درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

فهرست مطالب

تاکنون، روشهای مختلفی برای درمان زگیل ها به کار رفته است ولی هیچیک از روش های درمانی قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و اکثر روش های درمانی مخصوصا در زمینه ی درمان زگیل تناسلی با عود ضایعه همراه است.

زگیل های گوشتی گاهی بر روی دست، کف پا، چشم، صورت و برخی نیز بر روی نواحی تناسلی رشد می کنند. گرچه در
مواردی پماد زگیل اولین گزینه ای است که برای بیمار در نظر گرفته می شود، اما ممکن است این روش، درمان صد در صد زگیل نباشد!

از بین روش های درمان زگیل ، لیزر دی اکسید کربن CO2 Laser بیشترین میزان موفقیت و کمترین میزان عود را دارد. مطالعات میزان از بین بردن ویروس را تا حد 95 درصد پس از درمان با لیزر گزارش کرده اند.

زگیل چیست؟

زگیل در واقع یک تومور پوستی خوش خیم ناشی از پرولیفراسیون یا تکثیر بیش از حد سلول های پوستی و مخاطی میباشد که در اثر  آلودگی به گونه های مختلف اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV به وجود می آید.

زگیل ها ممکن است  ضایعاتی به شکل های گوناگون و در نواحی مختلف پوست مانند کف دست و کف پا ، انگشتان ، صورت، تنه و مخاطها بخصوص مخاط اندام تناسلی ( ازجمله سرویکس) دهان و حنجره ایجاد کند .

زگیل تناسلی یکی از موارد نگران کننده بوده و باید هر چه سریعتر درمان زگیل تناسلی پیگیری گردد تعلل در درمان زگیلهای تناسلی ممکن است در برخی موارد زمینه را برای بروز سرطان اندام تناسلی در مردان و زنان و حتی سرطان رکتوم فراهم سازد.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل از جمله بیماری های پوستی شایع میباشد و در تمامی سنین دیده می شود. معمولا اکثر  موارد حتی بدون درمان زگیل ، ضایعات خود به خود بهبود می یابند ولی بعضی اوقات به دلیل ایجاد درد یا اختلال عملکرد و زیبایی و در مواردی پیدایش بدخیمی نیاز به درمان می باشد. اگر چه دو سوم زگیل های معمولی طی دو سال خود به خود بهبود مییابند، به دلایل فوق نیاز به درمان در گروهی از افراد احساس میشود. هرچند روش درمان باید به گونه ای باشد که عملکرد و زیبایی برای بیمار حفظ شود و نیز اسکار ناشی از درمان نباید بدتر از خود زگیل باشد.

درمان زگیل دست

باتوجه به شیوع بالای زگیل در جامعه، عوارض خاص روانی- اجتماعی ناشی از زگیل، نیاز به انتخاب یک روش درمانی که کم عارضه و در عین حال اثر بخش باشد را دو چندان کرده است. شایعترین نوع زگیل در دست ها و پا ها ایجاد می گردد و معمولا بدون درد است. زگیل یکی از شایعترین بیماری های پوستی است که حدود ۱۰ درصد جامعه را درگیر می نماید. در درصد کوچکی از موارد زگیل ها طی مدت ۳ ماه به صورت خود به خودی و بدون هر اقدامی برای درمان از بین می روند که بهبودی خود به خودی در اطفال به مراتب بیشتر از بزرگسالان می باشد.

معمولا هر چه اندازه و تعداد زگیل ها کمتر باشد امکان بهبود خود به خودی و بدون درمان بیشتر است. برای درمان روش های متعددی پیشنهاد شده است که بسته به شرایط فرد نظیر سن، جنس و مسائل زیبایی توسط پزشک انتخاب می گردد. از بین این روش ها استفاده از امواج لیزر عوارض کمتری داشته و میزان موفقیت بالاتر است.

درمان زگیل انگشتان با لیزر

هیچ یک از روشهای درمانی زگیل به طور قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و  اجماعی بر درمان خط اول درمان زگیل در بین پزشکان و جوامع علمی وجود ندارد و اغلب روشهای درمانی زگیل به علت عوارضی مانند پیدایش اسکار خونریزی و عفونت برای بیمار قابل پذیرش نیست؛ لذا اکثر پزشکان برای درمان قطعی زگیل، شرایط بیمار، محل و تعداد زگیل ها را در نظر می گیرند.

 

روش کار کرایوتراپی

روش مرسوم درمان زگیل، کرایوتراپی ( فریز یا انجماد ) است که از طریق تخریب بافت و با پایین آوردن دمای آن با استفاده از نیتروژن مایع (با دمای 195 درجه سانتیگراد زیر صفر) اثرهای درمانی خود را اعمال میکند. تعداد جلسات فریز زگیل دست و تکرار درمان بسته به شکل ضایعه متغیر بوده و شانس بروز اسکار و درد و عود ضایعه بسیار بالا است. گاهی ممکن است تعداد جلسات کرایوتراپی برای درمان زگیلها به بالاتر از 10 جلسه نیز برسد. در مطالعات جدیدی که منتشر شده است تقریبا در اکثر موارد این روش با عود همراه بوده است.

یکی دیگر از روشهای درمانی استفاده از لیزر PDL  است که اثر های درمانی آن ممکن است به علت تولید گرمای شدید در عروق درم و آسیب کراتینوسیتهای مجاور آن باشد. مکانیسم آن براساس وجود عروق دیلاته و پرخون در عروق در پایه بیشتر زگیل ها و مکانیسم انتخابی فتوترمولیز است که باعث هدف قرارگرفتن هموگلوبین توسط این نوع لیزر میگردد. در این روش، با مکانیسم کاهش خونرسانی به بافت به تدریج زگیل نکروزه شده و از بین می رود. در این روش گاهی باید چندین جلسه لیزر تکرار گردد.

درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری

بهترین نتایج در برداشتن زگیل تناسلی با رادیوسرجری ، یک روش غیر جراحی ، حداقل تهاجمی ، بدون درد و بی خطر حاصل شده است که همچنین نتایج بسیار برتر را در مقایسه با سایر روش های درمانی در مورد نتایج نهایی تضمین می کند. رادیوسرجری از انرژی امواج رادیویی برای انجام برش استفاده می کند، بدون آنکه نیاز به استفاده ابزارهای دیگر باشد.

الکترود رادیوسرجری انرژی لازم را تولید می کند که با برخورد با آب در درون سلول ها باعث ایجاد مقاومت از قسمت داخل آن می شود و باعث می شود که سلول ها از درون بین بروند. این الکترود کوچک همچنین منجر به دقت بسیار زیادی در پزشکان می‌شود. علاوه‌براین، با اینکه دستگاه رادیوسرجری از امواج رادیویی با فرکانس بالا و دمای کم استفاده می کند، آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نمی‌شود.

در ویدیو زیر با مزایا و معایب درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری آشنا خواهید شد:

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

زگیل‏ تناسلی مردان مشکل شایع و نگران کننده‏ای در بالغین به شمار می‏روند و اکثراً کوچک و صاف هستند ولی می‏توانند باریک و بلند هم باشند. سطح آنها نرم بوده و بر خلاف بقیه زگیل‏ها زبر و پوسته‏ پوسته نیستند. زگیل‏ تناسلی در خانم‏ها ممکن است، داخل مهبل یا گردن رحم، اطراف معقد و یا داخل راست روده را گرفتار کنند.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

کرایوتراپی یکی از مرسوم ترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان است و معمولا بسیار راحت و ساده بوده ولی به دلیل عود بسیار بالای آن باید جلسات متعددی تکرار شود. در گروهی از افرادی که ضایعات کم و محدود است ( حداکثر 3 عدد ) می توان از محلول موضعی پدوفیلین نیز برای درمان زگیل تناسلی استفاده نمود ولی امروزه یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان استفاده از لیزر CO2 Laser می باشد که میزان عود زگیل را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده و اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.

این روش در درمان زگیل تناسلی نیز بسیار موثر بوده و پس از درمان، نیازی به استفاده از اسید سالیسیلیک برای افتادن زگیل ها نیست. توجه کنید که در این روش معمولا در همان جلسه اول، زگیل از بین می رود و برخلاف فریز کردن زگیل تناسلی، نیازی به انتظار کشیدن دو هفته ای و دیدن نتیجه ی نهایی نیست!

توصیه می کنم ویدئو زیر را که در مورد درمان زگیل تناسلی با لیزر می باشد را با دقت مشاهده فرمائید.

درمان زگیل صورت

معمولا زگیل صورت از سایر انواع زگیل کوچک‏تر بوده، سطحی هموارتر دارند و اکثراً به تعداد زیاد ایجاد می‏شوند (۲۰ تا ۱۰۰ عدد) و  احتمال صدمه دیدن و تکثیر زگیل آن هنگام تراشیدن یا وکس کردن موهای این قسمت‏ها وجود دارد. با توجه به شرایط فرد می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک، کوتر و حتی لیزر برای درمان زگیل صورت استفاده نمود.

کرایوتراپی شانس ایجاد اسکار را در صورت بالا می برد ولی بسیار راحت است

برای درمان زگیل صورت لیزر معمولا بهترین گزینه است. میزان موفقیت لیزر  95 درصد در مقایسه با کرایوتراپی که 47 درصد است بسیار تفاوت دارد امروز استفاده از لیزر های سوپر پالس و اولتراپالس اثربخشی بسیار بالا با عوارض بسیار پائین دارد

زگیل صورت - زگیل مسطح و زگیل معمولی
زگیل صورت – زگیل مسطح و زگیل معمولی

زگیل چشم

یکی از روش های درمان زگیل چشم که به تازگی مورد توجه پزشکان و جوامع علمی قرار گرفته است استفاده از لیزر CO2 است . در این روش با طول موج 10600 نانومتر تمام ذرات بافت زگیل از بین رفته و تبخیر می شود. در این روش حتی ویروس هایی که در عمق اپیدرم نفوذ کرده اند تا حدود بسیار زیادی از بین خواهند رفت.

زگیل چشم

گرچه در این روش معمولا طی یک جلسه درمان زگیل به صورت کامل انجام می شود و امکان عود نیز بسیار کم است ولی در گروهی از موراد ممکن است نیاز به 2 یا حتی چند جلسه لیزر CO2 برای درمان زگیل به صورت کامل باشد

از روش های منسوخ شده برای درمان زگیل استفاده از جریان برق برای سوزاندن زگیل می باشد. این روش به دلیل ایجاد اسکار شدید عملا در مراکز معتبر منسوخ شده است ولی هنوز در بسیاری از مراکز به عنوان یکی از روش های موثر درمان زگیل کاربرد دارد

زگیل معمولی

زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن
زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن

زگیل معمولی بیشتر اطراف ناخن روی انگشتان و پشت دست به وجود می آید و بیشتر به دنبال جویدن ناخن ایجاد می شود. در گروهی از موارد اصلا نیازی به درمان زگیلهای معمولی نیست و خود به خود بهبودی حاصل می شود. در مواردی که با توجه به شرایط فرد پزشک تصمیم به درمان زگیل معمولی می گیرد ممکن است برای درمان زگیل معمولی می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک و یا لیزر استفاده نماید. درمان زگیل با CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

درمان قطعی زگیل کف پا

زگیل کف پا
زگیل کف پا

معمولا زگیل‏ کف پا به سمت بیرون پوست برجسته نمی‏شوند زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف‏ پا باعث صاف و پهن شدن آنها شده و آنها را به درون پوست فشار می‏دهد. زگیل کف ‏پا ممکن است دردناک باشند، مثل اینکه سنگی در کفش باشد برای درمان زگیل کف پا در موراد محدود ممکن است از چسب میخچه یا محلول اسید سالیسیلیک استفاده شود در موارد شدیدتر برای درمان زگیل کف یا از لیزر استفاده می شود. درمان زگیل با لیزر CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

یکی از بهترین روش های درمانی برای زگیل کف پا استفاده از لیزر است. در این روش معمولا با یک بی حسی موضعی و طی یک جلسه ضایعه تحت درمان قرار گرفته و معمولا عود ضایعه نیز بسیار کم می باشد.

 زگیل در کودکان

علت زگیل تناسلی در کودکان

در کودکان معمولاً  درمان ضرورتی ندارد و در اکثر موارد زگیل ها بدون درمان و پس از طی دوره‏ای چند ماهه تا چند ساله ناپدید می‏شود. با این حال در گروهی از کودکان از آنجا که احتمال گسترش زگیل به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد ممکن است پزشک صلاح بداند که درمان را با اقدامات دارویی یا جراحی یا لیزر انجام گردد.

درمان زود هنگام بویژه هنگامی که ‏باعث ایجاد ناراحتی یا درد شده یا باعث آسیب جدی به زیبایی کودک گردد کاملا ضروری است.

در کلیه موارد زگیل تناسلی در زنان و هم در مردان باید هر چه سریعتر اقدام به درمان زگیل  تناسلی نمود. به خصوص در مواردی که ابتلا با سروتیپ های با ریسک بالای ویروس اچ پی وی مشاهده می شود شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی و مقعد و راست روده در زنان و مردان را بالا تر است و این گروه هرچه سریعتر باید تحت درمان زگیل  تناسلی قرار گیرند. همچنین تمامی خانم‌‏های مبتلا به زگیل تناسلی، حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ ‏اسمیر انجام دهند.

"<yoastmark

سایر روش های درمان

یکی از روش های درمانی ایمونوتراپی است که بوسیله آن سیستم دفاعی بدن جهت نابودی ویروس تقویت می‏شود در این روش داروی اینترفرون را به داخل ضایعه تزریق نموده که باعث تحریک و افزایش واکنش سیستم ایمنی فرد و به دنبال آن، از بین رفتن آن می‏شود.

داروی دیگری که اخیراً در درمان زگیلها  بخصوص زگیل‏ تناسلی با موفقیت به کار رفته است Imiquimod یا آلدرا می‏باشد. این دارو به صورت کرم است که بر روی ضایعه مالیده می‏شود و با تحریک سیستم ایمنی، زگیل‏ها را از بین می‏برد.

روش دیگر درمان زگیلها ، تزریق یک داروی ضدسرطانی به نام بلئومایسین به داخل هر زگیل است. البته تزریق آن دردناک است و گاهی عوارض جانبی دیگری نیز دارد این اقدام فقط در شرایط خاص باید انجام شود.

متاسفانه هنوز هیچ روش قطعی با موفقیت 100 درصدی برای زگیلها  شناسایی نشده است و با هر روشی احتمال عود ضایعه وجود دارد. کمترین میزان عود پس از برداشتن زگیل با لیزر مشاهده می شود همانگونه که اشاره شد لیزر تا حدود 95 درصد ضایعات را از بین می برد که در حال حاضر موثر ترین روش درمانی می باشد

توصیه‌های دکتر انتظاری در رابطه با زگیل

در صورتی که مبتلا به زگیل یا ضایعات مشکوک روی بدن  هستید:

 1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید.
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید.
 3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید.
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید.
 7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سوداسالاري سه شنبه ۱۴ دی ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام . خسته نباشيد براي درمان جوش صورت دكترپوست قرص اسپيرونولاكتونً ٢٥ تجويز كرده . عوارض بدي داره!؟ واينكه پيش دكترگياهي برم بهتره! يامتخصص پوست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش و حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام
  حداکثر مخارج درمان زگیلهای تناسلی توسط لیزر چه مقدار می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   هزینه ها مشخص نیست و از حداقل ۳۰ هزار تومان تا چندین میلیون در نوسان است
   موفق
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی من در انتهایی آلتم یکسری پوست اضافه دارم که مشکوک به زگیل هستم بدون مراجعه به پزشک میتوانم چگونه مظمئن بشوم که آیا زگیل هستند یا نه سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر اقدامات درمانی آغاز گردد
   هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر غفاری یکشنبه ۳ آبان ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 446 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  بر روی آلت تناسلی همسرم در قسمت بدنه آلت جوشی مانند غرور جوانی که برآمده و دردناک هستند دیده می شود که ابتدا یکی بود و آن را ترکاند و پس از مدتی تقریباً یک هفته بعد یکی دیگر در آن طرف ترش به وجود آمده است آیا این دانه های دردناک زگیل تناسلی است؟ آیا به من هم منتقل می شود؟ راه درمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ آبان ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا زگیل تناسلی دردناک نیست
   اکیدا توصیه می کنم از اقدامات غیر پزشکی و ترکاندن انها خود داری نماید و در اولین فرصت برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه نمایید
   تا تعیین تکلیف نهایی بیماری از هر گونه تماس جنسی اجتناب شود
   موفق
 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  من در ناحیه بازو وران دچار مشکل پوست مرغی هستم ایا با لیزر درمان می شودوبا توجه به اینکه در این ناحیه موهای زاید ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ مهر ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام سمیرا جان
   در اکثر موارد حالت پوست مرغی به مرور بهبود می یابد و نیازی به درمان ندارد. ممکن است با لیزر فرکشنال اوضاع سریعتر بهبود یابد
   موفق
 • تصویر کاربر غزل شنبه ۲ خرداد ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شماگفتیدکه ازضدآفتاب استفاده کنم ولی من پوستم خیلی چربه زود جوش میزنه درحال حاضرم از صابون دیترون جلبک استفاده میکنم تقریبا خوب بوده ولی هنوز جای جوشام هس چکارشون کنم ؟ آره فکر کنم جوشام از عفونت باشه چکارکنم بدنم خیلی زود عفونت میکنه رازیانه میخورم خوبه ولی میخوام که کامل درمان بشم تادیگه بدنم عفونت نکنه ولی نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ خرداد ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام غزل جان
   سعی کن ضد آفتاب فاقد چربی بزنی
   از صابون کلیندا استفاده کن
   مصرف میوه و سبزیجات تازه را در برنامه روزانه بگذار
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر فرزان شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدت 1 سال ست بر روي ناحيه ختنه گاهم چند تا پاپول ريز وجود دارد حدود سه تا 4 عدد هستند.چندين بار به پزشك متخصص پوست مراجعه كردم كه سه نفر گفتند زگيل نيست دو مورد هم تشخيص زگيل تناسلي دادن در آخرين بار به تهران مراجعه كردم و دكتر با تست كرايو يا همون نيتروژن مايع گفتند اين ضايعات زگيل نيست الان نگراني من اين است كه يكي ديگر بهشون اضافه شده خيلي ريز و در حد ميليممتري هستند.لطفاً كمك كنيد آيا باز نياز به مراجعه به پزشك دارم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ بهمن ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام فرزان جان
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیق داد اما بهترین اقدام نمونه برداری و بررسی سیتوپاتولوژیک ضایعات است
   موفق
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۲۸ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  با سلام پسري ٢٩ ساله هستم كه مدتي است روي پوست پاهايم و دستهايم لكه هاي سفيد ايجاد شده كه موهاي ان قسمت هم سفيد شده خواستم بپرسم علت ان چيست و ايا خطرناك است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام علی جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ممکنه بیماری ویتیلیگو مطرح باشه
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنی . احتمالا نیاز به یک نمونه برداری یا بررسی ایمونولوژیک نیز داشته باشی
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سپاس گزارم از پاسخگویی شما

  جناب دکتر صابون کلیندا رو ادامه بدم یا از شوینده های دیگه استفاده کنم ؟
  همچنین درمورد اوریژ ، ادامه داده شود یا خیر؟

  بازهم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   فعلا ادامه پیدا کنه تا پس از معاینه
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی:
  من تقریبا 30 روز از پودر های پروتیینی استفاده کردم ویک دفعه در عرض چند ساعت بالای دست و بازو شانه و پشتم پر شد از جوش های قرمز رنگ و خارش آور آیا علت پودر پروتیین بوده؟خواهش میکنم بگین چکار کنم که از بین بره خیلی تو روحیم تاثیر بد گذاشته.خواهش میکنم بگین چطور درمانش کنم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام میلاد جان
   بهتره در اولین فرصت معاینه بشی
   ضایعاتی که در عکس مشاهده می شود مطرح کننده بیماری خاصی نیست.
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای بررسی و احتمالا یک آزمایش پاراکلینیکی به یک پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر