6 درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان و زنان باردار

6 درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان و زنان باردار

فهرست مطالب

زگیل تناسلی در مردان و زنان باردار یکی از بیماری ها و مشکلات جنسی است که بسیار مسری بوده و از طریق تماس با فرد آلوده انتقال می یابد همچنین روش های درمان آن متفاوت است، اغلب زنان باردار از درمان خانگی زگیل تناسلی استفاده می کنند.

در ادامه مطلب به درمان خانگی زگیل تناسلی مردان و تاثیر زگیل تناسلی بر بارداری و زایمان توضیح داده ایم، لطفا با ما همراه باشید.

بهتر است برای درمان زگیل های تناسلی به پزشک مراجعه کنید اما امکان درمان این زگیل ها در خانه نیز وجود دارد. در ادامه این مطلب 6 درمان خانگی زگیل تناسلی بیان کرده ایم که ممکن است به درمان زگیل های تناسلی تا حدودی کمک کنند.

1- روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

روغن های ضروری علاوه بر مزایایی که برای سلامتی دارند، به عنوان مواد ضد قارچ نیز مطالعه شده است. روغن درخت چای یک روغن ضروری است که در مبارزه علیه قارچ ها و دیگر ارگانیسم هایی همچون شپش سر مفید می باشد. روغن درخت چای در دسته درمان هایی است که می توانند در برابر زگیل های تناسلی مفید باشند. یک قطره رقیق شده از این روغن را باید به صورت مستقیم بر روی زگیل اعمال کنید. جهت رقیق کردن روغن درخت چای می توان یک قطره از آن را با یک یا دو قطره روغن حامل ترکیب کرد.

زگیل تناسلی زنان (ضایعات قابل مشاهده شبیه خال گوشتی قهوه ای)

از جمله روغن های حامل می توان به روغن نارگیل اشاره کرد. از آنجایی که برخی افراد نسبت به روغن درخت چای حساسیت دارند باید ابتدا مقدار کمی از روغن رقیق شده را بر روی پوست دست امتحان کرد، در صورت عدم بروز واکنش حساسیتی ظرف 24 ساعت، می توان از این روغن استفاده کرد. روغن درخت چای حساسیت زا بوده و سبب بروز التهاب و سوزش می شود. التهاب و سوزش ناشی از این روغن اندازه زگیل را کاهش خواهد داد همچنین باید از مصرف داخلی روغن درخت چای اجتناب شود.

نمونه های مصرف داخلی، خوردن روغن یا اعمال آن به محیط داخلی واژن می باشد. جهت کسب نتایج مطلوب باید این روغن را به مدت چند هفته به صورت مداوم بر روی زگیل ها اعمال کرد. در صورت بروز التهاب بیش از حد، مصرف این روغن باید قطع شود.

روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

2- چای سبز

چای سبز در مقابله با زگیل های تناسلی موثر است. چای سبز به صورت غلیظ شده در پمادی به نام سینه کاتچین وجود دارد که پزشک برای بیماران تجویز می کند، علاوه بر آن، می توان عصاره چای سبز را نیز بدون نسخه تهیه کرده و در خانه مصرف کنید.

یک یا دو قطره از این پماد را با روغن نارگیل ترکیب کرده و به زگیل ها اعمال کنید. در این روش معمولا باید تا مدت نسبتا طولانی (گاهی تا چندین ماه) صبور بود

چای سبز برای از بین بردن زگیل تناسلی بارداری

3- درمان خانگی زگیل تناسلی با سیر

شواهد علمی وجود دارند که ثابت می کند اعمال عصاره سیر به زگیل ها می تواند در رفع آن ها موثر باشد. عصاره سیر را می توان تهیه کرد و به صورت مستقیم بر روی زگیل ها اعمال کرد. علاوه بر این موارد، چند پد گاز استریل را در ترکیبی از سیر و روغن خیسانده و برای مدتی بر روی زگیل ها قرار داده، و بعد از گذشت مدتی می توان نتایج اثرگذار سیر بر ازبین بردن زگیل ها را مشاهده کرد. این روش معمولا با درد و سوزش فراوان همراه است و احتمال موفقیت نیز پائین است

درمان خانگی زگیل تناسلی با سیر

4- درمان خانگی زگیل تناسلی با سرکه سیب

سرکه سیب می تواند در درمان خانگی زگیل های تناسلی مفید باشد. این سرکه عملکردی همانند دارو های تجویزی دارد. این دارو ها با استفاده از محتویات اسیدی خود ویروس را از بین می برند. یک گلوله پنبه، گوش پاک کن یا گاز استریل را در سرکه سیب خیسانده و بر روی زگیل ها بمالید. این روش معمولا با سوزش همراه است و بیشتر برای موارد بسیار خفیف کاربرد دارد و در موارد شدید معمولا بسیار پر عارضه است و حتی ممکن است باعث بروز زخم و درد فراوان گردد

درمان خانگی زگیل تناسلی با سرکه سیب

5- سبزیجات و مواد غذایی برای زگیل تناسلی

سبزیجات فواید بسیاری دارند، سبزیجات ترد برای مصرف مناسب بوده و از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلم پیچ
 • کلم بروکلی
 • جوانه کلم بروکسل
 • گل کلم
 • کلم برگ

این سبزیجات حاوی ماده ای به نام ایندول 3 کاربینول (I3C) بوده که می توانند در رفع زگیل های تناسلی موثر باشند. مصرف 4 تا 5 وعده سبزیجات در روز  برای از بین بردن زگیل تناسلی توصیه می شود.

سبزیجات

ست مواردی که برای کمک به از بین بردن زگیل تناسلی باید در رژیم غذایی خود قرار دهید:

– مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان مانند: خانواده توت ها، خانواده گیلاس ها، گوجه، فلفل دلمه ای، کدو

– سبزیجات تیره و برگ دار مانند اسفناج و گل کلم

– دانه های کامل (غلات سبوس دار)

– حبوبات

– بادام

– گوشت های بدون چربی

این مواد غذایی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به کاهش بازگشت زگیل تناسلی کمک کنند.

مواد غذایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کرد شامل موارد زیر می شوند:

– مواد غذایی حساسیت زا مانند: محصولات لبنی، سویا، ذرت و افزودنی های غذایی

– مواد غذایی تصفیه شده مانند پاستا و نان سفید

– گوشت قرمز

– مواد غذایی فرآوری شده همانند چربی های ترانس

– کافئین و دیگر محرک ها

حمایت تغذیه ای و سبک زندگی

6- فولات و ویتامین B12

بین کمبود فولات یا ویتامین B12 و افزایش خطر ابتلا به زگیل تناسلی رابطه ای وجود دارد. مصرف مولتی ویتامین یا مکمل های فولات و ویتامین B12 می توانند در مبارزه با عفونت HPV و رفع زگیل های تناسلی به بدن کمک کنند.

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

خطرات زگیل تناسلی در بارداری

باید این نکته را در نظر داشت که از بین بردن زگیل های تناسلی خارجی به معنای درمان ابتلا به عفونت نیست.  HPV به ندرت می تواند (در 10 درصد موارد)  علاوه بر زگیل های تناسلی، سرطان دهانه رحم را نیز به وجود آورد. امکان دارد فرد به بیش از یک نوع ویروس HPV مبتلا باشد. حتی در صورت انجام درمان های خانگی در موارد خفیف زگیل تناسلی در بارداری، معاینات ادواری توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است.

ویروس ایجاد کننده زگیل های تناسلی می تواند برای مدتی طولانی به صورت نهفته در بدن باقی بماند. بنابراین، حتی در صورت درمان و از بین بردن زگیل های تناسلی امکان بازگشت آن ها وجود دارد.

در صورت ابتلا به زگیل های تناسلی بهتر است زایمان طبیعی انجام نشود و زیرا در صورت وجود زگیل تناسلی فعال احتمال انتقال به جنین در فرایند زایمان طبیعی وجود خواهد داشت. گاهی اوقات، زگیل های بزرگ در هنگام زایمان به خونریزی دچار می شوند. زگیل های تناسلی به ندرت می توانند به اندازه ای بزرگ شوند که مسیر کانال زایمان را مسدود کرده و زایمان را دشوار تر کنند. در صورت بروز این وضعیت، پزشک انجام عمل سزارین را پیشنهاد خواهد داد.

خطرات زگیل تناسلی در بارداری

درمان زگیل تناسلی در بارداری

در صورت تصور بر ابتلا به زگیل باید به یک پزشک مراجعه کرد. پزشک معمولا پس از معاینه و در صورت لزوم بررسی های پاراکلینیکی می تواند زگیل را از دیگر ضایعات پوستی تمایز داده و بهترین روش  را برای درمان زگیل تناسلی زنان ارائه کند.

در صورت ابتلا به زگیل پزشک می تواند روش درمان را برای از بین بردن زگیل ها پیشنهاد دهد. برخی از این درمان ها را در زیر برای شما توضیح داده ایم.

درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

این مورد را می توان در هنگام بارداری استفاده کرد اما باید تنها برای مدتی کوتاه و بر بخشی کوچک از پوست اعمال شود. این روش معمولا دردناک می باشد و برای موارد بسیار محدود کاربرد دارد

کرایوتراپی

این روش در دوران بارداری استفاده شده و در آن زگیل ها با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شوند. امکان دارد برای رفع زگیل ها به جلسات درمانی متعددی نیاز باشد.

تزریق دارو

پزشک می تواند جهت از بین بردن ویروس دارویی را به صورت مستقیم به درون زگیل تزریق کند. با این وجود، مصرف برخی از این دارو ها همانند بلئومایسین در دوره بارداری ایمن نیست. به همین دلیل، حتما باید بارداری خود را به اطلاع پزشک رساند تا او بتواند دارویی ایمن تجویز کند.

سوزاندن زگیل در بارداری

پزشک می تواند به روش جراحی الکتروکوتری زگیل ها را از بین ببرد این روش معمولا با ایجاد اسکار و درد همراه است

لیزر زگیل تناسلی در بارداری

با استفاده از لیزر زگیل تناسلی در بارداری می توان علاوه بر حذف فیزیکی زگیل هازگیل ها، عروق خون رسان به آن ها را نیز مسدود کرد تا زگیل ها به صورت کامل از بین روند. برای درمان زگیل تناسلی  در بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید سپس لیزر زگیل تناسلی را انجام دهید. این روش تقریبا ایمن ترین روش در بارداری است

در ویدئو زیر روند درمان زگیل تناسلی با لیزر نشان داده شده است.

مواد شیمیایی

پزشک می تواند با استفاده از مواد شیمیایی خاص زگیل ها را از بین ببرد. در صورت تصور بر ابتلا به زگیل، باید آن ناحیه را پاکسازی کرده، به وسیله یک باند پوشانده و به پزشک مراجعه کرد. در صورت ابتلا به دیابت و تصور بر ابتلا به زگیل حتی در صورت خفیف بودن آن تماس با پزشک ضروری است. در این موارد زگیل باید حتما زیر نظر پزشک درمان شود زیرا دیابت خطر آسیب به تاندون ها، پوست و اعصاب را افزایش می دهد.

انتقال زگیل تناسلی حین زایمان

ابتلا به زگیل تناسلی در بارداری سلامت جنین را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اما احتمال انتقال زگیل تناسلی در دوره بارداری یا حین زایمان به جنین، خیلی زیاد نیست و بین 10 تا 15 درصد گزارش شده است. لذا اکثر پزشکان به منظور به حداقل رساندن احتمال آلودگی جنین تصمیم به سزارین می گیرند.

انتقال زگیل تناسلی حین زایمان

اغلب نوزادانی که در رحم مادر به این ویروس مبتلا می شوند، بدون ابتلا به مشکلات طولانی مدت به صورت خود به خود این ویروس را از بدن خود بیرون می کنند. زگیل های تناسلی در مواری (حدود 10 تا 15 درصد ) می توانند به نوزاد منتقل شوند. این زگیل ها می توانند نواحی حلق و تار های صوتی نوزاد را آلوده کنند. هنگامی که زگیل در این نواحی به وجود می آید، به آن پاپیلوماتوز تنفسی راجعه در نوزادان گفته می شود. که درمان آن معمولا بسیار بسیار دشوار است

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایدان شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، من به بیماری زگیل تناسلی مبتلا شدم، بعد از ۶ جلسه کرایوتراپی همچنان زائده پوستی دارم نه تنها کمتر نمیشه بیشتر هم میشه، دور واژن من پر شده با وجود اینکه من دخترم و هیچ رابطه ای نداشتن، ولی ژنتیکی داریم تو اقوام
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ مهر ۰( 3 روز پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی  بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

 • تصویر کاربر نفس چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من6ماهه که باردار هستم زگیل تناسلی دارم قبل بارداری رفتم پیش چند دکتر پوست برام فریز کردند اما هیچ نتیجه ای نداشت زیاد شدن و در بارداری پیش یک دکتر دیگر در شهر دیگر رفتم اما باز نتیجه ای نداشت و ازبین نرفتن ودکترزنان و زایمانم گفت از نوع کم خطر هسته وواسه زایمانم مشکلی نیست نمیدونم چکار کنم تا از بین برن خیلی نگرانم لطفا راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا روش تبخیر ضایعات با لیزر ایمن ترین روش در دوران بارداری است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مرمر یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  من یه دونه خال یا زگیل ؟
  نمیدونم کدومه ؟
  الان ۱۰ یا ۱۵ سال شاید بیشتر هستش
  کنار واژنم ویه دونه کنار مقعد هست به رنگ قهوه ای
  الان هم ۲ماه نیم باردارم وموقع شستشو حساس شدم
  از کجا بفهمم خال یه زگیل هستش؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر زن پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  چکونه ازبین میره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهترین روش درمان زگیل تناسلی در دوران حاملگی استفاده از لیزر است

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسری ۲۰ ساله هستم که حدود ۴ ماه پیش با دو خانم رابطه جنسی داشتم که محافظت شده بود ولی چند وقتی هست درباره زگیل تناسلی مطالعه کردم و به شدت نگران هستم الان روی الانم تک و توک نقاط بسیار کوچک که با چشم به سختی دیده می‌شود وجود دارد؟ آیا مبتلا شدم؟ اگه هنوز نشدم امکان داره در آینده مبتلا بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر سواعدی جمعه ۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من باردارم وخارش دارم وبوی بد وارژن والان وارژنم جوش در اومده چکار باید بکنم ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای بررسی برخی انواع وژینیت به پزشک مراجعه شود

   معمولا آنتی بیوتیک خوراکی و موضعی لازم خواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر مقامی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  خسته نباشید۸ماه ک باردارم ودچارزگیل تناسلی شدم میتونم به دکترمراجعه کنم یااینکه بمونم بعد زایمان واینکه دکترگفت مشکل نیست برای زایمان طبیعی اما یه سری ها میگن انتقال پیدا میکنه برای زایمان طبیعی لطفا میشه راهنمایم کنید که جیکارکنم دکتر پوست برم ک درمان بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته در موارد خفیف می توان تا بعد از زایمان نیز صبر کرد

   بهتره زایمان سزارین انجام شود مگر در مواردی که به صلاحدید پزشک زایمان طبیعی بی خطر باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، من الان چهار پنج ماه هست که چند تا زائده در اطراف واژنم در اومده، رفتم دکتر بهم گفتن زگیل تناسلی هست و بعدم که پرسیدم چرا این اتفاق افتاده گفتن تنها راه انتقالش رابطه ی جنسی هست در صورتی که من اصلا رابطه ی جنسی نداشتم و واقعا برام عجیبه که چرا این بیماری رو گرفتم، برام واکسن جلوگیری از زگیل نوشتن، الان خانواده دید بدی نسبت به من پیدا کردن و من واقعا حتی خودمم نمیدونم چرا همچین بیماری گرفتم و دلیلش چیه! امکان داره که تشخیص ایشون اشتباه بوده باشه؟ چون من خارش دارم، سوزش ندارم، اون زائده ها هم رنگ پوستم هستند و دردم ندارم اصلا.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال انتقال از راه های غیر تماس جنسی نیز وجود دارد ولی شایعترین راه انتقال رابطه جنسی است

   احتمال دارد مسائل دیگری نظیر وستیبولار پاپولوزیس نیز با زگیل تناسلی اشتباه شود

   پیشنهاد می کنم یک ارزیابی دقیقتر بات انجام شود در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  وقت بخير
  چيزي شبيه گوشت اضافه روي آلتم اونده
  از كجا بايد بفهمم چيه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسال کن تا دقیقتر بررسی بشه

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  این جوش ها دو الی سه هفته با خارش پدیدار شدن و من فکر میکردم دلیلش حساسیت به نوار بهداشتی هست اما هنوز برطرف نشده اند و بیشتر شده..میشه راهنمایی کنید ک اینا زگیل هستن یا جوش چربی؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال کن

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر