واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر علائمی که در عکسای ارسالی مشاهده می کنید رو دارم اما سوزش و ودردی هنگام ادرار ندارم تقریبا شاید یک ماهی باشه که این علایم رو پیدا کردم . نمی دونم چی هست خدا خیرتون بده خیلی ترسیدم کمک کنید لطفا .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر کیان چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،ببخشید من دوز اول واکسن hpv رو از نوع ایرانی زدم،بعد متوجه شدم که این ففط از تیپ 16و18 ایمنی میده،درصورتیکه نوع خارجی علاوه بر اینها از نوع 6 و 11 هم ایمنی میده.میتونم دوزهای بعدی رو خارجی بزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره مجددا کل دوز های واکسن تکرار گردد

   موفق

 • تصویر کاربر dandan شنبه ۲۸ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید عکس پیوست لطفا چک شود من یک بار قبل ارسال کردم فکر کنم عکس وضوح کافی نداشت ۱۸ ساله بدون سابقه رابطه جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ آبان ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۶ مهر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود دو هفتس در ناحیه تناسلی چند تا جوش در آوردم نمیدونم که چیه. میترسم سوزاک یا سفلیس باشه. البته یکیشون بزرگ بود و به مرور که بتادین و مترونیدازول زدم کوچکتر شده.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مهر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی سوزاک یا سفلیس مطرح نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام و درود، بنده ۶ سالی هست تبخال تناسبی دارم قبلا چند وقت یک بار عود میکرد ولی ۴ ماه پیش تبخال من عود کرد و ایندفه پشت سر هم تبخال میزدم یعنی تا قبلی میومد خوب بشه عود بعدی شروع می‌شد و همینجوری ادامه داشت تا ۲۰ روز حدوداً
  و من دیگه تحمل درد سوزش و خارش رو نداشتم واقعاً
  و از اون روز تا امروز که حدودا ۴ ماه میشه من هر روز یک عدد قرص والاسیکلویر ویرابکس ۵۰۰ مصرف میکنم که تبخال نزنم تا الان هم عوارض خواصی برام نداشته
  ولی اگر یک روز مصرف نکنم حس تبخال بهم دست میده
  میخواستم بدونم که چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی فرد است

   در غیر اینصورت مصرف مداوم داروی ضد ویروس توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر حالف سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من حدودا دو سال پیش به زگیل تناسلی مبتلا شدم و ناحیه مقعدم آلوده شد و زگیل های خارجی مقعد بعد از دوبار عود کردن و سوزوندن دیگه برنگشتن
  یکی دوبار یکی دوتا ضایعه مشکوک بود طی شیش ماه گذشته ولی سوزوندم اونا هم برنگشت
  حالا نگرانی من اینه که ممکنه ناحیه دهان هم آلوده شده باشه یا خیر هیچ ضایعه مشکوکی ندیدم ولی میترسم آلوده باشه و به اعضای خانواده هم منتقل بشه بوسیله بوسیدن و ارتباط معمول این احتمال وجود داره که دهان هم آلوده باشه بخاطر اورال سکس ؟و اینکه آیا اصن ممکنه ویروس از بدنم خارج شده باشه طی این دو سال؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سهیل یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روی کیسه بیضه ام اینها پدیدار شدن چی هستن؟ خیلی نگرانم ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه آنژیوکراتوم مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه چیزی شبیه جوش بزرگ در قسمت تناسلی بوجود اومده ، وقتی راه میرم احساس درد میکنم به نظر شما جوش هستش یا زگیل ؟البته دو باری سیر گذاشتم روش یه مقدار فشار دادم مایع سفید ازش بیرون اومد ولی هنوز برجسته هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه سه بار ژل مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آزاده یکشنبه ۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بسیار سپاسگزارم ازینکه وقتتون را در اختیار بنده گذاشتید و پاسخ دادید فرمودید با توجه به تست پی سی آره منفی در نمونه ترشحات واژن اون ضایعات از نوع غیرتناسلی هست و درمان راحتی با یه قطره ارزان قیمت داره من برای این ضایعات به چهارتا پنج پزشک مراجعه کردم و هر کدوم نظری خودشون را دارن و درمان واحدی ارائه نمیدن واقعا گیج شدم وازروشهای لیزر وکرایو بابت تکثیر ضایعات نگرانم اگه لطف بفرمایید واسم دارویی که فرمودید را عرض بفرمایید تا تهیه کنم واز این تشویش ذهنی که زندگی منو با همسرم تحت تاثیر گذاشته نجاتم بدید ممنون میشم و همیشه دعاگوی شما خواهم بود ودر آخر آیا همسرم نیاز هست تست انجام بدهیا خیر؟وروی ونمونه خون یاچیز دیگه ؟؟🙏🙏🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه قطره پدوفیلین کمک کننده باشد

   پدوفیلین باید با احتیاط فراوان مصرف شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رض دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  ایا ت عکسی ک فرستادم زیگل هست
  اگه هست راه درمانش چیع؟
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل تناسلی مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر