درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

درمان صد در صد زگیل تناسلی، دست، صورت و کف پا

فهرست مطالب

تاکنون، روشهای مختلفی برای درمان زگیل ها به کار رفته است ولی هیچیک از روش های درمانی قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و اکثر روش های درمانی مخصوصا در زمینه ی درمان زگیل تناسلی با عود ضایعه همراه است.

زگیل های گوشتی گاهی بر روی دست، کف پا، چشم، صورت و برخی نیز بر روی نواحی تناسلی رشد می کنند. گرچه در
مواردی پماد زگیل اولین گزینه ای است که برای بیمار در نظر گرفته می شود، اما ممکن است این روش، درمان صد در صد زگیل نباشد!

از بین روش های درمان زگیل ، لیزر دی اکسید کربن CO2 Laser بیشترین میزان موفقیت و کمترین میزان عود را دارد. مطالعات میزان از بین بردن ویروس را تا حد 95 درصد پس از درمان با لیزر گزارش کرده اند.

زگیل چیست؟

زگیل در واقع یک تومور پوستی خوش خیم ناشی از پرولیفراسیون یا تکثیر بیش از حد سلول های پوستی و مخاطی میباشد که در اثر  آلودگی به گونه های مختلف اچ پی وی یا ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV به وجود می آید.

زگیل ها ممکن است  ضایعاتی به شکل های گوناگون و در نواحی مختلف پوست مانند کف دست و کف پا ، انگشتان ، صورت، تنه و مخاطها بخصوص مخاط اندام تناسلی ( ازجمله سرویکس) دهان و حنجره ایجاد کند .

زگیل تناسلی یکی از موارد نگران کننده بوده و باید هر چه سریعتر درمان زگیل تناسلی پیگیری گردد تعلل در درمان زگیلهای تناسلی ممکن است در برخی موارد زمینه را برای بروز سرطان اندام تناسلی در مردان و زنان و حتی سرطان رکتوم فراهم سازد.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل از جمله بیماری های پوستی شایع میباشد و در تمامی سنین دیده می شود. معمولا اکثر  موارد حتی بدون درمان زگیل ، ضایعات خود به خود بهبود می یابند ولی بعضی اوقات به دلیل ایجاد درد یا اختلال عملکرد و زیبایی و در مواردی پیدایش بدخیمی نیاز به درمان می باشد. اگر چه دو سوم زگیل های معمولی طی دو سال خود به خود بهبود مییابند، به دلایل فوق نیاز به درمان در گروهی از افراد احساس میشود. هرچند روش درمان باید به گونه ای باشد که عملکرد و زیبایی برای بیمار حفظ شود و نیز اسکار ناشی از درمان نباید بدتر از خود زگیل باشد.

درمان زگیل دست

باتوجه به شیوع بالای زگیل در جامعه، عوارض خاص روانی- اجتماعی ناشی از زگیل، نیاز به انتخاب یک روش درمانی که کم عارضه و در عین حال اثر بخش باشد را دو چندان کرده است. شایعترین نوع زگیل در دست ها و پا ها ایجاد می گردد و معمولا بدون درد است. زگیل یکی از شایعترین بیماری های پوستی است که حدود ۱۰ درصد جامعه را درگیر می نماید. در درصد کوچکی از موارد زگیل ها طی مدت ۳ ماه به صورت خود به خودی و بدون هر اقدامی برای درمان از بین می روند که بهبودی خود به خودی در اطفال به مراتب بیشتر از بزرگسالان می باشد.

معمولا هر چه اندازه و تعداد زگیل ها کمتر باشد امکان بهبود خود به خودی و بدون درمان بیشتر است. برای درمان روش های متعددی پیشنهاد شده است که بسته به شرایط فرد نظیر سن، جنس و مسائل زیبایی توسط پزشک انتخاب می گردد. از بین این روش ها استفاده از امواج لیزر عوارض کمتری داشته و میزان موفقیت بالاتر است.

درمان زگیل انگشتان با لیزر

هیچ یک از روشهای درمانی زگیل به طور قطعی و صد در صد موفقیت آمیز نیست و  اجماعی بر درمان خط اول درمان زگیل در بین پزشکان و جوامع علمی وجود ندارد و اغلب روشهای درمانی زگیل به علت عوارضی مانند پیدایش اسکار خونریزی و عفونت برای بیمار قابل پذیرش نیست؛ لذا اکثر پزشکان برای درمان قطعی زگیل، شرایط بیمار، محل و تعداد زگیل ها را در نظر می گیرند.

 

روش کار کرایوتراپی

روش مرسوم درمان زگیل، کرایوتراپی ( فریز یا انجماد ) است که از طریق تخریب بافت و با پایین آوردن دمای آن با استفاده از نیتروژن مایع (با دمای 195 درجه سانتیگراد زیر صفر) اثرهای درمانی خود را اعمال میکند. تعداد جلسات فریز زگیل دست و تکرار درمان بسته به شکل ضایعه متغیر بوده و شانس بروز اسکار و درد و عود ضایعه بسیار بالا است. گاهی ممکن است تعداد جلسات کرایوتراپی برای درمان زگیلها به بالاتر از 10 جلسه نیز برسد. در مطالعات جدیدی که منتشر شده است تقریبا در اکثر موارد این روش با عود همراه بوده است.

یکی دیگر از روشهای درمانی استفاده از لیزر PDL  است که اثر های درمانی آن ممکن است به علت تولید گرمای شدید در عروق درم و آسیب کراتینوسیتهای مجاور آن باشد. مکانیسم آن براساس وجود عروق دیلاته و پرخون در عروق در پایه بیشتر زگیل ها و مکانیسم انتخابی فتوترمولیز است که باعث هدف قرارگرفتن هموگلوبین توسط این نوع لیزر میگردد. در این روش، با مکانیسم کاهش خونرسانی به بافت به تدریج زگیل نکروزه شده و از بین می رود. در این روش گاهی باید چندین جلسه لیزر تکرار گردد.

درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری

بهترین نتایج در برداشتن زگیل تناسلی با رادیوسرجری ، یک روش غیر جراحی ، حداقل تهاجمی ، بدون درد و بی خطر حاصل شده است که همچنین نتایج بسیار برتر را در مقایسه با سایر روش های درمانی در مورد نتایج نهایی تضمین می کند. رادیوسرجری از انرژی امواج رادیویی برای انجام برش استفاده می کند، بدون آنکه نیاز به استفاده ابزارهای دیگر باشد.

الکترود رادیوسرجری انرژی لازم را تولید می کند که با برخورد با آب در درون سلول ها باعث ایجاد مقاومت از قسمت داخل آن می شود و باعث می شود که سلول ها از درون بین بروند. این الکترود کوچک همچنین منجر به دقت بسیار زیادی در پزشکان می‌شود. علاوه‌براین، با اینکه دستگاه رادیوسرجری از امواج رادیویی با فرکانس بالا و دمای کم استفاده می کند، آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نمی‌شود.

در ویدیو زیر با مزایا و معایب درمان زگیل تناسلی با رادیوسرجری آشنا خواهید شد:

درمان زگیل تناسلی با لیزر CO2

زگیل‏ تناسلی مردان مشکل شایع و نگران کننده‏ای در بالغین به شمار می‏روند و اکثراً کوچک و صاف هستند ولی می‏توانند باریک و بلند هم باشند. سطح آنها نرم بوده و بر خلاف بقیه زگیل‏ها زبر و پوسته‏ پوسته نیستند. زگیل‏ تناسلی در خانم‏ها ممکن است، داخل مهبل یا گردن رحم، اطراف معقد و یا داخل راست روده را گرفتار کنند.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

کرایوتراپی یکی از مرسوم ترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان است و معمولا بسیار راحت و ساده بوده ولی به دلیل عود بسیار بالای آن باید جلسات متعددی تکرار شود. در گروهی از افرادی که ضایعات کم و محدود است ( حداکثر 3 عدد ) می توان از محلول موضعی پدوفیلین نیز برای درمان زگیل تناسلی استفاده نمود ولی امروزه یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان استفاده از لیزر CO2 Laser می باشد که میزان عود زگیل را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده و اثر بخشی بسیار بالایی نیز دارد.

این روش در درمان زگیل تناسلی نیز بسیار موثر بوده و پس از درمان، نیازی به استفاده از اسید سالیسیلیک برای افتادن زگیل ها نیست. توجه کنید که در این روش معمولا در همان جلسه اول، زگیل از بین می رود و برخلاف فریز کردن زگیل تناسلی، نیازی به انتظار کشیدن دو هفته ای و دیدن نتیجه ی نهایی نیست!

توصیه می کنم ویدئو زیر را که در مورد درمان زگیل تناسلی با لیزر می باشد را با دقت مشاهده فرمائید.

درمان زگیل صورت

معمولا زگیل صورت از سایر انواع زگیل کوچک‏تر بوده، سطحی هموارتر دارند و اکثراً به تعداد زیاد ایجاد می‏شوند (۲۰ تا ۱۰۰ عدد) و  احتمال صدمه دیدن و تکثیر زگیل آن هنگام تراشیدن یا وکس کردن موهای این قسمت‏ها وجود دارد. با توجه به شرایط فرد می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک، کوتر و حتی لیزر برای درمان زگیل صورت استفاده نمود.

کرایوتراپی شانس ایجاد اسکار را در صورت بالا می برد ولی بسیار راحت است

برای درمان زگیل صورت لیزر معمولا بهترین گزینه است. میزان موفقیت لیزر  95 درصد در مقایسه با کرایوتراپی که 47 درصد است بسیار تفاوت دارد امروز استفاده از لیزر های سوپر پالس و اولتراپالس اثربخشی بسیار بالا با عوارض بسیار پائین دارد

زگیل صورت - زگیل مسطح و زگیل معمولی
زگیل صورت – زگیل مسطح و زگیل معمولی

زگیل چشم

یکی از روش های درمان زگیل چشم که به تازگی مورد توجه پزشکان و جوامع علمی قرار گرفته است استفاده از لیزر CO2 است . در این روش با طول موج 10600 نانومتر تمام ذرات بافت زگیل از بین رفته و تبخیر می شود. در این روش حتی ویروس هایی که در عمق اپیدرم نفوذ کرده اند تا حدود بسیار زیادی از بین خواهند رفت.

زگیل چشم

گرچه در این روش معمولا طی یک جلسه درمان زگیل به صورت کامل انجام می شود و امکان عود نیز بسیار کم است ولی در گروهی از موراد ممکن است نیاز به 2 یا حتی چند جلسه لیزر CO2 برای درمان زگیل به صورت کامل باشد

از روش های منسوخ شده برای درمان زگیل استفاده از جریان برق برای سوزاندن زگیل می باشد. این روش به دلیل ایجاد اسکار شدید عملا در مراکز معتبر منسوخ شده است ولی هنوز در بسیاری از مراکز به عنوان یکی از روش های موثر درمان زگیل کاربرد دارد

زگیل معمولی

زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن
زگیل معمولی کف دست و اطراف ناخن

زگیل معمولی بیشتر اطراف ناخن روی انگشتان و پشت دست به وجود می آید و بیشتر به دنبال جویدن ناخن ایجاد می شود. در گروهی از موارد اصلا نیازی به درمان زگیلهای معمولی نیست و خود به خود بهبودی حاصل می شود. در مواردی که با توجه به شرایط فرد پزشک تصمیم به درمان زگیل معمولی می گیرد ممکن است برای درمان زگیل معمولی می توان از کرایوتراپی یا محلول اسید سالیسیلیک و یا لیزر استفاده نماید. درمان زگیل با CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

درمان قطعی زگیل کف پا

زگیل کف پا
زگیل کف پا

معمولا زگیل‏ کف پا به سمت بیرون پوست برجسته نمی‏شوند زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف‏ پا باعث صاف و پهن شدن آنها شده و آنها را به درون پوست فشار می‏دهد. زگیل کف ‏پا ممکن است دردناک باشند، مثل اینکه سنگی در کفش باشد برای درمان زگیل کف پا در موراد محدود ممکن است از چسب میخچه یا محلول اسید سالیسیلیک استفاده شود در موارد شدیدتر برای درمان زگیل کف یا از لیزر استفاده می شود. درمان زگیل با لیزر CO2 Laser کمترین میزان عود را خواهد داشت.

یکی از بهترین روش های درمانی برای زگیل کف پا استفاده از لیزر است. در این روش معمولا با یک بی حسی موضعی و طی یک جلسه ضایعه تحت درمان قرار گرفته و معمولا عود ضایعه نیز بسیار کم می باشد.

 زگیل در کودکان

علت زگیل تناسلی در کودکان

در کودکان معمولاً  درمان ضرورتی ندارد و در اکثر موارد زگیل ها بدون درمان و پس از طی دوره‏ای چند ماهه تا چند ساله ناپدید می‏شود. با این حال در گروهی از کودکان از آنجا که احتمال گسترش زگیل به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد ممکن است پزشک صلاح بداند که درمان را با اقدامات دارویی یا جراحی یا لیزر انجام گردد.

درمان زود هنگام بویژه هنگامی که ‏باعث ایجاد ناراحتی یا درد شده یا باعث آسیب جدی به زیبایی کودک گردد کاملا ضروری است.

در کلیه موارد زگیل تناسلی در زنان و هم در مردان باید هر چه سریعتر اقدام به درمان زگیل  تناسلی نمود. به خصوص در مواردی که ابتلا با سروتیپ های با ریسک بالای ویروس اچ پی وی مشاهده می شود شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی و مقعد و راست روده در زنان و مردان را بالا تر است و این گروه هرچه سریعتر باید تحت درمان زگیل  تناسلی قرار گیرند. همچنین تمامی خانم‌‏های مبتلا به زگیل تناسلی، حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ ‏اسمیر انجام دهند.

"<yoastmark

سایر روش های درمان

یکی از روش های درمانی ایمونوتراپی است که بوسیله آن سیستم دفاعی بدن جهت نابودی ویروس تقویت می‏شود در این روش داروی اینترفرون را به داخل ضایعه تزریق نموده که باعث تحریک و افزایش واکنش سیستم ایمنی فرد و به دنبال آن، از بین رفتن آن می‏شود.

داروی دیگری که اخیراً در درمان زگیلها  بخصوص زگیل‏ تناسلی با موفقیت به کار رفته است Imiquimod یا آلدرا می‏باشد. این دارو به صورت کرم است که بر روی ضایعه مالیده می‏شود و با تحریک سیستم ایمنی، زگیل‏ها را از بین می‏برد.

روش دیگر درمان زگیلها ، تزریق یک داروی ضدسرطانی به نام بلئومایسین به داخل هر زگیل است. البته تزریق آن دردناک است و گاهی عوارض جانبی دیگری نیز دارد این اقدام فقط در شرایط خاص باید انجام شود.

متاسفانه هنوز هیچ روش قطعی با موفقیت 100 درصدی برای زگیلها  شناسایی نشده است و با هر روشی احتمال عود ضایعه وجود دارد. کمترین میزان عود پس از برداشتن زگیل با لیزر مشاهده می شود همانگونه که اشاره شد لیزر تا حدود 95 درصد ضایعات را از بین می برد که در حال حاضر موثر ترین روش درمانی می باشد

توصیه‌های دکتر انتظاری در رابطه با زگیل

در صورتی که مبتلا به زگیل یا ضایعات مشکوک روی بدن  هستید:

 1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید.
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید.
 3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید.
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید.
 7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر shima دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید!
  من در نواحی باسن و کشاله ی ران نزدیک به واژن تجمع گروهی از نقطه های سفید شبیه آبله دارم که همزمان با بروز آنها تب و لرز و دل درد و بدن درد گرفتم.آیا این تبخال تناسلی است؟و اینکه من ۲ ساله ازدواج کردم که در این ۲سال نه من نه همسرم این بیماری برامون پیش نیامده بود باید به ایشان شک کرد؟یا مثلا میشود این بیماری چندین سال ویروسش در بدن باشد ولی بعد از چند سال بروز کند؟ یا مدت زمان کسب ویروس تا بروز آن کوتاه است؟ممکن است تبخال روی لب همسرم بوده باشد و با سکس دهانی به بدنم منتقل شده باشد؟در این دوره که تبخال تناسلی من فعال است هر گونه تماس بدنی منجر به انتقال به ایشان میشود یا فقط تماس جنسی منجر به انتقال میشود؟ عکس هم فرستادم خیلی ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حال و عکس ارسالی بیشترین احتمال همان بیماری تبخال تناسلی است

   بیماری تبخال ممکن است تا مدتها به صورت خاموش در بدن همسر وجود داشته باشد . 

   امکان انتقال از طریق تماس جنسی دهانی و واژینال نیز وجود دارد

   معمولا دوره درمان در فاز حاد حداقل 5 و حداکثر 14 روز است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   همچنین می توانی از طریق لینک زیر یک ویزیت از راه دور داشته باشی

   https://drentezari.com/visitonline

   نگران نباش

    

 • تصویر کاربر mohamad پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مدت دو ماهه دو تا دانه سر سفید برجسته مثل جوش ولی بدون ترشح زیر کلاهک الت تناسلیم پیدا شده کمی خارش داره و روی انتهای تنه التم هم دانه هایی وجود داره مثل جای مو دارای کمی خارش نگرانم زگیل نباشه .ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر mohamad پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر بابت جوابگوییتون❤️
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده الان چند وقتی هست روی گردنم تعداد زیادی زگیل کوچک و بزرگ زده و روی صورتم لکه های قهوه ای زده میخواستم ببینم باید چیکار کنم الان هم که با این شرایط اگر شرایطی باشه که بتونم لیزر انجام بدم ممنون میشم اطلاع بدین
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا اسکین تگ یا زگیل مطرح باشد

   مورد اول معمولا نیازی به درمان ندارد ولی مورد دوم باید درمان شود 

   یکی از روش های مناسب درمانی استفاده از لیزر است

   بهتره پس از کنترل شرایط بحرانی کرونا برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

   یا برای ارزیابی های اولیه یک ویزیت از راه دور برات انجام بشه . لینک بخش مربوطه را برات می فرستم

   https://drentezari.com/visitonline

   موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر.بنده قبلا چند بار برای زگیل تناسلی خدمت شما امدم و با پودوفیلین بهبود پیدا کردم.اخیرا متوجه یک برجستگی زیر پوستی درشت شبیه جوش چرکی بدون درد و سوزش زیر پوست آلت در ناحیه ختنه گاه شدم .خواستم تشخیص شما را با توجه به عکس جویا شوم.کیست است یا جوش چرکی؟چه کنم.با سپاس از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد یک آبسه یا کیست زیر جلدی مطرح باشد

   فعلا روزانه 2 بار کمپرس گرم بکن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 5 روز آینده بهتره یک ویزیت از راه دور داشته باشی که لینک این بخش را برات می فرستم

   https://drentezari.com/visitonline

 • تصویر کاربر M جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  سلام در دوران بارداری دچار یک زگیل تناسلی کوچک شدم الان فرزندم ۱۰ ماهه هست و شیر مادر هم میخوره میخواستم ببینم از چه دارویی برای برطرف کردنش میتونم استفاده کنم،سپاس?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بهترین و مطمئن ترین روش درمانی در بارداری و زمان شیردهی لیزر است که متاسفانه با توجه به شرایط بحرانی کشور از نظر کرونا امکان انجام آن وجود ندارد

   با توجه به جمیع شرایط پیشنهاد من محلول KOH است که آن نیز باید با احتیاط بسیار فراوان استفاده شود

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر میهمان جمعه ۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  بنده برای درمان زگیل پا که بروی انگشت پام ایجاد شده به دکتر مراجعه کردم. ایشون ابتدا با تراشیدن سطح آن و بعد با محلولی مخصوص که چندین مرتبه با فاصله زمانی یک دقیقه روی زگیل قرار دادند، به قول معروف اون رو سوزندند. در پایان یک پمادِ مخصوص خارجی معرفی کردند (که عنوان کردند جای دیگه ای گیر نمیاد) که قیمتش ۴۰۰ هزارتومن بود و من تهیه نکردم ازشون. میخواستم سوال کنم من از داروخانه چه پمادی برای درمانِ قطعی زگیل پا میتونم تهیه کنم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   متاسفانه قطره ورومال هنوز در داروخانه های کشور توزیع نشده است و قیمتی حدود 50 تا 60 دلار دارد

   زگیل درمان قطعی ندارد ولی می توان از قطره اسید سالیسیلک (در داروخانه ها وجود دارد) استفاده نمود

   موفق

 • تصویر کاربر اسراری شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  من ده ساله زگیل کف گا دارم الان 3ماهه دردناک شده ازطرفی دختر8سالم هم 10روره دچار گیل کف گا شده که دردناکه راه درمانی چسب میخچه و گیل استفاده کردم و گماد سالسیلیکاماالان دردناکه آه حلی توصیه میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی زگیل کف پا باید هرچه سریعتر درمان گردد در ضمن این بیماری به شدت مسری بوده و در صورت عدم درمان به سرعت گسترش خواهد یافت

   مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی و شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر یا جراحی  باشد

   لیزر سریعترین و موثرترین روش درمانی است

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۸ سال سن دارم و چند سال پیش رو صورتم یه زگیل دراوردم که با لیزر درمانش کردم بعد از چند سال روی التم متوجه یه ضایع شدم که به دکتر مراجع کردم گفت زگیله ولی چون خیلی ریزه احتمالا با شستشو رفع بشه .که نشد و بزرگتر شد و تعدادشونم بیشتر شد بعد کرایو کردم ولی برگشتن الان دوباره رفتم یه دکتر میگه اینا استین تگ هستن اصلا زگیل نیستن الان نمیدونم چیکار کنم تو یه شهریم زندگی میکنم که امکاناتش صفره سالی یع دکتر میاد و میره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح مطرح نیست و بیشتر درماتوفیبروم مطرح است

   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر بهار جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سوال من اینه ، آیا در موقعی که زگیل فریز شده باشه و به رنگ سیاه تبدیل شده باشه ، شانس انتقال ویروس به پارتنر چقدره ؟
  فردای روزی که کرایو کردم سکس داشتیم و فقط ۱ دونه بوده .
  آیا در حالتی که هیچ اثری از زگیل رو پوست نباشه باز هم منتقل میشه ؟
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   علیکم السلام 

   پس از فریز حداقل ۲ هفته پس از حذف ضایعه شانس انتقال بیماری زیاد است و باید از رابطه جنسی پرهیز شود 

   در افراد بدون علامت شانس انتقال بیماری کاهش خواهد یافت

 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام.بیست وسه ساله هستم تقریبا از هشت سال پیش روی لبم زگیل دارم که اوایل فقط ۳تا بود لیزرش کردم و مجدد۶ماه بعدش برگشت چند سال بی خیالش شدم تا اینکه مرداد ماه ۹۷ لیزرش کردم والان دو سه ماهی میشه که انگار داره عود میکنه بااین تفاوت که قبلا فقط سمت چپ لب بالام بود اما انگار الان همه لبم رو فرا گرفته وخیلی ریز هستن ومجدد داره سمت چپ لب بالام بیرون میاد،رنگ پوست لبم وبعضی هاش هم سفید هستن.آیاامکان انتقال به همسرم یا به جاهای دیگه بدن خودم وجود داره؟راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی تواننظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد شانس انتقال آلودگی به سایرین نیز وجود دارد

   درمان ممکن است طوولانی مدت باشد

   روشهای مختلف درمانی ممکن است مورد نیاز باشد ولی مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر