واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام ۲۰ ساله هستم یکسال پیش زگیل تناسلی پیدا کردم هیچ رابطه جنسی هم نداشتم بعد از استخر اینطوری شدم فریز کردم و واکسن زدم الان دوباره برگشتن و واقعا استرس دارم آیا درمان قطعی هست برای زگیل تناسلی من از آینده میترسم از اینکه روی ازدواجم تاثیر بزاره و اینکه اصلا خوب نشم لطفا کمکم کنید چیکار کنم که درمان قطعی قبل از ازدواجم پیدا کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه اصلا زگیل تناسلی مطرح نباشد در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر عطیه شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  امروز چندتا شورت همسرم رو داشتم میبردم بندازم تو لباسشویی همش رو گذاشته بودم روی آرنجم‌.همسرم زگیل تناسلی داره یکساله.بعد که انداختم.اومدم بچمو شیر بدم خوابوندمش رو همون دست و ارنجم و شیر دادم.بچمم تو این مدت یکی از دستاش رو ارنجم بود و بعد شیر خوردن چشماشو بینیشو و لبشو مالید و من تازه یادم افتاد دستمو نشسته بودم و ضدعفونی نکرده بودم‌.اقای دکتر من اینقد زجر کشیدم که خودمو منتظر شنیدن هرگونه جوابی از طرف شما کردم.چون لباس زیرها همش وقتی در اورده بود برعکس و قسمت چپی بودن و مستقیم به زگیل خورده بود.و همسرم ازین شورت های جذبی میپوشه همیشه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   مهم نیست

 • تصویر کاربر هلن شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من زگیل مقعدی دارم و امروز توالت بودم.بعد از مدفوع اومدم اب رو باز کنم کف سنگ دستشویی رو تمیز کنم سرم پایین بود شیر آب چون فشار آبش زیاد بود یکی دو قطره از کف سنگ دستشویی از کنار مدفوع ها آب برگشت پرید تو چشمم‌.الان چی میشه.توروخدا راستشو بگین بهم اقای دکتر من قراره زگیل چشم هم بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

 • تصویر کاربر Pr شنبه ۲ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  درود و عرض ادب جتاب دکتر عزیز..جسارتا درحال چکاب خود به دو عدد دانه خیلی ریز برخوردم که من رو به شک اتداخت..از داشتن پاپویل مطمئن هستم ولی این دو دانه را نمیدانم چه هستند.‌عکس را ضمیمه این پرسش قرار میدهم که بیشتر راهنماییتون کرده باشم..در ضمن اگر در مورد ان دانه های گوشتی هم توضیح بدید ممنون میشم.‌خیلی خیلی سپاس گزارم بابت پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسال کن تا بررسی دقیقتر انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر Pr شنبه ۲ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)
   عکس برای بررسی بیشتر
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 9 ماه پیش)

   بر اساس عکس ارسالی پاپول مرواریدی آلت و درماتوفیبروما مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیماا یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر
  من به خانم۳۲ساله هستم ،عفونت شدید داشتم و زخم دهانه ی رحم،زگیل ندارم ولی خال گوشتی داشتم لیزر کردم آزمایش hpv دادم مثبت شده۱۶ هست تا دکتر برم طول میکشه دکترم مسافرته میشه راهنماییم کنین
  که سرطانه یا احتمال سرطانه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   کولپوسکوپی کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام .ایا دفترچه خدمات در مانی نیروهای مسلح هم قبول می کنید ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با هیچکدام از بیمه ها قرار داد نداریم

   موفق

 • تصویر کاربر yeganeh جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر.
  دختری ۲۷ ساله هستم و از سال ۹۳ درگیر تخمدان پلی کیستیک شدم که متخصص زنان برای من متفورمین تجویز کردند و پریود های من منظم شد و مشکل زیادی نداشتم تا حدود یک ماه پیش که دچار ریزش مو شدم که قبلا نبود البته این ریزش هنوز به صورت شدید نیست که به صورت طاسی علائمی را ایجاد کند فقط حجم موهایم کمی کاسته شده.
  بعد از آزمایش که مقدار DHT برابر ۴۱۲ بود پزشک زنان برای من فیناستراید ۵ میلی گرم تجویز کردند، هنوز مصرف دارو رو شروع نکردم، سوالی از خدمت شما داشتم:

  ۱) این دارو اگر بعد از مدتی مصرفش قطع گردد (با نظر پزشک و تکمیل دوره درمان ) دوباره این ریزش مو به حالت اول باز خواهد گشت؟ یا بدلیل تنظیمDHT این اتفاق رخ نخواهد داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا پس از تنظیم DHT مشکل کاهش خواهد یافت

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر مرجان شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام،من مدت دو ماه هست که این برجستگی ها اطراف واژنم بوجکد اومده و درد و ناراحتی و سوزش و خارش نداره.آیا ممکن است این برجستگی ها زگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر Taher یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر با دیدن عکسایی ک از این بیماری هست و مطالبی ک شما تعریف کردین من ب بیماری هرپس دچار شدم.. اما الان برطرف شده.. اما نگرانی من از جای زخم و قرمزیشه ک چگونه میتونم برطرفش کنم ؟؟ ممنون میشم بهم کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   طی 3 تا 10 روز آینده زخم هرپس بهبود خواهد یافت
   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  در سرم یک لکه ایجاد شده از حدود دو هفته پیش کمی برجسته شده است
  برای برداشتن آن میخواستم مزاحم بشم
  هزینه آن را هم لطفا بفرمایید این هم تصویر خال قهوه ای سمت چپ
  در ضمن شروع ایجاد خال حدود سه ماه پیش بوده که اخیرا کمی برجسته شده است.
  در ضمن بفرمایید برداشتن با جراحی است یا لیزر و آیا جای آن ترمیم میشود یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   علیکم السلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به تغییر اندازه ضایعه و رشد ناگهانی آن توصیه می کنم حتما قبل از هر اقدامی از ضایعه نمونه برداری شده و بررسی های سیتوپاتولوژیک نیز به عمل آید. انتخاب روش درمان به گزارش پاتولوژی بستگی دارد
   بهتره برای پیگیری به یکی از بیمارستان ها نظیر بیمارستان رازی تهران مراجغه شود. احتمالا نیاز به جراحی زیر بیهوشی یا بی حسی موضعی باشد
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر