همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود شش ماه قبل زیر چانه بطول 2 سانت بخیه خورد
  بعد از این مدت با توجه به اینکه زیر چانه گاهی اوقات سوزش احساس میشه
  و برای از محو شدن جای بخیه چه دستوری میفرمایید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اینگونه موارد معمولا چنانچه تا یک سال ضایعه بهبود نیافت ممکن است نیاز به جلسات لیزر باشد
   بهتره فعلا صبور باشی و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام.من 16سالمه و یک هفته ایی میشه یه خوکچه خریدم و وقتی اونو شستم بلافاصله بدنم تکه های قرمز مثل گزیدگی پشه پیدا کرده و خارش خیلی زیادی داره.مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه برخی از آلودگی های انگلی مطرح باشد
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر دنيز سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس از قبول زحمت
  من به يك كلينيك براي رفع موهاي زائد مراجعه كردم كه از دستگاه الكساندرلايت استفاده كرد ولي گفتند كه از دستگاه plp و الكساندر به صورت يك جلسه در ميان براي كاهش هزينه ها و همچنين عوارض استفاده ميشه و ضمنا نتيجه خوب هست، من در جستجوي اينترنتي چنين دستگاهي( plp) پيدا نكردم. ممنون ميشم نظرتون رو در مورد ادعاي مطرح شده و دستگاه plp بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا منظور همان IPL باشد که دستگاه خوبی است
   موفق
 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر.من روی گردن وقفسه سینه موهای ضخیم دارم.یک سال پیش ازمایش هورمونی و سونوگرافی دادم ولی هیچ مشکلی نداشتم.عادات ماهیانمم منظمه و هیچ مشکلی در این زمینه ندارم.میخوام لیزر انجام بدم.ایا لازمه ازمایشو تکرار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره آزمایشات هورمونی تکرار گردد
   لیزر نیز در اولین فرصت آغاز شود
   موفق
 • تصویر کاربر reza شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  پوسته شدن سر آلت
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیکم سلام
   مراجعه به پزشک
 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  مبتلا به زگیل تناسلی شدم 32سالمه متاهل هستم پزشک داروخانه محلول پدوفیلین برام ساخته و گفته هرشب استفاده کنم و با توجه به اینکه ضایعات کوچیک اما زیاد روی آلت تناسلی دارم بدنم زخم شده نمیدونم چی کار کنم میخوام بچه دار بشم اما به خاطر این ضایعات با همسرم نزدیکی ندارم و کارم طوری نمیتونم روش های دیگه رو امتحان کنم مثل کرایو و لیزر میخواستم راهنماییم کنید آیا پدوفیلین روش درستی و اینکه چیکار کنم زخمهای روی آلت و بیضه هام خوب بشه ممنون با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا بهترین روش درمان زگیل تناسلی لیزر است
   پدوفیلین در موارد خفیف کاربرد داد و عوارض زیادی نظیر زخم دارد
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من ماه پیش عمل زگیل های تناسلیم رو کوتر کردم اما الان دیدم که دوتا زگیل کوچک نزدیکی واژنم دوباره درآمده....خیلیییی میترسم به خانوادم بگم تا کی این زگیلها دوباره در میان؟؟؟
  و اینکه اگر کور نکنم زیاد میشه این دوتا؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   زگیل تناسلی باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   همواره احتمال عود بیماری وجود دارد
   بهترین روش درمانی لیزر است
   موفق
 • تصویر کاربر على شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  آيا امكان اشتباه تشخيص هرپس تناسلى در معاينه (بدون آزمايش) با ساير عفونت ها (مثل قارچ) در صورت وجود تاول در قاعده آلت تناسلى بيمارى كه شريك جنسى مبتلا به عفونت واژن دارد ، وجود دارد ؟
  اين احتمال چقدر مى تواند زياد باشد و آيا بايد حتما براى تشخيص آزمايش داد ؟ چه پزشكى مى تواند آزمايش را بنويسد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   برای اطمینان می توان آزمایش Anti HSV IgM - IgG را انجام داد
   موفق
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من یک جوش گوشتی در زیر پوست بر روی چانه خود دارم. راه درمان آن چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با جراحی یا RF یا لیزر بتوان آنرا از بین برد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با درود و احترام.
  جناب دکتر من حدود 3الی 4ماه پیش رابطه جنسی واژینال و اورال داشتم.(فقط رابطه واژینال با کاندوم بوده).
  تازگیا دوتا زگیل یا جوش که یکیشون کوچیکتر(که اصلا نمیدونم چیه) روی قسمت ختنه گاه آلت تناسلیم پیدا شده.
  از اونجایی که زگیل دستگاه تناسلی خیلی خطرناکه ، من خیلی نگرانم.(عکس پیوست)
  میخوام ببینم الان این چیه چیکار باید کنم؟
  البته آزمایش HIV هم دادم و خدا رو شکر مشکلی نداشتم ولی بهم گفتن باید دوباره بیای و آزمایش بدی که مطمئن بشی.

  بسیار ممنونم از راهنمایی و مشاورتون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته با دیدن عکس ارسالی با قطعیت نمی توان تشخیص زگیل تناسلی را مطرح کرد
   ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد ممکنه است با داروی پدوفیلین یا کرایو یا لیزر بتوان ضایعه را درمان نمود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر