12 درمان خانگی عفونت واژن و عفونت مخمری زنان

12 درمان خانگی عفونت واژن و عفونت مخمری زنان

فهرست مطالب

ابتلا به عفونت های مخمری، رایج است، و می تواند برای بانوان آزار دهنده و حتی بدتر از آن باشد. اگرچه عفونت های شدید ممکن است نیاز به معاینه و نسخه پزشک داشته باشند، اما داروهای های بدون نسخه و چندین روش درمانی خانگی نیز برای از بین بردن عفونت های واژن و مخمری وجود دارد.

نحوه شناسایی عفونت های مخمری، زمان مراجعه به پزشک، نحوه درمان خانگی عفونت مخمری و پیشگیری از عود مجدد این بیماری را بیاموزید.

انواع عفونت های واژن

انواع مختلفی از عفونت های مخمری وجود دارد، اما همه این موارد هنگامی اتفاق می افتد که ناحیه ای از بدن، به قارچ های مخمری مانند کاندیدا آلوده شود. این قارچ در مناطق مرطوب، گرم و چین خورده پوست مانند کشاله ران، زیر پستان یا زیر بغل رشد می کند. کاندیدیازیس نوع اصلی عفونت قارچی در بدن است که توسط مخمر ایجاد می شود و می تواند در دهان، روده، گلو و واژن ایجاد شود.

عفونت های کاندیدیایی، بسته به محل وقوع آلودگی و عامل عفونی، انواع مختلفی دارند. گونه های مختلف این عفونت، دارای علایم مشابه و متفاوتی هستند.

انواع عفونت های مخمری

شایع ترین عفونت های کاندیدیایی و واژن

کاندیدیازیس پوستی، هنگامی اتفاق می افتد که پوست بدن آلوده باشد. رایج ترین مکان هایی که کاندیدا در آن رشد می کند، پوست بین انگشتان دست و پا، ناخن ها، زیر بغل، زیر پستانها یا اطراف کشاله ران است. علامت اصلی این نوع از عفونت، بثورات قرمز و خارش دار است.

 • بثورات پوشک در نوزادان، گاهی اوقات می تواند ناشی از رشد بیش از حد کاندیدا باشد. این اتفاق زمانی می افتد که یک محیط مرطوب در اطراف پوشک وجود داشته باشد که به رشد کاندیدا کمک نماید. بثورات قرمز بین چین های پوستی ایجاد می شود و وجود نقاط کوچک قرمز، نشان دهنده منطقه آلوده است.
 • برفک دهانی، زمانی اتفاق می افتد که کاندیدیازیس بر پوشش دهان یا گلو تأثیر بگذارد. برفک دهان به صورت ضایعات سفید، در قسمت داخلی گونه ها یا روی زبان ظاهر می شود. علائم آن ممکن است شامل بوی بد دهان، درد هنگام بلع، ناهنجاری های چشایی و خشکی دهان باشد.
 • عفونت های مخمری واژن، که به آن کاندیدیاز ولوواژینال نیز گفته می شود، در صورت رشد بیش از حد کاندیدا در واژن رخ می دهد. کاندیدا آلبیکانس، یک سویه قارچی رایج در عفونت های مخمری است. علائم عفونت مخمر واژن شامل تحریک، خارش، التهاب و ترشحات سفید و ضخیم است.

آیا عفونت واژن می تواند به خودی خود برطرف شود؟

با اینکه برخی از افراد ممکن است درمان های خانگی یا بدون نسخه را برای عفونت مخمری انتخاب کنند، افراد خاصی هستند که باید در صورت مشاهده علایم، به پزشک مراجعه کنند. این افراد عبارتند از:

چگونه به بیماری های مقاربتی مبتلا می شویم؟

درمان خانگی عفونت واژن و عفونت مخمری

روش های طبیعی برای درمان عفونت های مخمری وجود دارد. این داروهای خانگی، برای کسانی که می خواهند مسیری طبیعی و محتاطانه را طی کنند، مناسب است.

سرکه سیب: مشخص شده است که سرکه سیب، از رشد کاندیدا آلبیکنس، سویه ای از قارچ که به طور معمول باعث ایجاد عفونت های مخمر می شود، جلوگیری می کند.

برای استفاده از این درمان طبیعی، در یک وان حمام، نصف فنجان سرکه سیب اضافه کرده و حداقل 20 دقیقه در آن قرار بگیرید.

هرگز از سرکه سیب با قدرت کامل استفاده نکنید. زیرا سرکه سیب می تواند باکتری های سالم بدن را نیز از بین ببرد. باید آن را قبل از استفاده رقیق کنید.

اسید بوریک

شیاف های واژینال اسید بوریک، به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی، عفونت های مخمری را برطرف می کنند. در حالی که تحقیقات، اثرگذاری این شیاف ها را نشان می دهد، اما از این درمان، تنها باید برای عفونت های مخمری راجعه و سخت استفاده شود. از آنجا که اسید بوریک بسیار قوی است، ابتدا باید از درمان های ملایم تری استفاده نمود.

روغن نارگیل

روغنی که از گوشت نارگیل گرفته می شود، به طور طبیعی دارای خواص ضد قارچی ست. مطالعه ای نشان داد که روغن نارگیل، می تواند به مهار باکتری های کاندیدایی، که عامل عفونت های مخمری هستند، کمک کند. برای استفاده از این روش درمانی، به سادگی روغن نارگیل را به منطقه آسیب دیده بمالید.

روغن نارگیل

آبمیوه یا قرص کرن بری

مشخص شده است که آب کرن بری با جلوگیری از تشکیل کاندیدا آلبیکانس (قارچی که باعث ایجاد عفونت های مخمری می شود)، به بهبود عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند. در حالی که مطالعات، توانایی این ماده در درمان کاندیدا آلبیکنس واژنینال را نشان نداده است، برخی از زنان ادعا می کنند که از این درمان نتیجه می گیرند. آب و قرص های کرن بری، همچنین دارای مقادیر زیاد ویتامین C هستند که می تواند به جلوگیری از عفونت نیز کمک کند.

دوش گرفتن

استفاده از دوش های بدون نسخه، میتواند از ابتلا به عفونت های مخمری جلوگیری کرده و التهاب و تحریک را تسکین دهند. با این حال، بیشتر مطالعات اثرات سوء دوش گرفتن را نشان می دهد، و مطالعات کمی هستند که نتایج مثبتی را ارائه می دهند.

سیر

سیر و روغن سیر، از عوامل ضد قارچ شناخته شده هستند. مطالعات حتی نشان می دهند که سیر، فعالیت ضد قارچی علیه کاندیدا آلبیکنس دارد. اگرچه ممکن است روش های سنتی تر، شامل قرار دادن مستقیم حبه سیر در واژن باشد، اما روشی که تهاجم کمتری دارد، افزودن سیر تازه بیشتری به غذا می باشد.

پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن، یک ضد عفونی کننده قوی است که میتواند مخمر را از بین ببرد. اما به طور خاص، بر روی انواع عفونت های مخمری واژن، مورد مطالعه قرار نگرفته است. قبل از استفاده روی واژن، حتما ابتدا پراکسید هیدروژن را رقیق کنید.

پراکسید هیدروژن

روغن پونه کوهی

مشخص شده است که روغن پونه کوهی یا روغن اریگانوم، مانع رشد کاندیدا آلبیکنس می شود. برای استفاده از روغن پونه کوهی، چند قطره از آن را در یک ماده حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون وارد کنید و به منطقه آسیب دیده بمالید.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، حاوی باکتری های زنده ای مانند باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند، که به پرورش تعادل سالم باکتری ها در واژن کمک می کند. این مواد ممکن است علاوه بر عفونت های مخمری، واژینوز باکتریایی و عفونت های دستگاه ادراری را نیز درمان یا از آن جلوگیری کنند.

مکمل های پروبیوتیک را می توان به صورت آنلاین یا از فروشگاه ها خریداری کرد. نتیجه حاصل از این مکمل های خوراکی، ممکن است 10 روز طول بکشد. برای کاهش مدت زمان نتیجه گیری، برخی از زنان از پروبیوتیک به عنوان شیاف واژینال استفاده می نمایند. خوردن ماست (با میکروب های زنده و فعال) روش خوب دیگری برای افزایش مصرف پروبیوتیک است.

با این حال، مانند بسیاری از داروهای طبیعی، شواهدی مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها عفونت های مخمری را درمان می کنند، وجود ندارد.

روغن درخت چای

روغن درخت چای، نوعی اسانس با خواص ضد قارچی است که بر اساس ادعای برخی از افراد، می تواند عفونت های مخمری را درمان کند. این ماده با از بین بردن دیواره های سلولی و غشای مخمر عمل می کند.

مانند تمام اسانس ها، هنگام استفاده از آن بر روی بدن، از چند قطره روغن درخت چای به همراه یک روغن حامل استفاده نمایید. زنان می توانند شیاف واژینال حاویروغن درخت چای به صورت آنلاین خریداری کنند.

ویتامین C

ویتامین C، ایمنی بدن را افزایش می دهد و با تقویت سیستم ایمنی، سبب مقابله بهتر بدن با عفونت مخمری می گردد. با مصرف مکمل یا خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C مانند پرتقال و کلم بروکلی، سطح ویتامین C را در بدن افزایش دهید.

از فواید ویتامین ث پودر شده برای پوست صورت چیزی می دانید؟

ماست

استفاده از ماست (با داشتن میکروب های زنده و فعال)، به دلیل داشتن غلظت بالای پروبیوتیک، روش خوبی برای درمان عفونت های مخمری است. همانطور که در بالا ذکر شد، پروبیوتیک ها می توانند به مبارزه با کاندیدا آلبیکنس کمک کنند.

یک مطالعه اخیر نشان داد که مصرف ماست حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، به سرکوب رشد مخمر کمک می کند. در حالی که خوردن ماست پروبیوتیک، می تواند عفونت های مخمری را بهبود بخشد، بعضی از خانم ها با خیساندن تامپون در ماست و قرار دادن آن در واژن، بهبود می یابند و آن را مرتبا عوض می کنند. برای انجام این روش، فقط از ماست ساده، شیرین نشده یا ماست یونانی شیرین نشده استفاده کنید. ماست حاوی شکر به رشد کاندیدا کمک می کند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر مدت ۸ ماه است است که در ناحیه تناسلی شاهد عارضه هابی با تصویر زیر شدم تعداد ثابت بوده ده و خارش و سوزش ادرار هم ندارم لطفاً نظریه خود را بفرما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی یا مولوسکوم مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   هر دو بیماری ویروسی بوده و به شدت مسری است

   موفق

 • تصویر کاربر Ahmad جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر امکانش هست نظرتون در مورد عکسی ک ارسال کردم بفرمایید آیا زگیل تناسلی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مطرح نیست

   موفق

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  میگم اگر حین شستشو ناحیه تناسلی دست با زگیل برخوزد کند(البته زگیل قابل مشاهده نیست احتمال وجود زگیل را میدهم،)
  و سپس دو باز دستمان را با الکل ضد عفونی کنیم و مجددا با اب و مایع دسشتویی دستمان را بشوییم،
  و سپس دستمان به دهان یا مقعد بزنیم،ایا ویروس ممکن است به دهان یا ناحیه مقعد منتقل شود؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال در این شرایط بسیار ناچیز است

   موفق

  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   البته اصلا زگیل قابل مشاهده ای ندارم،ولی نگران بودم،و البته حدودا یکسال و خورده ای پیش بود که زگیل زدم و تا الان هیچوقت در دهان یا مقعد زگیل نداشتم،
   پس با این شرایط شما میگید احتمالش تقریبا صفر هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام
  من روی دست و پاهام ضایعات پوستی هست که نمونه برداری شده و مشخص شده که لیکن پلان است
  ۲ تا سوال دارم
  ۱) رو نوک الت تناسلی هم ، همان ضایعات و خارش هست ، آیا اون هم لیکن پلان است ؟
  ۲) درمان لیکن پلان ناشی از دست و پا با لیکن پلان تناسلی یکسان هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا ضایعات لیکن پلان روی اندام تناسلی نیز دیده می شود

   درمان نیز یکسان است

   موفق

 • تصویر کاربر نیما جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر بنده یکدفعه متوجه بریدگی در زیر کلاهک شدم که دست بهش میخوره دردم داره دقیقا مثل بریدگیه ولی خونی نیست و یکدفعه هم پیش اومده و بسیار نگرانم عکس پیوست شد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر محبي چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام علیکم درباره بهداشت رابطه جنسی یک سوال داشتم سوالم اینه، رابطه جنسی همراه با پوشش لاتکس،با زنی که امکان داشتن بیماری را داشته باشد چطور هست درصد اطمینان آن؟ و همچنین رابطه جنسی فقط دستی همراه با کودکس با او چگونه است ایا باز هم امکان سرایت بیماری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   کاندوم از بیماری های نظیر هپاتیت یا ایدز و سفلیس پیشگیری می کند اما از آلودگی HPV و زگیل تناسلی پیشگیری نخواهد کرد

   موفق

 • تصویر کاربر ساقی دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام من 24 سالمه چندین ساله این جوش هایی که در عکس واستون فرستادم در قسمت ختنه گاه دارم.رابطه جنسی پر خطر نداشتم و مجردم.ولی از لحاط ظاهری اعتماد به نفسمو اوده پایین.اصلا درد و خارش ندارن.فقط روی محل ختنه دارم و بصورت ریز بسیار زیاد هستند.نساز به درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر بنیتا دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من ویروس hpvداشتم درمان کردم و بدنمو با چیزای خوب سالم و قوی نگه داشتم.الان کرونا گرفتم بدنم ضعیف شده.ممکنه باز زگیل بزنم؟چون بدنم ضعیف شده؟چون اینقد بدحالم که بستریم کردن.الان اینقد که نگران این موضوعم نگران هیچی نیستم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال فعال شدن مجدد ویروس در صورت ضعف ایمنی وجود دارد

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن

   کپسول پاورفیت کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر دکتر پارتنر من یه ضایعه زیر کلاهک آلت داره یعنی روی بدنه آلت منظورمه،نزدیک کلاهک، گرد کوچک نرم صورتی رنگ هست متصل هست از پایه تکون نمیخوره با لمس تابته ،نمیدونم چطوری توصیفش کنم گوشتی هم هست گرد کوچیک درد و سوزش خارش اینا نداره ممکنه زیگیل یا تبخال باشه؟ خیلی نگرانم باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   تبخال مطرح نیست ولی زگیل تناسلی محتمل است

   در ادامه سوال برای ارزیابی دقیقتر عکس ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر یه زائده روی کشاله رانم اومده که وقتی میرم حمام سفیدمیشه ونرم بعدش میشه رنگ پوست و قهوه ای برآمده هست ،نامزدم هم روی کیسه بیضه اش دونه های قهوه ای داره ازشون پرسیدم گفتن دکتر گفته چیزی نیس خیلی نگرانم زگیل تناسلی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار پماد کلوتریمازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته اینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر