آیا رابطه جنسی در زمان پریودی باعث بارداری می شود؟

آیا رابطه جنسی در زمان پریودی باعث بارداری می شود؟

فهرست مطالب

پیگیری چرخه قاعدگی، برای افرادی که قصد بارداری (یا جلوگیری از بارداری) دارند، مهم است. این کار، در تشخیص روزهایی از چرخه، که احتمال بارداری در آن ها بالاتر است، می تواند کمک می کننده باشد.

آیا امکان بارداری، با داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی وجود دارد؟

احتمال بارداری در پریودی

یکی از باورهای رایج درمورد باروری، این است که یک زن نمی تواند در هنگام قاعدگی باردار شود. در حالی که احتمال بارداری در روزهای پریودی، کمتر است؛ اما صفر نیست.

در اینجا، آنچه باید در مورد باروری و داشتن رابطه جنسی در دوره قاعدگی بدانید، آورده شده است.

حاملگی چگونه رخ می دهد؟

توانایی بارداری معجزه آسا و مستلزم برخورد اسپرم نر با تخمک ماده است. تخمک، با آزاد شدن از تخمدان، فقط بین 12 تا 24 ساعت و اسپرم حدود سه روز می تواند زنده بماند.

چرخه معمول قاعدگی بانوان، 28 روزه بوده و روز اول آن، هنگام شروع قاعدگی ست. یک خانم معمولاً در حدود روز 14 تخمک گذاری می کند (اما ممکن است در حدود روزهای 12، 13 یا 14 باشد).

تخمک گذاری، هنگامی رخ می دهد که تخمدان، تخمک را برای لقاح آزاد می کند. اگر اسپرم در رحم موجود باشد، احتمال بارداری وجود دارد.

زمان تخمک گذاری، بر اساس چرخه قاعدگی هر خانم، متفاوت است. بعضی از خانم ها، چرخه طولانی تری، با حدود 35 روز فاصله بین هر دو پریود، دارند. سپس تخمک گذاری در حدود روز 21 اتفاق می افتد. تخمک گذاری در خانم هایی که چرخه کوتاه تر و 21 روزه دارند، حدود روز 7 رخ میدهد.

آیا احتمال بارداری در پریودی وجود دارد؟

به سادگی می توان خونریزی واژن را با قاعدگی اشتباه گرفت. ممکن است هنگام تخمک گذاری، که بیشترین احتمال بارداری را دارد، خونریزی داشته باشید. این اتفاق ممکن است به راحتی با قاعدگی اشتباه گرفته شود. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده در این زمان، به طور چشمگیری احتمال بارداری را افزایش می دهد.

به طور میانگین برای یک خانم، چرخه تخمک گذاری بین 28 تا 30 روز است. یعنی، اگر در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشد، احتمال تخمک گذاری، تا چند روز پس از آن، وجود ندارد.

اما فاصله یکسانی، میان زمان قاعدگی و تخمک گذاری، در خانم هایی که چرخه کوتاه تری دارند، وجود نخواهند داشت.

از دیگر موارد قابل توجه این است که اسپرم مرد، می تواند تا 72 ساعت پس از انزال، در بدن زن زنده بماند. در اواخر دوره قاعدگی، احتمال بارداری افزایش می یابد.

اگر درباره الگوی تخمک گذاری خود کنجکاو هستید، می توانید تعداد روزهای موجود بین دو قاعدگی (از زمان شروع یک قاعدگی، تا شروع قاعدگی بعدی) را بشمارید.

طی چندین ماه، می توانید الگویی را، که تقریباً چرخه تخمک گذاریتان را مشخص میکند، تعیین نمایید.

همه چیز درباره رابطه جنسی در دوران قاعدگی

احتمال باردار شدن یک خانم در دوره قاعدگی چقدر است؟

احتمال باردار شدن یک خانم، می تواند در طول چرخه تخمک گذاری، افزایش یا کاهش یابد. با اینکه متوسط چرخه ماهیانه زنان ممکن است 29 روز باشد، در برخی افرد، این چرخه ممکن است از 20 تا 40 روز یا بیشتر، متغیر باشد.

احتمال بارداری یک خانم،  یک تا دو روز پس از شروع خونریزی، تقریباً صفر است. اما احتمال بارداری، در ادامه، با وجود خون ریزی افزایش می یابد.

تقریباً در روز سیزدهم پس از شروع قاعدگی، احتمال بارداری 9 درصد تخمین زده شده است.

با وجود کم بودن این احتمالات، نمی توان از عدم وقوع بارداری در این دوره، 100% مطمئن بود.

احتمال بارداری در پریودی

اقدامات احتیاطی برای کنترل بارداری در دوران قاعدگی

اگر قصد بارداری دارید، داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی، به شما کمکی نمی کند؛ مگر اینکه چرخه قاعدگیتان کمتر از 28 روز باشد. اما همیشه احتمال بارداری وجود دارد.

اگر قصد بارداری ندارید، داشتن همیشگی رابطه جنسی محافظت شده، بسیار مهم است. این امر شامل استفاده از یک نوع پیشگیری، مانند پوشیدن کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری است.

قرص های جلوگیری از بارداری، مانعی در برابر ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند تبخال، سوزاک یا کلامیدیا نیست. برای محافظت در برابر عفونت های ناخواسته، از شریک جنسی خود بخواهید کاندوم بپوشد.

سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

چرخه های تخمک گذاری بانوان، ممکن است متفاوت باشد؛ بنابراین از نظر آماری امکان بارداری در دوران قاعدگی وجود دارد. با اینکه احتمال بارداری در روزهای ابتدایی قاعدگی کمتر است، اما احتمال بروز آن، در روزهای بعد بیشتر می گردد.

پزشک همچنین می تواند آزمایشات و درمان هایی برای کمک به افزایش احتمال بارداری، انجام دهد.

داشتن رابطه جنسی، درست قبل از شروع قاعدگی باعث حاملگی میشود؟

احتمال بارداری دقیقاً قبل از شروع قاعدگی، بسیار کم است. می توان گفت که برای خانم هایی با چرخه معمولی و منظم 28 تا 30 روزه یا بیشتر، تخمک گذاری تقریبا بین روز 11 تا 21 کاملاً رخ می دهد. تخمک فقط 12 تا 24 ساعت برای بارداری در دسترس است.

یعنی روزهای قبل از قاعدگی، برای داشتن رابطه جنسی بدون انتظار بارداری، بی خطر است. تعداد “روزهای بی خطر” درست قبل از قاعدگی، در چرخه های طولانی تر افزایش، و در چرخه های کوتاهتر کمتر می گردد.

احتمال بارداری در 36 تا 48 ساعت پس از تخمک گذاری، وجود ندارد. هرچه زمان بیشتری از تخمک گذاری بگذرد، احتمال باردار شدن کمتر می گردد.

اگر قصد بارداری دارید، قبل از شروع قاعدگی زمان مناسبی برای برقراری رابطه جنسی نیست. اما همچنان می تواند زمان مناسبی برای لذت بردن از برقراری رابطه با شریک جنسیتان باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sheri دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من یک روز قبل پریودیم رابطه داشتم و مایع منی داخل واژنم ریخته شد فرداش پریود شدم ایا امکان بارداری وجود داری؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   خیر این امکان وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام جناب اقای دکتر حدود دو تا سه ماهی هست پوست بیضه هام قرمز و یه حالتی مثل درد یا افتاب سوختگی میکنه و پماد های ان ان و کلوتریمازول و بتامتازون استفاده کردم ولی تاثیری نداشت ممنون میشم علتش رو بگید از چیه میبایست چیکار کنم فقط علائمی که دارم قرمزی و حاات سوختگیه
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من دوهفته پیش با نامزدم که الان رابطمون بهم خورده نزدیکی داشتم روز دوم پریودیم بود اب منی رو کامل داخل ریخت
  و بعد اون هم بدون اینکه التشو بشوره بازم دخول داشتیم
  من سریع خودمو شستم و فرداش هم قرص اورژانسی مصرف کردم دوتاشو باهم خوردم یه هفته بعد هم تست بیبی چک دادم ایا امکان بارداری هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   احتمال بارداری در این شرایط بسیار ناچیز است

   موفق

 • تصویر کاربر عاطفه دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت تون بخیر،دکترمن نامزدم وباکره ام ماه پیش با نامزدم رابطه داشتیم البته بدون دخول درحد لاپایی ،نامزدم بعد رسیدن مایع منی سریع بیرون میکشید وروی دستمال میربخت بعدشم دوسه بارهم با کاندوم .الان سوال من ازشما اینه که من ۴ روز پریودی ام افتاده جلو وخونریزی دارم ۲ روز اول بیشتر بود که شدتش ۴یا ۵بار پد عوض کردم ولی روز سوم کم بود در حد ۱ پد بود وروز چهارم وپنجم هم درحد لک بود آیا این میتونه نشانه باردار بودن باشه؟؟
  واینکه دکتر این ماه روز پنجم هم برقرار کردیم رابطه مثل لاپایی وجلوگیری از ورود منی وریختن به دستمال،خطر احتمال بارداری که نداره؟اگه داره چی مصرف کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   احتمال بارداری در این شرایط وجود ندارد

   موفق

  2. تصویر کاربر عاطفه دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   ,ببخشید دکتر الان دو روزه پاک شدم از پریودی ،ولی گاهی وقتا ترشح خیلی کم رنگ قهوه ای رنگ دارم از چی میتونه باشه؟؟
   خیلی ممنونم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه سوال درباره تبخال ازتون دارم من دیروز واکسن کرونا زدم روی بازوم به اندازه سر سوزنه واکسن زخم شده و یه ذره خون خشک شده عکسشو دادم بهتون امروز ظهر بعد ناهار خواهرم به شوخی با دست زد به جای واکسنم روی بازوم من خیلی نگرانم میترسم سر ناهار دستش به بزاقش آلوده شده باشه و با همون دست زده باشه به بازوم اخه خواهرم ویروس تبخال تو بدنش هست ممکنه خواهرم دستش به بزاقش مالیده شده باشه سر ناهار به جای واکسن من زد من گرفته باشم تبخال ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال از این طریق وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من این چیزارو رو دست دارم که تو نور آفتاب بیشتر معلوم هست میشه بفرمایید یه مشکل پوستی هست یا اچ پی وی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   روزانه 2 بار پماد کلوتریمازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته اینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر elka.mm شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام مرد متاهل 28ساله هستم و این مشکل رو دارم
  الان چند وقتی هست متوجه شدم رویه بیضه چپم چندتا برجستگی مث جوش هستن کوچک و نزدیم به هم ویکی رویه بیضه راستم که فقط برجستگی رو حس میکنم میخواستم بدونم چکار باید بکنم و برای چی اینجوری شدم ممنون میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه کیست اپیدرمال مطرح باشد

   در ادامه سوال عکس ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر ایدا شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  وقت بخیر.من دیروز روز سوم پریدیم بود و رابطه داشتم با شوهرم.خواستم بدونم امکان بارداری هست؟
  ضمنا من اصلا پریدی های منظمی ندارم و این ماه ۲۴ روزه بوده دورم.و جدیدا به خاطر مشکل فقر اهنی که دارم خونریزی هام بیشتر از ۳ یا ۴ روز طول نمیکشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال بارداری در این شرایط عملا وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ببخشید اگه تلگرام پیام بدم خدمتتون میتونم باهاتون در ارتباط باشم و سوالامو بپرسم یا فقط میتونیم یه سوال بپرسم دیگه به شما دسترسی ندارم…
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   برای ویزیت و مشاوره از راه دور از طریق واتساپ از طریق زیر اقدام شود

   https://drentezari.com/visitonline/

   موفق

 • تصویر کاربر یکتا دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام، 28ساله هستم و متاهل، روز سوم قاعدگی نزدیکی بدون محافظت داشتم و همسرم برای بار دوم ارضا میشد، سیکل قاعدگیم 30روزه هست، امکان بارداری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   خیر

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر