همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیررضاشبانی یکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ... نوجوانی پونزده ساله هستم ... متوجه یک چیز مثل جوش بر روی سطح پوست بیضه سمت چپم شدم ... روی سطح پوست بیضه سمت چپم هست و سفید رنگ و تقریبا نرمه ... خیلی نگرانم کرده اگ میشه بگید که خطرناکه!؟چجوری از بین میره!؟مرسی از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فوردایس آلت مطرح باشد که نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن فورادایس آلت با دارو وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر صفدر جمعه ۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  خانم من دچار سوختگی شده الان که پماد ترمیمی استفاده میکنه پوستش قرمز میشه ودونه های تیره ریزی تو زمینه قرمزش موقع استفاده از پماد میزنه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   ممکنه برخی عفونت ها مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر نیکی پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام نامزد من 3 سال پیش مشکوک بود یعنی زگيلاي ریزی که رنگ بدنش بودن روی التش بود یعنی تعدادش زياد بود ریز و زیاد که یکدفعه محو شدن بعد از 6 ماه یه سال البته ما چون ازدواج نکردیم رابطه واژينال نداشتيم اما ارتباط داشتیم من هیچ چیز مشکوکی روی پوست بدنم پوست واژن و مقعدم نديدم یعنی الان من مشکوکم ؟ به داشتن ويروس hpv ?خیلی ميترسم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورت شک به ضایعه HPV PCR کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر نگین شنبه ۲۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 18 سالمه حدودا هردوماه یکبار جوش بزرگومتورمونسبتا دردناک والتهابی روی چونم میزنم که همیشه هم همزمان باجوش زدنم درناحیه گلوم غددلنفیم متورمو درصورت لمس کردنشون دردناک میشن حدودا یک تا دوهفته روی چونم میمونن؟چه دارو ودرمان یاپمادی برای این طورجوش ها هست؟درحال حاضر 3روزه که متاسفانه دوتاازاین جوش ها درچونم زدم وغددلنفی گلوم هم متورم ودردناک شدن ..چه کاربایدبکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش . در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر بي جمعه ۲۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام مجدد و عرض خسته نباشي
  باسلام واحترام
  ببخشيد امروز ازتون سوالم رو پرسيدم كه فرمودين براي تاييد سيفليس به پزشك مراجعه كنم! ولي من كه هنوز ازدواج نكردم، آيا راه انتقال سيفليس غير از مقاربت دليل ديگه اي هم داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی عموما سفلیس از طریق رابطه جنسی ناسالم منتقل می شود
   سایر بیماری هایی که ممکنه است با آن شباهت داشته باشند عبارتند از اگرما، بالانیت و نظائر آن
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دكتر.من پوستم برنز بود و مدت يك هفته از زمان آفتاب گرفتنم ميگذشت كه با دستگاه ipl slight ليزر كردم بلافاصله رون هام سوخت و الان به شكل لكه هاي سفيد جاي شات هاي ليزر روي پوستم مونده و ٣ هفته ميگذرد .خيلي نگران هستم كه جاشون بمونه .بنظر شما چه كار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا به مرور زمان این عارضه برطرف می شوذ
   نگران نباش و با پزشک معالجت مشورت کن
   صبور باش
   موفق
 • تصویر کاربر کیان یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  جوش زیر پوستی در ناحیه بر روی آلت خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۳ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   امکانش هست
   بهتره بررسی بشه
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام

  خسته نباشید

  میخواستم لطفا اگه راهی برای سفیدی آلت تناسلی مردان هست بگید در سایت های مختلف درمان های مختلفی رو نام بردن مثل آب لیمو و خیار و ...

  آیا استفاده از اونها مشکلی رو برای ما ایجاد نمی کنه ؟؟

  خودتون راهی یا دارویی سراغ دارید آیا ؟؟؟؟؟؟؟؟


  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت طبیعی است و معمولا نیاز به اقدام خاصی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من از زمانیکه یادم میاد درگیر جوش بودم الان 26 سالمه و تقریبا از 12 سالگی دکتر پوست میرفتم. انواع اقسام انتی بیوتیک ها ، کرم ها و .... را هم امتحان کردم و فقط تا زمانیکه از اونها استفاده میکردم پوستم خوب بود و بعد از مدتی مثل قبل میشد. تا اینکه الان 10 روزه که دکترم قرص راکوتان 20 میلی گرم رو برام تجویز کرده ( 63 کیلو هستم و یک روز یک عدد و روز بعد دو عدد) بعلاوه قرص اسپیرونولاکتون 100 و سیپروترون استات و دیان( چون کیست تخمدان هم دارم که البته خیلی کوچیکه) و یه سری پاک کننده و کرم های لایه بردار.
  من راجع به راکوتان خیلی تحقیق کردم و حتی الامکان ترجیح میدادم نخورم اما دکترم گفتن که تنها راهش همینه. اما من هر چی تحقیق می کنم همه میگن که جوش ها بعد از بهبودی هم دوباره عود میکنند و این هم درمان قطعی نیست. در ضمن تو همین ده روز صورتم به شدت می خاره و هر روز صبح میبینم که چند تا جوش جدید زدم.
  واقعا دیگه نمیدونم باید چی کار کنم.. ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   ممکنه نیاز به تجویز یک دوره درمان دارویی خوراکی ، داروهای موضعی و حتی لیزر باشد
   راکوتان معمولا عوارض زیادی داشته و اولین انتخاب درمانی نیست
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  دکتر من هیچ کدوم از این چیزایی که توی سایت هست رو ندارم فقط مو های ایناحه من رو وادار به خارش شدید میکنه و من مجبورم هر ۵ دقیقه یک بار بخارونمش ابروم جلوی فامیل رفته این موها تقریبا این سوزن می مونن صاف هستن و با زخامت زیاد دوتر خواهش می کنم یه فکری به حال این مو ها بکنید ژیلت کار ساز هست ولی برای ۱ روز نمی دونم دیگه چیکار کنم لطفا جواب تون رو به ایمیلم بفرستید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و احتمالا لیزر موهای ناحیه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر