واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرجس جمعه ۱ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید،من حدود دوهفته پیش به بیماری زونا مبتلا شدم ،بعد از چندروز از بروز علایمات به پزشک مراجعه کردم با توجه به اینکه باردار هم هستم و ان زمان هفته هفتم بارداریم بود محلولی دادن که روی موضع بمالم،بعد از چندروز سوزش ازبین رفته،گاهی وقتها دردی احساس میکنم،از امروز در طرف دیگر بدنم یه درد کوفتگی احساس میکنم درگاهی از مواقع،غرض از مزاحمت اینجانب این هست ایا امکان دارد بعد از گذشته دو هفته طرف دیگر بدنم را در گیر کندو چقدر این بیماری امکان دارد روی جنین تاثیر بگذارد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید،خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا احتمال درگیری نواحی دیگر وجود ندارد
   معمولا خطر آبله مرغان و زونا برای جنین زیاد نیست
   حتما مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر صبا چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من پسرم دوسال و 4ماهش
  حدود دوهفته هست که زیر التش جوش و دونه های قرمز میزنه حتی روی خود الت و بیضه بعد پماد که میزنم بعد چندروز قرمز پررنگ میشه بعد میره من از پوشک تازه گرفتمش
  فقط شبا پوشکش میکنم بعد صبح که پوشکشو درمیارم بازم پرازدونه شده دکتر متخصص بردم اورولوژیست بردم فایده نداشت میگن حساسیت پماد زینک اکساید زدم بتامتازون و گیاهی خوب میشه دوباره برمیگرده واقعا کلافه شدم خواهشا کمک کنید درضمن هنوزم ختنش نکردم
  ممنون میشم اگه خواستید عکس از محلش بفرستم و خارش هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره هرچه سریعتر اقدام به ختنه کودک کنید
   این مشکل ناشی از رطوبت ناحیه است
 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام من 23 سالمه و مجردم و تا حالا رابطه جنسی نداشته ام . روی سر آلت تناسلی من چند وقتیست لکه های کوچک قرمز رنگ ( زیر پوستی ) پیدا شده . یکی از لکه ها از بقیه بزرگ تره . هر بار روی این لکه ها پوست جدید تولید میشه ولی با استحمام و شست و شو این پوسته ها از بین می روند و دوباره به قرمزی تغییر رنگ می دهند . وقتی پوست خشک هست این لکه ها کمرنگ تر میشن .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من سوالی داشتم میخواستم بدونم من چند هفته پیش متوجه رشته های در ابتدای دهانه واژنم شدم که عکسش را براتون فرستادم الان هم متوجه چیزهایی شبیه زیگیل دز زیر زبانم شدم که تا حالا بهش دقت نکرده بودم و الان هم خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ممکنه نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد
   توصیه می کنم برای ارزیابی و معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر وحیده یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام من میخواستم بدونم برای کاهش منافذ و کوچک تر شدن منافذ باز صورت میکرودرم ابریژن بهتر است یا میکرونیدلینگ و یا بازگشت هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   هیچکدام از روش های درمانی برای کاهش منافذ پوست مادام العمر نبوده و پس از مدتی بازگشت خواهد داشت
   موفق
 • تصویر کاربر نيلو شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخير خدمت جناب دكتر
  خسته نباشيد
  اقاي دكتر من يك دوشيزه هستم و رابطه جنسي هم نداشتم
  اما خيلي عذر ميخوام اكثرا يبوست دارم
  اقاي دكتر زائده هاي ريزي نزديك مقعدم مشاهده كردم كه واقعا نگرانم كرده
  لطفا كمكم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در عکس ارسالی به نظر می رسد یک هموروئید درجه 2 و همچنین پاپیلوما خفیف وجود دارد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سعیده پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  خسته نباشید اقای دکتر من موهای صورت زیاد و لیزر هم رفتم بدتر شده قاعدگی نامنظم چاق هم هستم موهای بدنم زیاد بود اما کم شده داروهای بارداری هم زیاد استفاده کردم بعد از شروع درمان ناباروری شروع شد موهای زائدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   علیک سلام
   یکی از شایعترین علل بروز موهای زائد در زنان اختلالات هورمونی است
   با توجه به چاقی و درمان های ناباروری، به احتمال بسیار زیاد یک عدم تعادل هورمونی مطرح است
   باید جلسات مکرر لیزر انجام شود
   در ضمن هورمون ها نیز با نظر متخصص زنان و غذذ باید کنترل شود
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باسلام
  فقط در کشاله ی ران لک های سیاه مشاهده شده که تعدادشان کم و رو به افزایش است.اندازه آنهابین 1/5تا 2 میلی متر و کوچک تر است.آیا بیماری خطرناکی است.من پول کافی برای رجوع به پزشک را ندارم. لطفا پاسخ دهید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکن است برخی آلودگی های قارچی و یا سبوریک کراتوزیس و به ندرت ملانوما مطرح باشد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به نزدیکترین پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر نيلوفر دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  در اثر كندن جوش هاي زمان بلوغ شديدا فرورفتگي و جاي اكنه روي صورتم باقي مونده.سه جلسه ميكرونيدلينگ انجام دادم تاثيري نداشت اصلا.يك مشاور گفت ميكرودرم راه مناسبيه.بيمارستان رازي دوباره همون ميكرونيدلينگ رو پيشنهاد كرد با اينكه گفتم بي اثر بوده و در اخر كلينيك ايرانيان يو ليزر رو پيشنهاد داد.لطفا بگيد تضميني ترين روش چي هست همش هزينه هاي الكي
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   علیکم السلام
   در پزشکی هیچ روش درمانی به صورت تضمینی قابل انجام نیست و ممکن است همه روشهایی که ذکر شد بی فایده باشد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من امروز به یک متکدی پول دادم شاید 5 ثانیه هم طول نکشید بعدش که پولو دادم یه کم دستم سوخت احتمال دارد سوزن یا سرنگ الوده ای وارد بدنم کرده باشد وبه بیماری ایدز مبتلا شوم؟ایا سوزن یا سرنگی وجود دارد که وارد بدن ادم شود وادم متوجه نشود مثل سوزنای انسولین؟اخه هیچ دردی حس نکردم ودستش هم حتی به دستم نخورد البته اینجوری فکر میکنم,این دستگاه تزری
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   اصلا نگران نباش
   تقریبا هیچ کدام از بیماری ها از این طریق منتقل نمی شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر