واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..
  اقای دکتر استفاده از پدوفیلین بعد ازجه مدت جواب میده؟
  در طول مدت استفاده از پدوفیلین سکس مضره؟؟؟
  اپیلاسیون باعث پخش شدن زگیلامیشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حداقل مدت زمان مصرف دارو 3 روز و حداکثر 3 هفته است
   از هرگونه رابطه جنسی باید پرهیز گردد
   اپیلاسیون باعث تشدید و گسترش ضایعات می گردد
   موفق
 • تصویر کاربر شادی شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خستع نباشید من 23 سالمه ازدواج کردم و به مرض پر مویی مبتلا هستم می خواستم با روش لیزر موهارو از بین ببرم فقط سوال داشتم از شما اینم این بود که ایا سرطان رحیم یاسرطان پوست با لیزر موها شروع میشه یا نه >
  و به نازایی ربطی داره یا نه من چون می ترسم با این روش نازا بشم
  میشه راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر موهای زائد هیچگونه عوارضی به شکل نازایی یا سرطان ندارد
   نگران نباش و اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر پرديس سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام
  من ٣٤ سال دارم و تو آخرين پاپ تست كه دادم يك ماه پيش نتيجه HPV ويروس مثبت بود!
  و اينكه عفونت هم دارم كه آنتي بيوتيك مصرف ميكنم
  ميخواستم راجب رفتارهايي كه با وجود اين ويروس بايد داشته باشم كه زودتر از بدنم خارج بشه چيه؟
  و اينكه با توجه به مثبت بودن من احتمال مثبت بودن شريك جنسي منم هست...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   سعی کن هر 6 ماه پاپ اسمیر تکرار گردد
   عفونت های همزمان احتمالی با نظر پزشک معالج درمان گردد
   از رابطه جنسی پرهیز شود
   احتمال درگیری شریک جنسی بسیار بالا است
   موفق
 • تصویر کاربر Nargol جمعه ۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام. ١٣ روز پيش يه جوش كوچيك روى الت تناسليم زد كه دورش بسيار قرمز شد خيلى سريع و باد كرد و متورم شد، خارش شديدى داشتم. اندازه ى يه سكه باد كرده و سفت شده و با اينكه اون جوش رفته ولى هنوز قرمزه و متورمه و خيلى هم درد داره، دكتر رفتم
  ٦تا آمپول ampul amikacin 100mgصبح شب برای سه روز
  پماد موپیروسن
  قرص داکسی سیکلین داد
  آيا تشخيص شما هم همينه؟ و اينكه ايشون درست تشخيص داده و با اين دارو ها حل ميشه؟
  الان با دو روز مصرف دارو ها ديگه خارش نداره و دردش هم كمتر شده،تورمش هم همينطور ولى كامل نرفته، فقط كبود تر شده و مركزش بيشتر كبود شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به نظر می رسد داروها و اقدامات انجام شده مناسب باشد
   بهتره با نظر پزشک معالجت اقدامات درمانی را پیگیری کنی
   موفق
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حوید دریایی 15ساله هستم
  من امروز رفتم دستشویی و بعد از ادرار چند قطره خون از مثانه من اماده الان هم وقتی به سر التم دس می زنم سوزش زیادی میکند و نمی توانم به راحتی راه بروم خواهشن کمکم کنید خیلی می ترسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت و هرچه سریعتر برای معاینه به یک جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. مدتی هست حس میکنم داخل آلت تناسلیم سمت راست آن تکه ای گوشت نرم هست نمیدانم قبلا بوده یا نه چون متوجه نشدم. دردی هم حس نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه زگیل تناسلی مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مهساپناه چهارشنبه ۲۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت شما خسته نباشید
  اقای دکتر من احساس میکنم ماهک ناخونهایم کمتر از قبل شده قبلا اصلا به رنگ و شکل ناخونم توجه اینچنینی نداشتم و برایم طبیعی بود ولی حالا دقت کردم حس میکنم حتی انگشت کوچک دستم دیگه ماهک نداره و انگار قبلا داشته ولی یادمه مال انگشت شصتم بیشتر بود .نشانه ی چی میتونه باشه؟نگرانم کرد جایی خوندم ماهک سلول زای ناخن است و نباید محو شود.حس میکنم دو تا از انگشتامم ذره ای مواج شده خیلییی کم ک با لمس حس شه نمیدونم ناخونم غیر طبیعی شده یا نه میشه بفرستم؟خیلی ممنون بخاطر صبر دلسوزی و مهربونیتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش . و برای ارزیابی های تکمیلی به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  مرد 30 ساله متاهل هستم حدود 9 ماه هست تقریبا 30 ضایعه روی آلت تناسلیم هست بی توجه بودم مطالبتان را که خواندم دارم دق میکنم به دادم برس عکسش فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در ضمن عکس ارسالی نیز قابل مشاهده نیست
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر اقدام به درمان گردد
   معمولا لیزر بهترین روش درمانی است
   معمولا جای نگرانی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت بیماری من 15 سال است.مراجعه مکرر
  به پزشک داشتم متاسفانه نتیجه ای نداشت.
  با پیشنهاد خودم پزشک اخیر نمونه برداری کرد آزمایشگاه هم ضایعه را زگیل ویروسی
  اعلام کرد.لطفا بفرمائید بهترین درمان آن چیست هزینه آن چقدر است. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا امکان ریشه کنی کامل بیماری زگیل تناسلی وجود ندارد
   همواره احتمال عود بیماری وجود دارد
   کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود
   در ضمن باید سایر عوامل تقویت سیستم ایمنی بدن نیز ارزیابی شود
   موفق
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. من 35 سالمه و چندین خال روی صورتم هست. یک خال گوشتی بزرگ گوشه پایین چشمم هست و یک خال گوشتی دیگه روی پیشونی و چند تا خال سطحی. تقریبا تعدادشون 7-8 تا هست.
  سوالم اینه که میشه همه اونا رو تو یک یا دو جلسه برداشت؟ و آیا باید چندین بار درمان صورت بگیره یا با یک بار میشه همشونو از بین برد؟ و آیا میشه هزینه تقریبیش رو بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که شرایط مناسب باشد می توان در یک یا دوجلسه ضایعات را درمان نمود
   هزینه ها و نوع روش درمانی پس از معاینه مشخص خواهد شد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر