واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام و درود، بنده ۶ سالی هست تبخال تناسبی دارم قبلا چند وقت یک بار عود میکرد ولی ۴ ماه پیش تبخال من عود کرد و ایندفه پشت سر هم تبخال میزدم یعنی تا قبلی میومد خوب بشه عود بعدی شروع می‌شد و همینجوری ادامه داشت تا ۲۰ روز حدوداً
  و من دیگه تحمل درد سوزش و خارش رو نداشتم واقعاً
  و از اون روز تا امروز که حدودا ۴ ماه میشه من هر روز یک عدد قرص والاسیکلویر ویرابکس ۵۰۰ مصرف میکنم که تبخال نزنم تا الان هم عوارض خواصی برام نداشته
  ولی اگر یک روز مصرف نکنم حس تبخال بهم دست میده
  میخواستم بدونم که چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی فرد است

   در غیر اینصورت مصرف مداوم داروی ضد ویروس توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر حالف سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من حدودا دو سال پیش به زگیل تناسلی مبتلا شدم و ناحیه مقعدم آلوده شد و زگیل های خارجی مقعد بعد از دوبار عود کردن و سوزوندن دیگه برنگشتن
  یکی دوبار یکی دوتا ضایعه مشکوک بود طی شیش ماه گذشته ولی سوزوندم اونا هم برنگشت
  حالا نگرانی من اینه که ممکنه ناحیه دهان هم آلوده شده باشه یا خیر هیچ ضایعه مشکوکی ندیدم ولی میترسم آلوده باشه و به اعضای خانواده هم منتقل بشه بوسیله بوسیدن و ارتباط معمول این احتمال وجود داره که دهان هم آلوده باشه بخاطر اورال سکس ؟و اینکه آیا اصن ممکنه ویروس از بدنم خارج شده باشه طی این دو سال؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سهیل یکشنبه ۳ بهمن ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روی کیسه بیضه ام اینها پدیدار شدن چی هستن؟ خیلی نگرانم ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه آنژیوکراتوم مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه چیزی شبیه جوش بزرگ در قسمت تناسلی بوجود اومده ، وقتی راه میرم احساس درد میکنم به نظر شما جوش هستش یا زگیل ؟البته دو باری سیر گذاشتم روش یه مقدار فشار دادم مایع سفید ازش بیرون اومد ولی هنوز برجسته هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه سه بار ژل مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آزاده یکشنبه ۷ آذر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بسیار سپاسگزارم ازینکه وقتتون را در اختیار بنده گذاشتید و پاسخ دادید فرمودید با توجه به تست پی سی آره منفی در نمونه ترشحات واژن اون ضایعات از نوع غیرتناسلی هست و درمان راحتی با یه قطره ارزان قیمت داره من برای این ضایعات به چهارتا پنج پزشک مراجعه کردم و هر کدوم نظری خودشون را دارن و درمان واحدی ارائه نمیدن واقعا گیج شدم وازروشهای لیزر وکرایو بابت تکثیر ضایعات نگرانم اگه لطف بفرمایید واسم دارویی که فرمودید را عرض بفرمایید تا تهیه کنم واز این تشویش ذهنی که زندگی منو با همسرم تحت تاثیر گذاشته نجاتم بدید ممنون میشم و همیشه دعاگوی شما خواهم بود ودر آخر آیا همسرم نیاز هست تست انجام بدهیا خیر؟وروی ونمونه خون یاچیز دیگه ؟؟🙏🙏🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ آذر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه قطره پدوفیلین کمک کننده باشد

   پدوفیلین باید با احتیاط فراوان مصرف شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رض دوشنبه ۱ آذر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  ایا ت عکسی ک فرستادم زیگل هست
  اگه هست راه درمانش چیع؟
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آذر ۰( 10 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل تناسلی مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۴ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من ۲۲ سال دارم و برا پیشگیری میخواستم واکسن بزنم ولی با توجه به افزایش قیمت واکسن گارداسیل در هفته گذشته‌ امروز دو دوز واکسن پاپیلوگارد تهیه کردم و دوز اول رو تزریق کردم منتهی متوجه شدم که این واکسن دو ظرفیتی هست الان دو سوال برام پیش اومده اول اینکه این واکسنی که زدم مناسب آقایان هست و دوم اینکه امکانش هست دوز سوم رو گاردسیال بزنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن پاپیلوگارد بیشتر برای بانوان کاربرد دارد

   موفق

 • تصویر کاربر شهرزاد یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام .من از طریق همسرم دچار ویروس hpv نوع ۵۱ و ۵۶ شدم دکتر قرص ahcc و سه دوز واکسن گاردسیل خارجی تجویز کرده .آیا این واکسن باعث از بین رفتن ویروس میشه یا فقط روی نوع ۱۶ و ۱۸ تاثیر داره .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است 

   موفق

 • تصویر کاربر م شنبه ۱۷ مهر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من آقا هستند و تست اچ پی وی دادند مثبت های ریسک شدند و دکتر ایشون چند ضایده خیای کوچک سر آلت ایشان را که مشکوک بوده لیزر کردند و یکماه گذشته. تست من هم منفی شده. الان چطور میتونیم رابطه داشته باشیم؟ آیا کاندوم جلوگیری میکنه؟ یا باید پماد مخصوصی استفاده بشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر محدثه دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر من خانوم22ساله ام ،تا قبل از نامزدم هیچ گونه رابطه ی جنسی نداشتم.
  نامزدم بد از چند ماه رابطه ی مقعدی با من
  زگیل های رو روی التش مشاهده کرد
  و من الان تازه متوجه شدم ک این زگیل ها به من هم سرایت کرده.
  حالا من نگران این هستم ک این زگیل
  ممکنه دو فرد سالم باهم ارتباط باشن
  از راه مقعد ب وجود بیاید؟؟
  یا اینکه باید یکی از افراد با کسی دیگر رابطه داشته باشد
  ک ب فرده سالم بدهد
  دکتر تورو خدا کمک کنید
  اخه من با هیچکس غیر از همسرم رابطه نداشتم
  ممکنه اون اقا با فرده الوده ای بوده
  و بد ب من هم داده باشش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   تست HPV PCR و پاپ اسمیر ضروری است

   ممکنه واکسن گارداسیل برات کمک کننده باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر