مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

فهرست مطالب

جوش‌های واژینال همانگونه که از اسم آنها مشخص است، جوش‌هایی هستند که روی سطح یا در اطراف ناحیه خارجی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند. جوش‌های واژینال زمانی ایجاد می‌شوند که آلودگی، عرق یا باکتری درون یک روزنه پوستی جمع شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. ظاهر آنها شبیه به جوش‌هایی است که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. اما هر برآمدگی یا توده‌ای که در ناحیه تناسلی دیده می‌شود، جوش واژینال نیست. بیماری‌های عفونی یا غیرعفونی دیگری هم هستند که ممکن است با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند.

علائم جوش واژینال

جوش‌های واژینال مانند بقیه جوش‌هایی هستند که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. این جوش‌ها اغلب به شکل برآمدگی‌های کوچک و قرمز با نوک سفید هستند. گاهی اوقات نوک آنها تیره است یا سطح آنها به طور کامل قرمز است. برخی جوش‌های واژینال ممکن است چرکی، همراه با ورم یا دردناک باشند.

عوامل دیگری هستند که باعث ایجاد نقاط برآمده روی ناحیه خارجی اندام تناسلی می‌شوند که با جوش واژینال اشتباه گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، مولوسکوم یا زگیل آبکی (Molluscum Contagiosum) باعث ایجاد برآمدگی‌هایی با فرورفتگی‌هایی روی سطح آن می‌شود که به راحتی با جوش اشتباه گرفته می‌شوند اما مسری نیستند. ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان شود و تبخال تناسلی هم باعث ایجاد زخم می‌شود. تمامی این موارد ممکن است در معاینه معمولی با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند. به ویژه اگر برجستگی روی سطح یا اطراف ناحیه تناسلی خارجی نباشد، این اشتباه بیشتر رخ می‌دهد.

علت جوش واژن

جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منفذهای پوست بسته شوند. این امر می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. یکی دیگر از علتهای جوش واژینال، عوامل خارجی است.

عدم رعایت بهداشت

رعایت نکردن بهداشت (حتی تعویض نکردن لباس پس از ورزش) می‌تواند خطر جوش واژینال را افزایش دهد. همچنین التهاب ناشی از لوبریکانت یا دیگر مایعات بدن هم به ایجاد جوش کمک می‌کنند.

تراشیدن موهای زائد

یک عامل شایع دیگر، تراشیدن موی زاید است. تراشیدن موهای زاید می‌تواند منجر به موهای زیرپوستی و فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو شود. علائم آن اغلب شبیه به جوش‌های دیگر و درمان آنها هم مشابه با جوش‌های دیگر است.

لباس‌های تنگ

فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو همچنین می‌تواند به دلیل پوشیدن لباسهای تنگ یا عرق سوزی ایجاد شود.

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مختلف به ویژه زگیل آبگی می توانند باعث ایجاد نقاط برآمده اطراف ناحیه تناسلی شوند که در ابتدا به شکل جوش به نظر می‌رسند.

در صورتی‌که هرگونه برآمدگی جدید مشاهده کردید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود جوش است یا عفونتی دیگر.

پیشگیری از جوش واژینال

برای پیشگیری از تکرار ایجاد و بروز جوش واژینال، موارد زیر را رعایت کنید:

تشخیص جوش واژن

تشخیص جوش واژن

برای تشخیص جوش واژینال، پزشک باید جوش‌ها را معاینه کند. شاید بتواند بر اساس ظاهر آنها، ماهیت آنها را تشخیص دهد. شما باید به پزشک خود موارد زیر را بگویید:

اگر نقاط برآمده نزدیک واژن به شکل جوش نباشند، پزشک احتمالاً در مورد رابطه جنسی اخیر از شما سؤال می‌کند.

تشخیص جوش چرکی واژن

اگر نمی‌دانید که نقاط برآمده یا ضایعات روی ناحیه تناسلی (یا حتی دیگر قسمت‌های بدن) چه چیزی هستند، به پزشک مراجعه کنید. اگر جوش تناسلی نباشند باید برای عفونت معاینه شوید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید باید احتیاط کرده و موارد ایمنی را رعایت کنید. اگر برجستگی‌ها با درد، چرک یا ترشح همراه هستند، بهترین کار این است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت، اگر برجستگی‌ها جوش نباشند، می‌توان درمان مناسب را برای آنها در پیش گرفت.

درمان جوش واژینال

درمان جوش واژینال

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید. اگر جوش‌ها با خارش یا درد همراه باشند، می‌توانید یک دستمال تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی جوشها قرار دهید. سپس پوست را خشک کنید. اگر مطمئن نیستید که جوش‌ها مسری نیستند، هر بار از یک حوله تمیز مجزا استفاده کنید.

ممکن است پزشک درمان موضعی هم تجویز کند. این دارو می‌تواند آنتی بیوتیک، آنتی هیستامین یا داروی ضدجوش باشد. اما برای درمان جوش‌های واژینال، نباید از داروهای ضد آکنه بدون نسخه استفاده کنید مگر اینکه پزشک آن را تأیید کند.

اگر از موادی مانند بنزوئیل پروکساید استفاده می‌کنید، باید از مقادیر کم و تنها به صورت موضعی روی پوست سطح خارجی ناحیه تناسلی استفاده کنید. پمادهای ضد آکنه را نباید روی سطوح داخلی یا خارجی ناحیه تناسلی یا هر نقطه حساس بدن استفاده کنید مگر اینکه تحت تجویز و نظارت مستقیم دکتر باشد.

خودداری از فشار دادن جوش واژن

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد جوش‌های واژینال بدانید این است که نباید آنها را فشار دهید. حتی اگر جوش‌ها ساده باشند، در اطراف ناحیه تناسلی تعریق و ترشحات دیگر زیادی وجود دارند. این یعنی اگر جوش‌های واژینال را فشار دهید، ممکن است عفونت کنند که در این صورت دردناک می‌شوند و ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشید.

همچنین ممکن است این ضایعات جوش نباشند و اگر آنها را فشار دهید، احتمال دارد به دیگر قسمتهای ناحیه تناسلی و بدن سرایت کنند. همچنین دیگر ضایعات پوستی ناحیه تناسلی مانند جوش واژینال می‌توانند در نتیجه خارش، به عفونت ثانویه منجر شوند. بنابراین تا حد امکان از خاراندن یا فشار دادن جوش‌ها خودداری کنید.

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر,
  من ۲۸ سالمه،
  دکتر جان من حدودا دو سال پیش hpv 16,35 گرفتم،
  رفتم کلپوسکپی خیلی زخم داشتم و cin1 بودم،
  خلاصه تحت نظر بودم کرایو کردم و سیستم ایمنی رو تقویت کردم،بعد ۶,۷ ماه رفتم دکتر کلپوسکوپی گرفت گفت زخم خوب شده و cin هم دیگه بر طرف شده بود،
  و گفت ۶ ماه بعد پاپ اسمیر بده،
  الان ۲ بار پاپ اسمیر دادم و معاینه کرد گفت اوکیی و زخم نداری و پاپ هم نرمال بود،
  گفت دیکه پاپ نده تا یکسال دیکه،
  فقط گفت یکم عفونت قارچی داری که گفت با دارو رفع میشه،
  حالا بنظر شما من الان کلپوسکوپی بدم یا نه دیگه؟(از کلپوسکوپی قبلیم یکسال گذشته و دوبار پاپ اسمیر دادم)
  چونhpv16,35 دارم گفتم از شما بپرسم،
  ممنون میشم جواب بدین خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   سالانه تست پاپ اسمیر و HPV PCR تکرار شود

   موفق

  2. تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   یعنی‌ بنظر شما دیگه نیاز نیست کلپوسوپی بدم؟
   پاپ اسمیر کافیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   ابتدا پاپ اسمیر از همه ضروری تر است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام. من مدت دو هفته بود دچار عفونت قارچی شده بودم و رفتم دکتر برای بار سوم، قرص کلوتریمازول و مترونیدازول و پروفم بهم داد، حس میکنم عفونت خیلی بهتر شده اما هنوز دورو بر لبه های داخلی واژن یه چیزای سفیدی هست که اندازشم خیلیی کمه،، روی یکی از لبه های داخلی ی جوش سرسفیدزد بعد دو روز خوب شد الان اون یه طرف بازم همونجوری جوش زد بزرگتر شد یکم نسبت به روز قبل الان نگاه کردم که اون سفیدیه جوش شده یه حالت خون مرده !
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   ممکنه دوره درمان طولانی باشد

   داروها را ادامه بده و حتما برای ارزیابی مجدد به پزشک معالجت مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،وقت بخیر،بک زائده سیاه بر روی التم دیده بودن،فرمودید جای نکرانی نیست وبهتره به پزشک رجوع کنم،به متخصص پوست رجوع کردم و پس از معاینه با ذره بین کفتن چیزی نیست،اقای دکتر به حموم رفتن وپس از شستشو زائده افتاد واثری ازش نموند،میخواستم بپرسم ایا زگیل تناسلی در هنگام استحمام با لیف زدن میافته؟ممنونم،نگرانیم بابت اینه که نکنه متخصص پوست اشتباه کرده باشه،ایا افتادن این زائده میتونه باعث این بشه که بگیم اون زگیل نبوده یا ربطی نداره،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن

   معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق

  2. تصویر کاربر علی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   ممنونم اقای دکتر،لطفا به این سوال پاسخ بدید،که ایا زائذه ای که با شستشو ،اونم نه با لیف،فقط با شستشوی ارام با دست،میافته،واثری ازش در تنه الت نمیمونه،میتونه زگیل باشه،یا چیز دیگه ای هست،؟عذر میخوام بابت سوالات زیادم،وسواس فکری کمی عذاب اور شده برام،ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   احتمالش هست که زگیل نباشه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  اقای دکتر گفتید عکس ها واضح نیست واسه اینکه دکتر برم میترسم که داستان بشه واسم علت این بیماری چیه اسمش چیه .۱۹ ساله هستم باکره رابطه هم نداشتم . الان دونه ها کشاله ران وناحیه مقعد هم در اومده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   احتمالا فیبروم یا کیست اپیدرمال مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر عاطفه جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام میخاستم بدونم ک من در ناحیه تناسلیم برجستگی موجود و نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید و اینکه اگه مشخص بشع زگیل تناسلیه چه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی

   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود یک سال میشود که متوجه این زایده در الت خودم شدم
  رابطه جنسی با چند نفر در گذشته داشته ام
  و ۲۹ ساله هستم
  اما درد خارش سوزش هیچ علامتی ندارد
  و حدود یک سال میشود که همین اندازه را دارد
  و البته شاید از قبل هم بوده ولی من توجهم جلب نشده است.
  ایا این زایده زیگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح مشاهده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر یس سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  بی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   fdsfdsfds

 • تصویر کاربر sedighe شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  اقای دکتر من روی صورت یعنی گونه ها و پیشانی و چونه جوش های ریز زیر پوستی دارم و همینطور جای جوش.میخاستم ببینم برای رفع این ها باید چیکارکنم؟همینطور روی گونم ی برامدگی هست ک نمیدونم چیه؟روی بینی هم جوش های سر سیاه دارم که اصلا از بین نمیرن.میشه برای رفع شون راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر امیرعلی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام, خسته نباشید
  هر چند وقت که به یاد هم ندارم زمانش رو..
  روی آلت تناسلیم چیزی ماننده جوش (که الته بزرگتر از یک جوش است اما به همان شکل) ظاهر میشه که بعد از چند روز از بین میرود..
  ممنون میشم از شما اگه بگین مشکل چیه؟
  سپاس از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام اقادکترمن چندوقتیه روالتم نخته نخته سفیدهس وپشتشم هم جوش داره چندتایی زیرپوستی متخصص رفتم نگاه کردگفت چربی کیست توروخداجواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   اصلا نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر