8 علت خارش کشاله ران ، بیضه ها و درمان آن ها

8 علت خارش کشاله ران ، بیضه ها و درمان آن ها

فهرست مطالب

اگر به خارش دستگاه تناسلی دچار شده اید، با پزشک خود در مورد بهترین راه برای تسکین آن صحبت کنید.

صحبت کردن در مورد خارش در ناحیه کشاله ران با شخص دیگری، از جمله پزشک، ممکن است دشوار باشد. اما این چیزی نیست که به خاطرش احساس شرمندگی کنید. یک مشکل رایج است و لزوماً به این معنی نیست که به یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) مبتلا هستید.

در اینجا 8 دلیل، به غیر از STI، برای خارش قسمت های خصوصی بدن همراه با نکاتی برای تسکین آن وجود دارد.

خارش کشاله ران

این یک بیماری پوستی شایع و قابل درمان است که توسط قارچ ایجاد می شود. به خصوص در ورزشکاران شایع است زیرا قارچ در نواحی گرم و مرطوب پوست که با لباس کاملاً پوشیده شده باشد، رشد می کند.

علامت شایع خارش کشاله ران، بثورات قرمز، پوسته پوسته شدن و خارش شدید است که می تواند در نواحی زیر ایجاد شود:

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: خشک نگه داشتن ناحیه و استفاده از یک روش درمانی بدون نسخه برای خارش کشاله ران، اغلب می تواند این بیماری پوستی را درمان کند. اگر اینگونه نشد، باید به متخصص پوست یا پزشک عمومی معتبر مراجعه کنید.

خارش کشاله ران

عفونت مخمری و خارش واژن

از دلایل شایع خارش واژن است.

تخمین زده می شود که 75٪ از همه زنان در طول زندگی خود به عفونت مخمری مبتلا می شوند. پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی و تنگ دلیل اصلی بروز این نوع عفونت است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد.

علائم عفونت مخمری، که به نام کاندیدیازیس (can-duh-die-ah-sis) نیز شناخته می شود، شامل ترشحات غلیظ واژن، سوزش و خارش است.

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: با مراجعه به متخصص زنان خود از ابتلا به عفونت مخمری اطمینان حاصل کنید.

اگر به عفونت مخمری مبتلا باشید، متخصص زنان می تواند درمانی مناسب برای شما پیشنهاد کند. درمان های موثر بسیاری وجود دارد.

واکنش آلرژیک یا تحریک برای خارش ناحیه تناسلی

یک علت شایع و قابل درمان خارش دستگاه تناسلی است که در زنان، مردان و کودکان ایجاد می شود.

این عارضه به ویژه در زنان بیشتر دیده می شود زیرا استفاده از محصولاتی مانند دوش های واژینال، اسپری های بهداشتی زنانه و پد های بهداشتی معطر می توانند سبب ایجاد چنین واکنش هایی گردد. بسیاری از محصولات دیگر، از جمله صابون های معطر، دستمال مرطوب و لباس زیر می توانند در هر کسی سبب بروز واکنش شوند.

چه عواملی می تواند خارش را تسکین دهد: برای تسکین، باید استفاده از عواملی که باعث بروز واکنش می شوند را قطع کنید آن گاه خارش به تدریج برطرف می شود.

واکنش آلرژیک یا تحریک برای خارش ناحیه تناسلی

لیکن پلان تناسلی

یک اتفاق شایع است که می تواند باعث ایجاد بثورات برجسته کوچک و خارش دار روی پوست شود. وقتی در ناحیه تناسلی ایجاد گردد، غالباً باعث ایجاد لکه های قرمز و دردناکی می گردد که ممکن است سوزش و خارش داشته باشند.

در ناحیه تناسلی، لیکن پلان می تواند در موارد زیر ایجاد شود:

 • واژن
 • ولوا (بخش برونی آلت تناسلی زن)
 • آلت تناسلی مرد
 • مقعد

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: درمان لیکن پلان، می تواند خارش و سایر علائم را تسکین دهد و همچنین از وخیم شدن بیماری جلوگیری کند. برای تشخیص و درمان دقیق، به یک متخصص زنان یا متخصص پوست مجرب مراجعه کنید.

لیکن اسکلروزیس و خارش های متعدد

این عارضه می تواند باعث ایجاد لکه های سفید و ضخیم در نواحی زیر گردد:

 • دستگاه تناسلی زنان
 • مقعد
 • آلت تناسلی مرد

این لکه ها ممکن است احساس درد و خارش داشته باشند.

در مواردی که سطح استروژن پایین باشد شایعتر است، بنابراین معمولاً در دختران قبل از شروع قاعدگی و در زنان یائسه ایجاد می شود. همچنین می تواند در پسران و مردان جوان ایجاد گردد.

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: اولین قدم، تشخیص دقیق است، بنابراین به یک متخصص زنان یا متخصص پوست مجرب مراجعه کنید. لیکن اسکلروزوس قابل درمان نیست، اما داروهای و روش های درمانی می تواند به کاهش ناراحتی کمک کرده و از وخیم شدن بیماری جلوگیری کند.

لیکن اسکلروزیس و خارش های متعدد

بیماری پوستی کرم های سوزنی (کرمک)

عفونت کرم سوزنی باعث ایجاد موارد زیر می شود:

خارش شدید در مقعد، مخصوصاً هنگام شب

کرم سوزنی نوعی انگل است که برای زنده ماندن، باید در داخل روده انسان زندگی کند.

وقتی کرم های سوزنی ماده برای تخمگذاری آماده می شوند، به راست روده می روند. هنگامی که فرد می خوابد، این کرم ها داخل رکتوم تخم گذاری می کنند.

هنگامی که کرم سوزنی در راست روده قرار دارد، خارش شدیدی در مقعد حس می شود. این خارش می تواند آنقدر شدید باشد که فرد را از خواب عمیق بیدار کند.

هنگامی که افراد ناحیه مقعد را می خارانند، کرم های سوزنی و تخم هایشان روی دست ها و زیر ناخن ها قرار می گیرند. هنگامی که این افراد قبل از شستن دست خود، چیزی مانند ملافه یا دستگیره را لمس کنند، کرم ها روی این سطوح قرار می گیرند.

با لمس سطوح آلوده به کرم، تخم ها و یا هردو و سپس بردن دست به سمت دهان، ممکن است آلوده شوید. کرم های سوزنی از راه دهان به روده ها منتقل می شوند. از آنجا که کرم های سوزنی اغلب از این طریق منتشر می شوند، بیشترین شیوع آن در کودکان است.

زگیل مقعدی و رابطه آن با خارش

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: برای تشخیص و درمان دقیق باید به پزشک و متخصص مراقبت های پوستی مراجعه کنید. اگر به کرم سوزنی مبتلا هستید، معمولاً همه اعضای خانواده تان به درمان نیاز دارند. این کار کمک می کند تا از انتقال انگل از یک شخص به شخص دیگر جلوگیری شود.

سرطان پوست در ناحیه تناسلی

ابتلا به سرطان پوست در ناحیه تناسلی نیز امکان پذیر است. سرطان پوست می تواند در نواحی زیر ایجاد شود:

یکی از علائم سرطان پوست، خارشی است که برطرف نمی شود. علائم دیگر شامل درد، غده، خونریزی یا ترشح است.

چه چیزی می تواند خارش را تسکین دهد: اگر مشکوک به ابتلا به سرطان پوست در ناحیه تناسلی خود هستید، به یک متخصص پوست مجرب مراجعه کنید. درمان این عارضه می تواند نجات دهنده زندگی باشد. همچنین خارش را تسکین می دهد.

تشخیص دقیق کلید تسکین واقعی است.

با اینکه اکنون هشت دلیل کاملا متفاوت برای خارش قسمت های خصوصی بدن را مشاهده کردید، هنوز دلایل بسیاری برای بروز این عارضه وجود دارد، از جمله بواسیر، یائسگی و اگزما. چندین عفونت STI نیز می توانند باعث ایجاد خارش در دستگاه تناسلی شوند.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری  در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصی یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  زگیل هست یا پاپول
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشین.عذر می‌خوام بنده تقریبا یه سال پیش کشاله رانم قارچی شد و خارش شدید داشت.که با پماد و ژل درمان کردم و البته جاش به صورت سایه روی کشاله رانم مونده.الان بعد یه مدت ببخشین کنار بیضه و اونجایی که مو در میاد خارش پیدا کرده و به صورت جوش قرمز درومده.افتضاح خارش داره.بعضا هم یکمی سوزش بعد خاروندن.ممون میشم راهنمایی بفرمایین که چی استفاده کنم.ایا دلیلش لباس زیر هم می‌تونه باشه.جسارتا حتی موهای بدنمم با ژیلت نمیتونم بزنم دیگه.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا حتی هرپس مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر هانی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام
  آزمایش hpv دادم نوع 6 و 31 هستش چکار باید بکنم ؟ راهنمایی میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر فربد شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.اگه حس کنیم لباس یا شلوارمون به ویروس زگیل تناسلی الوده شد و فرصت شستن رو نداریم.میشه الکل زد به اون ناحیه از لباس؟تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   اصلا ضرورتی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، این زایده چند سالی هست ک روی آلت بنده هست، دقیقا روی محل کمربند الت، بعد اینک اندازش عوض نشده یا فک میکنم ک نشده ی چندتای از این زایده دقیقا دور همون کمربند دارم منتها خیلی ریزن و دقیقا نمیدونم از کیه چند سالی میشع دقیقا رنگ پوست هست زبر نیست گلم کلم مانند هم نیست نرم هم هست بعد اینکه من ختنه ب روش سوزاندن انجام دادم! ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر.
  این جوش یا لکه بر روی کلاهک ظاهر شده که در حال عادی درد یا سوزش نداره.
  تشخیص شما چیست؟
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   تصویر واضح تر
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر m.k سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام من ۳ ماه پیش از طریق ازمایش متوجه شدم زگیل دارم و راه درمان دارو و کرایو رو رفتم ولی جواب نگرفتم چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   پس از درمان ضایعات و به منظور کنترل بار ویروسی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .من ازمایش دادم ۳۳ سالمه و همیشه رو فکم جوش های بزرگ چرکی دارم کلی دارو و قرص مصرف کردم درمان نشدم ازمایش دادم نشون دکتر دادم برام قرص راکوتان تجویز کرده .. میخواستم ازمایش رو ببینید اگه مشکلی ندارم از قرص استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   راکوتان دارای عوارض جانبی متعددی است و معمولا باید با احتیاط فراوان مصرف گردد

   معمولا در موارد خفیف ضایعه اصلا توصیه نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر توران جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. ببخشید آقای دکتر در بازوی دست راست و دست چپم توده های سفتی به وجود آمده است از بیرون مشخص نیست و با لمس می توان آنها رو احساس کرد به اندازه یک نخود و دیگری بزرگتر به نظر شما نیاز به معاینه دکتر و بررسی هست یا نه به علاوه اینکه این غده ها دردناک نیستن و به نظر می رسه که در یک اندازه ثابت هستن و رشدی هم نکردن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شادی دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من یه خال برجسته چربی دار بالای لبم داشتم که دیروز دکتر برام با یه دستگاهی سوزوند
  و پماد زینک اکساید رو داد گفت هر 6 ساعت بزن
  من یادم رفت بپرسم چه مدت باید بزنم ؟
  و اینکه وقتی میزنم این ناحیه مرطوب میشه و وقتی نمیزنم خشک میشه و احساس میکنم با این پماد جلوی خوب شدنش گرفته میشه
  و اینکه وقتی میزنم چه مدت باید روش باشه پماد
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  عکس قبل و بعد واستون فرستادم
  1. تصویر کاربر شادی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکتر یه جیز دیکه هم اینکه من فکر میکردم این خالمو باید با روش جراحی برداشت ولی دکتر از روش سوزاندن استفاده کرد من الان دلهره داره که عوارض نداشته باشه چون تو اینترنت هم چیزای خوبی نخوندم لطفا نظرتون بگید
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   حداقل 10 روز و حداکثر 3 هفته دارو باید ادامه یابد

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت برای معاینه بعدی مراجعه کن

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر