آیا بیماری گال کشنده است؟

آیا بیماری گال کشنده است؟

فهرست مطالب

گال نوعی بیماری پوستی است که توسط حشره‌ای بسیار ریز به نام Sarcoptes scabiei ایجاد می‌شود. این حشره‌های بسیار ریز میکروسکوپی، می‌توانند ماه‌ها روی پوست شما زندگی کنند. آن‌ها می‌توانند روی سطح پوست تولید مثل کنند، در آن فرو روند، تخم گذاری کنند و باعث ایجاد حساسیت‌های قرمز همراه با خارش بر روی پوست شوند.

در هر زمان تقریباً 130 میلیون مورد از ابتلا به بیماری گال در جهان گزارش می‌شود. اگرچه این یک بیماری بسیار مسری است که به راحتی از طریق تماس مستقیم پوست می‌تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود، اما گال بیماری آمیزشی نیست و از این طریق منتقل نمی‌شود.

علائم گال یا جرب

پس از مواجهه اولیه با گال، تا شش هفته طول می‌کشد تا علائم اولیه ظاهر شوند. علائم معمولاً در افرادی که قبلاً دچار گال بوده‌اند با سرعت بیشتری بروز می‌کنند.

علائم برجسته گال شامل جوش و خارش شدید است که در شب آزاردهنده‌تر خواهد بود. خراش مداوم در ناحیه آلوده می‌تواند  منجر به ایجاد زخم شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به درمان اضافی با آنتی بیوتیک برای عفونت پوستی باشد.

علائم گال یا جرب

برای آلوده شدن به کنه‌ها  نیاز به تماس نزدیک بین افراد وجود ندارد و کنه‌ها می‌توانند از طریق تماس با لباس یا ملافه‌های آلوده نیز منتقل شوند.

اگرچه گال می‌تواند برای فرد بیماری آزار دهنده‌ای باشد اما معمولا به نحو موثری درمان است، درمان اغلب شامل داروهایی است که حشره‌های ریز مولد گال و تخم‌های آن‌ها را از بین می‌برد. از آن‌جا که گال بسیار مسری است، پزشکان معمولاً درمان را برای تمام افرادی که در تماس مکرر با شخص مبتلا به گال است، تجویز می‌کنند.

تشخیص گزش گال و حساسیت‌های پوستی قرمز رنگ می‌تواند به یافتن سریع‌تر درمان کمک کند

 • سر
 • صورت
 • گردن
 • دست ها
 • کف پا

این حساسیت‌های پوستی می‌تواند شامل گزش‌های ریز، کهیر، جوش های زیر پوستی یا برجستگی‌های جوش مانند باشد. شیارهای زیرپوستی ناشی از نفوذ حشرات گاهی روی پوست دیده می‌شود و به صورت خطوط ریز برجسته یا تغییر رنگ یافته به نظر می‌رسند.

آیا میدانید دلیل اگزمای دستگاه تناسلی در مردان چیست؟

گال از چی به وجود میاد؟

گال نتیجه هجوم کنه‌های کوچک و هشت پا است. این حشره‌ها به قدری کوچک هستند که نمی‌توانید آن‌ها را روی پوست خود ببینید، اما مطمئناً می‌توانید اثرات آن‌ها را ببینید.

کنه‌ها برای زندگی و تغذیه در لایه بالایی پوست فرو می‌روند. کنه‌های ماده تخم گذاری می‌کنند، پوست به کنه‌ها و مواد زائد آن‌ها واکنش نشان می‌دهد و حساسیت‌های قرمز و خارش‌دار ایجاد می‌کند.

این کنه‌ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. تماس مستقیم پوست آلوده با پوست سالم متداول‌ترین راه برای انتقال آلودگی است. کنه‌ها از سطوح آلوده زیر نیز همچنین قابل انتقال هستند:

 • مبلمان
 • لباس‌ها
 • ملافه‌ها

وسایل و امکاناتی که افراد مشترکا از آن‌ها استفاده می‌کنند باعث گسترش آلودگی می‌شود، مکان‌هایی نظیر خانه‌های سالمندان یا مراکز مراقبت ویژه.

عکس بیماری پوستی گال

عکس بیماری پوستی گال
عکس بیماری پوستی گال

درمان گال چیست؟

درمان گال معمولاً با از بین بردن آلودگی شروع می‌شود، برای این کار پمادها، کرم ها و لوسیون‌هایی تجویز می‌شود که می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی پوست قرار داد. داروهای خوراکی نیز برای درمان ممکن است تجویز شود.

پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد تا دارو را شب‌ها که حشرات بیشتر فعال هستند استفاده کند. شاید لازم باشد درمان را بر تمام پوست خود از گردن به پایین اعمال کنید. صبح روز بعد می‌توان دارو را شست.

اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید. ممکن است لازم باشد درمان موضعی را طی هفت روز تکرار کنید.

داروی درمان گال چیست؟

 • کرم 5 درصد پرمترین
 • لوسیون 25 درصد بنزیل بنزوات
 • پماد 10 درصد گوگردی
 • کرم 10 درصد کروتامیتون
 • لوسیون 1 درصد لیندان

آنتی بیوتیک برای گال

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای اضافی برای کمک به تسکین برخی از علائم آزار دهنده مرتبط با گال تجویز کند. این داروها عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌ها، مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) یا لوسیون پراموکسین برای کمک به کنترل خارش.
 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن هرگونه عفونت که در نتیجه خاراندن مداوم پوست ایجاد می‌شود.
 • کرمهای استروئیدی برای رفع تورم و خارش

قرص ایورمکتین برای درمان گال

ممکن است برای گال شدید یا گسترده، درمان تهاجمی‌تری لازم باشد. یک قرص خوراکی به نام ایورمکتین (Stromectol) می‌تواند به افرادی داده شود که:

 • پس از درمان اولیه، بهبودی در علائم مشاهده نمی‌کنید.
 • مبتلا به گال نروژی یا پوسته‌دار باشد.
 • گال اکثر بدن را فرا گرفته باشد.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

گوگرد عنصری است که در چندین درمان با گال تجویز می‌شود. همچنین می‌توانید گوگرد را خریداری کنید و از آن به عنوان صابون، پماد، شامپو یا مایع برای درمان گال استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که هیچ درمانی برای گال توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده است.

در هفته اول درمان، ممکن است به نظر رسد که علائم در حال بدتر شدن هستند. با این حال، بعد از هفته اول، خارش کمتری خواهید داشت و در هفته چهارم درمان، بهبودی کامل حاصل می‌شود.

پوستی که ظرف یک ماه بهبود نیافته است ممکن است همچنان به حشره‌های ریز گال مبتلا باشد. لازم به یادآوری است که خارش پس از ابتلا به گال می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.

اگر متوجه شدید که علائم پس از چهار هفته درمان همچنان وجود دارد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

صابون گوگرد برای درمان جرب و گال

راه های طبیعی درمان گال

برخی از درمان‌های سنتی گال می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته مانند احساس سوزش در پوست، قرمزی، تورم و حتی بی‌حسی یا گزگز ایجاد کنند. گرچه این عوارض به طور معمول موقتی هستند، اما ممکن است برای فرد آزار‌دهنده باشند.

درمان های طبیعی متداول برای گال عبارتند از:

روغن درخت چای: 

مطالعات و بررسی‌ها در سطح کوچک نشان می‌دهند روغن درخت چای ممکن است گال را درمان کند، در عین حال خارش را کاهش دهد و به از بین بردن حساسیت‌های پوستی کمک می‌کند. با این حال، روی کنه‌هایی که در پوست شما فرو رفته‌اند به خوبی اثر نخواهد کرد.

آلوئه ورا:

 ژل آلوئه‌ ورا به دلیل توانایی در کاهش تحریک و سوزش پوست مشهور است، اما یک مطالعه انجام شد کوچک نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه که یک نسخه برای درمان گال تجویز می‌شود موفق است. فقط باید مطمئن باشید که آلوئه ورا خالص را خریداری می‌کنید، نه یک محصول تزریق شده آلوئه ورا.

کرم کپسایسین:

اگرچه این ماده حشرات ریز مولد گال را از بین نخواهد برد، اما کرم‌های ساخته شده با کپسایسین از فلفل کاین ممکن است با حساسیت زدایی از پوست، شما را در برابر گزش‌ها و اشکالات آزار دهنده درد و خارش تسکین دهد.

اسانس‌های روغنی:

روغن میخک یک کشنده طبیعی است که دلیل این امر وجود هیره‌ها است. سایر روغن‌های اساسی از جمله اسطوخودوس‌، گیاه بادرنجبویه و جوز هندی نیز می‌توانند در درمان گال مفید باشند.

صابون:

اجزای فعال پوست، برگ و دانه‌های درخت چریش ممکن است حشره‌های ایجاد کننده گال را از بین ببرند. صابون‌ها، کرم ها و روغن های ساخته شده با عصاره این درخت می‌تواند به ضربه زدن و حذف هیره‌ها کمک کند.

درمان‌های خانگی گال نویدهایی را برای تسکین علائم آلودگی و از بین بردن حشراتی که باعث ایجاد علائم ناخوشایند هستند، می‌دهد.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من چندسال بود که خودارضایی میکردم و بهداشت رو رعابت نمیکردم و حتی بعضی اوقات توی خواب جنب میشدم لباس زیرمو عوض نمیکردم اهمیت نمیدادم و درحال حاظر هم یکماهه نمیکنم دیگه اینکارو ترک کردم و بهداشت رو رعایت میکنم . این دون دون شدگیا روی ختنه گاهم هست اینا زگیل تناسلی هستند؟اگر نیستند درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیبروما مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  دخترم ۷ساله است و به بیماری پوستی گال مبتلا شده و خارش شدید همراه با زخم داره باید چه دارویی براش استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش)

   علیک سلام

   در مورد گال ترکیبات لیندان یا پرمترین کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام بنده خانم 46ساله مبتلابه گال وهمه افرادخانوادم گرفتن تمام داروهارو به مدت چهارماه استفاده میکنیم کرم پرمترین لوسین وبقیشچ یادم نیست تا چندروز خوبه وبازم شروع میشه خسته شدملطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 6 روز پیش)

   سلام جانم

   درمان گال در برخی موارد ممکنه تا 4 هفته نیاز به تکرار باشد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر باور کنید من هر سوالی میپرسم جوابم رو نمتونم نگاه کنم امنیت هسته ای هم اینجوری کد امنیتی نداره آخه ممنون میشم راهنمایم کنید یا یه شماره بدین از واتساپ پی ام بدم درضمن جواب آزمایشم رو هم براتون بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   کد رهگیری برای امنیت بیشتر کاربران است

   کمی دقت کن

   موفق

 • تصویر کاربر مهراد شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر راستش من دو روز پیش خونه دوستم رفتم و اونجا که رسیدم متوجه شدم دوستم به بیماری گال درگیر شده و روی دست و پا هاش پماد زده من دست ندادم باهاش ولی قبلش هم گفته بود خونه رو ضد عفونی کرده و من فقط نشستم روی مبل حتی تکه ندادم حدود ۴۵ دقیقه یه ساعت اونجا بودم وبعدش هم امدم بیرون حتی بیرون که امدم دستام تا ارنج الکل زدم لباسمم انداختم لباس شویی فرداشم دوستم بیرون دیدمش فقط مشت هامون بهم زدیم دیگه تماس پوستی نداشتیم ایا احتمالش هست که منم درگیر کرده باشه و اینکه بیماری گال خودش بعد چند وقت نشون میده و برای پیشگیری من صابون گوگرد تهیه کنم برای استهمام ازش استفاده کنم ممنون میشم جوابتون بدونم . سپاس 🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   صابون گوگرد تاثیری در پیشگیری از گال ندارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید ، آیا شامپوی نیکسترین ۱ درصد پرمترین ، برای بیماری گال خوب است ، و آیا میشه رو الت تناسلی گذاشت و شست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   شامپوهای ضد گال روی آلت نیز قابل استفاده است

   موفق

 • تصویر کاربر آذین چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام و وقت‌بخیر ؛
  در قسمت‌هایی از کلاهک آلت تناسلی‌ام لکه‌های قرمز یا سفید رنگی به وجود آمده و پوست سر آلتم را تقریبا دو رنگ و پوسته پوسته کرده و باعث نگرانی‌ام شده است. به نظر می رسد احتمالا اگزمای پوستی است. دقیقا چه کرم یا پمادی را توصیه میفرمایید تا از داروخانه تهیه و مصرف کنم؟ (۲ عکس پیوست شده است) با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تقریبا یکماه شده گال گرفتم دوپماد کروتامیتون و کامترین ۵درصد رو استفاده کردم دستم باکمرم خوب شد ولی داخل رونم وروی شکمم نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره با نظر پزشک معالج دارو ادامه یابد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان الان مدت دو هفتس بدنم جوشای ریز میزنه و خارش شدید داره مخصوصا شب به طوری که خواب ندارم میخوام بدونم گال هست یانه و برای گال و رفع خارش چه دارویی استفاده کنم لطفا نام داروها رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در موارد گال معمولا شامپو و لوسیون لیندان کاربرد دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر تهمینه چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۶ساله مبتلابه بیماری گال شدم همه راه ها هم رفتم ولی خوب نشدم چکار کنم‌ خسته شدم از بس دارو و دکتر رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 4 هفته باید با درمان کاملا بهبود یابد

   با این شرایط ممکنه بیماری دیگری مطرح باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر