همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهه که جوش های زیر پوستی چرکی روی صورتم میزنم این جوشها به قفسه سینه و پشت کتف هم سرایت کرده خارش هم داره همه نو کرم هم زدم فایده. نداره فقط کم و زیاد میشه و قسمتش عوض میشه ولی از بین نمی ره در ضمن من 2 ماهه که متوجه شدم به بیماری دیابت مبتلا شدم.سی و. یک سالم هستش. لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   درمان معمولا باید چندین نوع داروی خوراکی و موضعی باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر AMIR جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام
  ببینید این زیگیل که تو عکسه ممکنه خطرناک باشه؟؟؟
  این زیگیل رو از وقتی یادمه داشتم
  ممنون میشم با تلگرام پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر نجمه سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر خسته نباشید اقای دکتر شوهرم در دوجای ناحیه ی زیر شکمش ورم والتهاب دارد و قرمز ودردناک شده است میخاستم بدونم جوش زیر پوستی هست یا سالک؟ و برای درمانش چکار باید بکنم ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آبسه یا کورک یا برخی از عفونت های مقاربتی مطرح باشد
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه و نمونه برادری از ضایعه به پزشک مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام . میدونم سوالم مرتبط با اینجا نیست .ولیی خواااااااااهش جواب بدید
  چه جوری شوهری که بدنسازه و میگه رابطه تاثیر بدی داره رو میشه توجیح کرد ...
  خوااااهش جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش اصلا سوالت را متوجخ نشدم ولی فکر کنم یک مشاور خانواده بهتر بتواند در این زمینه کمک کند
   موفق
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . ایا بودن پلاتین در ساق پا ممنوعیتی برای انجام لیزر ایجاد میکند یا خیر ؟ لازم به ذکر است با لمس پوست امکان حس کردن پلاتین هست . متشکر بابت پاسخگویی حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این مورد ممنوعیتی برای استفاده از لیزر موهای زائد نیست
   موفق
 • تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام من 20 سالمه در زندگی استرس زیادی دارم دو ساله جوش میزنم اما جوش هام شدید نیست و متوسطه در کمر و شانه ها و سر وصورتم جوش میزنم گاهی اوقاط جوش های چرکی میزنم که تا 2 هفته باقی میمونه وقتی مسافرت میرم حتما دو تا جوش میزنم لاغر هم هستم وزن 65 قد 180
  از قرص تتراساکلین یک دوره یک ماهه استفاده کردم و الان از محلول ارتیوماسین
  4درصد استفاده میکنم ولی هفته ای حداقل یک تا دو جوش میزنم خوب میشه بعد دوباره جوش میزنم. بعضی وقتا خیلی اعصابم خورد میشه کمکم کنید. تا کی جوش زدن ادامه دارد و الان برای جلوگیری چه کاری کنم ایا ممکنه مشکل تیروید باعث جوش شود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   علل متعددی ممکن است مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیق تر برات انجام بشه
   ممکنه درمان های متعددی لازم باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ناهید دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام آقای د کتر من از سن چهارده سالگی صورتم شروع به جوش های چرکی زدن کرد که در سن بیست سالگی با مصرف رواکوتان خوب شدن ولی الان که بیست و پنج سالم روی بینیم جوش زیرپوستی سفید زد که اصلا نمیرن متاسفانه خواهر و برادرم هم مشکل من رو دارن خواهرم لیزر کرد ولی مشکلش حل نشد حالا من از شما میخوام که راه حل بمن بدهید در ضمن بینی من چرب هم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا بهتره عامل زمینه ساز این پذیده شناسایی و کنترل گردد
   ممکن است به درمان های طولانی مدت نیاز باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  من شش پنج ماه و نیم قبل از حاملگیم قرص راکوتان مصرف کردم و الان هفته 14 بارداری ام هست خیلی از نواقص روی جنین میترسم و تمام اینترنتو زیرو رو کردم یه دکترگفته دو سال یکی گفته شش ماه یکی گفته سه ماه یکی گفته دو ماه واقعا نمیدونم چه کار کنم همش از این میترسم بچه ای دنیا بیارم که حتی یک درصد هم اگر مشکل داشته باشه تا اخر عمر هم من هم اون بچه زجر بکشیم در ضمن من ناخواسته باردار شدم و واقعا نمیدونم باید چه کار کنم تو رو خدا قسمتون میدم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   هماهنگونه که اشاره کردی اختلاف نظرها در این مورد زیاد است ولی بین 3 تا 6 ماه بعد از قطع راکوتان حاملگی بلامانع است
   نگران نباش و با نظر پزشک زنان چکاپ های ادواری را انجام بده
   موفق
 • تصویر کاربر مژده چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام برای رفع کک و مک پشت دست از چه کرمی میشه استفاده کرد.؟جای خالی که برداشته شده لک قهوه ایش مونده با لیزر کلا رفع میشه من میترسم بدتر بسوزه .چکار کنم الان چهار ماه میشه که برداشتم ولی جاش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ضد افتاب مهمترین اقدام برای پیشگیری است و لیزر نیز سربعترین روش درمانی
   موفق
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام پسری 29 ساله ومجرد که چند سال که نزدیکی دستگاه تناسلی لکه سفید است که قرینه هم هستند بعضی موقع ها خارش داره وبعضی روز اثری ازش نیست وعکسش گذاشم لطفآ راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا نورودرماتیت برات مطرح باشه
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر