منو

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

همه چیز درباره ارگاسم در مردان و ارضا شدن

فهرست مطالب

ارگاسم مرد تجربه‌ای پیچیده است. عملکرد اصلی ارگاسم مرد انزال اسپرم است. البته همه مردان در طی ارگاسم به انزال نمی‌رسند. نقش ارگاسم زنان بجز لذت کاملا مشخص نیست. شاید به حرکت اسپرم به سمت تخمک کمک‌کننده باشد.

در دهه 1950، آلفرد کینزی اولین دانشمندی که روی جنسیت انسان تحقیقات دقیق داشت اورگاسم را به صورت «تخلیه انفجاری تنش عصبی عضلانی» تعریف کرد. پس از این مطالعه درک‌مان از اجزای فیزیولوژیک و عاطفی اورگاسم مرد و شرایطی که آن را بهبود می‌دهد یا به تعویق می‌اندازد بیشتر شده.

فیزیولوژی ارضا شدن مردان

ارگاسم مرد سیستم پیچیده‌ای دارد و چند هورمون، اندام و مسیر عصبی در آن دخیل اند.

تستوسترون تولید شده در بیضه‌ها نقش اساسی در میل جنسی که منجر به انگیختگی، نعوظ و اورگاسم می‌شود، ایفا می‌کند. سطوح پایین تستوسترون نه ‌تنها انرژی و خلق و خوی مرد را پایین می‌آورد، پاسخ او به تحریک جنسی را چه از لحاظ فیزیکی و چه روانی کاهش می‌دهد.

یک مرد تنها به تحریک فیزیکی برای برانگیختگی نیاز دارد، در حالیکه زن به تحریک فیزیکی و روانی نیاز دارد. تفاوت مردان نسبت به زنان در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) این است که مردان زودتر و کوتاه‌تر از زنان به ارگاسم می‌رسند.

انزال مرد شامل مایع منی ‌است که متشکل از سلول‌های اسپرم و مایع سمینال بوده این مایع خود حاوی فسفوریل‌کولین (آنزیمی که برای باروری نیاز است) و فروکتوز (تأمین‌کننده سوخت برای اسپرم) است. حجم متوسط مایع منی که توسط یک مرد سالم خارج می‌شود حدود یک قاشق چایخوری است.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

مسیر انزال مرد 4 فاز دارد که اورگاسم سومین فاز آن است. طول مدت و شدت این فازها متفاوت است، اما این تجربه کاملا مشخص پیش خواهد رفت.

مرحله برانگیختگی جنسی

برانگیختگی فازی فیزیکی، حسی و عاطفی است که سبب می‌شود مغز نوروترانسمیترهایی بنام استیل‌کولین آزاد کند. استیل‌کولین در مقابل سبب آزادسازی نیتریک‌اکسید درون شریان‌های آلت تناسلی شده و آن را حجیم و پرخون می‌کند.

نعوظ به همراه تغییراتی در تنفس، تنش عمومی در عضلات و بالا کشیده شدن کیسه بیضه می‌شود.

دانش ارگاسم در مردان

مرحله پلاتو

پلاتو فازی است که بلافاصله قبل از اورگاسم ایجاد شده و فشار بدن به خصوص لگن ناگهان از اختیار خارج شده و سبب افزایش شدت و سرعت می‌شود. در این فاز ضربان قلب بین 150 تا 175 بار در دقیقه شده و فشار خون و دمای بدن افزایش می‌یابد.

مقداری مایع منی (پیش‌انزال) ممکن است از پیشابراه خارج شود که سبب تغییر pH پیشابراه به منظور افزایش بقای اسپرم می‌شود. فاز پلاتو بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می‌کشد.

مرحله ارگاسم و اوج لذت جنسی

فاز اورگاسم دو بخش دارد: بخش اول خروجی است که انزال غیرقابل اجتناب است. پس از این بخش بلافاصله انزال رخ می‌دهد که عضلات آلت تناسلی، مقعد و پرینه دچا انقباضات قدرتمندی شده و به بیرون آمدن مایع منی کمک می‌کند.

طی اورگاسم مراکزی در مغز شامل مخچه، آمیگدالا، هسته و ناحیه شکمی پر از مواد نوروشیمیایی شده و حس عاطفی قوی مرتبط با اورگاسم را ایجاد می‌کند.

در همین زمان، غشای مغزی اوربیتوفرونتال جانبی که در پشت چشم چپ قرار دارد کاملا متوقف شده. این بخش از مغز مسئول قضاوت و خود کنترلی است. به همین دلیل است که بعضی افراد اورگاسم را وضعیتی می‌دانند که در آن «هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.»

مرحله فرونشینی آلت

فاز وضوح پس از اورگاسم ایجاد می‌شود و در آن آلت تناسلی نعوظ خود را از دست می‌دهد. این حالت با احساس ریلکس شدن و حتی گاهی گیجی همراه است.

فاز انکسار پس از اوج لذت جنسی است که مرد قادر به داشتن نعوظی دیگر در پی تحریک است. در مردان جوان‌تر این دوره 15 دقیقه طول می‌کشد. در مردان مسن‌تر شاید یک روز هم طول بکشد.

دانش ارگاسم در مردان

مردان چند بار ارضا جنسی میشوند؟

اورگاسم متعدد توانایی داشتن چند اورگاسم طی چند دقیقه یا ثانیه است. اورگاسم گاهی انزال واقعی ندارد اما سایر اجزای فیزیولوژیکی و روانی انزال را دارا می‌باشد.

طبق تحقیقات انجام گرفته در دانشکده تحقیقات اورولوژی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، تنها 10% از مردان در دهه 20 زندگی و 7% زیر 30 سال اورگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

اورگاسم متعدد به دو دسته تقسیم می‌شود:

متراکم: دو تا چهار اورگاسم طی چند ثانیه تا دو دقیقه رخ می‌دهد.

تکی: انکسار کمی به تعویق می‌افتد و اورگاسم‌های متعدد طی چند دقیقه ایجاد می‌شود.

ورای سن، عوامل متعددی در اورگاسم متعدد در مردان دخیل است که شامل استفاده از داروهای روان‌گردان، داشتن چند شریک جنسی، داشتن شرکای جنسی جدید و استفاده از اسباب‌بازی‌های جنسی برای بهبود تحریک لمسی است.

توانایی رسیدن به چند اورگاسم در نتیجه برانگیختگی بیشتر نسبت به پاسخ هورمونی یا فیزیولوژیکی است.

مشکلات ارگاسم در مردان

اختلالات اورگاسم در مردان با اختلالات انزال که مربوط با خروج مایع منی است، متفاوت است. اختلالات انزال شایع شامل زود انزالی مردان ، انزال برگشتی (که در آن مایع منی به سمت مثانه برمی‌گردد) و عدم انزال است.

انزال برگشتی را نباید با اورگاسم خشک اشتباه گرفت. در اورگاسم خشک مایع منی خیلی کمی در طی اوج لذت جنسی خارج می‌شود و به آن عدم انزال اورگاسمی هم گفته می‌شود. این اختلال معمولا پس از جراحی مثانه یا پروستات و یا در نتیجه تستوسترون کم، انسداد مجرای اسپرمی، فشار خون بالا و پروستات بزرگ رخ می‌دهد

علت زود انزالی یا زود ارضا شدن

بی ارگاسمی

بی اورگاسمی اختلالی است که در آن مرد یا زن در رسیدن به اورگاسم ناتوان است و ممکن است در نتیجه مشکلات روانی مانند استرس، تروما و اضطراب عملکردی یا مشکلات فیزیکی مانند دیابت، فشار خون بالا و هیپوگنادیسم (کمبود تستوسترون) رخ دهد.

بی‌اورگاسمی می‌تواند در نتیجه جراحی پروستات (پروستاتکتومی) یا داروهای خاصی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین که برای درمان افسردگی مصرف می‌شوند ایجاد شود.

درمان بی‌ ارگاسمی بستگی به علل زمینه‌ای دارد و شامل روان‌درمانی، تغییر دارو، درمان جایگزینی تستوسترون، یا مصرف دوستینکس (کابرگولین) که یک تقویت‌کننده دوپامینی برای تغییر پاسخ هورمونی در مردان است باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میترا پنجشنبه ۱ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آیا این ضایعات زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خسته‌ نباشید ببخشید همسرم بین باسنشون ی چیزی مثله گوشت اضافس رنگ صورتی میخوره بعضی مواقع هم خون میاد دلیل این خون اومدن گوشت اضافه چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادیم ضد عفونی کن

   پماد کلیندامایسین موضعی کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  من20 سالم تازه ازدواج کردم ، و بعد از شب زفاف یک هفته هست روی آلتم جوش ها ریز میبینم مشکل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر اميد یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده دو هفته پيش در حين اصلاح اطراف آلت تناسلى بدون اطلاع قبلى از داشتن خال باعث زخم كردن يكى از خال روى بيضه شدم، بعد از چند روز متوجه شدم كه هنوز خال بصورت باز مانده و چند خال ديگر اطراف ان بروز امده اند و روز بعد ورم در ناحيه كشاله ران همراه با درد حين لمس كردن احساس كردم.
  بلافاصله به دكتر مراجعه كردم و قرص فنوكسيمِتيل پنسِلين Fenoximetylpenicillin تجويز كرد همراه با آزمايش خون. طى چهار روز هيچگونه تاثيرى مثبتى مشاهده نكردم و خال ها خود به خود مجروح شده و بيشتر شده اند. دوباره به بيمارستان مراجعه كردم و دكتر ديگر از خال ها نمونه گيرى گرفت و گفت كه ممكن است هرپس تناسلى باشد. چند روزه با نگرانى مداوم همراه با درد در ناحيه كشاله ران و احساس عفونت هنوز هيچ نتيجه اى نگرفتم.
  درضمن من متاهلم و همسرم سالم است و هيچ نوع خال يا علائمى ندارد و من هم با هيچ كسى غير از خانومم رابطه اى نداشتم.

  درمانى براى هرپس تناسلى وجود دارد اگر حرف دكتر درست باشد؟
  ميتوانم مايع ضدعفونى براى زخمهاى باز استفاده كنم؟

  عكس از قسمت خال هاى رشد كرده قسمت چپ بيضه واطراف ان براى شما فرستادم خيلى ممنون ميشوم اگه من را راهنمايى كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال هرپس زیاد است

   استفاده از بتادین موضعی اشکالی ندارد

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر ح سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر بن ۱۰ متاسفانه در تابستان یک رابطه معقدی داشتم ولی حالا آن را ترک کردم جوش های بسیار ریز و در کنار هم و با برآمدگی کم اول روی کلاهک آلت مزاحم شد بعد عود کرد و زیاد شد نه دردی دارند نسوز شی و نه خارشی.تکرر ادرار و سوزش ادرار هم ندارم فقط حس میکنم که این جوش های بسیار ریز در حال زیاد شدن هستند .در ضمن رنگ اسپرمم هم بسیار بسیار کم زرد رنگ است به توری که روی اجسام سفید مثل دستمال زردی بسیار کم رنگ ان دیده میشود.
  اگر امکان دارد بگویید من به کدام بیماری مبتلا هستم وایا خطر ناک است ......عکس هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   شواهدی از بیماری بر اساس عکس ارسالی مشاهده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. دکتر من به تازگی متوجه شدم که شریک جنسی ام که 2 سال از آخرین رابطمون گذشته دچار hpv شده اند. می خواستم بدونم آیا لازم بعد از این همه مدت من هم نگران باشم و نیاز به آزمایشات مربوطه هست یا خیر؟ تنها چند نقطه بسیار ریز مانند خال با رنگ قهوه ای بدون بر آمدگی روی دیواره آلت و زیر آن دیدم که تا حالا دقت نکرده بودم از قبل بوده یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   واکسن گارداسیل در برخی موارد کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر امید شنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  با تقدیم احترامات جناب آقای دکتر
  امید هستم از افغانستان آلتم دایما یک ساحه مشخص نخست رنگ قرمز میشود بعد خارش دارد. اگر توسط صابون یا ژل شسته شود که خشک شد پوست های نازک سفید به وجود اماده و پوست سفت میگردد و بعدا ترک ترک شده زخم میشود.
  البته هر دو ماه تقریبا تکرار شده که دو یا سه بار توسط واسلین چرب شده حل میشود.
  اگر کدام پماد یا دارو باشد لطفا توصیه نموده ممنون سازید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب پماد تریامسینولون ان ان هر شب به اندازه یک عدس بزن (حداکثر 2 هفته نه بیشتر)

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر نيما پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر. خدا خيرت بده.
  بنده 32 سالمه و مدت 7 ساله فقط با يك نَفَر رابطه داشتم و طرف مقابلم هم همينطور بعداز 7 سال هفته پيش شريك مونثم به تشخيص دكترش تبخال تناسلي زده. سوالم اينكه ممكنه ويروس تا 7 سال خودشو نشون نده در حاليكه هر سه روز يكبار نزديكي داشتيم اما هيچ بيماري نگرفتيم.
  دونه هاي ريز زير آلتم درومده كه به رنگ پوستم هستش ولي هيچ سوزش و خارشي نداره و نميدونم كه قبلا اينا بودن يا نه و من تازه متوجه اين دونه ها شدم.
  عكس از آلتم كه اون دونه ها هستن واستون فرستادم. ممنون ميشم پاسخ بديد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی تبخال تناسلی مطرح نیست

   احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر اریا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 346 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  اقای دکتر لطف میکنید به این عکس نگاه بکنید ببینید زگیل هستن یا نه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح مشاهده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر Melina سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشيد ٢هفتس متوجه اين برجستگي بين مقعد و واژنم شدم درد و سوزش و خارش ندارم حسم كه ميگه زگيل تناسليه ميخواستم نظرشمارو بدونم ممنون ميشم زود جوابمو بدين خيلي استرس دارم(يكي ازعكس ها با نورگرفته شده)و اگه زگيله بهترين درمان چيه باتشكر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   معمولا پس از درمان ضایعات مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر