اما نگرانم ک عود کنه بنظر شما میشه الان لیزر رو شروع کنم یا ب جلسات کرایو ادامه بدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   راستش تعویض الگوی درمانی به صلاح نیست ولی چنانچه از همان ابتدا لیزر را انجام داده بودی به مراتب سریعتر و راحت تر بود

   در حال حاضر بهتره برای تقویت سیستم ایمنی نیز اقدام کنی

   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن

   موفق

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز
  من چند روز پیش سوال پرسیده بودم که اگه یکی زگیل داشته باشه توی قسمت اتصال بدن با الت و با چسب بپوشونتش
  و بقیه پوستش زگیل نداشته باشه و رابطه دهانی داشته باشیم من hpv گرفتم یا خیر
  لطف کردین پاسخ دادین ولی من متوجه نشدم
  یعنی الان گرفتم؟؟
  واکسن بزنم که سرطان نگیرم؟؟
  ممکنه نگرفته باشم؟چون دهن من به اون زگیل نخورده
  و اگه زگیل دهانی گرفته باشم واکسن همون تایپ از زگیل رو بزنم عود نمیکنه؟یا کمک کننده هست؟
  ممنون بابت وقتی که میذارین خسته نباشین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال در این شرایط ناچیز است

   واکسن کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز
  بنده 25سالمه و متاهل هستم
  دوهفته پیش متوجه زیگیل تناسلی در دهانه رحم شدم ک تعداد قابل توجهی هست رفتم دکتر بهم محلول پودوفیلین داده وقتی که توسایتها برسی کردم فهمیدم سوزش بسیار شدیدی داره من راستش خیلی میترسم چون جای بسیار حساسی هستش شما داروی دیگه ای پیشنهاد میکنید ک بگیرم برای درمان چون دو تاسه تا زیگیل داخل لبه ی رحمم زدم. لطفاً بهم راهی رو بگین.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا درمان های دارویی کمی آزار دهنده است

   ممکنه کرم آلدرا کمی راحت تر باشد

   ولی در مجموع روش های درمانی نظیر رادیوسرجری یا لیزر بسیار سریعتر و راحت تر است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بتازگی متوجه شدم کنار مقعدم یه خال سیاه دراومده لطف میکنید بهم بگین چی هست ،خیلی نگرانم ،و اگر زگیل بود یه درمان بدون اینکه من به دکتر مراجعه کنم میتونین بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   احتمالا زگیل تناسلی مطرح باشد

   کرم آلدرا 5 درصد شاید کمک کننده باشد

   در صورت عدم موفقیت بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  متاسفانه من رفتار پر خطر داشتم
  و الان متوجه شدم پاتنر بنده بعد از ازمایش دوچار زیگیل تناسلی بوده
  بنده هیچ علامتی ندارم
  ایا لازم برای درمان مراجعه کنم یا باید منتظر بمونم تا ضایعات نشون بدم بعد مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   تزریق واکسن گارداسیل توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر من 18 ساله هستم و در کف پام زگیل دارم،به دکتر مراجعه کردم و فریز کردن پس از گذشت یک روز یکی از زگیل ها در زیر شصت پام شروع کرد به باد کردن و در زیر پوست خوناب جمعشد و پس از گذشت حدود دو یا سه روز خالی شد حالا بقیه زگیل ها هم این اتفاق داره می افته ؟ دلیل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   این حالت طبیعی است

   نگران نباش و مطابق غرمایش پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر امیرحسن یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر صورت حدود3ساله که یک زگیل به 40یا پنجاه تا تبدیل شده اسید سالیسیلیک هم زدم صورتم خوب نشد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است

   پس از درمان ضایعات و به منظور جلوگیری از بازگشت ضایعات مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر