همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر kamran پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر ٤ ماه پيش تماس جنسي مشكوك داشتم يعني كلا يكبار تماس مشكوك داشتم و طرف هم كارت بهداشت داشت بعد از اون هيچ مشكل يا بيماري نداشتم و در حال حاضر در قسمت سمت راست التم ( لبه كلاهك) كمي احساس زبري ميكنم نسبت به طرف مقابل و از نظر ظاهري هم مشكلي نداره ممنون از راهنمايي تون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا مورد خاصی مطرح نباشد
   در صورت تشدید ضایعه بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  منافذ موجود روی پوست وانگشت دستم بزرگ وکاملا مشخص است چیکار کنم کمرنگ وکوچیک بشوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   معمولا نیازی به درمان نیست
   موفق
 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام. من روی صورتم جای جوشهای عمیق وجود داشت که تا الان 7بار لیزر انجام دادم و حدود 90% بهبود پیدا کرده. خواستم بپرسم تعداد زیاد لیزر ضرر داره؟
  و الان بهتره هر چند وقت یکبار ادامه لیزر را انجام بدم( بیشتر از یک ماه)؟
  مرسی از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر هیچگونه ضرر در طولانی مدت ایجاد نمی کند
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب اقای دکتر؛مردی هستم33ساله ومدت4سال میشودکه برای زندگی به انگلستان مهاجرت کردم،بااینکه دراینجاافتاب به ندرت پیدامیشودوهمیشه هواابری میباشد،ولی ازهنگام امدنم به اینجاروی صورتم لکه های ملاسمابخصوص روی بینی،زیرچشمهاوگونه هایم بوجودامده است ،به طوریکه برای کمترنشان دادن صورتم درجمع همیشه ازکلاهه لبه داراستفاده میکنم وازنظرروحی برایم معضل بزرگی شده است،درصورتی که همیشه ازضدافتاب50spfاستفاده میکنم ودرایران چنین مشکلی نداشتم،وبه دلیل هزینه بسیاربالای دکترهای زیبایی دراینجاتاکنون نتوانستم بروم به دکتر،ولی اینجامحصولات ارایشیه خارجی مانند،کلارینس،اولا،کلینیک وغیره وجوددارد،لطفاراهنمایی کنیدکه برای درمان ملاسمای صورتم ازچه مارکی سرم یاکرم استفاده کنم،پوستم نیزچرب است،لطفابنده راراهنمایی کنیدچون شدیدابه کمکتون احتیاج دارم،باتشکرازشمااقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ملاسما در مردان خیلی شایع نیست
   درمان بدون نظر پزشک دشوار است
   علی الحساب سرم VIT C 20 Rexol هر هفته سه بار بزن
   ولی بهتره به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر Mahshid سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت به خير
  ٣ هفته است به توصيه ي پزشك آزيترومايسين ميخورم ،به علت داشتن جوشهاي ريز روي صورتم..الان بعد از ٣ هفته مصرف جوشهاي كوچك سر سفيد كه خيلي راحت با خارش تخليه ميشن و دونه هاي ريز و دنس سفيد هستند ...ممكنه اين بخاطر اثر انتي بيوتيك باشه؟ در ضمن كرم لامينين هم مصرف ميكنم و ٤٣ سالمه با پوست معمولي ولي كم آب...آنتي بيوتيك رو ادامه بدم؟؟
  ممنون...مهشيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من2هفته پیش باخانمم سکس کردم درحالی که خانمم پریود بودبدون کاندوم
  بعد از اتمام کارم سریع خودمو شستم با مایع دستشویی
  فردای اون روز3 تاجوش بزرگ کنار التم زدم اولش سفید بودوبزرگ اما الان کوچک شده و صورتی دوتاش تقریبا خوب شده اما بازم نگرانم چون یکیش خوب ن.یکمم خارش داشت الان نداره.عکسشو براتون فرستادم چیکارش کنم
  تاحالا ثابقه نداشته 2 هفتست یکیش مونده به چه دکتری مراجعه کنم؟ متخصص پوست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر بزرگوار
  جناب دکتر پسری هستم 28 ساله تقریبا چند ماهی هست ک روی آلتم دانه های کوچیک تقریبا همرنگ آلتم از یکی شروع شده الان حدود هشت تا شدن قبلا فکر میکردم جوش چرکی باشد برا همین میکندم شون ولی چرک نداشت و فقط خون میومد توجه نکردم تا ک زیاد شدن تو اینترنت ک برا درمان دنبال میکردم فهمیدم اسمش زگیل تناسلی هست و خطر داره نمیدونم چکار کنم حتی نمیدونم پیش چ متخصی باید برم یا اصلا خطر داره یا نه
  اینم بگم من هفته ای دوبار نزدیکی دارم ولی ولی فقط با خانمم
  تشکر از دکتر عزیز ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر درمان آغاز گردد
   روش های متعدد درمانی وجود دارد ولی معمولا لیزر بهترین روش درمانی است
   حتما همسرت هم باید کنترل و ارزیابی شود و تست پاپ اسمیر براش انجام شود
   اگر تهران هستی در اولین فرصت بیا تا ببینمت
   برای تعیین نوبت می توانی از لینک زیر برای خودت و همسرت وقت بگیری
   https://drentezari.com/appointment
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام با عرض پوزش من در ناحیه بالای آلت تناسلی در زیر پوستم ی چیز حدودا کوچیکتر از اسمارتیس وجود داره .و احتمالا از بچگی بوده و از زمانی که یادم هس این مشکل بوده.خواستم ببینم مشکلی نداره؟؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   علل مختلفی ممکن است مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر علی جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک ماه پیش رابطه جنسی محافظت نشده داشتم دچار سوزاک و کلامدیا شدم بعد مصرف داروها احساس کردم دوره سر آلتم پاپول مرواریدی شده حالا خواهش دارم به غیر از لیزر اگر کرمی یا دارویی هست برای درمانش به من معرفی کنید ممنون میشم و آیا امکان داره بخاطر همون رابطه محافظت نشده دچار پاپول شده باشم با تشکر لطفا کمکم کنید به خاطر این موضوع افسرده شدم ممنون تشکر و لطفا دلیل ایجاد پاپول مرواریدی رو هم بگین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   داروی موثری وجود ندارد
   ممکنه کرایو یا کوتر نیز تا حدودی کمک کند
   موفق
 • تصویر کاربر ش چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام
  آيا ليزر موهاي زائد بر زياد شدن ويتيليگو تاثير ميگذارد؟
  من يك لك كنار چانه دارم و مدت ٤ سال هست كه تغيير اندازه نداده، آيا ليزر موهاي زائد ممكن است باعث پخش شدن لك در بدنم بشود؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا لیزر موهای زائد روی ویتیلیگو تائیری ندارد
   ولی بهتره با پزشک معالجت هم مشورت کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر