مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

فهرست مطالب

جوش‌های واژینال همانگونه که از اسم آنها مشخص است، جوش‌هایی هستند که روی سطح یا در اطراف ناحیه خارجی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند. جوش‌های واژینال زمانی ایجاد می‌شوند که آلودگی، عرق یا باکتری درون یک روزنه پوستی جمع شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. ظاهر آنها شبیه به جوش‌هایی است که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. اما هر برآمدگی یا توده‌ای که در ناحیه تناسلی دیده می‌شود، جوش واژینال نیست. بیماری‌های عفونی یا غیرعفونی دیگری هم هستند که ممکن است با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند.

علائم جوش واژینال

جوش‌های واژینال مانند بقیه جوش‌هایی هستند که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. این جوش‌ها اغلب به شکل برآمدگی‌های کوچک و قرمز با نوک سفید هستند. گاهی اوقات نوک آنها تیره است یا سطح آنها به طور کامل قرمز است. برخی جوش‌های واژینال ممکن است چرکی، همراه با ورم یا دردناک باشند.

عوامل دیگری هستند که باعث ایجاد نقاط برآمده روی ناحیه خارجی اندام تناسلی می‌شوند که با جوش واژینال اشتباه گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، مولوسکوم یا زگیل آبکی (Molluscum Contagiosum) باعث ایجاد برآمدگی‌هایی با فرورفتگی‌هایی روی سطح آن می‌شود که به راحتی با جوش اشتباه گرفته می‌شوند اما مسری نیستند. ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان شود و تبخال تناسلی هم باعث ایجاد زخم می‌شود. تمامی این موارد ممکن است در معاینه معمولی با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند. به ویژه اگر برجستگی روی سطح یا اطراف ناحیه تناسلی خارجی نباشد، این اشتباه بیشتر رخ می‌دهد.

علت جوش واژن

جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منفذهای پوست بسته شوند. این امر می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. یکی دیگر از علتهای جوش واژینال، عوامل خارجی است.

عدم رعایت بهداشت

رعایت نکردن بهداشت (حتی تعویض نکردن لباس پس از ورزش) می‌تواند خطر جوش واژینال را افزایش دهد. همچنین التهاب ناشی از لوبریکانت یا دیگر مایعات بدن هم به ایجاد جوش کمک می‌کنند.

تراشیدن موهای زائد

یک عامل شایع دیگر، تراشیدن موی زاید است. تراشیدن موهای زاید می‌تواند منجر به موهای زیرپوستی و فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو شود. علائم آن اغلب شبیه به جوش‌های دیگر و درمان آنها هم مشابه با جوش‌های دیگر است.

لباس‌های تنگ

فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو همچنین می‌تواند به دلیل پوشیدن لباسهای تنگ یا عرق سوزی ایجاد شود.

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مختلف به ویژه زگیل آبگی می توانند باعث ایجاد نقاط برآمده اطراف ناحیه تناسلی شوند که در ابتدا به شکل جوش به نظر می‌رسند.

در صورتی‌که هرگونه برآمدگی جدید مشاهده کردید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود جوش است یا عفونتی دیگر.

پیشگیری از جوش واژینال

برای پیشگیری از تکرار ایجاد و بروز جوش واژینال، موارد زیر را رعایت کنید:

تشخیص جوش واژن

تشخیص جوش واژن

برای تشخیص جوش واژینال، پزشک باید جوش‌ها را معاینه کند. شاید بتواند بر اساس ظاهر آنها، ماهیت آنها را تشخیص دهد. شما باید به پزشک خود موارد زیر را بگویید:

اگر نقاط برآمده نزدیک واژن به شکل جوش نباشند، پزشک احتمالاً در مورد رابطه جنسی اخیر از شما سؤال می‌کند.

تشخیص جوش چرکی واژن

اگر نمی‌دانید که نقاط برآمده یا ضایعات روی ناحیه تناسلی (یا حتی دیگر قسمت‌های بدن) چه چیزی هستند، به پزشک مراجعه کنید. اگر جوش تناسلی نباشند باید برای عفونت معاینه شوید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید باید احتیاط کرده و موارد ایمنی را رعایت کنید. اگر برجستگی‌ها با درد، چرک یا ترشح همراه هستند، بهترین کار این است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت، اگر برجستگی‌ها جوش نباشند، می‌توان درمان مناسب را برای آنها در پیش گرفت.

درمان جوش واژینال

درمان جوش واژینال

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید. اگر جوش‌ها با خارش یا درد همراه باشند، می‌توانید یک دستمال تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی جوشها قرار دهید. سپس پوست را خشک کنید. اگر مطمئن نیستید که جوش‌ها مسری نیستند، هر بار از یک حوله تمیز مجزا استفاده کنید.

ممکن است پزشک درمان موضعی هم تجویز کند. این دارو می‌تواند آنتی بیوتیک، آنتی هیستامین یا داروی ضدجوش باشد. اما برای درمان جوش‌های واژینال، نباید از داروهای ضد آکنه بدون نسخه استفاده کنید مگر اینکه پزشک آن را تأیید کند.

اگر از موادی مانند بنزوئیل پروکساید استفاده می‌کنید، باید از مقادیر کم و تنها به صورت موضعی روی پوست سطح خارجی ناحیه تناسلی استفاده کنید. پمادهای ضد آکنه را نباید روی سطوح داخلی یا خارجی ناحیه تناسلی یا هر نقطه حساس بدن استفاده کنید مگر اینکه تحت تجویز و نظارت مستقیم دکتر باشد.

خودداری از فشار دادن جوش واژن

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد جوش‌های واژینال بدانید این است که نباید آنها را فشار دهید. حتی اگر جوش‌ها ساده باشند، در اطراف ناحیه تناسلی تعریق و ترشحات دیگر زیادی وجود دارند. این یعنی اگر جوش‌های واژینال را فشار دهید، ممکن است عفونت کنند که در این صورت دردناک می‌شوند و ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشید.

همچنین ممکن است این ضایعات جوش نباشند و اگر آنها را فشار دهید، احتمال دارد به دیگر قسمتهای ناحیه تناسلی و بدن سرایت کنند. همچنین دیگر ضایعات پوستی ناحیه تناسلی مانند جوش واژینال می‌توانند در نتیجه خارش، به عفونت ثانویه منجر شوند. بنابراین تا حد امکان از خاراندن یا فشار دادن جوش‌ها خودداری کنید.

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من حدود یک سال هست دچار تبخال تناسلی شدم و از اولیش یک جوش سر باز کرده بود و دچار تاولهای کوچیک ریز شدم،زمانی که به پزشک مراجعه کر م و بهشون این تاولها رو نشون دادم گفتن تبخال هست و قرص ضد ویروس اسکرو بایک تقویت کننده بدن بهم دادن که پس از استفاد از این داروها تعداد و نواحی جوشهای که بصورت تاول زده میشد خیلی خیلی زیاد شد و من از دوبار به پزشک مراجعه کردم و گفتم با استفاد از این داروها بدتر شد این تاولها و ایشون یک صابون گوگرد، یک پماد انتی باکتریال، و یک پماد اسکروید ضد ویروس بهم داد و من پس از استفاد طی دو روز از بین میرفتن و وای نمیدونم ورا اینقدر زود به زود میان داخل هفته چندین بار تبخال میزنم و واقعا از کارو زندکی انداختم و نمیدونم باید چیکارکنم و اینکه بیشتر تو گول سرچ زدم این تبخال به ایدز وتبدیل میشه ایا،لطفا جواب بدید چندین بار براتون همین فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و فقط در فاز علامت دار باید از داروی آسیکلوویر یا نظائر آن استفاده شود

   تبخال تناسلی به ایدز تبدیل نمی شود

   معاینات ادواری فراموش نشود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلان من ۱۵سال دارم روی آلت تناسلی من
  یک چیز هایی نمی دونم چیه زیر پوست هستش زیاد هم هستن لطفا بگین چیکار کنم آیا خطرناکه یا نه
  واینکه تا به حال رابطه‌ی جنسی هم با کسی نداشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه فرودایس آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۳ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، درمان تبختل واژینال چیه یا چه دارویی مصرف کنم؟
  ماهی یکبار این اتفاق میفته برام متاسفانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد علامت دار قرص و پماد آسیکلوویر کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر یلدا سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  مدتی است که روی ناحیه تناسلی من یک جوش چرکی بزرگ زده واصلا خوب نمیشه میخواستم بدونم آیا واقعا جوش چرکی هستش یا چیز دیگه و برای درمانش چکار کنم ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   روزانه یک بار با بتادین ضفونی شود

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر مراجعه سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام چند روزی میشه محیط بیرون واژن من میخاره از جمله لبه های داخلی واژن.. بعد از چند روز که دقیق نگاه کردم دیدم ی دونه سفید متوسط در یک سانتی پرده من زده شده باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر سونیا چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من یک ماهی میشه ک هنگام رابطه سوزش داشتم بعد دوهفته حس ک تشدید شده و اطراف واژن و مقعدم دانه زده رفتم دکتر گفتن ک عفونت قارچی داری و به من دوتا پماد دادن یکی ک داخلی و یکی برا استعمال خارجی من الان یک هفته هست ک دارم استفاده میکنم و خوب نشدم مخوصا ک ب خاطر خارش ک داشتم زخم شده بدنم و ب شدت میسوزه حتی نمیتونم با آب بدنمو بشورم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   حتما با پزشک معالج بیشتر مشورت شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام.غیرازکرایوتراپی،بهترین راه درمان زگیل تناسلی چیست.چه پمادهایی ازبین برنده زگیل هستنی لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۹ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من حدود۵ روزی هست که متوجه شدم کیست اندازه نخود در دهانه واژنم هست که نزدیک غده بارتولن هستش هیچ درد و خارشی هم ندارم ولی حدود ۲روز هم هست که کنارش یک کیست کوچیکم در اومده ایا میتونه هر دو جوش باشه؟ ۲۱سالمه رابطه جنسی واژینال نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه کیست بارتولن کوچک مطرح باشد معمولا نیازی به درمان نیست 

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شجاع سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خارج واژینال جوش های یکم بزرگ قرمز دراومدن حالت خارش وعفونت هم هستن چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روز هست یک جوش کوچیک و سفت داخل لابیای مینور سمت چپم حس میکنم ولی دیده نمیشه ۲۰ سالم هست و رابطه جنسی نداشتم خیلی میترسم که کیست بارتولن باشه تقریبا نزدیک غده ی بارتولن هم هست ولی دردی حس نمیکنم مگر اینکه فشار بدم و خارش هم روز اول و دوم داشتم ولی از روز سوم نداشتم به نظر شما بارتولن هست یا جوش؟
  (این غده چند روز بعد از شیو کردنم به وجود اومد )
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر