آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال می تواند به عنوان یک بیماری آمیزشی نیز مطرح باشد و از طریق رابطه جنسی نیز منتقل می شود

حداقل مدت زمان تماس برای انتقال انگل گال حدود 30 دقیقه است لذا تماس های کوتاه مدت نظیر دست دادن یا بغل کردن معمولا باعث انتقال بیماری نخواهد شد

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، حداقل 10 روز تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

برای آلوده شدن به انگل گال نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و هیره ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

نواحی شایع درگیری در گال
 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

در مواردی که گال در ناحیه تناسلی دیده شود معمولا به دنبال رابطه جنسی با فرد آلوده بوده است.

گال در ناحیه تناسلی به شگل گال ندولر بوده و به صورت برجستگی قرمز رنگ همراه با خارش می باشد. در بسیاری از موارد بیماری شبیه به زگیل تناسلی مردان است ولی وجه افتراق این دو وجود خارش ( بخصوص خارش شبانه ) در بیماری گال تناسلی است

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم هیره های کوچک و هشت پا از خانواده عنکبوتیان است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

انگل ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. انگل ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به انگل و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این انگل به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. انگل ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی انگل هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد. ولی تقریبا برای از بین بردن عامل انگلی بی تاثیر هستند

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اریا دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام
  وقت شما بخیر
  من هفت هفته پیش تشخیص گال و هرپس دادن
  والاسیکلویر استفاذه کردم که هرپس خوب شدن بعد از چهار پنج روز و کرم پرمتین رو دوبار استفاده کردم به فاصله های هفت روز برای اسکابیس. بعد بیست روز مجدد علایم منتشر شد ولی خفیف که بنزیل و پرمتین استفاده شد
  سوال اصلی من این است که این بیماری ناحیه جنسی من رو درگیر کرده (درد نداره و خارش هم ندارن) شش هفته هست هر شب کرم الوکن elocon رو میزنم ولی این جوش ها میان و میرن (همزمان که دوتا در حال رفتن هستن دوتای جدید میان)
  ممکنه راه حلی بدید و یا چه دارویی استفاده کنم
  تمام تستهای مقاربتی (STD) هم دادم دوبار و منفی بوده
  زندگی خصوصی و ارامش من رو نابود کرده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته استفاده از ترکیبات موضعی لیندان و پرمترین برطرف خواهد شد

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   موفق

 • تصویر کاربر Mehran دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  خواستم بپرسم مصرف هیچ‌ گونه خوراکی ، غذا ، نوشیدنی ، دخانیات یا اینکه الکل در بدتر شدن وضعیت بیمار مبتلا به گال تاثیر میذاره؟
  حالا چه در دوره بیماری چه در دوره درمان؟

  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   معمولا رژیم غذایی تاثیر ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من وشوهرم گال گرفتیم احساس میکنم دخترمم درگیر شده رفتیم دکتر پماد زینک وکروتادرم تجویز کردن ولی هنو خارش داریم من بهتر شدم ولی همسرم نه..میخواستم کمکمون کنیم که درمان بشیم ..ودوم اینکه خونه رو چطوری ضدعفونی کنیم چون هرچی ما خوب بشیم تو خونه باشه بازدرگیر میشیم که ...ممنونم خسته نباشین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته استفاده از ترکیبات موضعی لیندان و پرمترین برطرف خواهد شد

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   موفق

 • تصویر کاربر معین دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  دچار بیماری گال شدم درمان را شروع کردم جاهای دیگه بدنم بهتر شدم ولی ناحیه تناسلیم هنوز درمان نشده میخواستم ببینم میتونم از سولفور برای ناحیه تناسلیم استفاده کنم چون کرم پرمترینم گیر نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته استفاده از ترکیبات موضعی لیندان و پرمترین برطرف خواهد شد

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   ترکیبات سوالفور دار معمولا کمک کننده نیستند

   موفق

 • تصویر کاربر عسل دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من مبتلا به بیماری گال شدم چندباردکتر رفتم و شامپوپرمترین و پماد کامترین و سولفور استفاده کردم نتیجه نداده چیکاربایدکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته استفاده از ترکیبات موضعی لیندان و پرمترین برطرف خواهد شد

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   موفق

 • تصویر کاربر ارتا شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب اقای دکتر ، خسته نباشید وقت بخیر
  دکتر من سوالی که داشتم این است :
  من هفده سال دارم و پسر هستم اگر اشتباه نکنم از یک سال الی کمتر است که جوش های سر سفیدی رو روی بیضه هام دارم و خودم شک به این دارم که ایا این زگیل تناسلی است یا خیر؟ در ضمن دکتر من هیچ رابطه ی جنسی هم نداشتم و اینکه دکتر من تعدادی از این جوش هایی رو که روی بیضم هستن رو تخلیه کردم اونهایی که کوچک بودن تخلیه شدن و اونایی که بزرگ بودن تخلیه نشدند ، دکتر ایا جای نگرانی است؟ یکی از این جوش ها هم از بقیه ی جوش ها خیلی بزرگتر است چیزی شبیه به اپیدرمال هست همین یکیش ، بعد دکتر تعداد این جوش ها یا بهتر خدمتتون عرض کنم این زائده ها زیاد است. ممنون میشم راهنماییم کنید و به سوالم پاسخ بدید دکتر
  ممنون خدانگهدار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  من یه چند وقته ک بیماری گال رو گرفتم دکتر هم رفتم از پماد پرمترین هم استفاده کردم ولی هنوز خوب نشدم خارش داره
  هرشب باید پرمترین بزنم یان چه جوریه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   معمولا دوره درمان بیماری گال 2 تا سه هفته است که باید از ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین استفاده شود

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، بنده یه مدتی هست که به گال مبتلا شدم و به دکتر رفتم و ایشون پماد پرمترین ۵ درصد و صابون گوگرد تجویز کردن ، من پماد رو یک شب برای تمام بدنم از گردن به پایین استفاده کردم . الان ۴ روز از استفاده ی من از پماد میگذره و هنوز خارش رو دارم و حتی حس میکنم دانه های قرمز روی پوستم بیشتر شده . به نظر شما طبیعیه یا اینکه نشون دهنده ی اینه که گال از بین نرفته ؟ مرسی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   معمولا دوره درمان بیماری گال 2 تا سه هفته است که باید از ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین استفاده شود

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است در غیر اینصورت بیماری مجددا عود خواهد نمود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر اکبر یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده بیماریه گال دارم برای درمان پیش دکتر رفتم وداروی
  ایور مکتین برام تجویز کرد. دو بار استفاده کردم از گردنم به پایین دوباره چندتا دونه قرمز رو پاهام میبینم یه کم خارشم داره بعد از یک هفته هنوز اثر نکرده میخاستم ببینم این دارو برای درمان خوب هست یا اثری نداره اگر پماد بهتری سراغ دارین لطفا بهم بگید ممنون میشم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   گال معمولا طی 2 تا 3 هفته درمان موضعی با ترکیبات لیندان یا پرمترین برطرف می شود

   رعایت نکات بهداشتی ضروری است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن سرکارهمکاری دارم که افغانیه بدنش تمام زخم شده ودونه دونه شده هرکارم کردیم نرفت آزمایش بده امادکترپوست به محض مشاهده دست وپاهاش گفت گال داره ماچکارکنیم که ازش نگیریم خیلی میترسم چون چندتادونه توی صورت پسرم دیدم که فکرمیکردم آبله باشه امادکترکه گفت گال واگیرداره میترسم گال باشه چکارکنم توروخداکمکم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   برای انتقال بیماری گال  باید حداقل 30 دقیقه تماس مستقیم وجود داشته باشد

   بهتره همکارت را برای درمان به پزشک معرفی کنید

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر