همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریدخت شنبه ۱۱ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. من از اواخر راهنمایی موهام شروع به سفید شدن کرد. موهای جلوی سرم. البته اون موقع خانواده ام درگیر یه سری مشکلات بودن که فشارهای روانی زیادی رو من بود نمی دونم برای این موهام سفید شد یا نه! مادرم از 24 سالگی موهاش سفید شده. بعد ها به نظر خودم این روند سفید شدن کند یا متوقف شد. اما حالا که 21 سال دارم فکر میکنم دوباره داره سفید شدن موهام بیشتر میشه و جند تا از موهای پشت سرم هم سفید شده. لازم به ذکره که من ازمایش که دادم کم خونی داشتم و مدتی هم به تجویز پزشک قرص آهن و کلسیم و منیزیم و... مصرف کردم که مدتیه تموم شده.(چند ماه پیش).
  ازمایش تیروئید هم دادم که سالم بود. خیلی ام لاغر شدم و مشکلات گوارشی دارم. و نمی دونم با این سفید شدن مو باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام فریدخت جان
   سفیدی مو با منشا ژنتیکی قابل کنترل نیست
   سعی کن از میوه تازه، محصولات دریایی نظیر ماهی، قارچ خوراکی استفاده کنی
   از رنگ کردن مو با رنگ های غیر استاندارد نیز پرهیز کن
   موفق
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۵ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  31 ساله هستم وسط پیشانیم بین دو ابروم تا راس ریشه های موی سرم چالی مثل چهارراه باز شده با پهنای 3سانتی در ضمن بنده دارای سینوزیت حساسیتی هستم از زدن ژل کمی هراس دارم که آلرژیمو بدتر نکنه و در ضمن نمیدونم چه نوع ژل و یا چربی و یا ژل دائمی برای افراد با سابقه تصادف استفاده نمایم .لطفا راهنمایم کنید .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مریم جان
   بهتره معاینه بشی
   بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   با اوصافی که ذکر می کنی به نظر نمی رسد با تزریق ژل اوضاع اصلاح شود
   ممکنه با چند جلسه لیزر اوضاع کمی بهتر شود
   موفق
 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من 29 سالمه و ریزش مو دارم ولی نمیدونم طیق الگوی مردانه و آندروژنیک هست یا نه! مطالبی خوندم راجع به آنالیز مو و اینکه شاید علت ریزش مو کمبود مواد معدنی باشه. آیا شما هم از این نوع تست استفاده میکنید یا اینکه درمان شما مبتنی بر ماینوکسیدیل+فین استراید هست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام پارساجان
   مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز ریزش مو است. در غیر اینصورت اکثر درمان ها موفقیت ناچیزی دارد
   ما آنالیز مو انجام نمی دهیم. فیناستراید اولین اقدام درمانی نیست. البته ماینوکسیدیل ممکنه به عنوان اولین اقدام درمانی به کار گرفته شود
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من ریزش موهام خیلی ضعیف بود و اصن نشون نمیداد که ریزش داره حدود 1 سال پیش . چون ادم وسواسی بودم از محلول هگور استفاده کردم وسه 1 ماه ریزش موهام بیشتر شده بود بعد عوضش کردم پلاتر 39 گرفتم و موهام بیشتر میریخت تا اینکه رفتم پیش دکتر بار اول قرص فیناستراید و محلول ترکیبی و ریجن دایت داد و بار دوم ماینوکسیدیل کرکلند و قرص فیناستراید داد و دارم استفاده میکنم الان که دارم فکر میکنم میبینم اصن نباید این محلول ها رو به سرم میزدم چون فکر میکنم بیشتر باعث ریزش مو شد . 29 سالمه اقای دکتر . نظز شما چیه ؟؟ عکس رو هم میفرستم براتون
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام علی جان
   معمولا مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز و در صورت امکان حذف آن است
   البته فایل ارسالی تو قابل مشاهده نبود ولی در ابتدای درمان، افزایش ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی نیست
   درمان نیازمند صبر و حوصله فراوان است
   موفق
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  برای رفع تیرگی کشاله ران و اطراف الت تناسلی راهی هست؟ اگه وجود داره چه مدت طول میکشه؟و ایا عوارضی داره یا نه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا با ترکیبی از کرم های موضعی، صابون و حتی لیزر اوضاع قدری بهبود خواهد یافت
   معمولا عوارض جدی ندارد و جدود 1 سال زمان نیاز دارد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با سلام من پسری 3 ساله دارم که پارسال بالای لبش یک بخیه خورده و جای آن به حالت خط باقی مانده میخواستم بدانم در این سن لیزر انجام میشود و تاثیرش تا چه حد هست.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۲( 7 سال پیش)
   سلام زهرا جان
   صبور باشید
   تا سنین حدود 15 سالگی بهتره اقدامی انجام نشه
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر