همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۵ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب جناب اقای دکتر
  وقتتون بخیر
  پیرو‌تصاویر فکر کنم پسر عموی بنده زگیل تناسلی گرفته من الدرا رو‌بهش پیش نهاد دادم ببخشید اگر سر خود اینکارو کردم اگر لیزر لازم باشه لیزر کنن ایشون علاوه بر درست شدن نیاز داره درمان کلی بشه و‌روحیش هم به شدت ضعیف شده و‌فک ‌میکنه میمیره
  یه چند لکه در زیر‌بیضه های ایشون ظاهر شده که در تصاویر موجود است
  با من در یه خونه زندگی میکنند ایا امکان گرفتن من هست؟
  واکسن میتونم بزنم و‌ار کجا و چگونه باید تهیه کنم
  یا تشریف بیارم مطب تهران شما درمان ایشون. و یا واکسن پیشگیری را برای من انجام بدید
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در عکس های ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضج دیده نمی شود
   کرم آلدرا در این وضعیت باعث تحریک و خارش پوستی خواهد شد
   واکسن گارداسیل با نسخه پزشک از برخی داروخانه ها و انستیتو پاستور قابل تهیه است
   جای نگرانی زیادی نیست ولی بهتره معاینات ادواری انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام.من با آنتی بیوتیک نتیجه خوب میگیرم اما با قطع آن همه چیز برمیگردد.آیا مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها مثل داکسی و یا ماینوسایکلین ضرر ندارد؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/MPyCAS
   مصرف طولانی مدت این داروها بدون نظر پزشک ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر فرشید پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. سه الی چهار روزه که پشت ساق پای راستم و تک و توک بالای ران همون پا تعدادی برجستگیه قرمز که بسیار هم خارش به همراه داره،ایجاد شده و موجب نگرانی من شد. اگر ادامه نداشت د خوب شد آیا جای نگرانی هست ؟ و اینکه در صورت تداوم یا گسترش تعداد آن( که البته چند روزه ثابت بوده) بایستی به چه پزشکی مراجعه کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.
   معمولا جای نگرانی زیادی نیست ولی در صورت عدم بهبودی بهتره برای معاینه دقیقتر به نزدیکترین پزشک (پزشک عمومی یا پزشک خانواده یا پوست )مراجعه کنی.
   موفق
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی من مدتی است که شوره دارم و الان هم بیشتر شده به متخصص پوست هم مراجه کردم و برایم شامپوی پسوریازیس تجویز کرد هفته ای ۳بار این شامپو رو میزنم ولی شوره هنوز برطرف نشده و حتی بعد از حمام که موهام خشک شده و شانه میکنم مقداری از موهام هم ریزش میکنه نمی دونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   پسوریازیس یک بیماری مزمن است و معمولا درمان قطعی ندارد اما قابل کنترل است
   نگران نباش ک طبق نظر پزشک معالجت روند درمانی را پیگیری کن
   موفق
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  Sara Nazari: من عمل ترمیم بکارت انجام دادم و گوشت اضافه آورده بود که چند روز پیش لیزر کردم ميخواستم ببینم از چه کرمی استفاده کنم که دوباره گوشت اضافه بر نگرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن ولی ممکنه کرم های ترمیم کننده نظیر سیکالفیت و کرم های انتی بیوتیک نظیر تتراسیکلین کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من دیروز جهت لیزر خالهای صورتم خدمت رسیدم و نوبت گرفتم میخواستم ببینم با توجه به اینکه بنده سرباز هستم و ساعات زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارم و با توجه به گرمی هوا و همچنین شرایط مراقبت های پس از لیزر و... آیا شما در زمان فعلی پیشنهاد به انجام لیزر میکنید یا مشکلی نیست؟ ممنون میشم توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا باید بعد از لیزر به صورت منظم از کرم ترمیم کننده و ضد آفتاب مناسب استفاده نمود
   در این شرایط معمولا مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد
   نگران نباش
 • تصویر کاربر مهرانه چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام من الان به مدت 18 ساله که مرفه آآ دارم و همیشه ناحیه بدنم درگیر بوده اما الان صورتم هم یه کوچولو زده میخاستم بدونم میتونم جراحی پلاستیک انجام بدم و سوال دوم این که آیال این بیناری ربطی به آنزیم کبدی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا مورفه آ نیاز به جراحی ندارد و حتی ممکن است باعث تشدید ضایعه نیز گردد
   این بیماری ربطی به آنزیم کبدی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  دکتر میخوام دوتا خالی که پشت گردنم هست را بردارم . راهنماییم کنید . در زیبایی حتی انقد اذیت میشم لباس یقه دار میپوشم همیشه . اهل قائمشهر هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به احتمال زیاد طی یک جلسه درمان با لیزر بتوان ضایعات را موفقیت برداشت
   فیلم خال برداری با لیزر را برات گذاشتم تا با دقت ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر و تشکر بابت اطلاع رسانی جامع شما
  من یک جلسه لیزر با دستگاه shrرفتم اما در موردش مطلبی نگفتید ،لطفا راهنمایی بفرمایید که این نوع لیزر چطوره و اینکه برای جلسات بعدی ادامه بدم یا اینکه به مرکز دیگه ای برم؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   SHR نوعی سیستم ای لایت است و معمولا اثرات خیلی خوبی دارد
   در صورتی که نتایج رضایت بخش بوده بهتره دستگاه را عوض نکنی
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با عرض پوذش و سلام، من همين هفته ى پيش تست غربالگرى دادم ك منفى بود و ويروس پاپيلوما داشتم اما جواب پاپ اسميرم خوب بود، دكتر ويتامين سى و زينك برام تجويز كردن اما من خيلى نگرانم چون سابقه ى سرطان داشتم و پدرم ٥٠ سالگى فوت شدن ميخواستم بدونم امكان داره ك ب وراثت موبوط باشه؟ و اينكه واكسن الان براى من تأثير داره؟ و اينكه امكان داره ك از راه مقعد منتقل شده باشه؟ چون تو آزمايش مدفوعم خون بود؟ آقايه دكتر تقاضا ميكنم جواب بنده رو رك و شفاف بفرماييد چون خيلى نگرانم! با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   حتما باید کولونوسکوپی برات انجام شود
   ممکنه واکسن کمک کننده باشد
   مصرف میوه و سبزیجات تازه کمک کننده است
   داروهای تجویز شده کمک کننده است
   نگران نباش و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر